Skocz do zawartości

Gotowy zestaw audio do otwartego salonu


Farin

Recommended Posts

Witam, planuję kupić zestaw stereo do pokoju z aneksem kuchennym:
-wymiary: 6,1x4,1x2,73m,
- podłoga: parkiet + mały dywan,
- umeblowanie - jak na projekcie,

Proszę o pomoc w zakupie gotowego zestawu stereo z kolumnami podłogowymi w cenie 2-3 tyś. zł (lub niewiele więcej jeśli to będzie uzasadnione) do słuchania muzyki z CD i radia. Ewentualnie mogę skompletować coś ze starszych sprzętów - ale wolał bym żeby to były towary chodliwe - tak abym przynajmniej kolumny mógł kupić w miarę estetycznym wyglądzie.

Słucham głównie muzyki w stylu: Pink Floyd, Scorpions, Kings of Leon, Ed Sheeran, The Piano Guys, Perfect...

Lubię głęboki czysty, wyraźny dźwięk, a w razie potrzeby - czysty głęboki bas.

Do tej pory słuchałem:
- w domu mam Wieżę Panasonic sa-ak44 (jak dla mnie za dużo w niej buczącego basu mieszającego się z tonami średnimi. Gra trochę słabo i nie do końca czysto. Ani to do wokalu, ani do czegoś cięższego).

- u znajomego na rockowym odsłuchu raczyłem się Altusami 140 na amplitunerze Tonsil (modelu niestety nie znam) ale jak dla mnie to mocy może i ten zestaw miał i wyższe dźwięki były ok - jednak gdy przychodziło do niższych "ryków" - to były one nieczyste i charczące.

Z góry dziękuję za pomoc. Bacznie obserwuję ten wątek - więc w razie potrzeby - odpowiem na pytania.
W załączniku wizualizacja pomieszczenia i na czerwono - miejsce gdzie planowałbym ustawić kolumny.

Pozdrawiam

DSC01446.jpg




Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc "gotowy zestaw stereo" masz na myśli
a) midi wieżę, plus kolumny podłogowe?
b) wzmacniacz plus odtwarzacz CD/dvd i kolumny ?
c) amplituner stereo z odtwarzaczem cd/dvd i kolumnami ?
Jak widzisz jest dużo opcji... z pewnością najwięcej można zaoszczędzić kupując używane CD, bo nowe to wydatek powyżej 1200zł, a używane można kupić za 200-300zł, chyba że planujesz odtwarzać muzykę z dvd/bluraya i jedyny wydatek to właśnie wzmacniacz ( lub amplituner ) i para kolumn.
Ze swojej strony widziałbym tam niewielkie podłogówki, myślę że ciekawie wpisały by się tam tannoy V4, indiana line nota 550, obydwie można kupić za ok 1600zł grają z dużą kulturą , chwalone są też nasze pylon pearl 25 ( lub 20). Można też pokusić się o małą zniżkę w jakimś salonie za sprzęt ex-demo typu elac 67.2 , monitor audio bx5, lub poszukać używanych na, ale na gwarancji, tak aby zostało na resztę zestawu .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę odtwarzać płyty CD + radio więc potrzebuję 2 kolumn podłogowych i amplitunera z CD.

Powiem tak - lubię majsterkować - ale z audio nie mam doświadczenia i nie czuję się na siłach np. wymieniać membrany... Co za tym idzie - jeśli zestaw miałby być używany - to wolałbym, żeby nie był wyeksploatowany na tyle - abym musiał coś regenerować...

Chętnie odwiedzę sklepy ze sprzętem i spróbuję odsłuchać.

Czy powinienem się obawiać tego, że potrzebuję kolumn nieco uniwersalnych? Biorąc pod uwagę, że nie będę słuchał konkretnego gatunku muzyki...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz 2 kolumn, wzmacniacza stereo, tunera radiowego i odtwarzacza CD. Może być amplituner (wzmacniacz z radiem w jednej obudowie).
Co do obaw o kolumny - im nowsze kupisz tym bardziej uzasadnione obawy bo za te same pieniądze im starsze tym lepsze (również w aspekcie uniwersalności).
Jeśli kupisz sprzęt sprawny, grający to niebezpieczeństwo usterki jest takie samo jak w nowym, a po roku (koniec gwarancji) koszty ew napraw też podobne.
Dla większej pewności możesz szukać na tyle blisko domu, żeby posłuchać i pooglądać przed zakupem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie - skoro wiecie czego potrzebuję - to czy mając budżet jaki jestem w stanie wydać - możecie polecić konkretne (kompatybilne) zestawy?
Proszę o to, bo doinformowałem się już - że często bywa tak, że nie każda kolumna zagra dobrze z danym wzmacniaczem/tunerem/CD.
Będę wdzięczny za poświęcony czas i wypisanie choćby kilku pozycji z drobną recenzją każdej z pozycji - będzie mi łatwiej szukać/wybierać.

