Skocz do zawartości

Kolumny podstawkowe stereo na 15m2 - do 700zł


miguell

Recommended Posts

Witajcie.

Dziś mam kolejne pytanie i prośbę o wyrażenie swojej opinii na temat kolumn do pokoju na poddaszu o powierzchni około 15m2.
Zdecydowałem się na kolumny podstawkowe ponieważ pomieszczenie jest dość małe i niskie więc przy kolumnie podłogowej obawiam się iż niskie tony mogły by buczeć i dudnić zbyt przesadnie.
Poczytałem i prześledziłem parę postów i mam kilku swoich faworytów i w związku z tym proszę o wparcie i pomoc w ostatecznym wyborze.

Oczekuję dźwięku:
-Dźwięk czysty, selektywny , dość jasny
-Nie lubię bałaganu i chaosu jak wszystko miesza się i kotłuje.
-Niskie tony: w miarę nisko schodzące pełne, dynamiczne i lekko ocieplone - można powiedzieć ,że masywne ale nie ciężkie. Bardzo nie lubię twardego kanciastego basu.
-Tony wysokie :soczyste , wyraźne i czyste choć nie tępe. Wyraźna i czytelna prezencja.
-Środek tonów ze względu na to, iż lubię słyszeć szczegóły chciałbym by był w miarę wyraźny choć w żadnym wypadku nie na pierwszym planie.

Muzyka jakiej słucham: głównie rock, pop, elektroniczna, jazz, chillout, czasami klasyka ...

A to moje typy:
- MISSION M32 lub M32i , M33i , M71
- Tannoy R1 , M3 , M2
- Opera MINI SE
- B&W DM601 lub 602 lub 602,5 lub 603
wiem wiem niektóre trochę poza budżetem ale może może coś przesunę z innego zestawu icon_wink.gif - wtajemniczeni wiedzą icon_wink.gif


Bardzo proszę o opinie, porównanie i poradę - z góry bardzo dziękuję.

P.S wzmacniacza na razie nie mam - będę szukał pod konkretny zakupiony model kolumn.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 81
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

To ja tradycyjnie wyskoczę z Cantonami icon_mrgreen.gif . Tym razem jednak seria KARAT. Z podstawek głównie 2 modele:

Karat 930 i ciut mniejsze Karat 920. Te ostatnie pełniły rolę sprzętu redakcyjnego w niemieckim audio w kategorii kolumn podstawkowych, zdaje się do 3 tys. DM.
Przykładowe aukcje:
LINK
LINK
Myślę, że ogólnie Cantony powinny wpasować się w Twoje brzmieniowe preferencje, obojętnie które z Twoich pomieszczeń zamierzasz nagłaśniać. Męskie granie, dynamiczne, żywiołowe, jednocześnie szczegółowe, analityczne. No i przede wszystkim neutralne, dzięki czemu kolumny odnajdą się w każdej muzyce. Potrafią zagrać delikatnie, a jak trzeba - zdrowo przyp***lić. Ja bynajmniej takie brzmienie lubię i na przekór różnym opiniom jest bardzo przyjemne i angażujące. Z brzmienia zbyt wydelikaconego i rozmiękczonego, gdzie stawia się tylko na średnicę, a reszty pasma może nie być - wyleczyłem się już dawno, dawno temu.
To takie jakieś takie panienkowate, by nie rzec ciotowate icon_twisted.gif .

A jeśli masz możliwość przesunięcia środków i patrzysz na droższe rzeczy, rozważ QBA Sobieski.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Profi.
Wezmę te Cantony rownież pod rozwagę i rozejrze sie moze gdzieś w okolicy cos uda sie posłuchać.

Coraz bardziej zaczynam sie zastanawiać nad przesunieciem budżetu na owy zestaw z dwóch powodów:
Po pierwsze : bo tak jak forumowicz passo wspomniał na innym z moich postów dotyczącym stereo do salonu, moze okazać sie ze w salonie w którym to chciałem postawić główne stereo żona i dzieci zdominują telewizor i ze słuchani bedą nici.
Po drugie: tak jak wyedukowal mnie f1angel w salonie z akustyka jest słabo a owy pokój 15m2 jest i bedzie dużo bardziej komfortowy pod względem akustyki i słuchanie muzyki kiedy tylko dusza zapragnie.

Także jak mącie jakieś propozycje z wyższej półki w budżecie około 1500 do 2000zl to bardzo proszę.

