Skocz do zawartości

Stereo do max. 2000 zł - nowe!


matys

Recommended Posts

Witam wszystkich!
Jestem nowy i trochę 'zielony' w audio dlatego pytam doświadczonych słuchaczy i użytkowników.
Obecnie słucham starej wieży Technics z 2000r. (wtedy kosztowała 2000 zł) i chciałbym kupić coś nowego na kolejne 15-20 lat.
1. Max. pułap cenowy to 2000 zł na kolumny podłogowe i wzmacniacz -> z możliwością późniejszej jego 'rozbudowy' na kino domowe (wyj. pre-out?), czyli dokupienie 3 kolumn i wzm. KD (dobrze rozumiem?).
2. Pokój to ok. 15m2 kwadratowy.
3. 85% to muzyka (różna, od klasyki do rammstaina, koncerty, ale przeważnie cięższe klimaty z 'prawdziwymi instrumentami', ballady, rock/metal/dark wave/muza filmowa) + 15% filmy.
Zależy mi na jakośći dźwięku ponieważ muzyka sprawia mi wiele radości i doceniam jakość dźwięku w muzyce i filmie.
Skłaniam się ku kolumnom raczej dynamicznym, ciepłym, z dobrym basem (myślę tutaj o ostrzejszej muzyce). Wiem że raczej polecać będziecie monitory, ale strasznie podobają mi się podłogowe i jest duży wybór, mam taże gdzie je postawić. Nie słucham zbyt głośno chyba że film albo koncert! to wtedy robię warunki kinowe (tv 60").
Muzyka będzie z PC z karty SB Audigy, mp3, czasami z CD.
Podobają mi się kolumny TAGA 506,606,806 co o nich myślicie? Wzmak znalazłem Cambridge Audio Topaz AM5 900 zł, lub coś innego do max. 1200 zł. Nie wiem czy dobrze równoważę cenowo siły kolumny/wzmacniacz? Boję się sprzętu używanego z wiadomych powodów, chociaż wiem że jest lepszy o dzisiejszych nowych konstrukcji.
Proszę o porady i sugestie, będę bardzo wdzięczny za drogowskazy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny powinny, muszą być droższe i lepszej jakości jeśli ma Cie to cieszyć. Mając budżet 2 tys kupiłbym kolumny ( jeśli nowe) za 1600zł a za 400 zł używany wzmacniacz. Lub jeszcze lepsze kolumny używane, ale na gwarancji, lub zaraz po.
Wydaje mi się że nawet do "średniego ceną wzmacniacza - 1 tys zł" to kolumny za dwu, trzy, czy nawet kilkukrotność jego ceny będą tylko uskrzydlać system, natomiast w drugą stronę wątpię.
Czy ten Cambridge nie będzie z ciut za słaby, nie jestem piewcą wielkich mocy, ale mocniejszy wzmacniacz to nie koniecznie głośniejsze granie, ale lepsza kontrola nad niskimi tonami, dźwiękiem w kolumnach, podłogowych kolumnach .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Za 2kzł. wszystko nowe, to kicha będzie. te pieniądze 14 lat temu, to była zupełnie inna siła nabywcza. Chyba bym już wolał dokupić jakieś lepsze kolumny do tego Technicsa i dobre kable. A właśnie, masz jakieś lepsze kabelki, czy tylko takie podstawowe "sznurówki"?
W takim budżecie najlepszym wyjściem byłoby kupić wzmacniacz i kolumny z drugiej ręki. Tu jest już szansa, że będziesz miał zdecydowanie lepszy dźwięk niż masz teraz. Bo tak, to zamienił stryjek... icon_wink.gif A nie boisz się, ze po gwarancji te "nowości" Ci się zepsują i będziesz tak samo płacił jakbyś naprawiał starsze. Z tym, że starsze mają większe szanse na długoletnią bezawaryjność, bo były to na ogół rzeczy z wyższej półki.

Co do "rozbudowy" to dałbym sobie siana. Czyli jeśli słuchasz w 85% muzyki pozostań przy dobrym stereo. Tak się też da obejrzeć film.
I wiele osób tak robi, nawet tych, które stać na dobre kino domowe i znają się na rzeczy. Ale jak chcesz oczywiście.

Pokój niewielki. A kwadratowy, to niezbyt dobrze pod względem akustycznym. Mogą się tam nakładać niektóre pasma, wzmacniać albo osłabiać. Nie masz tego typu kłopotów?
Jeśli wolisz podłogowe, to raczej proponowałbym mniejsze, delikatniejsze z mniejszymi głośnikami niskotonowymi, bo możesz mieć za dużo niskich tonów i nic z tym nie zrobisz. Będzie tylko duże buuuum i niewiele więcej.
Masz możliwość większego odsunięcia kolumn od ścian?
Jakich kolumn używałeś dotychczas? Były to standowe kolumny Technics? Jak i gdzie były ustawione, jaki to model kolumn?

Postaraj się odpowiedzieć na jak najwięcej zadanych tu pytań, to łatwiej będzie Ci pomóc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable są grube porządne bo dokupiłem już kiedyś.

Czytałem właśnie że za 2k to można całkiem porządny zestaw używany kupić. Hmmm.

Co do "rozbudowy" to dałbym sobie siana. Czyli jeśli słuchasz w 85% muzyki pozostań przy dobrym stereo. Tak się też da obejrzeć film.
I wiele osób tak robi, nawet tych, które stać na dobre kino domowe i znają się na rzeczy. Ale jak chcesz oczywiście.

