Skocz do zawartości

Mały test ACCUPHASE P-5000 + moje Ruark Talisman II


Master1098

Recommended Posts

Witam,
pożyczyłem dziś od kolegi, który klonuje wzmacniacze Accuphase i według uznania dokonuje "jakiś" modyfikacji.
Jak dotąd słuchałem jedynie moich kolumn wraz z włoskim wzmacniaczem FASE i dźwięk w zupełności mnie zadowalał, jedynie można było odczuć niedostatek mocy przy głośniejszym słuchaniu, tzn. chwilowo przy ustawieniu potencjometru w pobliżu maksymalnego położenia, można usłyszeć zniekształcenia dźwięku (wiadome, uznałem, że wzmacniacz nie daje rady).
Po podłączeniu "Accuphase'a" kolumny są szczęśliwsze ;d muzyka pełniejsza, i nie ma mowy o braku mocy.
Pierwsze wrażenie na duży plus, a szczerze mówiąc nie chciało mi się do końca wierzyć, że ten kolega rzeczywiście jest w stanie zrobić taki klon, jestem pod wrażeniem ;d
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś ma pojęcie i dostęp do odpowiednich komponentów, można zrobić klona znanych konstrukcji a nawet je udoskonalić (zmienić).
Ja grałem swego czasu na klonie końcówki mocy Pass Aleph 5. Gdyby nie to, że wzmacniacz był bez zabezpieczeń (a zasilanie 800VA) i co drugie włączenie wywalało bezpieczniki, pewnie jeszcze długo bym go nie zamienił na nic innego.
Końcówka, gdy się rozgrzała grała tak, że nieraz kładłem się o 3:00 rano a musiałem wstać na 6:00 do pracy icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co odsłuchuję, bardzo wkręca i ciężko się oderwać. To jest wersja prototypowa i wykończona domowymi sposobami, w szczegółach do dopracowania, ale widać duży potencjał. Nie zastanawiałem się poważnie nad kupnem, na pewno to przemyślę, ale jak mówisz trzeba by to odpowiednio skomponować, a ja nie jestem jeszcze na takim poziomie wtajemniczenia w audio.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom wtajemniczenia w audio, to głównie słuch. Twoje wymagania i preferencje.
Jeśli coś Ci się nie podoba, to tak jest i jeśli nawet ktoś napisze, że coś jest lepsze, nic tego nie zmieni.
Prawdziwy audiofil kieruje się własnym słuchem i upodobaniami.
Jeśli coś mu się podoba, nawet nie akceptowanego przez większość, nic nikomu do tego.
To Tobie ma się podobać i Ty masz być zadowolony, czerpać z tego maksimum zadowolenia.
Jak już pisałem ostatnio stawiam na muzykalność, płynność dźwięku, przyjemność ze słuchania. A czy to jest odpowiednio dynamiczne z nisko schodzącymi niskimi tonami albo superrozdzielczymi wysokimi, to mam to ... no tu się brzydko przecież nie wyrażę, bo forum.
Ale w dupie!!! icon_idea.gif
Co do skomponowania całości oczywiście doświadczenia starszych w tym temacie kolegów mogą być przydatne ale i tak Ty podejmujesz decyzję. Oby właśnie na podstawie swoich preferencji po odsłuchach.

Nie napisałeś z jakim preampem odsłuchiwałeś tę końcówkę?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z żadnym i o tym myślałem mówiąc o małym stopniu wtajemniczenia.
Mój podstawowy zestaw składa się ze wzmacniacza, zewnętrznej karty dźwiękowej podpiętej do laptopa widocznej na zdjęciu, laptopa i kolumn. Słucham utworów w formacie flac.
Nie mogę pozwolić sobie na wydanie wielkich pieniędzy na wszystkie komponenty, stąd minimalistyczne podejście zaspokajające moje oczekiwania w stosunku do sprzętu na dzień dzisiejszy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie końcówka powinna być odkręcona na maksimum, by wpływ rezystancji potencjometru/ów nie degradował jej brzmienia.
Przedwzmacniacz wówczas przejmuje całość kontroli nad siłą wzmocnienia.
Tak więc jeśli sterujesz głośnością w domenie cyfrowej, czyli z komputera, też tak powinno być. Z tym, że laptop albo odtwarzacz z jakiego w nim korzystasz (no właśnie z jakiego?) też powinien być odkręcony na maksa. Wówczas korzystasz z głośności albo w odtwarzaczu albo w laptopie zaczynając od minimalnego ustawienia aż dojdziesz do satysfakcjonującej Cię głośności.
Oczywiście przed każdym odsłuchem musisz sprawdzić na jakim poziomie masz ustawione wzmocnienie w kompie aby nie zniszczyć kolumn nagłym impulsem, gdyby wszystko było ustawione na maksimum.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiałem na maksimum końcówkę, ale różnicy w dźwięku poza głośnością zbytnio nie słyszałem, chociaż przyznam, że to było raczej doświadczenie niż odsłuch na wyższym poziomie wzmocnienia. W zasadzie spróbuję przy następnym odsłuchu odpowiednio to poustawiać. Używam odtwarzacza foobar2000, czasami bawię się też efektami z oprogramowania karty dźwiękowej, ale wolę nic nie "poprawiać".
W sobotę oddaję końcówkę i przy okazji dowiem się za jakie pieniądze może ją oddać, w bardziej dopracowanej obudowie i różne modele Accuphase do wyboru, może jakiś polecacie? Z tego co mówił koleszka to klon P-7100 gra jeszcze lepiej, ale jest droższy, w ofercie ma również inne modele.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to wykonał już klony np:
A-45, pracująca w klasie A
E-550 schemat rysowany odręcznie ze zdjęć w internecie, są drobne zmiany ale zamierzone. Można zmodyfikować ten układ pod wersję symetryczną czyli A-35

Jutro jadę oddać wzmacniacz i porozmawiać o szczegółach ewentualnego zakupu, przy okazji zapytam o interesujący Cię model.

Z ciekawości sprawdziłem ile mogą kosztować elementy użyte przy budowie takiej konstrukcji i same kondensatory to koszt kilkuset złotych za sztukę, nieźle.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...