Co do Qba Sobieski to czytałem wiele pochlebnych opinii choć mam obawy co do wysokich tonów ale w ogóle to strasznie cieżko cos używanego znaleźć a nie mowię już o rozsądnych pieniądzach.
Czytając recenzje z Qba Sobieski wpadłem przypadkiem na B&W CDM1 i tez jestem ciekaw jak to gra ?? Na Allegro stoją teraz chyba za około 1800zl.
W obu przypadkach jest tez sporo opinii iż słabo i u Qba Sobieski i w CDM1 z wysokimi tonami a zależy mi by one dobrze zagrały i teraz nasuwa sie pytanie czy ktoś z Was miał z nimi kontakt i rzeczywiście wysokie są lekko wycofane i zdominowane przez niskie i średnicę ?.
A moze ktoś ma jeszcze jakieś propozycje lub opinie na temat wymienionych przez mnie na początku kolumn...
A kolumna z głośnikiem wstegowym - moze tutaj cos sie znajdzie w moich preferencjach dźwiękowych?? czy to nie ten przedział cenowy ?.
Pytanie kolejne : czy wziąć rownież pod rozwagę jakieś kolumny podłogowe - czy jest to za małe i za niskie pomieszczenie na poddaszu i moze dudnic , buczeć itp... Czy jednak rozsądniejsze bedą podstawkowe.
Ojjj bez waszego wsparcia ciężkie życie początkującego... ;-(
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pytanie kolejne : czy wziąć rownież pod rozwagę jakieś kolumny podłogowe - czy jest to za małe i za niskie pomieszczenie na poddaszu i moze dudnic , buczeć itp... Czy jednak rozsądniejsze bedą podstawkowe.



O tym w zasadzie przekonasz się dopiero po wstawieniu kolumn do tego pomieszczenia. Podstawki będą bezpieczniejsze, ale i wolnostojące mogą się dobrze zgrać. Nie znamy warunków akustycznych Twojego pokoju icon_sad.gif . W moich 17 m grałem na Ergo SC-S i było dobrze, SC-L -ki miażdżyły basem przy utworach mocno nasyconych niskimi tonami, a obecne Digital 2 dzięki kalibracji jakoś się mieszczą icon_wink.gif




Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale może wyhamuj trochę z tym wszystkim. Wszystkiego na raz nie złożysz, nawet się nie łudź, że to może się udać. Nie sztuką jest kupić sprzęt, sztuką jest go skompletować icon_wink.gif

Teraz co ja bym Ci zaproponował. Wyciągnij te swoje HECO i ustaw je na poddaszu, tak jak wymaga tego sztuka. Znajdź jakiś popularny wzmacniacz, który potem będzie w razie czego łatwo popchnąć dalej (przykładowo: Yamaha A-1020 czy AX-700/900, albo taniej jakiś FineArts Grundig'a; oczywiście opcji są setki) i zobacz jak Ci się to sprawdzi.
Przy okazji skontrolujesz pomieszczenie, możesz wykonać pomiary i zobaczyć jakie są problemy akustyczne (przynajmniej na basie, bo do mierzenia powyżej 250Hz to już trzeba mieć bardziej profesjonalny sprzęt).
Mając takie doświadczenie, będzie Ci łatwiej szukać i testować, a może na kilka miesięcy ten zestaw Cię zadowoli i będziesz mógł jeszcze trochę zaoszczędzić na coś znacznie lepszego. Nikt Ci nie da takiego obycia, musisz je sobie sam wypracować, później idzie z górki icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No ale może wyhamuj trochę z tym wszystkim. Wszystkiego na raz nie złożysz, nawet się nie łudź, że to może się udać. Nie sztuką jest kupić sprzęt, sztuką jest go skompletować icon_wink.gif

Teraz co ja bym Ci zaproponował. Wyciągnij te swoje HECO i ustaw je na poddaszu, tak jak wymaga tego sztuka.



Paciu drogi, kompletowanie sprzętu wymaga uwagi, odsłuchów i pewnie jeszcze kilku rzeczy ale nie rób z tego doktoratu icon_wink.gif
Można złożyć na raz i być zadowolony, można korygować pierwszy skład itp.
Nie nadymaj tego ponad miarę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda a raczej rzeczywisty wynik leży jak zwykle gdzieś po środku.
Na pewno jeśli ktoś nie ma albo nie zdaje sobie sprawy ze swoich wymagań a grał na marnym mini albo takim sobie maxi, może być zadowolony z "pierwszego strzału". I stwierdzi nawet, że jest super. Bo tak będzie w stosunku do poprzedniego zestawu.
Ale jeśli ktoś ma już pewne potrzeby brzmieniowe, coś tam słuchał a oczekuje konkretnych efektów. Wie w którą stronę ma pójść
brzmienie zestawu, to pewnie taka rzecz się nie uda. Choć łatwiej mu będzie dzięki podpowiedziom bardziej doświadczonych w tym temacie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj f1angel i znowu strzał w dziesiątkę icon_wink.gif
O to właśnie chodzi - liczę na podpowiedzi bardziej doświadczonych bo wiem,że wtedy prawdopodobieństwo sukcesu będzie większe a nawet znacznie większe...

