Skocz do zawartości

Pierwszy sprzet, pomoc w doborze kolumn.


brownie

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 167
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

No to by było ok, chociaż komorę możesz zrobić i szerszą, np. 150 X 150 mm. Weź lepiej deskę dwójkę, albo półtora. Jak chcesz zrobić płyty górną i dolną ? Drewno, metal ? W razie czego zrób otwór w górnej, tak aby mieć możliwość zasypania ich piaskiem. to Ci wyjdzie najtaniej, a będą ważyć swoje.

Jeszce tylko dałbym kolce w podstawach dolnych, dla lepszej izolacji. Najprostsze i najtańsze znajdziesz wśród poniższych propozycji :
http://allegro.pl/listing/listing.php?orde...g-v6-p-1-e-0805
[ KOLCE GŁOŚNIKOWE ]

Nie wiem jaką masz wizję i plan wykończenia tych standów, ale jak się przyłożysz to efekt może być ciekawy. Mam nadzieję, że pochwalisz się gotowym egzemplarzem jak już będzie gotowy.

Tak dla podpatrzenia, zobacz tutaj :
http://stanpor.pl/standy.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Półkę górną oraz dolną planuje zrobić z drewna. Postanowiłem zrobić dwa filary żeby konstrukcja była mocniejsza i solidniejsza. W przyszłości zapory lukę między jednym a drugim filarem i tam umieszczę balast. Kolce też planuję zamówić, i wstepnie się już rozglądałem. dzięki bardzo za podrzucenie linku. Materiał czyli drewno już zamówiłem w tartaku:-) Łączna kwota to 20 złicon_smile.gif całość / będzie dokładnie wyszlifowane oraz pomalowane na kolor taki jak biorko. Oczywiście po ukończenie pracynad standami wrzucę zdjęcia obrazujące kompletny już sprzęt.

dzisiaj przyszły paczki!!!:-) wszystko dotarło w całości. Kolumny jak i wzmacniacz były zapakowane tak że można by nimi rzucać. Naprawdę pod tym wzglęgem sprzedający mnie poztywnie zaskoczyli. kolumny swoim stanem również mnie zaskoczyły pozytywnie. ich stan wizualny oceniam na bardzo dobry. stan samych glośnikóww również jak nowe:-) wzmacniacz również okej. wizualnie bez żadnych zarzutów. wizualnie ze sprzetu jestem bardzo zadowolony. jutro najprawdopodobnie dojdą kable wiec będę testować i pisać icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście standy powinny być na ogół masywne, najlepiej z możliwością wsypania piachu lub śrutu ołowianego.
Niektóre firmy robią standy drewniano-metalowe albo drewniano-kamienne. Są nawet całkowicie drewniane, ale to wielka rzadkość.
Standy drewniane, to raczej stojaki wynoszące tylko kolumny na daną wysokość. Nie zapewnią w większości przypadków dobrej stabilności i tłumienia/wygaszania drgań. Co jest bardzo ważne dla uzyskania dobrych efektów stereofonicznych. A także odpowiedniego brzmienia.
Mam nadzieję, że wiesz o tym iż stand powinien wynieść kolumnę na taką wysokość, by głośnik wysokotonowy znalazł się na wysokości Twoich uszu gdy siedzisz i słuchasz?
Wyższą szkołą jazdy są standy regulowane, bo pozwalają na precyzyjne dobranie wysokości kolumny względem słuchacza.
Niektóre kolumny i dedykowane im standy mają otwory pozwalające skręcić kolumnę razem ze standem (np. Sonus Faber).
Daje to większą masę całości, sztywność a także większe bezpieczeństwo kolumny (nie spadnie).

Jeśli nie masz możliwości czy środków by zastosować na płyty górne i dolne żeliwa, stali węglowej czy marmuru albo granitu, to pomyśl
nad tym by zrobić sandwicha z kilku gatunków drewna, albo innych materiałów.
Do przyklejenia kolumn do standów zwyczajowo polecam Blu Tack (do kupienia na Allegro). Substancja plastelinopodobna z której lepisz po 4 kulki i podkładasz pod kolumnę dociskając do standu. Substancja ta nie wysycha, nie niszczy forniru kolumny, daje się użyć wielokrotnie, ma dobre właściwości tłumienne (czyli pośrednio poprawia brzmienie) i dobrze trzyma kolumnę na standzie. Odklejasz jakbyś wykręcał śrubę. Mam, stosuję, polecam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracownik tartaku powiedział, że przyjedzie dostawa nowych drzew i wymienił rodzaje i lipy na pewno nie było ale jakie dokładnie nie pamiętam. Właśnie ten minus że drewno będzie świeże, więc będę musiał poczekać przynajmniej ten tydzień. W tej temperaturze jaką mamy teraz powinno przez ten czas w miarę podeschnąć.

f1angel , wiedziałem że kolumna powinna być w miarę na wysokości głowy słuchacza ale dzięki że wspomniałem że najlepiej aby niskotonowy znalazł się na wysokości uszu icon_smile.gif tak też zrobie.

