Skocz do zawartości

Dobór wzmacniacza


Suchymelec

Recommended Posts

Jak w temacie potrzebuje pomocy w doborze wzmacniacza.
Problem polega na tym ze mój wujek przywiózł ją z Norwegii i nie ma na niej żadnych informacji najprawdopodobniej kolumna jest samoróbką.
Po wykręceniu jednego z głośników wiem tylko że jest to firma COUSTIC głośniki są 2 mają 4 omy i po 610 w jest też tam symbol HZ i wyjścia z kolumny są na skrętkę na każdy głośnik oddzielnie .
Serio nie znam się na tym ani trochę nie mam pojęcia jaki wzmacniacz do tego dobrać i proszę was o pomoc.
To mój pierwszy temat więc błagam o wyrozumiałość i litość icon_razz.gif icon_smile.gif
Pozdrawiam Suchmelec.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz "ją" tzn. dostałeś jedną kolumnę w dodatku własnej roboty ? Jeśli tak to szkoda ryzykować kupując wzmacniacz, ryzykujesz jego uszkodzeniem.

Wzmacniacz stereo musi mieć dwie identyczne kolumny dla lewego i prawego kanału.
Natomiast kolumna musi mieć min. głośnik średnio-nisko tonowy i wysoko tonowy, zwrotnicę sygnału dla każdego głośnika, dobraną obudowę, wytłumienie. Prościej nie można, to minimum, aby miało sens i grało.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to są jak gdyby dwie kolumny głośnikowe we wspólnej obudowie?
Czy na pewno nie ma żadnych połączeń elektrycznych między jednym a drugim głośnikiem?
Bo jeżeli są - to podpinając oba kanały wzmacniacza dojdzie do zwarcia.

Rozbierałeś kolumnę i ma oddzielne zaciski głośnikowe na lewy i prawy kanał?
Jak możesz, to zrób na wszelki wypadek fotki i zamieść na Forum (tylko nie rób jakiś kosmicznych rozdzielczości i dużych plików, bo mogą nie wejść)?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej to dział STEREO a nie MONO.
Do czego Ci jedna kolumna? Prawie wszystkie współczesne nagrania muzyczne są zapisywane w formacie stereo.
Słuchając mono dużo stracisz. Chcesz wzmacniacz do jednej kolumny by Ci coś tam tylko plumkało?
A może ta kolumna to soundbar? Jak napisał RoRo prosimy o dalsze wyjaśnienia i przede wszystkim zdjęcia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Najlepiej byłoby, gdybyś pstryknął parę fotek kolumny. Szczególnie jak to wygląda od środka.
Jeżeli docelowo chcesz podłączyć ją do wzmacniacza stereo, to nie bardzo widzę sens. Stereo to wzmacniacz i dwie kolumny, a nie jedna.
Wiesz może jak ona wcześniej była podłączona do tamtego wzmacniacza, albo jaki to był wzmacniacz ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Sory za moją nieobecność ale byłem na wakacjach i nie bardzo miałem dostęp do internetu icon_razz.gif icon_smile.gif

To tak Zdjęcia wrzucę jak tylko będę miał okazje ;P
Wygląda to tak jet to jedna kolumna która ma dwa głośniki. Głośnik są podłączane oddzielnie czyli są to tak jak by 2 kolumny w jednej.
Jest to Stereo o dobrej jakości dźwięku żadnych strat nie ma. Co do poprzedniego wzmacniacza na jakim to chodziło to wiem tylko tyle,
że tamten wzmacniacz był od wieży zwykłej i tylko tyle.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ok. Tylko, że aby stereo zagrało poprawnie od strony technicznej, to kolumny powinny być dwie, rozstawione względem siebie w określonej odległości. O akustyce nie wspominając.
Tutaj mamy do czynienia z kolumną w której są zamknięte głośniki rozdzielone na dwa kanały. Tak więc podstawowego stereo w nagraniach usłyszeć nie sposób. Jedyne co dobre w tej kwestii, to, że możesz podpiąć tą kolumnę pod oba kanały. Bo obciążenie jednego na dłuższą metę, to także nic dobrego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

kolumna która ma dwa głośniki. Głośnik są podłączane oddzielnie czyli są to tak jak by 2 kolumny w jednej.


