Skocz do zawartości

Pytanie o zestaw: Marantz, NAD... + kolumny...


NitrostarPL

Recommended Posts

Witam, pytanie do kolegów, specjalistów z branży (prowadzących swoje sklepy) oraz "życiowych praktyków" o zestaw stereo (czyli wzmacniacz + 2 kolumny frontowe). Niestety nie mam możliwości odsłuchu bezposrednio z racji braku czasu i odległości do najbliższego dużego salonu stąd pytanie o zestawy.
Kilka słów o lokalizacji preferencjach muzycznych:
1. Salon: 20 m2 jednak z racji tego ze na dwóch ścianach wiszę zasłony i firany odejmuje to troszkę powierzchni czyniąc w praktyce jakies 17-18m2. Dlatego przy tej okazji akustyka jest trochę przytłumiona (+ meble i dywan).
2. Preferencje muzyczne: jazz, wokalistyka raczej spokojna, instrumenty akustyczne, trochę klasyki, "stare" 4AD (Cocteau Twins, Dead Can Dance, Clan of Xymox), jakieś brzmienia new age zarówno akustyczne jak i elektroniczne.
3. Klimaty sprzętowe to raczej kierunek jaki oferuje np. Marantz bo np. SR7005 słyszałem wraz z Taga Platinum F-100 set 5.1 - spokój zrównoważenie, można słuchac godzinami z małym ale: jak dla mnie trochę jednak za dużo syczącej piaskowej góry na kolumnach (nie wiem czy tagi Platinum tak mają bo z tego co by mnie interesowało czyli F-80 różnią się jesli chodzi o zastosowane głosniki od f-60 i f-100, nie wiem jak brzmią. Słyszałem równiez Marantza z kolumnami: Tannoy Mercury V4 (zupełna mulistość!) i Monitor Audio Silver bodajże 6 (za ostre dokąłdne brzmienie, może trochę meczyc na dłuższa metę).
Ogólnie szukam spokoju, relaksu, muzykalności, plastyczności, bardzo dobrej stereofonii, umniejscowienia instrumentów w "pokoju"), Nie lezy mi w ogóle zbyt głęboki bas, mocny, podpompowany, atakująca uszy góra, ostre syczące tony - słowem to co męczy!
4. Żródło podające: tutaj już mam Denona DBT-1713UD z racji tego że ma "all-in-one' czyli BD, DVD, CD, SACD oraz obsługę plików FLAC Z pendrivów oraz oczywiście z płyt każdego rodzaju.

4. Wobec powyższego skaniałbym się na warianty:
a/ Wzmacniacz
- Marantz PM6004
- używany Marantz PM7000 z dobrych rąk icon_smile.gif + ewentualnie jakaś modyfikacja
- Nad C326BEE

b/ kolumny do Marantzów:
Pylon Audio Topaz 20
Pylon Audio Pearl 25
Indiana Tesi 560
Dali Zensor 5
Heco Metas 501
Boston Acoustics A 250
Boston Acoustics A 360
zupełnie nie wiem jakby brzmiało (wydaje mi się ze połączenie szczegółowości Marantzów + jasnych kolumn nie bedzie dobre) to jeszcze z:
STX FS-250
STX FX-300
Taga Platinum F-80

b/ kolumny do NAD-a:
STX FS-250
STX FX-300
Taga Platinum F-80
i ogólnie (chyba?) jakieś jasne kolumny żeby troszkę zrównoważyć charakter NAD-a