Na tym Technics'ie to raczej nie czuję tego nakładania, kolumny są rozstawione w kątach przeciwległych także jest tak sobie. Muszę to jeszcze poukładać. Pokój chcę dostosować do audio/stereo dlatego te kol. podłogowe mnie urządzają bo stawiam i już, nie kombinuję z półkami, wierceniem itp. P.S. jeżdżę na wózku inwalidzkim także głowę mam zawsze na wys. kol. podłogowych, czyli ok.
Mogą być mniejsze podłogowe, ale podłogowe. Mogę je ustawić tak jak trzeba (nie znam się, doszukam na google ad. rozkładu hifi w pok.).

Dotychczas na kolumnach Technics'a, Cały zestaw to SC-CH570 dzisiaj to już nawet nie opłaca się tego sprzedać icon_neutral.gif Nie wiem co z tym zrobić? Może faktycznie dokupić fronty podłogowe i jakoś z tego wszystkiego zrobić KD? icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to swoim starym zwyczajem zaproponuję Ci przesłanie materiałów na temat akustyki i ustawiania kolumn w pomieszczeniu. Bo Widzę, że ustawiłeś chyba najgorzej jak można. Prześlij swój adres mailowy na moje PW o ile jesteś tym tematem zainteresowany.
A powinieneś, jeśli nie znasz. Kto ma jeszcze ochotę na te skany i PDFy proszę pisać.

"Rozbudowa" stereo do KD (ja to nazywam degradacją icon_mrgreen.gif ), nie jest taka prosta ja się wydaje. A raczej nie tak tania.
Wieżyczkę po prostu sprzedaj a pieniądze dołóż do sprzętu lub muzyki.
Grube kable nie muszą być automatycznie dobre. A jakie masz (marka, symbol), tak z ciekawości.
Interkonekty (połączeniowe) też są ważne.
Ta muzyka z CD będzie ze stacjonarnego czy płyta puszczana bezpośrednio z napędu komputera?
Jeśli masz tam wyjście analogowe, to warto pokusić się o dobre interkonekty. A jeśli nie, o lepszą przejściówkę.
Są takie, choć swoje kosztują.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z tego technicsa do jego kolumn prowadzą dwie pary kabelków ? Bo jak tak to lipa- tzw. zwrotnica jest nie w kolumnach, tylko we wzmacniaczu i nic innego do niego nie podepniesz.
Czy go zostawić, czy sprzedać za strzelam 500zł zdecyduj wtedy sam.
Masz go tyle lat że poza przyzwyczajeniem się do jego dźwięku, możesz chyba napisać co chciałbyś zmienić słuchając muzyki, czego technicsowi jego głośnikom brakuje w muzie ?

Zastanów się nad jakimś małym kompromisem, np. nowy wzmacniacz ( bo gwarancja na elektronikę której jest więcej niż w kolumnach ), ale kolumny lekko używane, ale lepszej automatycznie jakości .
Nie wiem czy Cambridge 2x25W da radę w Twoich klimatach muzycznych, może jakiś ( nowy) denon 520, pioneer A20/A-30 , yamaha500, bo mają większą moc, lepszy dół, więcej wyciągną z kolumn .
Pomyśl, to potem dobierze się i poszuka kolumn, zadbanych dobrze grających, przecież używane nie znaczy zniszczone .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki f1angel za materiały .pdf (przydatna wiedza) faktycznie ustawiłem kolumny źle.

Wieżyczkę po prostu sprzedaj a pieniądze dołóż do sprzętu lub muzyki.

Myślę tak właśnie zrobić ponieważ nie ma opcji rozbudowy tego zestawu (brak już jakichkolwiek wyjść z tyłu).

Grube kable nie muszą być automatycznie dobre. A jakie masz (marka, symbol), tak z ciekawości.
"Cable Audio High Fidelity" tyle znalazłem info na kablu.

Ta muzyka z CD będzie ze stacjonarnego czy płyta puszczana bezpośrednio z napędu komputera?
Z napędu komputera.

Czy z tego technicsa do jego kolumn prowadzą dwie pary kabelków ? Bo jak tak to lipa- tzw. zwrotnica jest nie w kolumnach, tylko we wzmacniaczu i nic innego do niego nie podepniesz.
Dokładnie, 2 pary/1 kolumna i żadnych innych we/wy.

Masz go tyle lat że poza przyzwyczajeniem się do jego dźwięku, możesz chyba napisać co chciałbyś zmienić słuchając muzyki, czego technicsowi jego głośnikom brakuje w muzie ?
Dokładnie - przyzwyczajenie. Chciałbym słyszeć więcej szczegółów w muzyce i czystości dźwięku (cieszyć się naturalnością fortepianu, skrzypiec przy balladach, słucham mrocznej muzyki gotyckiej, dark wave, tam są nastroje 'wieczorne', melancholijne itp. bardzo klimatyczne różne dźwięki, raczej dużo melodii). A w drugą stronę to symfoniczny metal i jego różne melodyjne odmiany (NIE Immortal, Vader, Slayer itp.). Mieszkam w bloku także siłą rzeczy przewaga tej wolniejszej muzyki w moich preferencjach.
Niestety nie słyszałem nigdy innego porządnego nagłośnienia także wydaje mi się że wszystko nowsze i większe (kolumny) zagra lepiej od tego co mam teraz. No gorzej to chyba nie będzie po zakupie? icon_confused.gif

