Skocz do zawartości

rotel rb 990bx/rb980bx


Mr_Aleksander

Recommended Posts

Witam,

mam możliwość i tak też zamierzam, kupić jedną ze wskazanych końcówek do swoich kolumn Acoustic Energy Aelite 3. Chciałbym się was poradzić który wzmacniacz bardziej odpowiadałby do moich kolumn i dlaczego ? Jeśli ktoś zna obie końcówki to chciałbym poznać różnice jakie występują pomiędzy nimi. Jeśli już będę wiedział którą powinienem wybrać, to chciałbym się was poradzić odnośnie odpowiedniego doboru przedwzmacniacza, bez którego końcówka nie zagra icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem te końcówki nie nadają się brzmieniowo (bo napędzą bez problemu) do połączenia z AE Aelite 3.
Chyba, że lubisz dość szczupłe, rozjaśnione i lekko wyostrzone brzmienie z krótkimi, szybkimi niskimi tonami.
Czyli sucho, jasno, szybko, lecz mało przyjemnie.
Może jakieś przedwzmacniacze z lampami na pokładzie, dość nasycone, ocieplone, soczyste i barwne plus kable, jakieś dobre miedziaki typu Acrolink, Transparent Audio lub Fadel Art dałyby radę zamaskować to, co odfiltrują kolumny i wzmacniacz?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o samą końcówkę, to słuchałem 980bx + preamp 972 z kolumnami Dali ( nie pamiętam modelu, nie są już produkowane ). Grało to na tyle dynamicznie, ze zróżnicowanym basem oraz dobrą stereofonią, że przekonałem się do tego wzmacniacza, ponieważ porównywałem wtedy to zestawienie ze wzmacniaczem Nad-a 355. Rotel wypadł dużo lepiej jak dla mnie.
Zdaję sobie sprawę z tego że kolumny Dali są bardzo dynamiczne, jednak wiem też że kolumny które posiadam mają duży potencjał dynamiki jak na swoją klasę cenową i przede wszystkim mają barwny i solidny bas, który jednak czasem jest mniej kontrolowany.
Jak widać być może nie zauważyłem tego o czym wspomniałeś, a więc o gorszych stronach tego klocka. Jeśli chodzi o przedwzmacniacz to fajnie było by gdybyś podał jakieś konkretne modele. I pytanie co z przedwzmacniaczami dedykowanymi czyli model Rotel 970 wzwyż ?
Ewentualnie są jakieś istotne różnice pomiędzy końcówką 980/990bx ?

Z góry jestem wdzięczny za ewentualną pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, ze nie wiesz jaki to był model Dali. Bo różnie grają, szczególnie na przestrzeni lat. Choć raczej nie ostro czy zbyt jasno.
O ile większość Dali połączyłbym z Rotelem, to Acoustic Energy już nie. Chyba, że ktoś lubi bardzo szczegółowy, jasny i trochę wyostrzony dźwięk.
BX-990 słuchałem a 980 niestety nie. Podejrzewam, że grają podobnie do siebie i do innych słyszanych przeze mnie końcówek czy wzmacniaczy zintegrowanych tej firmy, ale mogę się mylić.
A co z przedwzmacniaczami dedykowanymi? Dobrze. Im wyżej tym lepiej. Co znajdziesz, na co Cię stać.
Oczywiście gdybyś się uparł na połączenie Rotela z AE mógłbyś pomyśleć o cieplej, pełniej i łagodniej grającym przedwzmacniaczu.
Może jakiś Musical Fidelity, Luxman, czy jakiś lampowy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem tego sprzętu w połączeniu z Dali 6006. Jeśli jest możliwość ocieplenia i co za tym idzie ogólnej poprawy odsłuchu choćby trochę grania na tym Rotelu, to co mógłbyś/moglibyście mi zaproponować ? Na przykład z obecnego stanu na Allegro lub z innych giełd internetowych. I ważna kwestia, jakie pieniądze były by sensowne, aby dobrać do Rotela odpowiednio nastrajający go przedwzmacniacz ? Prosiłbym od was o konkretne modele które według was były by najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji.
Natomiast jeśli chodzi o dedykowane dla tego klocka przedwzmacniacze, to od jakiego modelu warto kupować przedwzmacniacze Rotela dla końcówki 990bx ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali 6006 to dość ciepło i mocno grające kolumny. Nie twierdzę, że na przeciwnym biegunie niż AE A3, ale jednak znacząco inaczej grające.
Nie napisałeś w jakiej wielkości pomieszczeniu będziesz grał?
Pre do końcówki na pewno trzeba polować na jak najwyższy model. Na który Cię stać. Nie napiszę konkretnie na jaki, bo to zależy co się dostanie. Czy bierzesz pod uwagę także ebay?
W audio nie ma tak, że coś jest dedykowane. No owszem są pre i końcówka z tej samej serii. Ale często poszukanie lepszego elementu od innego producenta może przynieść dużo lepsze efekty. A dedykacja ma na celu to by kupić coś od tego samego producenta icon_wink.gif
Wiadomo o co chodzi?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt obecnie zasiada w pokoju 20^m. Nie biorę pod uwagę ebaya, z tego względu że nigdy nie dokonywałem tam żadnych transakcji i nie potrafie się nim zbytnio posłużyć. Tak, jest już dla mnie jasna sprawa "dedykacji" jesli chodzi o przedwzmacniacze do końcówek icon_wink.gif
Na allegro z Roteli najwyższy model przedwzmacniacza od dawna widuje tylko 971 lub 980, więc średnio. Natomiast znalazłem Musical Fidelity E20, wcześniej pisałeś coś o tej firmie, że można by ją spasować z Rotelem.
Tutaj link:
http://allegro.pl/musical-fidelity-e-20-ph...4480029604.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplony, dość pełnie grający i miększy MF może dobzre się zgrać z dynamiczną, jaśniejszą i twardszą końcówką Rotela.
Jeśli tylko nie przeszkadza Ci inna stylistyka pre i końcówki.
Ważne tylko by impedancja wyjściowa przedwzmacniacza była dużo mniejsza niż wejściowa końcówki mocy.
Powinno być ok, ale na wszelki wypadek sprawdź.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie biorę pod uwagę ebaya, z tego względu że nigdy nie dokonywałem tam żadnych transakcji i nie potrafie się nim zbytnio posłużyć.


Jeżeli nie wiesz jak kupować na ebay (czy ogólnie za granicą) to polecam poradnik: LINK
Roteli jest dużo zarówno na ebay.de jak i na http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeigen/, ale niejednokrotnie trzeba poczekać na okazję cenową.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...