inne propozycje mile widziane jednak z tzw. poszanowaniem preferencji, tak muzycznych jak i charakteru brzmienia - żeby nie wyszło jednak zestawienie męczące i zbyt dokładne, ostre w górze.
Dziękuję icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tagi Platinum złe nie są, ale do czołówki im daleko. Góra Tagi trochę sucha. Z tej listy poleciłbym Ci podłogowe Bostony, choć każdy ma swój gust.
Możesz dorzucić do listy jeszcze Monitor Audio BX6 (dość dynamiczne) i łagodniejsze od silver, dobra scena.
Od siebie polecam Castle Knight, te kolumny bardzo mi się podobają, na 20m to nawet podstawkowe Knight 2 zapewnią porządny, niski bas (jak podłogówki).
Chyba że używane bierzesz pod uwagę, to mógłbyś wskoczyć jeszcze na półkę wyżej (poza Castle - dla mnie grają właśnie jak znacznie droższe).
Ja też zwracam mocno uwagę na wysokie tony, lubię bardzo detaliczne ale przyjemne wysokie tony, to pierwsza rzecz która mnie najbardziej denerwuje.
Druga sprawa - dźwięk ma być płynny, soczysty, ale przy tym wyrównany z naturalną średnicą i jak największą przestrzenią. Jak lubisz to samo, to zainteresuj się tymi o których napisałem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozum mnie źle , ale nie masz czasu by "zobaczyć i posłuchać co kupisz", a będziesz miał czas na relaksacyjne odsłuchy ?
Kwota nie taka mała ( jak dla mnie ), szkoda jak nie trafisz w gust sprzedać za 3/4 ceny... sorry za prywatne spostrzeżenie, ale ja nawet buty przymierzam przed kupnem.
Jakieś posłuchanie przed kupnem by się przydało, tym bardziej że tannoye v4 które mają dobrą przestrzeń, scenę, nie pompują udawanego basu (tych cech szukasz) jak tagi, uznałeś za muliste. Być może takie były warunki Twojego odsłuchu, nie neguję, albo masz złe wyobrażenie o swoich muzycznych upodobaniach i warto to zweryfikować z korzyścią dla siebie . Sam porównujesz duże stx fx300 z delikatnymi indianami i jeszcze mniejszymi pylonami topaz 20.
To że masz umeblowany pokój, z firankami i dywanem to tylko duży plus, dźwięk będzie przyjemniejszy i precyzyjniejszy.
Też nie lubię " cykającej", metalicznej góry, ale dokładność czemu nie, bas nie koniecznie trzepoczący membranami i dominujący, ale niski i kontrolowany, już tak, do tego przyjemna ciepła średnica.
Ja bym dodał do listy indiana line nota 550, mission mx4 (masz też duże na liście) to kolumny o delikatnej górze, muzykalne, mx4 z racji wielkości z mocno nasyconą raczej ciepłą średnicą i niskim basem- propozycje do kupienia za 1700zł. Jak też coś z muzycznym taktem podanego jak z noty 550, a oczko droższego to np. elac 67.2. O wszystkich możesz coś znaleźć jak nie w testach na forum to w sieci.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu trudno ustalić jakie masz naprawdę wymagania. Pamiętaj też, że te same kolumny w innym pomieszczeniu oraz z innym wzmacniaczem mogą zagrać zupełnie inaczej.
No i przede wszystkim nie znamy budżetu na sprzęt. Czyżbym przegapił?
Jeśli się okaże, że jest on całkiem spory można by Ci polecić np. kolumny Castle, ESA Ostinato2 czy Ostinato 2000, Dali 450 ale to tylko strzały w ciemności icon_wink.gif

Co do akustyki, to może chcesz poczytać o tym. Mogę Ci podesłać na maila, ale podaj adres na moje PW.
Dlaczego o tym piszę? Bo przyznam, że rozbawiłeś mnie stwierdzeniem jakoby zasłony zmniejszyły 20 metrowy pokój do 17-18 metrów.
Musiałbyś je ugnieść prasą hydrauliczną i położyć od podłogi do sufitu bardzo ściśle, by rzeczywiście stworzyły ścianę zmniejszającą pokój do takich rozmiarów. A najniższe tony pewnie i tak by rozchodziły się jak w pomieszczeniu 20 metrowym.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ja bym dodał do listy indiana line nota 550, mission mx4 (masz też duże na liście) to kolumny o delikatnej górze, muzykalne, mx4 z racji wielkości z mocno nasyconą raczej ciepłą średnicą i niskim basem- propozycje do kupienia za 1700zł. Jak też coś z muzycznym taktem podanego jak z noty 550, a oczko droższego to np. elac 67.2. O wszystkich możesz coś znaleźć jak nie w testach na forum to w sieci.