Zastanów się nad jakimś małym kompromisem, np. nowy wzmacniacz ( bo gwarancja na elektronikę której jest więcej niż w kolumnach ), ale kolumny lekko używane, ale lepszej automatycznie jakości .
Też tak myślę, że nowy wzmacniacz to podstawa ze wzgl. pewności i gwarancji (jw.) ale tych kolumn bym się 'lekko używanych' bał. Jak wiadomo łatwo spalić każde kolumny, ktoś kupi nowe będzie chciał sprawdzić, przesteruje i ciach, potem sprzeda prawie nowe bo mu 'nie grają jak się spodziewał' icon_confused.gif . Jak pisałem wcześniej jestem na wózku inwal. i nie mam możliwości pojechać do kogoś na odsłuch takich używek.
Wolałbym dołożyć 200-300zł do lepszych nowych i mieć jednak 100% pewności. Jak mówię sprzęt na kolejne 15-20 lat? (czy to możliwe w ogóle przy dzisiejszej jakości sprzętu audio w tym przedziale 2000-2500zł? icon_wink.gif ).

Nie wiem czy Cambridge 2x25W da radę w Twoich klimatach muzycznych, może jakiś ( nowy) denon 520, pioneer A20/A-30 , yamaha500, bo mają większą moc, lepszy dół, więcej wyciągną z kolumn .
Zdaję się na Was - fachowców! Mieszkam sam, także słucham tak 'żeby słyszeć dobrze, wyraźnie i szczegółowo' icon_wink.gif P.S. bas raczej nie będzie tu priorytetem aczkolwiek lubię go poczuć. A co do KD to póki co może być stereo. Wydaje mi się że mój SB Audigy pozwoliłby na 'jakieś' rozdzielenie sygnału i ustawienie KD od biedy, ale muszę doczytać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę Cię na siłę przekonywać, ale podobnie jak Koledzy stawiałbym na kolumny używane. 2-3 letnie kolumny kupisz za pół ceny,a pograją u Ciebie przez następne powiedzmy 10 lat. Jasne, że trzeba kupować od pewnego sprzedawcy, najlepiej audiofila, który zmienia coś w swoim torze. Jest mnóstwo takich ofert, a myślę, że i Koledzy coś doradzą. Ja nawiasem mówiąc mam większość kolumn używanych w domu. Nie stać byłoby mnie na zakup nowych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj może o kolumnach Pylon pearl 25, sporo jest w necie, Monitor Audio model mr4 ( mają gwarancję 5 lat, często można trafić kolumny tej firmy używane na gwarancji np. bx5 ) indiana line nota 550 to według mnie "bezpieczne" propozycje w Twój metraż które mają fajną podstawę basu, rytmu, wysokich tonów.
Z może mniej ciekawych propozycji aczkolwiek sporo tańszych ( zostały by spokojnie środki na nowy fajny wzmacniacz, lub amplituner stereo) może yamaha ns50 , jamo s506, stx f-200 , tonsil premium, pisałeś o taga harmony tav606 , heco victa501 , magnat quantum, magnat supreme 800(802). Warto i trzeba przejrzeć porównywarki, sklepy ( typu nawet MM, redcoon, trafiają się wyprzedaże i możesz trafić coś ze sporo wyższej półki cenowej za dobrą cenę .

Dowód że można używane igiełki na gwarancji ( wiem do Ciebie trochę wyższe ) http://allegro.pl/kolumny-monitor-audio-bx2-i4441433822.html , ja kupiłem roczne missiony za 60% ceny sklepowej. Na allego są też dali concept 6 i dali 450 za 999zł myślę że jako nowe były spokojnie po 2500 zł jak nie lepiej, a Dali gra "przyjemnie" pytanie, czy jednak nie za duże ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2-3 letnie kolumny kupisz za pół ceny,a pograją u Ciebie przez następne powiedzmy 10 lat. Jasne, że trzeba kupować od pewnego sprzedawcy, najlepiej audiofila, który zmienia coś w swoim torze. Jest mnóstwo takich ofert, a myślę, że i Koledzy coś doradzą.
Mógłbym się zdobyć na tak krok pod warunkiem pewności zakupu. Zakup na większą odległość to jest loteria. Może znają Panowie pewnych, zaufanych sprzedawców? Musiałbym się zdać na Wasze zaufanie, na allegro każdy chce sprzedać. Będąc na wóz inwal. nie pojadę do kogoś na odsłuch icon_sad.gif Niestety nie znam żadnego audiofila ani w realu ani wirtualnie. Przy nowych nie ma takiego problemu chociaż drożej. Ale za 2000 zł naprawdę nie kupię dobrych nowych kolumn i wzmacniacza do 15m2? Wybór jest b.duży.

Poczytaj może o kolumnach Pylon pearl 25, sporo jest w necie,
Czytałem o nich i mają bardzo dobre recenzje, całkiem całkiem.

Monitor Audio model mr4 ( mają gwarancję 5 lat, często można trafić kolumny tej firmy używane na gwarancji np. bx5 ) indiana line nota 550 to według mnie "bezpieczne" propozycje w Twój metraż które mają fajną podstawę basu, rytmu, wysokich tonów.
Recka AM4 też bardzo dobra choć wygląd nie przypadł mi do gustu. Ale skoro jakość dźwięku w nich zachwyca, to może być potencjalny kandydat. Indiany dużo ładniejsze od AM4 tylko muzycznie chyba gorzej od AM4 i PP25 (kieruję się recenzjami, nie odsłuchem).