Czyli czekając na objecanego jpg. jest to to raczej skrzynka z dwoma głośnikami, które ktoś podłączał może tak :"jeden głośnik pod kanał lewy wzmacniacza, a drugi pod prawy ". Choć wpisując podaną wcześniej nazwę coustic 4 ohm w google wyskakują nieciekawe skrzynki subów do aut...
Jak napisał zieluwid stereo to dwie oddzielne kolumny, zaś każda kolumna to minimum głośnik nisko/średnio tonowy i wysoko tonowy, a wewnątrz kolumny zwrotnica rozdziela sygnał na te dwa różne głośniki, aby odtworzyć pełne pasmo dźwięku. Pod takie kolumny ( ważne: znane na rynku i opisane )można dobrać jakiś wzmacniacz . Pod to co się rysuje z Twojego opisu już ciężko i bez sensu, może wystarczy jakiś stary wzmacniacz diora/unitra za 50 zł, aby tylko grało .
Choć lepiej odłożyć i kupić coś co ma ręce i nogi .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Ehhh... Tak myślałem że jak zapytam na jakimś forum to będzie lepiej kup coś lepszego, nie baw się w to, i tysiąc innych różnych rad... Ja tylko proszę o dobór wzmacniacza do wyżej opisanego sprzętu teraz dorzucam zdjęcia sory, że tak późno ale wcześniej nie miałem jak tego zrobić.

1. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/054253190251aa0c.html
2. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2642c04f0b96257d.html
3. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a62462b8c3c16bf6.html
4. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/164a2a11871bf22e.html
5. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/834ebfe4b4721944.html
6. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/dd8816039f84433a.html
7. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/09987617cfd51cd9.html
8. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/937d01c677a65b12.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe... icon_mrgreen.gif
przyjacielu, mi to wygląda na samoróbkowy subwoffer samochodowy, także jak chcesz, żeby to "grało" w domu kup najtańszy wzmacniacz samochodowy, do tego zasilacz od komputera 12V i masz za 90zł gotową recepturę icon_lol.gif

Tu masz trochę danych:
HT-610V
Model: HT-610V
Manufacturer: Coustic
Type: Speaker - Car Stereo
Year: 1994
Car Speaker Type Subwoofer
Car Woofer Speaker Size (1) 10"
Voice Coil Type Single 4 Ohm
Car Speaker Features Waterproof, Flush Mount
Max Power (Watts) 200
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym nie dość, że będziesz słyszał tylko niskie tony, no może część średnich (w zależności czy tam jest jakaś zwrotnica i jak zestrojona), to jeszcze tylko jeden kanał. Chyba, że od jednego głośnika nie idą kable do np. górnej pary zacisków (czerwony + i czarny - ) a od drugiego głośnika do dolnej pary.
W sumie to wygląda tak jakbyś miał jedną łyżwę i chciał iść na lodowisko. Można? No pewnie, kto Ci zabroni. Ale co to będzie za jazda.
O reakcjach gapiów tylko wspomnę icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AlanPolkowice, jaki Ty niedomyślny jesteś icon_wink.gif To ma być taki wzmacniacz, który zagra pełnym pasmem z głośnikami subniskotonowymi.
I pamiętaj. Żadnych własnych inicjatyw!!! icon_lol.gif
Suchymelec, jeśli się znasz na tym i nie potrzebujesz rad a jesteś ślepy (głuchy) na głos zdrowego rozsądku, to pewnie poradzisz sobie doskonale sam. Tu nie sklep z subiektami, gdzie krzykniesz: nie dyskutować mi tu, tylko podać to czego żądam i koniec.
My nie chcemy, abyś zrobił sobie "kuku", ale Ty do tego uparcie dążysz. Chcesz wzmacniacz do tych "kolumn"? icon_wink.gif icon_biggrin.gif icon_rolleyes.gif icon_lol.gif
To proszę bardzo, bo tu zagra dobrze każdy wzmacniacz, który radzi sobie z 4 omami, ale podaj budżet, czyli ile możesz wydać na taki
wzmacniacz.
A później słuchaj sobie samych niskich tonów, mnie to naprawdę nie przeszkadza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi głównie o to że chce znaleźć jakiś wzmacniacz do tego i nie chodzi mi o to że się znam najlepiej czy coś ale irytują mnie wypowiedzi typu: "dozbieraj kasę i zakup sobie coś lepszego" można było to załatwić bez zbędnych postów itd... wrzucić 3 czy 4 wzmacniacze które to pociągną i już... Jestem głupi i po prostu chce na tym sobie słuchać muzyki i jak się coś spali albo popsuje no to już moja w tym głowa icon_wink.gif Proszę tylko o 3 przykładowe wzmacniacze w przedziale od 150-350 zł i już dziękuje bardzo icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, jak chcesz wydać 100-150 zł na wzmacniacz,żeby napędzić sub samochodowy (bo tym właśnie jest ta kolumna), to musisz tutaj szukać porady. Wpisz sobie na Allegro czego szukasz i za ile i kup taki, który będzie Ci sie podobał najbardziej.
Serio, głęboka rozkminka nad tym jest kompletnie bezsensowna.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...