Niestety takich cudów nie ma, żeby podłogówki takie jak Nota 550 czy te MX4 za te same albo mniejsze pieniądze grały tak samo. Oczywiście mowa o jakości dźwięku, przestrzeni, scenie. Bo charakter dźwięku może równie ładny i podobny... Nawet droższe Tesi 560 odstają wyraźnie w tym zakresie. Elac to już trochę inne granie. Trzeba posłuchać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się. Oczywiście że każde kolumny, grają inaczej. Chodziło mi jednak o pewną cechę ( z bardzo wielu cech), które według mnie wymienione kolumny mają wspólną, chodzi o nienachalny w górze i dole pasma, oraz dość zrównoważony przyjemny przekaz .
Co nie zmienia faktu że kolumn trzeba posłuchać, bo każdy (zwłaszcza nie osłuchany kupujący) ma nieco inne wyobrażenie o dźwięku, jego składowych, a różnice w obrębie tej samej "grupy cenowej" są ogromne . Autor wypisał swoje domniemane preferencje, wstawiając przykłady jednak różnych od siebie kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie, dziękuję za zainteresowanie moim postem i pomoc - na tyle na ile mogliście pomóc.
Z mojej listy odpadły:
- STX FS-250n (już miałem je "przyjemność" posłuchac od ostatniego mojego postu - grają jak żyletki. Za mało basu, srednica jakas taka niedorobiona. Chyba do zestawów typu "bum cyk cyk"). Raczej do wzmacniaczy ocieplających lekko cały zakres. Myslałem ze poprę polski produkt ale jednak chyba jeszcze polskim produktom daleko do wrażliwości i kultury grania. Technicznie sa OK, jak ktoś lubi szczegółowe granie, takie techniczne, żyletkowate.
- STX FX-300 (już miałem je "przyjemność" posłuchac od ostatniego mojego postu - Znacznie więcej basu, reszta, no nie wiem, nie opiszę słowami ale jednak nawet Tagi potrafią jakoś kulturalniej zagrać w całym zakresie. Zbyt techniczne, a nie o to tutaj chodzi. reszta jak wyzej.
- Mission MX4 - po prostu brzydkie, przypominają mi głosniczki z tanich wież technicsa czy Philipsa z lat 90-tych. Ten pseudo-kosmiczny design. Nie słuchałem i nie posłucham. Bo przecież kolumny to też mebel a jesli nie mebel to chyba element wystroju kształtujący naszą estetykę.

Przy reszcie swoich propozycji zostaję z tym że na pewniaka typuję z Marantzem i NAD-em:
- Bostony (akurat z tego co wyczytałem w holdingu D&M od Denona i Marantza, Ishiwata i Fink, itede itepe, czyli powinno być tak jak lubię)
- Indiany - wszystkie modele! Miękko, subtelnie, kulturalnie, z gracją, na godziny słuchania od rana do wieczora i na odwrót!

Wypada teraz tylko jechać i posłuchać do jakiegoś miasta icon_smile.gif

Dzięki Panowie, chyba już temat należy zamknąć. Jak już kupię kolumny chętnie opiszę swoje doświadczenia z konkretnym wzmacniaczem w oddzielnych postach, dla potomnych i pozostałych kolegów z forum, którzy są w rozterce!
Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, dlatego lepiej nie zamykać wątku.
Liczymy bardzo (tu piszę w imieniu kolegów - myślę, że nie będą mi mieli tego za złe icon_biggrin.gif ) na Twoją relację gdy już posłuchasz w/w kolumn. A może jeszcze nie zdecydujesz się na ich kupienie? Różnie może być. Tak czy inaczej śmiało tu zaglądaj, pytaj, pisz, dziel się przemyśleniami.
Może będziesz pisał od czasu do czasu, jeśli zakochasz się w muzyce coraz piękniej odtwarzanej przez coraz to lepszy zestaw audio, to może częściej?
Kto wie?
Może zyskamy nowego kolegę melomana, audiofila i pasjonata? Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No właśnie, dlatego lepiej nie zamykać wątku.
Liczymy bardzo (tu piszę w imieniu kolegów - myślę, że nie będą mi mieli tego za złe icon_biggrin.gif ) na Twoją relację gdy już posłuchasz w/w kolumn. A może jeszcze nie zdecydujesz się na ich kupienie? Różnie może być. Tak czy inaczej śmiało tu zaglądaj, pytaj, pisz, dziel się przemyśleniami.
Może będziesz pisał od czasu do czasu, jeśli zakochasz się w muzyce coraz piękniej odtwarzanej przez coraz to lepszy zestaw audio, to może częściej?
Kto wie?
Może zyskamy nowego kolegę melomana, audiofila i pasjonata? Pozdrawiam.



