Skocz do zawartości

Pierwszy sprzet, pomoc w doborze kolumn.


brownie

Recommended Posts

Witam. Zawitałem na Wasze forum ponieważ przymierzam się do zakupu fajnie grającego stereo. Chce zacząć od kolumn. Z racji tego ze jestem studentem mój budżet jest ograniczony, jednak mam nadzieje ze cos co fajnie brzmiącego uda mi się złożyć. Muzyka jaką słucham jest różna, najlepsze pozycje dla mnie to Sting, PF, Radiohead, Kult i wgl cały Kazik, U2, Proletariat Richard Bona czyli muzyka z gitarami, bębnami i rożnymi instrumentami. Zdarza się również ze słucham RMF-u czy nawet Eski. Źródłem dźwięku będzie iPod lub komputer, może po zakupie wzmacniacza jakiś tuner uda się nabyć. Mieszkam w bloku i muzyki nie słucham raczej bardzo głośno, nie słucham również disco czy hip-hopu i nie zależy mi na tym żeby cale osiedle nagłośnić ;d zależy mi na czystym delikatnym dźwięku i szczególnie na tym miękkim basie, który mogłem usłyszeć jedynie u kogoś kto miał fajny sprzęcik oraz w odsłuchu w muzycznym.
Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w wyborze jakiś głośników, czytałem już dosyć na ten temat i mam jedynie już mętlik w głowie. Mam nadzieje że nie zostanę zaraz strolowany że jeśli chce usłyszeć dobry dzwiek z kolumn za 400zl to mogę sobie jedynie zafundować wycieczkę do dobrego muzycznego.
Wierzę że z moim budżetem da się złożyć coś fajnie grającego. Poszukuje kolumn oczywiście używanych, myśle że nie mając duzo kasy lepiej kupić używki, które zagraja a niebo lepiej od nowych w tej samej cenie.
Przedstawię może kilka pozycji które udało mi się znaleźć.
1. JBL XL 1000- trójdrożne kolumny za które może sprzedający zjechałby do 400, ciekawy jestem Waszej opini, ma ktoś te modele?
2. JBL tlx 320
2. Canton KARAT 100 lub 920- o 920 modelu czytałem że są dobrą opcją do niewielkiego pokoju w bloku (20m^2), potrafią ładnie i czysto zagrać, prawda to?
2. Canton C 876- w przypadku firmy Canton na jaką serie zwrócić szczególną uwagę?
3. Canton Fonun 600 lub 330- możecie cokolwiek o tych kolumnach powiedzieć? za dużo nie udało mi się znaleźć na forum;
4. z serii firmy KEF wyczytałem ze najlepiej zaczynać od serii Q, Znalazłem KEF Q35, jest jeszcze KEF Cresta 3
5. Z firmy Jamo model STUDIO 180 słyszałem rożne opinie ale raczej pośrednie. Doczytałem, że najlepiej dokonać pewnych modyfikacji w w/w modelu
6. Jamo Cornet 70II
7. Jamo Scaline MkII
8. Jamo S 406- może o tych kolumnach ktoś ma jakąś opinie, czytałem, że ta firma nie produkuje rewelacyjnych głośników jednak przy moim budżecie znalazłyby się jakieś godne uwagi?
9. Jamo E430
10. Magnat Art. 144008 lub 144008N- co sadzicie o tej firmie?
11. Quadral OLX 180- opinie nawet na plus
12. Quadral Odin MkII
13. Tannoy F3 czytałem dość dobre opinie, szczególnie polecane są chyba przez Was M2
14. Visaton ALTO I, czytałem dość pozytywne opinie ale o ALTO II, o Alto I jedna opinia była która nie zachwalała
15. Co sądzicie o kolumnach Onkyo, model SC- 401 lub SC 370 MKII- co sądzicie o tych kolumnach, potrafią czysto zagrać z miękkim basem?
16. Na koniec jeszcze firma ELTAX, o modelu Liberty 5+ czytałem ze ostatecznie przy małym budżecie, drugi model Eltax Century
17. Czytałem dobrą opinie o Arcus as 3- zagrałyby ładnie w niewielkim pokoju?

Są to oferty z allegro, jak byście znaleźli coś interesującego to wklejajcie.
Mam nadzieje że Wasze doświadczenie i moja chęć posłuchania dobrej muzyki pozwoli zakupić mi fajne niedrogie kolumny. Dodam że nie jestem audiofilem, który musi mięć cały zakres idealnie zagrany i któremu 2Hz robi różnice. Chce kupić jak najlepsze głośniki w tej cenie.
Mam małe doświadczenie stąd ten rozrzut moich propozycji.
Z góry dziękuje za pomoc i poświecenie czasu icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 167
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Witam.

