Skocz do zawartości

FLAC 44.1 kHz a karta dźwiękowa 48 kHz


dindzi

Recommended Posts

Dzień dobry,
odtwarzam z laptopa w Foobar 2000 płyty w formacie FLAC, które są głównie zrippowanymi CD, czyli 44.1 kHz. Dźwięk jest podawany na kartę muzyczną USB I-TEC, której natywne próbkowanie to 48 kHz. Z wyjścia optycznego tejże karty idzie sygnał optykiem do stacjonarnego minidisc, który "robi" za przetwornik na sygnał analogowy. I potem do wzmacniacza. Moje pytanie to: czy zmiana próbkowania 44.1 na 48, które zachodzi w karcie muzycznej powoduje stratę jakości dźwięku. Na ucho nic nie słyszę. Na wyświetlaczu minidisca jest napisane, że dochodzi doń sygnał cyfrowy 48 kHz.
W linuksie natomiast mogę programowo narzucić karcie próbkowanie wyjściowe 44.1 kHz, ale wówczas dźwięk się tnie straszliwie.
Jeśli ktoś z szanownych forumowiczów zna się na tym, to proszę o garść informacji. Dziękuję.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego zmiana próbkowania z niższego na wyższe miałaby powodować degradację jakości dźwięku? Jeśli nie słyszysz negatywnych zmian, to czym się przejmujesz?
Myślę, że ważniejsza jest ogólna jakość nagrań, jakość karty muzycznej, czy przetwornika C/A (DAC).
I taka refleksja. Sygnał (nagranie) im mniej przetworzone, im mniej ingerencji w jego materię, tym lepszy dźwięk.
Tu jak w torze audio. Każdy dodatkowy element niekorzystnie wpływa na różne aspekty dźwięku.
A cyfryzacja, bez zastosowania wysokiej jakości procedury i technologii powoduje, że dźwięk robi się nienaturalny, nieprzyjemny, choć często niby bardziej efektowny (raczej efekciarski). Dlatego z analogu o pozornie słabszych parametrach technicznych można tak łatwo i stosunkowo tanio uzyskać wysokiej jakości dźwięk. Na ogół też o wiele bardziej przyjemny w odbiorze, płynniejszy, bardziej fizjologiczny,"muzykalny".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...