Dziękuję bardzo za zachętę i miłe słowa. Nie ma to jak zrozumienie od audiofila icon_smile.gif
Pozdrawiam również!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Witam serdecznie. Mam pytanko też apropo MARANTZ tylko toroche inny model. Planuje zakup takiego zestawu marantz m-cr510 + kolumny stx mx-140 zestaw bardzo mi sie podoba. Pytanie do was Czy może on ze soba współgrać i co myslicie o tym zestawie?



No cóż, nie wiemy JAKIEJ MUZYKI BĘDZIESZ SŁUCHAŁ, jakie style preferujesz?
Ja właśnie idąc świadomie w Marantza (lub NAD-a) wiem czego się spodziewać po charakterze w jaki będa te wzmacniacze odtwarzały dzwięki.
Jak pisałem powyżej: miałem 2 dni temu sposobność posłuchać podłogowe kolumny STX-a zarówno FS-250n jak i FX-300. Jak dla mnie dzwięk za sterylnie czysty, oczywiscie technicznie bez skaz, czysty, jest nawet bardzo dobra stereofonia, dobra przestrzeń muzyki w planach. Choc lepsze plany budował FS-250n niż FX-300 - ten drugi właśnie przez swój bas jakoś nie za bardzo mnie przekonuje jesli chodzi o coś co nazywamy "odrywaniem muzyki od kolumn".
Ogólnie co do STX-ów jestem zawiedziony! Nie są to moje preferencje jesli chodzi o atmosfere, miekkość przekazu, emocjonalność, klimat. Wszystko poprawnie acz sterylnie, jak skalpel w szpitalu! Może osoba która je "stroiła" ma trochę inny gust muzyczny i raczej lubi inne klimaty, bardziej techniczne. Jej prawo.
Dlatego jesli chcesz słuchac muzyki (przepraszam za określenie): umcyk, umcyk - to może być to zestaw dla Ciebie. Choc wiele zalezy także od używanych plików źródłowych. Jako ze proponowany przez Ciebie wzmacniacz to streamer jak sie domyślamy wszyscy bedzie podawał pliki mp3 i byc może flac. jak dla mnie byłoby chyba za ostro w górze i męcząco z tymi STX-ami. Dla ocieplenia góry polecam chyba to co z kolei mi polecali koledzy w swoich postach: poszukaj opinii o Indianach, Bostonach (np. podstawkowe Tesi), moze Monitory Audio w wersji podstawkowej, również Missiony MX4 (widzę że idealnie sie sprawdzaja z Marantzami - wystarczy wejsc ga Google - Filmy wpisac np. Marantz + Mission i mamy duzo wywołań - mi akurat Missiony MX4 nie pasują z przyczyn czysto estetycznych - nie ten pseudo-kosmiczny design, choc z pewnoscia sam dzwięk by mnie cieszył jednak ich widok mnie poraża icon_sad.gif Acha, jeśli szukasz podstawkowych kolumn to możesz też poszukać opinii a także zadbanych egzemplarzy B&W (Bowers&Wilkins) - jak widzę też są czestym połaczeniem z Marantzami np. modele DM602 S3 czy 686.