Dzięki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Powiem tak - lubię majsterkować - ale z audio nie mam doświadczenia i nie czuję się na siłach np. wymieniać membrany...


Takie rzeczy to w "altusach i innych starych tonsilach" ich gąbkowe membrany wytrzymywały koło 10 lat potem zmieniały się w pył i ludzie kleili membrany i zawieszenie.
zawieszenie nowożytnych kolumn to guma na 20lat i więcej, membrany często utwardzane tworzywem i minerałami, tak więc trzeba się postarać mocno aby uszkodzić je mechanicznie .
Sporo kolumn ma kilkuletnią gwarancję i jak ktoś wydał na nie kupę kasy to nie grzebie w nich sam i nie wtyka paluchów;) Moje używane kolumny zawsze były bez skazy, podobnie jak inne komponenty, choć wiem że bywa różnie patrząc na zdjęcia na aukcjach.

Skoro pytasz o recenzję to poczytaj choćby testy kolumn, obszerne i ciekawe http://audio.com.pl/testy/zespoly-glosnikowe/2/1 są tam też testy wspomnianych indiana line nota, monitor audio mr4, bx5 i masa innych. Nie obawiaj się cen, produkty które miały premierę jakiś czas temu na rynek są teraz nieraz duużo tańsze.
Może jakiś opis innej marki ( w granicach cenowego rozsądku ) wpadnie ci w oko, to podpowiemy, czy fajne bo może ktoś je miał lub słuchał w sklepie.
Co do CD to może warto będzie kupić używane na końcu , takiej firmy jakiej kupisz wzmacniacz/amplituner, to wygoda jednego pilota, jednak są osoby które przedkładają inne wartości i jest im wszystko jedno.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Proszę o to, bo doinformowałem się już - że często bywa tak, że nie każda kolumna zagra dobrze z danym wzmacniaczem


Bywa np. niedrogie wzmacniacze lub amplitunery stereo graja dość technicznie i jasno w połączeniu z podobnie brzmiącymi kolumnami może być nieciekawie, ale np. z kolumnami grającymi cieplej i niżej w basie mogą się dobrze uzupełniać np. yamaha rs500, mission mx4. Natomiast według mnie yamaha z np monitor audio mr4 bx5, czy kef c będzie grać natarczywie w górze pasma, ale co kto lubi .

Tu masz np. ciekawą propozycję Dali 450 http://allegro.pl/dali-450-mahon-i4438828955.html i concept stan idealny http://allegro.pl/dali-concept-6-czarne-ok...4445316701.html cena nowych tej klasy to bliżej 3 tys .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem zapytanie w kilka miejsc, bo nie znam forum audio na tyle, by wiedzieć gdzie ktoś odpisze i gdzie odpisze ktoś kompetentny.
Niestety na Elektrodzie i Audiostereo brak zainteresowania tematem;/


Cytat

Witam.

Ciekawe czego tutaj się dowiemy :
http://www.audiostereo.pl/gotowy-zestaw-au...onu_113619.html
[Gotowy zestaw audio do otwartego salonu]

Może jakichś nowych rzeczy. Jeżeli oczywiście ktoś się zainteresuje tematem.

Pozdrawiam.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ano, ano, ano, no właśnie. Ja tutaj nie chcę gloryfikować, ale jak pytasz, to trzymaj się jakiegoś źródła póki co ...

Skoro widzisz, gdzie jest zainteresowanie Twoim pytaniem.



Spokojnie - biorąc pod uwagę fakt, że odpisały mi kompetentne osoby - traktuję to forum poważnie. Zwłaszcza, że cały ten portal jest źródłem darmowej i rzetelnej wiedzy.