Boję się że moje standy będą tak jak wspomniałeś jedynie czymś co wyniesie kolumnę w gorę. Myślę co tu wykombinować aby zwiększyć masę standów. Być może jakieś żłobienie w drewnie od tyłu i od spodu i dołożenie ze złomowiska jakiś elementów metalowych zwiększających masę. Muszę faktycznie pomyśleć nad tym.
Masa plastyczna którą mi podałeś jest na allegro, i nawet w Poznaniu więc pewnie podejdę sobie i odbiorę.

Dzisiaj najprawdopodobniej będą kable i już się nie mogę doczekać podłączenia i odpalenia sprzętu icon_smile.gif
Wiem że źródło dźwięku też jest istotne ale póki co muszę muszę pozostać jedynie przy ipodzie i laptopie. Być może za miesiąc po oddaniu tej kwoty która pożyczyłem pomyślę nad czymś.
Póki co tylko wiem że jest jakieś urządzenia ktorę z sygnału wychodzącego z komputera przekształca je na sygnał o wyższej jakości. Na jakiej zasadzie i jak to działa nie wiem, ale pewnie w przyszłości zainteresuję się tym tematem. Coś na zasadzie zewnętrznej karty dźwiękowej, która mogłaby przekształcić normalny dźwięk z lapka i ipoda na "lepszy".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pracownik tartaku powiedział, że przyjedzie dostawa nowych drzew i wymienił rodzaje i lipy na pewno nie było ale jakie dokładnie nie pamiętam.


Ej z tą lipą to nie chodziło mi o gatunek drewna, tylko w sensie lipa, że kapota, kibel, ogólnie określenie negatywne. F1angel sobie zażartował, a Ty pomyślałeś odwrotnie. Ale fajnie, bo śmiesznie wyszło. Ale ja bym robił z dębu.
Cytat

Właśnie ten minus że drewno będzie świeże, więc będę musiał poczekać przynajmniej ten tydzień. W tej temperaturze jaką mamy teraz powinno przez ten czas w miarę podeschnąć.


To stanowczo za mało wierz mi. Nie wiem z jakiego drzewa będziesz miał deski, ale każde schnie inaczej. Jedne krótko, inne długo, ale z pewnością to nie jest kwestia tygodnia. Może być to szybszy proces, kiedy jest suszone sztucznie, mechanicznie w suszarkach z klimatyzacją.
A jak będzie to świeża kantówka, o której pisałeś wcześniej, to możesz mieć zwichrowania, lub pęknięcia.
Cytat

Boję się że moje standy będą tak jak wspomniałeś jedynie czymś co wyniesie kolumnę w gorę. Myślę co tu wykombinować aby zwiększyć masę standów. Być może jakieś żłobienie w drewnie od tyłu i od spodu i dołożenie ze złomowiska jakiś elementów metalowych zwiększających masę. Muszę faktycznie pomyśleć nad tym..


Już pisałem wcześniej. Jak zbudujesz komorę, to będziesz mógł zasypać ją suchym piaskiem. Pewnie i tanio. A nie złom pakować do środka, co tam włożysz, wał korbowy ?
Cytat

Póki co tylko wiem że jest jakieś urządzenia ktorę z sygnału wychodzącego z komputera przekształca je na sygnał o wyższej jakości.


Tak, to urządzenie to DAC. Digital to Analog Converter. Czyli urządzenie, które przekształca sygnał cyfrowy na analogowy wprowadzając jednocześnie wzrost jakości brzmienia. Takie układy są w każdym odtwarzaczu cd, i występują także jako separowane urządzenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam mały problem. podłączyłem kolumny z wzmacniaczem tak jak powinny być podłączone czyli czerwony do czerwonego itd. ipod podłączyłem normalnie kablem z minijackiem a z drugiej strony czyli od strony wzmacniacza dalem 2xchinch. sprawdziłem miernikiem czy jest przejście w odpowiednich stykach i jest wszystko okej. jednak muzyka nie gra:/ cos pewnie zrobiłem nie tak albo cos mi jeszcze do kompletu brakuje?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej daj zdjęcia, pokaż jak to połączyłeś. Czyli tył wzmacniacza i zaciski kolumn. W kompie nie masz wyciszonego dźwięku?
We wzmacniaczu sprawdź, czy odpowiedni przycisk włączania głośników (speakers) jest włączony. A także, czy selektor źródeł jest przełaczony do odpowiedniego wejścia gdzie podłączyłeś źródło. Czyli jak podłączyłeś pod wejście CD na panelu przednim powinno być przełączone na CD.
A z tyłu wzmacniacza są takie zworki (druciki) łączące Main Amp IN z Pre-Amp OUT?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli podłączyłeś pojedynczym kablem, to zworki powinny być na kolumnach. Moim zdaniem, to kwestia połączeń. Sprawdziłeś wszystko, jak radził przedmówca ?
A możesz podpiąć telefon ? Sprawdź, czy działa.
Jeżeli wszystko jest podpięte, tak jak powinno i nadal nie będzie działać, to jeszcze istnieje prawdopodobieństwo, że kabel jest niesprawny. Jakiś czas temu był taki przypadek tutaj na Forum. Podobna sytuacja i to właśnie kabel zawinił. Zdarza się.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...