Z może mniej ciekawych propozycji aczkolwiek sporo tańszych ( zostały by spokojnie środki na nowy fajny wzmacniacz, lub amplituner stereo) może yamaha ns50 , jamo s506, stx f- 140 (200?) , tonsil premium, pisałeś o taga harmony tav606 , heco victa501 , magnat quantum, magnat supreme 800(802).
Jeśli chodzi o design (kolumny to jednak m.in. mebel) to gustownie podoba mi się stylistyka TAGA KODA, TONSIL no i podobne do nich. Magnaty też są ładne, ale Quantum to raczej taki dość 'basowy' model podobno. Taga Harmony TAV606 piękne są po prostu (prawie brałbym w ciemno icon_wink.gif ), tylko jak dźwięk??

P.S. co ze wzmacniaczem? jaki nowy byście doradzili wg 'zdrowych' proporcji kolumny/wzmak?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matys, generalnie jeżeli kupujesz od sprzedającego będącego firmą (czyli wystawiającego klientowi paragon, fakturę lub rachunek) to na podstawie "ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej" (link) w razie czego możesz zakupiony sprzęt reklamować w ciągu dwóch lat od zakupu, w terminie 2 miesięcy od wykrycia usterki (koszty reklamacji, w szczególności koszt dostarczenia reklamowanego produktu do sprzedającego ponosi sprzedający). W przypadku rzeczy używanej termin na reklamację strony mogą (ale nie muszą) skrócić do jednego roku.

Możesz też na podstawie "Ustawy z dnia 02 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny" zwrócić bez podania przyczyny sprzedającemu będącemu firmą produkt nabyty w internecie (na odległość) w terminie 10 dni od jego otrzymania.

Krótko mówiąc jeżeli chcesz być pewny, że sprzęt używany, który kupujesz jest sprawny i w stanie (np. wizualnym) deklarowanym przez sprzedawcę możesz kupić sprzęt od firmy na allegro (są takie) i w razie czego skorzystać z wymienionych uprawnień.

W przypadku skorzystania z firmy kurierskiej warto sprawdzić, czy dopuszcza wysyłkę produktów elektronicznych a potem otworzyć otrzymany produkt w obecności kuriera, żeby sprawdzić, czy nie uległ uszkodzeniu w trakcie transportu (w przypadku uszkodzenia trzeba sporządzić protokół - na jego podstawie firma kurierska wypłaci odszkodowanie).

Możesz też powołując się na swoją sytuację życiową próbować wynegocjować od sprzedających nie będących firmami tzw. gwarancję rozruchową np. 7 dni. Jeżeli mają czyste intencje to powinni się zgodzić.

Prawdopodobieństwo popsucia się sprawnego sprzętu używanego jest nie większe niż nowego a jakość dźwięku sprzęt używany daje dużo większą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zakupu od osoby prywatnej - audiofila warto przeglądać oferty na forach, choćby na naszym forum, na AS lub hifi.pl. Wiem, że osobie nie obeznanej w świecie audio, która nie miała dotychczas zbyt wielu kontaktów, choćby wirtualnych trudno jest nabyć sprzęt używany od prywatnej osoby.
Warto zwracać uwagę na ogłoszenia z Twojego miejsca zamieszkania lub okolic. Często sprzedający podają swoje telefony, można z nimi pogadać i zorientować się czy np. nie byliby skłonni do podwiezienia sprzętu na odsłuchy.
Ja w wielu sytuacjach spotkałem się z przychylnością równie zakręconych jak ja na punkcie audio.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

. Może znają Panowie pewnych, zaufanych sprzedawców?


Jak ktoś traktuje sprzęt , mam na myśli prywatną osobę, widać po prezentacji na allegro i np. serii ładnych i ostrych 15 zdjęć i kilku potem zdaniach z kontaktu z nią, napisze z czym to grało i jak. Natomiast jak ktoś wstawia zamglone zdjęcie sprzętu zrobione komórką i pisze był git na imprezie, no to nie ma przecież o czym pisać i ryzykować.