Pacio94 - jeśli chodzi o ustawienie HECO w pokoju 15m2 to już to dawno zrobiłem icon_wink.gif - ciekawość by mi nie dała nawet chwili poczekać icon_smile.gif - opisałem to pokrótce w innym poście - w telegraficznym skrócie: niskie tony zdominowały wszystko - za potężne na to pomieszczenie chociaż wiem ,że póżniej będzie lepiej ponieważ robiłem odsłuch w pustym pomieszczeniu a ma to znaczącą rolę wg lektury od f1angel. W kolejnym teście wstawiłem tam też na czas odsłuchu trochę pudeł w miejscach docelowych mebli ale i tak niskie tony buczały i dudniły a góry jak na lekarstwo...

Zobaczymy jeszcze bo za Waszą namową kupiłem FineArst by doświadczyć różnicy z moim Rotel RX-504 - ale jeszcze nie dotarł także podzielę się opinią jak już posłucham.
Podzielam twoje zdanie Pacio94 i tak jak Ty nie sądzę równiez iż od razu znajdę idealny sprzęt pod moje ucho ale jak nie kupię czegoś nie po testuję i nie zdobędę doświadczeń to już tym badziej się nie uda.

Mam ten komfort że chcę kupić sprzęt do trzech pomieszczeń i już samą jego różną konfiguracją mogę się pobawić i dowiedzieć się co z czym i na co ma wpływ a dzięki Wam mogę uniknąć kupowania skrajnych bubli i przecierania szlaków i odkrywania Ameryki na nowo a jak coś kupię i nie będzie mi do końca pasowało to najwyżej sprzedam i będę szukał dalej - jak to f1angel powiedział -zdobyte doświadczenie bezcenne icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Paciu drogi, kompletowanie sprzętu wymaga uwagi, odsłuchów i pewnie jeszcze kilku rzeczy ale nie rób z tego doktoratu icon_wink.gif
Można złożyć na raz i być zadowolony, można korygować pierwszy skład itp.
Nie nadymaj tego ponad miarę.

Właśnie odsłuchów, raczej wielogodzinnych, a nie kilkudziesięciominutowych i raczej w domu, a nie gdzieś w salonie, gdzie odsłuch jest między kasą, a wystawą (tak to jednak często u nas wygląda).

Ja nie mówię, że nie można. Sam składałem "na raz" i co więcej, nawet byłem zadowolony! Ale kolejne miesiące i lata pokazały, że tamten zestaw to było klasyczne "wyrzucenie kasy", dlatego uważam że warto zacząć minimalistycznie i na własnych doświadczeniach budować coś lepszego. Oczywiście każdy sobie może dysponować swoją gotówką jak mu się żywnie podoba icon_wink.gif



miguell
Skoro był już taki test, to najwidoczniej gdzieś mi umknął. Tak czy inaczej ja bym się jeszcze zatrzymał na chwilę przy tym zestawie. Warto pochylić się nad akustyką na samym początku, nie tak jak to ma większość w zwyczaju na końcu lub wcale.
Polecam zrobić sobie pomiar akustyki dla basu. Może to zabrać trochę czasu, ale koniec końców może się okazać, że ogromna ilość niskich tonów wcale nie jest winą kolumn, a właśnie pomieszczenia (konkretniej modów własnych pomieszczenia).

Jedyne czego potrzebujesz to:
- komputer (nieważne jaki system, ale na Windowsie pójdzie najsprawniej) z kartą dźwiękową,
- mikrofon np. od systemu autokalibracji z jakiegoś amplitunera (używam takiego), w ostateczności komputerowy do Skype (choć efekt może być różny),
- darmowy program Room EQ Wizard + jakiś tutorial (znajdziesz ich wiele na różnych forach).
Jeśli Ci się będzie chciało pobawić, to potem możesz wstawić tutaj wykresy i będzie sporo wiadomo icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego Fine Artsa kupiłeś? I za czyją namową? Ja namawiałem owszem na wzmacniacz V 3, jako bardzo niedrogi a dobry.
O amplitunerze stereo natomiast tylko wspomniałem, że mógłbyś spróbować ale podałeś jakieś inne urządzenia i stwierdziłem, że tamte będą lepsze.
To tak dla jasności, żeby nie było... icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem f1angel... Potraktowałem to bardziej jako próbny strzał icon_wink.gif - sam na własnej skórze skonfrontuje z moim rotelem RX-504 i wysnuję jakieś wnioski a mając w perspektywie przysłowiowego "jamnika" stojącego i grającego w garażu i tak jestem na wygranej pozycji z tym zestawem. Kupiłem Fine Arts R2.

