Skocz do zawartości

Dwudrozna podłogowa TL w budowie


Recommended Posts

Pomysł na kolumny DIY chodził za mną od zawsze, ale nie za bardzo miałem na to czas i możliwości, teraz też kiepsko z czasem, ale jak się nie zrobi pierwszego kroku to następnych tym bardziej. Jestem jeszcze na początku drogi ale w skrócie napiszę coś o projekcie.
Jest to linia transmisyjna o zmiennym przekroju o długości 175 cm, stosunek początku do końca czyli tzw taper 1,5/1. Głośnik znajduje się w około 1/3 długości tunelu i jest to woofer pożyczony z monitorów B&W 601. Do pary dobrałem mu wosokotonowego Seasa 27 TFFC, który mi bardzo przypadł do gustu w monitorach PMC i nie jest jakoś specjalnie drogi. Taka geometria daje strojenie w okolicy 42 Hz wg programu Leonard Audio, z którego korzystałem do symulacji, ale jeszcze nie wiem czy to wersja ostateczna bo chcę sprawdzić kilka cm dłuższy tunel.

p.s. Zdjęcia i c.d. Jak się później przesiądę do kompa.

cd

Fotki robione na szybko telefonem, wiec jakosciowo kiepskie.
Pierwsze skladanie na dachu icon_smile.gif

DSC01446.jpg



Pierwsza wersja wytlumienia, od tamtej pory bylo wiele prob, a jakies jeszcze zapewne beda

DSC01446.jpg



Wersja beta grajaca, jeszcze bez frontu z frezami pod kosze

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Zawsze lubiłem dłubać i coś tam klecić własnym sumptem, jednak na tej płaszczyźnie jestem kompletnym laikiem.
Ogólnie bardzo podoba mi się zamysł zbudowania własnych kolumn, to zawsze coś innego niż kupić gotowce na rynku, satysfakcja i radość z udanego wykonania projektu, no i jeszcze to zagra w stopniu zadowalającym realizatora ... Super. Szacunek za podjecie projektu i jego realizację.

A jak to w obecnym momencie prezentuje się brzmieniowo ?
Jestem ciekaw, jakim projektem się kierujesz. Czy jest to projekt własny, czy realizujesz coś poleconego, sprawdzonego, co ktoś już zbudował ?
Głośniki kupiłeś nowe, czy masz używki z innych kolumn ?
Co ze zwrotnicą, czy to także dobierasz sam ? Rozumiem, że to co powstało obecnie to praca Twoich rąk, tak ?

Jestem także ciekaw jakim wzmacniaczem napędzisz te kolumny. Czy masz już jakieś pomysły na konkretne modele, markę ? Czy będziesz dopiero szukał ? Zapewne to także będzie dobra zabawa, odsłuchiwanie takich własnych kolumn z różnymi towarzyszącymi im piecykami, źródłami itp...
Nigdy nie wiadomo do końca, jak to zagra z danymi klockami. Ciekawe.

A wykończenie ? Jeżeli to nie tajemnica oczywiście. Planujesz dać fornir, lakier ? W jakim kolorze ?

Wybacz wodospad pytań (pewnie jeszcze będę miał ich mnóstwo po drodze icon_wink.gif ). Nie musisz odpowiadać na wszystkie, jeżeli nie chcesz. Być może wolisz zachować coś na później, dla smaku. Pytam z ciekawości, bo to spora frajda, móc popatrzeć, jak ktoś tworzy coś sam, nadając temu odpowiedni kształt i formę.

Mam nadzieję, że będziesz aktualizował wątek. Pozdrawiam i Powodzenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wióra są boczne ścianki i przegroda na razie, a reszta MDF 19 mm, na ostateczną wersję leżą płyty MDF i czekają.
Projekt powstawał sporo czasu, nie jest wzorowany na niczym, ale z drugiej strony w tej materii wszystko już kiedyś było, podobny układ tunelu ma PMC GB1. Plan był taki, żeby wykorzystać głośniki z kolumn wspomnianych wyżej, oswoić się z Arta, pomiarami itd, ale wysokotonowy ostatecznie postanowiłem nie ruszać i dokupiłem seasa. Zwrotnica jako taka poki co jeszcze poczeka, aby ocenić czy jest sens dalej w to brnąć podłączyłem niskosredniaka przez filtr z 601, czyli cewka 1,4mH, to pozwoliło ocenić brzmienie na dole, ale to za dużo dla tej konstrukcji, gdzie nie ma potrzeby aż takiej kompensacji BS. Objawia się osłabieniem średnich przed częstotliwością podziału, następny krok to jest drugi rząd na mniejszej cewce. Seas też gra na razie tylko na pułapce i kondensatorze, sprawdziłem 3 wartości i stanęło na 4,7 uF tłumiony 3,3 Ohm przed kondem i mały 0,33 - 1,2 Ohm za. Następny krok to będzie przejście na drugi rząd, ale to dopiero jak kupię cewki i parę innych elementów i znajdę trochę czasu. O brzmieniu mogę na razie pisać częściowo bo okolice filtrowania ulegną zmianie, na dole symulacja dawała łagodny spadek 3 dB od 120 do 40 hz i f6 w okolicach 35. Puszczając sinus step dość cicho słychać odpowiedź portu od 20 Hz i powoli rośnie efektywność wraz ze wzrostem częstotliwości. W teorii linia transmisyjna daje spadek 12 db/oktawę, pomiarów nie zapisywałem jeszcze bo nie mam odpowiedniego mikrofonu, to kolejna rzecz na liście zakupów, ale z grubsza wychodziło podobnie.
Przy muzyce wyszło że basu jest więcej niż się spodziewałem z tego głośnika, pierwszą płytę jaką puściłem był Marcus Miller Silver Rain, efekt...radość wewnętrzna i myśl warto było się za to brać i warto z tym dalej walczyć. Gitara wybrzmiewa bardzo ładnie, z drajwem nie przeciąga ma moc ale jest pod kontrolą, potem poleciały jeszcze dwie plytki Millera. Później czas na kontrabas z samplera Cheskyego i podobne wrażenie, bas silny ale wybrzmiewa w sposób niewymuszony i zróżnicowany.
Sporo testowałem wytłumienie, w liniach jest to bardzo istotna sprawa ale aktualne jest dość blisko początkowej wersji.
O reszcie pasma mogę napisać tyle że jak na prowizoryczne filtrowanie to dźwięk jest oderwany od kolumn z całkiem fajną sceną (lepszą niż 601), jest lekko wycofana wyzsza średnica z wiadomych względów, efektywność i dynamika w tej obudowie jest sporo wyższa niż monitorów. Na średnicy zauważałem poprawę której sie nie spodziewałem, tzn wybrzmiewa swobodniej przenosząc więcej szczegółów, tłumaczenie jakie przychodzi mi do głowy to jednak w BR czy OZ przetwornik pracuje na poduszce, która może go lekko tłumić.
na zakończenie najdłuższego posta w moim życiu icon_biggrin.gif napiszę dla odważnych że ładnie pasował do tej obudowy w symulacji Peerles HDS 164 miedzy innymi.

Edyta:
Wykończenie sugerowane WAFem chyba na biało, jeszcze się zobaczy, mam ochotę na lakier samochodowy biała perła Abarth lub coś w tym stylu i to miałbym najbardziej pod ręką, ale do tego długa droga. Gra na CA 650A, źródło cd CA z daciem Micromega MyDac w 21m kw.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...