Co do Tagi 606 słyszałem je z amplitunerem kd, bo tak są najczęściej oferowane jako 5,1, rzadziej jako dwie kolumny, choć oczywiście są. Grały z takim kinowym i amerykańskim rockowym sznytem, podkreślając nieco dół i górę pasma, pompując nieco muzykę do przodu. Taga jako chińska firm wzoruje się na takim właśnie stylu.
Natomiast jakby brzmiały dwie i wzmacniacz stereo, mam pomysł, może napisz to dyżurnego sklepu z forum czyli Q21 to bardzo sympatyczni i pomocni ludzie, przy okazji ogromny prawdziwy audio salon i sklep, niech napiszą , pewnie słuchali już, lub porównają do bardziej znanych marek. Jak te tagi 606 grają, z czym by się zgrały w muzyce z cieplejszym wzmacniaczem typu z denon 520, 720 , czymś pośrodku pioneerem A-20, A-30, czy nieco bardziej analitycznym, jaskrawszym w górze jak yamaha as300, cambridge też mają.
Oferują też zestawy stereo , może jest razem taniej tzn. kolumny i wzmacniacz, niż kupowane oddzielnie .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzę, że koledzy pokazali Ci sporo możliwości jak dobrze, wygodnie i bezpiecznie kupić sprzęt audio.
Decyzję musisz podjąć oczywiście sam.
Ja tylko dodam, że nie ma co sprzętu audio kupować oczami. Tylko oczami. Bo można się poważnie naciąć.
Co do Taga Harmony. Jasne, że robione w Chinach i po obniżce cenowej nie są to drogie kolumny, ale bez przesady.
Tak na zdrową logikę jak mogą zagrać duże (98cm) czterogłośnikowe kolumny po 450zł sztuka?
Jak będą wyglądały i pracowały za 5-10 lat?
Ja mam w domu w tej chwili trzy pary kolumn. Najmłodsze osiemnastoletnie. Tak samo jak koledzy nie kupię nowych, bo
wolę lepszą jakość używanych.
Oczywiście napisz do Q21. Oni są na bieżąco w temacie. Nieraz nawet wysyłają coś do posłuchania. Trzeba z nimi pogadać.
Myślę, że polecą Ci coś lepszego niż Taga. Może jakieś Indiana Line? Może mają coś na wyprzedaży albo lada moment będą mieć?
I rzeczywiście zestawy bardzo często są taniej sprzedawane niż pojedyncze segmenty.
A tak w ogóle to skąd jesteś?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panom za porady prawne (na pewno skorzystam), za wskazanie miejsc poszukiwań dobrego używanego sprzętu (belfer54) oraz za sposób analizy ogłoszeń w portalach handlowych (jacek75).

Skontaktuję się również ze sklepem Q21 wg wskazówki jacka75 skoro to sprawdzone miejsce i ludzie. Szkoda że aż pod Łodzią gdyż ja jestem z Mikołowa icon_confused.gif i muszę znaleźć w tych okolicach jakiś solidny salon odsłuchowy (są adresy na audio.com.pl). A może znacie już któryś z nich w mojej okolicy +/-20 km tzn. Gliwice, Zabrze, Tychy, Katowice, Żory?

P.S.
właśnie sprawdziłem moją kartę dźwiękową w PC - SB X-Fi Xtreme Audio icon_lol.gif i świetnie ona gra (w porównaniu z kartą dźw. z płyty gł. no i ma fajne funkcje poprawiające jakość dźwięku), ale myślę że w pełni rozwinęłaby skrzydła dopiero przy odp. kolumnach. No i można z niej wycisnąć KD 2.1 lub 5.1 icon_smile.gif co mnie bardzo cieszy bo miałbym dobre stereo i KD na żądanie seansu filmowego (tv 60") icon_lol.gif .
Panowie musimy to tak poukładać żeby było genialnie! Bo to chyba możliwe z tą kartą?
Tak bym to widział: sprzedaję Technics'a i mam max. 2500 zł na kolumny używki 1Class + wzmak nowy! Trzeba tylko dobrać te klocki a potem będę szukał, dzwonił i negocjował. Wasze wskazówki już mam. Proszę jeszcze o doradzenie nowego wzmacniacza gdyż nie wiem czym charakteryzują się Denony, Yamahy, Pioniery, CA bo tych jako nowych (do 1300 zł) jest najwięcej w sklepach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

X-Fi to przeciętna karta z mało muzykalnym dźwiękiem, o cyfrowym nalocie. Moja zintegrowana karta Realteka grała lepiej.
Nie rozważałeś jakiegoś DAC'a ?


Nie zastanawiałem się nad DAC'em. Nigdy aż tak się nie zagłębiałem w tematykę audio. Czy jest faktycznie słyszalna różnica po jego zastosowaniu dla przeciętnego słuchacza jak ja?

Według Waszych sugestii, zdecydowałem się na zakup używanych kolumn lepszej jakości i nowego/prawie nowego wzmacniacza. Mam dobrą ofertę zakupu kilkumiesięcznego Denon PMA 720 i raczej go wezmę. Czy moglibyście zaproponować jakieś dobre, używane kolumny z obecnych ofert allegro (tylko podłogowe) do 1000zł pod ten wzmacniacz?
Wizualnie podobają mi się:
http://allegro.pl/kolumny-tannoy-m3-uk-rar...4435107814.html
http://allegro.pl/tannoy-633-unikat-okazja-i4439873092.html - Piękne!
http://allegro.pl/celestion-f30-wysylka-gr...4439873125.html
http://allegro.pl/wysokiej-klasy-kolumny-k...4429499104.html - może razem z tymi Tonsilami wziąć? hmmm
... - Piękne!
http://allegro.pl/kolumny-podlogowe-gale-3040-okazja-i4441479566.html ://http://allegro.pl/kolumny-podlogowe...441479566.html - Piękne
http://allegro.pl/kolumny-podlogowe-tannoy...4431452489.html - Piękne i zgrabne
http://allegro.pl/iq-4180-at-piekne-kolumn...4442868245.html - chyba za duże na 15m2?
http://allegro.pl/tannoy-r2-kolumny-glosni...4436909460.html
http://allegro.pl/jbl-ti-600-bardzo-dobry-stan-i4440205131.html - Rewelacyjny wygląd!://http://allegro.pl/jbl-ti-600-bardzo...jny wygląd!
http://allegro.pl/tannoy-m3-wielka-okazja-...4450156714.html

...natomiast ocenę jakości pozostawiam Wam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denon PMA 720, no taki sobie wybór. Lepszy od Technicsa, ale żadna rewelacja. I za ile ta okazja? Podejrzewam, że w tej cenie można kupić dużo lepszy wzmacniacz.