Wracając do tematu tego postu proszę o wsparcie co do głośników podstawkowych lub małych podłogowych na tą 15m2 powierzchnię.
Wprowadzka do tego pokoju zbliża się już dużymi krokami, także będę wdzięczny bo w nim jako pierwszym będę mógł zasiąść i posłuchać bo zakupione przeze mnie Cantony RC-L do salonu jeszcze chwilkę będą musiały poczekać zanim zagrają icon_wink.gif ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Poczytałem i prześledziłem parę postów i mam kilku swoich faworytów i w związku z tym proszę o wparcie i pomoc w ostatecznym wyborze.

Oczekuję dźwięku:
-Dźwięk czysty, selektywny , dość jasny
-Nie lubię bałaganu i chaosu jak wszystko miesza się i kotłuje.
-Niskie tony: w miarę nisko schodzące pełne, dynamiczne i lekko ocieplone - można powiedzieć ,że masywne ale nie ciężkie. Bardzo nie lubię twardego kanciastego basu.
-Tony wysokie :soczyste , wyraźne i czyste choć nie tępe. Wyraźna i czytelna prezencja.
-Środek tonów ze względu na to, iż lubię słyszeć szczegóły chciałbym by był w miarę wyraźny choć w żadnym wypadku nie na pierwszym planie.

Muzyka jakiej słucham: głównie rock, pop, elektroniczna, jazz, chillout, czasami klasyka ...

A to moje typy:
- MISSION M32 lub M32i , M33i , M71
- Tannoy R1 , M3 , M2
- Opera MINI SE
- B&W DM601 lub 602 lub 602,5 lub 603
wiem wiem niektóre trochę poza budżetem ale może może coś przesunę z innego zestawu icon_wink.gif - wtajemniczeni wiedzą icon_wink.gif


Ta seria B&W - zero soczystości w dźwięku (poza basem), muzykalności, szkło na górze, wyraziste aż do przesady.
Mission M3x - mocny bas, poza tym trochę suche brzmienie, w miarę równe i bez emocji, nic specjalnego.
Tannoye z tych serii - miękkie, trochę soczyste brzmienie, lekko przydymiona góra.
Do takiej muzyki bardzo fajne są Boston A26 albo Castle Knight 2 (jeszcze lepsze), testowałem niedawno u siebie.
Brzmienie takie jak lubię - miękkie, soczyste, niesamowicie muzykalne, ze sprężystym niskim basem.








Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam FineArts V3 i miałem okazję podłączyć do niego Castle Knight 2 (kiedyś na odsłuchu w salonie) - bardzo przyjemnie grały, bas bardzo miękki i przyjemny, fajna scena, bardzo muzykalnie - jedno czego mi brakło w stosunku do innych kolumn które słuchałem to była troszkę mała szczegółowość - ale słuchało się ich z dużą przyjemnością. Obecnie mam kolumny które są bardzo szczegółowe i jest to fajne ale cały czas myślę o Castle icon_smile.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłem na Castele - rzeczywiście z opisów mogłyby się sprawdzić ale strasznie ciężko coś w używce znaleźć - będę również szukał.

A mieliście do czynienia z I.Q. TED 4 ??
http://allegro.pl/i-q-ted-2-hi-fi-technik-...4441212195.html jak sądzicie
lub Infinity Reference 30
http://allegro.pl/infinity-reference-30-ko...4452820213.html

Oj znowu mętlik w głowie ale mam nadzieję,że i tu uda się tak jak i z Cantonami ERGO RC-L z których jestem baaaardzo zadowolony icon_wink.gif - coś w tym stylu tylko do małego pomieszczenia hmmmm icon_wink.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe propozycje. Do powyższych kolumn IQ i Infinity rzeczywiście dałbym AA MAP-105. Tu mogłoby to zagrać bardzo fajnie razem.
Kto wie, czy któreś z tych połączeń nie byłoby strzałem w dziesiątkę?
Oczywiście do Castle, Spendor, Sonus Faber, Opera, Xavian czy Dynaudio albo Ruark (nie wymieniam modeli, bo nie wiem czy coś za niewielką kasę dostaniesz o ile dostaniesz) dałbym inny wzmacniacz. Z tym, że Dynaudio są cholernie trudne do napędzenia. Inne też nie zagrają dobrze z taniochą. Ale ma być podobno dobrze, klasowo.
I nie wiem, czy w Twoim budżecie dałbyś radę kupić odpowiednio dobry wzmacniacz.
Pewnie da się to wszystko zebrać do kupy, ale trzeba trochę poszukać, poczekać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...