Skocz do zawartości

Ulepszenie systemu - nowy wzmacniacz?


perun

Recommended Posts

Witam,

Od pewnego czasu jestem użytkownikiem następującego systemu: kolumny - Audio Physic Classic 20, wzmacniacz - Creek Evolution 50A, odtwarzacz - Audiolab 8200 CD. Lubię jak gra ten system, odpowiada mi też charakterystyka dźwięku tych kolumn, ale ... mam apetyt na jeszcze wiecej icon_wink.gif. Zastanawiam się czego wymiana dałaby największy dalszy postęp w jakości dźwięku. Stawiam na wzmacniacz ale nie wiem czy słusznie? Czy wymiana na Hegel H80 lub Atoll IN100SE spowodowałby znaczącą poprawę? Jak zmieniłby sie dźwięk? Oczywiście posłucham i sam ocenię, ale proszę o poradę osób bardziej doswiadczonych czy dobrze kombinuję.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście największą poprawę jakości uzyskasz wymieniając wzmacniacz. Z integrą Hegel uzyskasz znacznie potężniejsze, dynamiczniejsze, bardzo dobrze wypełnione, gęste brzmienie. Kolumny dostaną znacznie większą porcję energii co zaowocuje bardziej otwartym, bezpośrednim i mocnym przekazem. Warto także posłuchać Classic 20 ze wzmacniaczem Naim XS2 jeśli szukasz więcej potęgi i dynamiki. Drugą bardzo dobrą opcją jest hybryda lampowa Vincent SV-237. To potężny wzmacniacz pracujący w pewnym zakresie w klasie A. jego brzmienie to połączenie ciepła, świetnego wypełnienia z mocną, dynamiką, potęgą. Oczywiście na samym początku warto wymienić zastosowane lampy 12AX7 na lepsze modele (jest to koszt rzędu kilkuset złotych, oczywiście w tej kwestii w 100% jesteśmy w stanie pomóc).
Trochę inną szkołę brzmienia, ale moim zdaniem bardzo ciekawy dźwięk, w pełni wykorzystujący możliwości AP Classic 20 zaoferuje system dzielonu Quad Elite (Pre + Stereo Amp lub Mono Amp).
Alternatywą jest takżę pozostaiwnie Twojego wzmacniacza i dokupienie dobrej końcówki mocy np. monobloki Audiolab.
Na temat integry Atoll współpracującej z Audio Physic Classic 20 nie jestem w stanie nic powiedzieć, gdyż takiej konfiguracji nie słuchałem.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązań. W naszym salonie masz także możliwość wypo zyczenia urządzenia i przetestowania we własnym systemie. Wszystkie powyższe propozycje oraz wiele, wiele innych są dostępne od ręki w salonie.


Cytat

Witam,

Od pewnego czasu jestem użytkownikiem następującego systemu: kolumny - Audio Physic Classic 20, wzmacniacz - Creek Evolution 50A, odtwarzacz - Audiolab 8200 CD. Lubię jak gra ten system, odpowiada mi też charakterystyka dźwięku tych kolumn, ale ... mam apetyt na jeszcze wiecej icon_wink.gif. Zastanawiam się czego wymiana dałaby największy dalszy postęp w jakości dźwięku. Stawiam na wzmacniacz ale nie wiem czy słusznie? Czy wymiana na Hegel H80 lub Atoll IN100SE spowodowałby znaczącą poprawę? Jak zmieniłby sie dźwięk? Oczywiście posłucham i sam ocenię, ale proszę o poradę osób bardziej doswiadczonych czy dobrze kombinuję.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście propozycje Q21są bardzo sensowne, ale na tym poziomie jakości dźwięku dobrze by było gdybyś wiedział jakiego brzmienia poszukujesz. Bo lepsza jakość to dla każdego trochę coś innego. I choć powinno być jakieś uniwersalnego, wysokiej jakości brzmienia, to niestety (albo stety icon_wink.gif ) go nie ma.
Tak więc spróbuj opisać, czy dźwięk ma być chłodny, twardy, jasny, ostry, konturowy czy ocieplony, miękki, ciemniejszy o dobrze wypełnionej soczystej średnicy. Może mieszanka niektórych cech (oby realna) albo jeszcze coś innego?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Oczywiście propozycje Q21są bardzo sensowne, ale na tym poziomie jakości dźwięku dobrze by było gdybyś wiedział jakiego brzmienia poszukujesz. Bo lepsza jakość to dla każdego trochę coś innego. I choć powinno być jakieś uniwersalnego, wysokiej jakości brzmienia, to niestety (albo stety icon_wink.gif ) go nie ma.
Tak więc spróbuj opisać, czy dźwięk ma być chłodny, twardy, jasny, ostry, konturowy czy ocieplony, miękki, ciemniejszy o dobrze wypełnionej soczystej średnicy. Może mieszanka niektórych cech (oby realna) albo jeszcze coś innego?