Kolumny wybierane oczami rzeczywiście mogą zwieść.
IQ byłyby najlepsze jakościowo z tego zbioru, ale na pewno nie zagrają tak jak lubisz, masz rację, że za duże do Twojego pokoju i przede wszystkim ma powgniatane kopułki średniotonowe.
Tannoy 633 może i piękne. Kwestia gustu. Mnie się kojarzą z trumienkami. Ale chodzi tu o dźwięk. A miałem okazję słuchać tych kolumn i stwierdzam, że grają znacznie poniżej przeciętnej. Z Denonem byłyby flaki z olejem.
Inne kolumny z takich albo innych przyczyn nieodpowiednie lub słabo grające. Szkoda czasu by szczegółowo opisywać.
Może Gale trochę bardziej są w Twoim kierunku.
Ale lepiej, z fajnym ociepleniem i nasyceniem zagrają Tannoy M3.
Lepsze jakościowo, bardziej neutralne, rozdzielcze i mniej zamulone, gdybyś się jednak uparł na Denona będą Tannoy R2.
I chyba jedne z najbardziej pasujących gabarytowo do pomieszczenia 15m2. Niskie tony trochę krótsze niż w M3, ale za to szybsze i bardziej odpowiednie do rocka.
O ile kolumny są dobre, to dużo zależy tu od wzmacniacza. One mogą grać nawet z dużo droższym wzmacniaczem i za każdy skok jakościowy mocno się odwdzięczą. Tak że po raz kolejny namawiam. Gdybyś je wybrał, na rozejrzenie się za lepszym jakościowo i brzmieniowo wzmacniaczem.

A tak na marginesie. To czemu chciałeś wziąć kolumny Kirsch razem z Tonsilami? icon_rolleyes.gif Po co Ci cztery kolumny?

Może uda mi się znaleźć coś bardziej odpowiedniego, to Ci tu podrzucę. Może koledzy coś znajdą?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak że po raz kolejny namawiam. Gdybyś je wybrał, na rozejrzenie się za lepszym jakościowo i brzmieniowo wzmacniaczem.
Nie znam się również na wzmacniaczach, ale celowałem w sprzęt prawie nowy (ten Denon ma kilka miesięcy, gwarancja), miał dobrą recenzję wg niej i rockowy pazur. Mój pułap cenowy to 2000 zł na cały zestaw. Skoro piszecie że nowy będzie do niczego w tej cenie to zdaję się na wasze konfiguracje używane. Dlatego szukałem kolumn na mój 'gust wzrokowy' a Was proszę o ocenę jakości. Proszę o to samo ad. wzmacniacza lub gotowe konfiguracje.

A tak na marginesie. To czemu chciałeś wziąć kolumny Kirsch razem z Tonsilami? icon_rolleyes.gif Po co Ci cztery kolumny?
Myślałem tutaj o uzupełnieniu zestawu o KD, te Tonsile nawet dobrze się komponują z Kirshami no i sprzedawca zapewnia że świetnie się uzupełniają (jestem naiwny?). Jednak to KD chodzi mi po głowie troszkę icon_neutral.gif (w grach jest EAX wielokanałowy a w wolnym czasie gram, albo film). No i lepiej wykorzystałbym mój SB X-Fi Xtreme.
A czy możliwa jest taka konfiguracja: kupuję kolumny 5.1 + wzmacniacz stereo? moja karta dźw. 'zajmie się' KD a zestaw 5 kolumn już bym miał z 1 serii.

P.S.
byłem przypadkiem w Media Markt i odsłuchałem zestawu KD z Yamahą (nie pamiętam modelu i nazwy kolumn, 1500zł) i powiem że byłem pod wrażeniem jakości dźwięku (Lindsey Stirling). Natomiast kolega włączył mi Rammstein a swoim KD Pioneer VSX-323 + Prism i lipa, nędza, spodziewałem się czegoś lepszego (może miał źle poustawiane coś?). Także znowu dylemat bo ten zestaw z Yamaha mnie urzekł.
Przepraszam że tak wymyślam, ale opisuję swoje odczucia i może nie potrzebnie zgłębiam temat skoro zadowala mnie zestaw KD za 1500zł. Przede mną jeszcze kilka wyjazdów do salonów żeby odsłuchać na żywo co myślę że mnie również bardziej ukierunkuje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, że Danonek jest do niczego, tylko średniaczek z niego. Nic specjalnego. Za podobne pieniądze można kupić lepszy używany, może trochę starszy.

Jak sobie wyobrażasz natomiast podłączenie zestawu 5.1 pod wzmacniacz stereofoniczny pozostaje dla mnie zagadką icon_eek.gif icon_wink.gif
Chyba, że masz na myśli dokupienia dobrej jakości pre albo amplitunera KD z wyjściem z przedwzmacniacza. Wówczas mógłbyś podłączyć kolumny frontowe pod wzmacniacz stereo a resztę pod amplituner albo dodatkowe końcówki mocy.