Musisz niestety POSŁUCHAĆ sam co ci pasuje. Niestety icon_sad.gif
Jak chcesz iść w kolumny podstawkowe to myślę że masz duży wybór, jednak do Marantza bym raczej STX-a sobie odpuścił, jesli nie chcesz po jakimś czasie stwierdzic ze cię słuchanie muzyki męczy i już masz dosyć swojego hobby.
Ja też chciałem wybrać coś z polecenia kolegów, ale widzę ze bez wyjazdu do dużego miasta, salonu i osobistego odsłuchu nic też nie wskóram. Drogą eliminacji odrzucam jednak to co w opiniach innych jest wątpliwej jakości jesli chodzi o dzwięk i skracam swoją listę referencyjną.
Jak dla mnie najłądniejsze są Tagi Platinum V2 SE i Indiana Line Diva - piękny włoski styl, szczególnie te w okleinie rosewood - ale cóz: cena icon_sad.gif
Szukam i słucham dalej aż znajdę te perełki dla siebie!
Pozdrawiam!!!!!!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NitrostarPL skoro preferujesz taki bardziej nobliwy i klasyczny design to może coś w stylu podłogówek Wharfedale Diamond 10.6, monitorów Wharfedale Diamond 10.2 . Dość łatwo je posłuchać, wynegocjować dobrą cenę . Grają, hmm bardziej dynamicznie niż słuchane i ocenione jako płaskie brzmienie stx'y .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

NitrostarPL skoro preferujesz taki bardziej nobliwy i klasyczny design to może coś w stylu podłogówek Wharfedale Diamond 10.6, monitorów Wharfedale Diamond 10.2 . Dość łatwo je posłuchać, wynegocjować dobrą cenę . Grają, hmm bardziej dynamicznie niż słuchane i ocenione jako płaskie brzmienie stx'y .



Cytat za portalem i testami tych kolumn z AUDIO: "Mission i Wharfedale są produkowane w tej samej fabryce, ba, to marki należące do tego samego właściciela, a jak podejrzewam, zajmuje się nimi ta sama grupa konstruktorów - bo i po co miałby zatrudniać więcej... Wskazywało na to również podobieństwo brzmień kolumn obydwu marek w przeszłości; w zasadzie można by podmieniać im wzajemnie relacje odsłuchowe, i nie tylko nikt by się nie zorientował, byłoby to też merytorycznie usprawiedliwione - chociaż formalnie nie fair... "

Wydaje się więc że możemy mieć tutaj przeniesienie brzmienia np. z Missionów MX4 na Wharfedal-y i wypada się zainteresować twoją propozycją. Muszę posłuchać również tych kolumn!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NitrostarPL Fajnie że czytasz i cytujesz, ale zalecam większą powściągliwość i mniejszą wiarę w opisy dystrybutorów i redaktorów ( oczywiście są jakimś wskaźnikiem do poszukiwań), a większą w swoje uszy.
Wharfedale ma większą ofertę kolumn, od bardzo tanich, budżetowych do bardzo drogich (nieoferowanych u nas), natomiast mission bardziej realnie wypośrodkowaną. IMO wafle zwracają uwagę klienta najpierw chyba wyglądem, missiony może bardziej dźwiękiem i zachowawczym dizajnem, ale dobrze że jest wybór, choć wiem że to czasem niektórym nie pomaga.
W tej samej fabryce, przez te same osoby są produkowane jeansy po 19,99zł do tzw. kosza w supermarkecie i jeansy po 399 zł i więcej do markowych salonów, są jednak różne, wnioski ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

NitrostarPL Fajnie że czytasz i cytujesz, ale zalecam większą powściągliwość i mniejszą wiarę w opisy dystrybutorów i redaktorów ( oczywiście są jakimś wskaźnikiem do poszukiwań), a większą w swoje uszy.
W tej samej fabryce, przez te same osoby są produkowane jeansy po 19,99zł do tzw. kosza w supermarkecie i jeansy po 99zł i 399 zł i więcej do markowych salonów, wnioski ?



Jak najbardziej się z tobą zgadzam! Domyślam się tego. Szczególnie ze same te testy też nie są do końca uczciwe (wiemy o co chodzi a jak ktoś nie wie to powiem tylko "money"), ale oficjalnie zarzutów takich nie postawię. jednak opisy takie i testy trochę ukierunkowują. Reszta należy jednak do nas i naszych subiektywnych opinii.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...