Jasne, że można znaleźć coś fajnego. Proponowałbym dołożyć (jeżeli to możliwe) ze 100 zł i szukać właśnie albo Kef Cresta, lub Tannoy M2, czy coś z Infinity. Możnaby się pokusić też o kolumny podłogowe do 20 m2, ale przy takim budżecie, proponowałbym zainwestować w podstawkowe.
Z czasem potrzebne Ci bedą także standy, ale spokojnie możesz dokupić je później.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czystym sumieniem polecam mission m31i lub m32i. Fajne do relaksacyjnego odsłuchu, mają miękkie nasycone niskie tony ( ale nie umc basior imprezowy) tony wysokie delikatne. Nie są do szybkiego techno, czy innego electro dubstepu , bo raczej "czilautowe", ale średnica i bas jest nocno nasycona i ciepła. U mnie grają w 12m ale po wstawieniu do 21 m kw było też dobrze- fajna przestrzeń stereofoniczna. Przy okazji solidnie wykonane ( 3 cm mdf ).
Tannoy m2, według mnie troszkę bardziej odchudzone w dźwięku vs m31i, mniej klimatyczne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem linki, coś spaprałem wklejając i dopiero teraz się jorgnąłem. Ale już działa.

Pytasz o te Dali ?

Wcześniej przeglądałem te typy, które podałeś w pierwszym poście. Ja jakoś za JBL-ami i Jamo nie przepadam. Z Cantonów miałem serię Quinto 520. Fajne podstawki, dość dynamiczne, ale w mojej opinii nieco chłodnawe. Nie to, że suche, zimne, czy szorstkie, ale słyszałem cieplej grające kolumny, co klasyfikuje je u mnie na takiej, a nie innej pozycji i tyle. Tannoy, Kef, Arcus ma ciekawe kolumny. Warte uwagi, przy poszukiwaniach. No i Infinity przede wszystkim icon_wink.gif.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wzmacniacze szczerze mówiąc jeszcze nie zwracałem uwagi ale z tego co pamiętam to Grundig jakieś się tutaj na forum przewinął i Denony też polecane były. Yamaha może jakaś...
Ale konkretnymi modelami zacznę się interesować po zakupie kolumn. Pieniążki na wzmacniacz i tak będę miał za miesiąc więc przez ten czas na pewno coś ogarnę ciekawego.

Ale póki co kolumny icon_smile.gif
Rozmawiam ze sprzedającym i mam możliwość zakupu TANNOY MERCURY 2.5 za 400zł.
Mam pytanie jedynie co do opisu:

"Witam, mam do sprzedania dwie kolumny bez standów w stanie bardzo dobrym, rok produkcji ok. 2000r. Posiadam je od nowości. Jedna kolumna po naprawie, w autoryzowanym serwisie w Warszawie (Łuki Wielkie). Dane techniczne dostępne w internecie. Szczegółowe informacje udzielam pod zakładką "Pytanie do sprzedającego"."

Boję się trochę tej kolumny która przeszła naprawę. I nie wiem czy się tym przejmować czy takie rzeczy są normalne w przypadku zakupu używek?

Dzięki jeszcze raz za odpowiedzi!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwość regulacji o niczym nie świadczy. Wiele świetnych wzmacniaczy w tym tych hi-endowych nie ma możliwości regulacji wysokich i niskich a jednak to nie przeszkadza. Większość audiofilów tak dobiera sprzęt do zestawu, że takie regulacje są zbędne. Każdy dodatkowy element w torze sygnału może zepsuć dźwięk i prawdziwi puryści tego unikają. A jeśli są nawet regulatory niektórzy włączają tryb bezpośredni (direct), który to omija takie "diwajsy".
Gałkologia była modna za czasów prosperity Technicsa, gdy wiele osób korzystało z magnetofonów kasetowych i fatalnie nagranych taśm.
Tak, że tym się specjalnie nie sugeruj. Ja miałem trochę wzmacniaczy z regulatorami i bez. Tak się jakoś składa, że najlepiej grały mi te purystyczne konstrukcje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zakupiłem te kolumny Dali 103 icon_smile.gif Próbowałem jeszcze zjechać z ceny delikatnie ale się nie dało. Mam nadzieję że przyjdą całe i w dobrym stanie icon_smile.gif Teraz skupiam się na wzmacniaczu.
Skoro piszesz że ustawienie sprzętu również wpływa dość znacząco na dźwięk będę musiał się tym zainteresować. Najpierw jednak wzmacniacz. Jak się trafi okazja to pożyczę od rodziców a za miesiąc im oddam.
Czytałem w jakimś temacie również o kablach . Mają one również znaczenie? Jakiego rzędu to jest koszt ? Znacie może jakieś dobre kabelki w przyzwoitej cenie jak na mój budżet:)?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...