Szkoda, że nie pamiętasz nazwy ani modelu kolumn. Ani też modelu amplitunera Yamahy. To przecież podstawa do jakiejkolwiek dyskusjitu na forum icon_rolleyes.gif Może zapisuj, jak nie masz pamięci do nazw i symboli? To tak jakbym Ci napisał, że jechałem Mercedesem.
A był to taki klasy A czy też G63 AMG 6x6, to się domyśl i spróbuj wywnioskować coś jak się spisał.
Tak czy inaczej nie sądzę by średniej jakości KD Yamahy z podobnej klasy kolumnami zagrały lepiej niż poprawnie dobrane stereo w tej cenie. Tym bardziej z drugiej ręki. Być może poprzez sprytne dobranie nagrań i odpowiednie, efekciarskie ustawienie parametrów zestawu dałeś się zwieść krótkiej prezentacji.
Z całą pewnością pojedź gdzieś do dobrego salonu audio (nie do hipermarketu) i posłuchaj kilku różnie grających zestawień. A posłuchaj i droższych 2-3 razy od sumy jaką masz na nowe, bo jeśli dasz się skusić na używane, to tak właśnie by zagrał Twój przyszły zestaw.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, że Danonek jest do niczego, tylko średniaczek z niego. Nic specjalnego. Za podobne pieniądze można kupić lepszy używany, może trochę starszy.
Zdaję się na Wasze propozycje.

Jak sobie wyobrażasz natomiast podłączenie zestawu 5.1 pod wzmacniacz stereofoniczny pozostaje dla mnie zagadką icon_eek.gif icon_wink.gif
Chyba, że masz na myśli dokupienia dobrej jakości pre albo amplitunera KD z wyjściem z przedwzmacniacza. Wówczas mógłbyś podłączyć kolumny frontowe pod wzmacniacz stereo a resztę pod amplituner albo dodatkowe końcówki mocy.

Dokładnie o tym myślałem. Tylko koszty pewnie będą też nie małe.

Szkoda, że nie pamiętasz nazwy ani modelu kolumn. Ani też modelu amplitunera Yamahy. To przecież podstawa do jakiejkolwiek dyskusji tu na forum icon_rolleyes.gif Może zapisuj, jak nie masz pamięci do nazw i symboli? To tak jakbym Ci napisał, że jechałem Mercedesem.
A był to taki klasy A czy też G63 AMG 6x6, to się domyśl i spróbuj wywnioskować coś jak się spisał.

Jaki to był model Yamahy (HTR-2866) za 1500zł to chyba nie trudno się domyśleć, tylko kolumny bodajże Prism Onyx. Zestawy z tym amplitunerem 'skaczą' cenowo w zależności od kolumn 5.1. Wtedy nie myślałem jeszcze tak poważnie o zakupie.

Tak czy inaczej nie sądzę by średniej jakości KD Yamahy z podobnej klasy kolumnami zagrały lepiej niż poprawnie dobrane stereo w tej cenie. Tym bardziej z drugiej ręki.
No, to na pewno.

Być może poprzez sprytne dobranie nagrań i odpowiednie, efekciarskie ustawienie parametrów zestawu dałeś się zwieść krótkiej prezentacji.
Całkiem możliwe, nie ufam sprzedawcom marketowym. Mam nadzieję że w salonach audio naprawdę będę mógł liczyć na szczere doradztwo nie kierowane tylko chęcią zysku.

Z całą pewnością pojedź gdzieś do dobrego salonu audio (nie do hipermarketu) i posłuchaj kilku różnie grających zestawień. A posłuchaj i droższych 2-3 razy od sumy jaką masz na nowe, bo jeśli dasz się skusić na używane, to tak właśnie by zagrał Twój przyszły zestaw.
A to cenna wskazówka na którą bym nie wpadł. Dziękuję. (i nie wiedziałem że aż takie przebicie w jakości za tą samą cenę 2-3 razy icon_eek.gif ).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się e denon np. 720, czy pioneer A30, lub A-20 to dość bezpieczny zakup, zgra się z większością kolumn i zadowoli sporą grupę słuchaczy, tym bardziej patrząc przez pryzmat ich ceny. Oczywiście są też wcześniej wspomniane wzmacniacze yamaha np. 300, lub 500, jednak pomimo pewnego plusa, którym jest płynne regulowanie loudness ( w innych markach loudness ma opcję on/off ) z niektórymi kolumnami mogą zagrać sucho, ostro i twardo, a kręcenie w prawo loudnessem i barwami tonów tylko to nasili, ale oczywiście co kto lubi.
Co do wizyty w MM to trzeba być czujnym, dlaczego, warto zwrócić uwagę na ustawienia wzmacniacza. Najlepiej aby porównując modele wzmacniaczy, kolumn, tony wysokie i niskie były na nich ustawione tak samo lub np. na zero, a loudness wyłączony. Bo tak sprzedawca wciśnie loudness, podkręci basy i kupisz np. wspomniane kolumny prism, jamo 426, inne błyskotki, które nie są wiele warte. Warto tez nagrać sobie płytę ze swoimi "kawałkami" .
Odnośnie kolumn yamahy jakie mogłeś słuchać, to np. w Łodzi w MM i Saturnie kina domowe łączą z modelami ns-50 ( ciekawsze od podobnych cenowo niż prism, eltax ,jamo 426 ), lub droższymi "eleganckimi"ns-555. Oczywiście modele ns50 jak i ns555 sprzedawane są także w opcji stereo icon_smile.gif . Stawiam że pewnie słuchałeś ns-50 icon_wink.gif ich dodatkowy mały plus w kwestii ustawienia, to przedni otwór br.
Odsłuch w MM to wiadomo nie zawsze idealne warunki ( w Łodzi mają oddzielne sale ), ale i tak lepsze to, niż zakup w ciemno. Słuchając tam dwu modeli kolumn, czy wzmacniaczy, fakt porównujesz i odsłuchujesz w średnich warunkach, ale zawsze porównujesz .
Dobrze że przeglądasz ofert używanych kolumn, faktycznie jak pisał f1angel tannoye z serii R2 byłyby nieco lepsze w rocku niż seria M ( choć może skoro M lekko ocieplone, leniwe i delikatne w górze pasma może zgrałyby się z yamahą 300 ?). Na portalach aukcyjnych można spotkać się z nowymi i na gwarancji tannoy V4 za ok 1500zł ( wyprzedaże z powodu najnowszych V4i po liftingu)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj przy okazji oglądania tv na odsłuchu w MediaMarkt i ogólnie wielka porażka! Nie mają nic do zaoferowania do 2000zł w stereo (nawet do 3000zł bo pytałem), nie mieli żadnych płyt z porządną muzyką odsłuchową, beznadziejny wybór kolumn, brak sprawdzenia dowolnej konfig. wzmacniacz + kolumny. Lipa na całej linii.