Jak się okazuje - muszę się jeszcze wiele dowiedzieć - nawet zanim kupię sprzęt. Chodzi między innymi o "wypełnienie" pomieszczenia, w którym ma stać sprzęt. Obecnie jest niemal jak na projekcie + dywan 2x1m pod stolikiem... Gdybym pomyślał o audio na etapie planowania umeblowania - zapewne inaczej bym to zaprojektował... Teraz nie bardzo mam pomysł jak "wysłonić" tą płaską ścianę z mebli kuchennych, które na złość mają fronty bez frezowań. ;-/
Może powieszenie zasłony pomiędzy salonem a aneksem częściowo załatwi sprawę. Plus dodatkowe szafki na ścianach... I tu kolejne pytanie... Domeblowić mieszkanie teraz - czy sukcesywnie po zakupie audio - tak, żeby obserwować zmiany... Ehh... To wszystko staje się nie takie proste... a przecież nie jestem nawet pół - audiofilem...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, zasłonka między kuchnia a pokojem, jakoś dziwnie mi się to kojarzy icon_wink.gif . Skoncentruj się na w pierwszej kolejności na kolumnach i potem wzmacniaczu czy amplitunerze stereo , używanym CD.
Natomiast jak to już wstawisz to usłyszysz jak jest, przy okazji np. zmiany dywanika kupisz sobie ciut większy.
Gobelinów na ścianach nie ma co wieszać, jednak firanki i zasłony w oknie nawet niewielkie i tylko ozdobne to już coś, podobnie jak jakiś dywanik , ale też nie koniecznie na całą podłogę... Meble typu sofa, fotel komoda czy półka, jakiś obrazek które pewnie masz to też już eliminatory echa itp.
Faktycznie przy okazji mycia okien i większego sprzątania kiedy żona zdejmie firanki i zasłony, zwinie dywanik, słyszę że dźwięk jest jak na sali gimnastycznej - suchy, natarczywy bez ciepłego basu, pełen jakiś odbić .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Bez przesady, zasłonka między kuchnia a pokojem, jakoś dziwnie mi się to kojarzy icon_wink.gif . Skoncentruj się na w pierwszej kolejności na kolumnach i potem wzmacniaczu czy amplitunerze stereo , używanym CD.
Natomiast jak to już wstawisz to usłyszysz jak jest, przy okazji np. zmiany dywanika kupisz sobie ciut większy.
Gobelinów na ścianach nie ma co wieszać, jednak firanki i zasłony w oknie nawet niewielkie i tylko ozdobne to już coś, podobnie jak jakiś dywanik , ale też nie koniecznie na całą podłogę... Meble typu sofa, fotel komoda czy półka, jakiś obrazek które pewnie masz to też już eliminatory echa itp.
Faktycznie przy okazji mycia okien i większego sprzątania kiedy żona zdejmie firanki i zasłony, zwinie dywanik, słyszę że dźwięk jest jak na sali gimnastycznej - suchy, natarczywy bez ciepłego basu, pełen jakiś odbić .



Ja w poprzednim, wynajmowanym mieszkaniu miałem wykładzinę dywanową na całej powierzchni podłogi, a na ścianach do okoła grubą papierową, ziarnistą tapetę - i tam przyznam dziwnie się słuchało. Co prawda odtwarzałem z mojej wieżyczki - ale ten dźwięk był przez to jakby pochłaniany... Wg mnie - za mocno...
Ale dobrze usłyszeć, że problem umeblowania nie jest porażający.
Dzięki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farin, nie sądzę, by pokój z wykładziną podłogową na całej powierzchni ani nawet gruba ziarnista tapeta (jej wpływ jest minimalny) dały taki efekt. Musiałoby być o wiele więcej elementów pochłaniająco-rozpraszających w pokoju by uzyskać efekt przetłumienia.
Moim zdaniem nasze mieszkania są raczej zbyt słabo wytłumione niż za mocno.
A dziwnie się mogło słuchać, bo wieżyczka niskiej jakości, więc i niskie tony słabe a całość ginęła być może w sporym pomieszczeniu.

Ty moim zdaniem w tym ustawieniu będziesz miał spory kłopot. Problem umeblowania nie jest porażający, ale niezwykle istotny i nie lekceważyłbym go.
Lewa kolumna wtłoczona w róg pomieszczenia będzie dość znacznie podbijała niskie tony. Bliskość ściany z lewej strony może przesunąć Ci równowagę sceny stereo a bliskość tylnych ścian też nie służy dobrze dźwiękowi wysokiej jakości. Nie będę się tu rozpisywał dlaczego, co i jak.
Jeśli interesuje Cię ten temat a powinien, bo to podstawa, wyślij mi na PW swój adres mail. A ja prześlę Ci ciekawie i dość przystępnie napisane, i okraszone rysunkami artykuły na temat akustyki. Będziesz wiedział dlaczego i jak ustawiać kolumny by dobrze zagrało.