Utwierdziłem się tylko w Waszych sugestiach, kupuję tylko używane kolumny!. Mój plan trochę uległ już ostatecznej zmianie, a mianowicie: mój kolega ma na zbyciu za dobrą cenę wzmacniacz Diora SW 504B! Czytałem że to dobry sprzęt do domu i odpowiedni na początek przygody z porządnym odsłuchem.
Także kolejna prośba do Was o dobór odp. kolumn do tego wzmacniacza. Cena kolumn wzrosła do max. 1500zł ponieważ za ww. wzmacniacz Diory dam grosze.
Może coś z tego?:
http://allegro.pl/tannoy-mercury-m-5-cherr...4454736355.html
http://allegro.pl/klipsch-sf-2-jak-nowe-ok...4441866579.html
http://allegro.pl/jbl-e-80-czarne-bardzo-l...4462981617.html
http://allegro.pl/jbl-northridge-e60-w-bar...4459113208.html
http://allegro.pl/kolumny-podlogowe-jbl-xt...4466173185.html
http://allegro.pl/dali-606-se-super-okazja-i4472194051.html
http://allegro.pl/kolumny-dali-concept-6-w...4472339353.html
http://allegro.pl/infinity-reference-50-ma...4461176358.html
http://allegro.pl/epos-els-303-godne-polec...4441654917.html
http://allegro.pl/infinity-reference-60-ba...4462726365.html
http://allegro.pl/musical-technology-kestr...4453796921.html
http://allegro.pl/mission-704a-i4453796822.html

P.S.
co do muzyki, jak już pisałem wyżej metal, gothic, dark wave, ballady, aczkolwiek tego słuchałem wiele lat i na tym się chowałem to obecnie skłaniam się powoli ku spokojniejszej muzyce filmowej, trochę klasycznej, melodyjnej, ogólnie bardziej chyba wyraźnej (nie wiem czy dobrze to ująłem). Metal i rock to wiadomo mnóstwo dźwięków 'naraz' a w tej muzyce wolniejszej jest mniej instrumentów, lubię się tymi pojedynczymi dźwiękami delektować, zachwycać (chyba to mnie skłoniło do wymiany sprzętu na lepszy). Także proszę o kolumny które pozwolą mi usłyszeć 'szczegóły' (bas mile widziany, nie konieczny). Metalu i koncertów od biedy też posłucham od czasu do czasu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wzmacniacza. Znam go dobrze. Rzeczywiście na początek dobry, ale tylko na początek. Ale Ty początek masz już za sobą.
To nie będzie wzmacniacz znacząco lepiej grający niż Twój Technics. raczej bardziej "w bok". Jest od Technola bardziej ciepły, nasycony w średnicy, łagodniejszy na górze z bardziej wypełnionymi czy pogrubionymi niskimi tonami. Ale nieszczególnie przejrzysty czy dynamiczny. I nie Diora SW tylko WS.
To, że trafia Ci się tani wzmacniacz nie znaczy, że musisz go od razu kupować. A co to znaczy, że za dobrą cenę? Czyli za ile?
Najlepiej pożycz od kolegi ten wzmacniacz i porównaj ze swoim. Choć na kolumnach Technicsa pewnie większych różnic nie usłyszysz.
I na pewno nie jest to wzmacniacz, który pomoże usłyszeć Ci szczegóły.

Co do kolumn, to pamiętaj, ze masz pokój 15m2 .Jak widzę jesteś zapewne jednym z tych młodych ludzi, którzy strasznie się jarają wielkością kolumn oraz ilością głośników. Wielkość i ilość owszem, ale za tym ma iść klasa brzmienia. Czyli nie tej wielkości pokój i nie takie pieniądze (czyli dużo większe).
Poza tym pokój kwadratowy, czyli tym gorszy akustycznie. Trudniejszy w prawidłowym ustawieniu kolumn. Tu tym bardziej mogą nakładać Ci się pewne częstotliwości i nieszczęście gotowe. Oczywiście to nic groźnego, ale będziesz musiał sprzedać kolumny i poszukać mniejszych z delikatniejszymi niskimi tonami. Może nawet podstawkowych?
Wiem, że kolega Zukzukzuk ma w podobnej wielkości pokoju spore Infinity. Wiem, ze niektórzy z kolegów też mają w dość małych pomieszczeniach duże kolumny. Ale również wielu, nawet naszych forumowych kolegów kupiło najpierw duże kolumny a później wobec niemożliwości ich odpowiedniego ustawienia, bo niskie tony bumiały, musieli je sprzedać i szukać innych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...