Co do pomysłów z zasłonięciem od strony kuchni, to jeśli nie można dać tam choćby krótkiej ścianki (nie musi być do sufitu) to możesz postawić regalik/kratkę, który wypełnisz książkami, płytami, czasopismami, i innymi rzeczami pochłaniającymi i rozpraszającymi dźwięk.
Na górze mogłyby stać gęste rośliny doniczkowe.
Może być też ozdobny parawan z ciekawą i zróżnicowaną fakturą skrzydeł. Dodatkowym atutem byłaby możliwość takiego postawienia go, by stworzyć zygzak. Jeszcze jeden atut, to możliwość złożenia tego ustrojstwa, gdy nie słuchasz.
Lewa ściana powinna być tak czy inaczej zaopatrzona w dość solidne panele tłumiące lub tłumiąco-rozpraszające (z przewagą tłumienia/pochłaniania dźwięku). A przed oknem gęsto udrapowane ciężkie kotary, np z aksamitu. zasuwane oczywiście tylko na czas słuchania muzyki.
Za sofą ściana też jest zbyt blisko. dobrze byłoby odsunąć mebel choć na kilkadziesiąt cm od niej. Można za kanapą dać wówczas półkę z płytami, książkami filmami itp. (u mnie tak jest). Albo jeśli nie mógłbyś odsunąć mebla, to za głową na ścianie musisz dać niezbyt głęboką taką właśnie półkę/kratkę albo najlepiej jakiś dość gruby absorber dźwięku.
Pacio94 polecał bodajże stosunkowo niedrogą wełnę Isover, dedykowaną do tego typu zastosowań. Może tez być naturalna wełna owcza, ale jest ona dużo droższa, choć zapewne zdrowsza.

Zakładam, że nie bierzesz pod uwagę innej możliwości ustawienia mebli w pokoju?
Bo jeśli tak, to pewnie dałoby się postawić to inaczej i znacznie korzystniej, czyli kolumny po obydwu stronach okna/drzwi balkonowych. Miałyby wówczas dość podobne warunki pracy z tyłu i po bokach. Łatwiej by można też zawiesić jakieś dyfuzory (półki z różnościami albo mniej lub bardziej profesjonalne ustroje akustyczne) w miejscach pierwszych odbić dźwięku.
Sofa wówczas stałaby tyłem do aneksu kuchennego, co też byłoby korzystniejsze niż teraz. Bo miałbyś jeszcze sporo przestrzeni za głową, czyli ścianę nie tak blisko jak teraz planujesz.
Zestaw z elektroniką nie musi w tym wypadku stać pomiędzy kolumnami, może nawet z boku Twojej sofy. Oczywiście kable głośnikowe musiałyby być jednakowej długości dla lewej i prawej kolumny.
Byłby tylko kłopot z telewizorem. W tej konfiguracji nie mógłby zawisnąć, czy zostać postawiony centralnie.

A dywanik rzeczywiście powinien być większy a także dość gruby. Najlepiej o zróżnicowanej fakturze splotu albo typu shaggy.
I nie pod stolikiem, choć tam też może być, ale najlepiej zaczynający się przed linią kolumn i zasłaniający trochę więcej niż tylko miejsce pierwszych odbić dźwięku.
Tak nawiasem pisząc stolik przed miejscem odsłuchowym też nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ale poczytaj o akustyce.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Twoich warunków, to trudno powiedzieć. Poczytałeś pewnie coś o akustyce więc sam wiesz.
Jasne, że lepsze będę tu kolumny z otworem b-r od frontu albo konstrukcje z obudową typu zamkniętego (bez otworów).

Tannoy M5 potrzebują dobrego wzmacniacza, który odpowiednio zapanuje nad niskimi tonami. Bo inaczej będzie on duży, ale wolny, mułowaty. A tak częściowo się stanie jeśli postawisz taką kolumnę w rogu pomieszczenia. I nie pomogą tu raczej żadne ustroje.

Przy takim ustawieniu, oprócz budowy kolumn o jakiej pisałem wyżej widziałbym takie konstrukcje, które grają bardzo delikatnie, "krótko" na dole. Czyli jeszcze delikatniejsze podłogówki albo kolumny standowe.
Jeśli miałbyś możliwość wypróbować jakieś kolumny u siebie w pokoju, to byłoby najlepiej.
I tak proponuję Ci zrobić.
Ale wcześniej musisz kupić wzmacniacz, abyś miał czym je napędzić.
Później będziesz szukał (z naszą pomocą) kolumn blisko Twojego miejsca zamieszkania i pytał sprzedających, czy jest możliwość wypróbowania ich u Ciebie, bo masz trudne warunki akustyczne i nie wiesz czy dobrze zagrają.

Jeśli jednak nie chcesz tak zrobić, to chyba jedynym w miarę rozsądnym wyjściem będzie rozglądanie się za kolumnami standowymi.
Bo moim zdaniem lepsza jest sytuacja w której niskich tonów mamy trochę za mało niż trochę za dużo.
Jak jest za mało da się słuchać, można tylko odczuwać lekki niedosyt. Gdy za dużo raczej nie da się słuchać, bo dominują cały przekaz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...