Oczekuję dźwięku jak najbardziej neutralnego tj. prawdziwego, wiem że to nic nowego icon_wink.gif. Ale jeśli miałbym iść na kompromisy to wolę dźwięk jaśniejszy z dobrze odwzorowaną górą, absolutnie odpada wycofanie w tym zakresie tzw. ciemny dźwięk, średnica wypełniona ale nie wyeksponowana czy nadmiernie osłodzona, bas natomiast jak najlepiej kontrolowany, rozciągnięty, preferuję bardziej rozciągnięcia i kontrolę niż potęgę, ale oczywiście nie może to też być granie "za chude" bez odpowiedniej ilości basu. Równowaga tonalna jest dla mnie bardzo ważna nie preferuję żadnego z zakresów. No i oczekuję większej przejrzystości i detaliczności. Dla przykładu podczas wyboru kolumn odpadły Dynaudio X32 gdyż "osłodzenie" dosłownie wszystkiego nie podobało mi się tzn. niezależnie od utworu i emocji. AP miały też lepszy dla mnie bas tzn. bardziej zróżnicowany, czytelniejszy.

Ogólna charkterystyka obecnego systemu mi odpowiada ale chciałby więcej icon_smile.gif ... zwiększenia masy dźwięku, wypełnienia i dociążenia, gdyż dźwięk jest dla mnie jakby za chudy. Chciałbym też poprawić kontrolę i rozciągniecie basu, jego dynamikę. Gdyby udało się też poprawić górę tzn. więcej przestrzeni i detaliczności to też mile widziane. W pozostałych aspektach również chciałbym poprawy ale w mniejszej skali. Słuchając np. Andrea Bocelli chciałbym lepszego "zmaterializowania", większej realności jego osoby w pokoju, a np. Mike Oldfielda więcej detaliczności i eteryczności wysokich.

Propozycje Q21 są interesujace, ale czy przy końcówce mocy przedwzmacniacz w Creek nie byłby ograniczeniem? Brzmienie wzmacniacz Audiloab 8200A nie podobało mi się ale rozumiem, że te końcówki mocy Audiolaba to inne brzmienie?

Na ogłoszeniach Hifi pojawił się używant Hegel H200 w cenie 6,5 tys. zł. W jakich aspektach to lepsze rozwiązanie niż H80? (dostępny jako nowy w pdoobnej cenie). Najważniejsze to budżet, nie chciałbym przekraczać 6-7 tys. zł.

Tak sie zastanawiam czy DAC w H80 to podobna jakość dźwięku co z Audiolaba 8200CD?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zbyt chudy dźwięk Twego zestawu ma swe źródło bardziej w kolumnach niż wzmacniaczu, aczkolwiek Creeka też można wymienić icon_wink.gif . Nie wiem, jak mocno jesteś przywiązany do kolumn AP i czy ich sprzedaż nie oznaczałaby dla Ciebie sporych strat finansowych. Gdyby jednak taka opcja wchodziła w grę, rozważ zakup kolumn Canton model Digital 2 bądź następca Digital 2.1. Idealne do Twojego metrażu, brzmieniowo jak nowe kolumny za 30-40 tys. może lepiej. Nie chce mi się po raz kolejny opisywać ich zalet, wpisz w forumową wyszukiwarkę hasło "Canton Digital" i tym sposobem znajdziesz moje starsze posty icon_wink.gif na ich temat. Być może po wymianie kolumn miałbyś więcej kasy na jeszcze lepszy wzmacniacz icon_biggrin.gif .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo zostawiasz kolumny i rozglądasz się za odpowiednim wzmacniaczem.
Hegel 200 będzie miał na pewno większą moc i co za tym idzie dynamikę. Zyska na tym swoboda dźwięku, definicja najniższych tonów.
Atoll to raczej IN200. NA pewno wyższe modele NAIMa a także ATC SIA2-150, czy jakiś wyższy model Musical Fidelity.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny zostają bo obecnie odpowiada mi ich charakterystyka dźwięku. Mam świadomość, że są lepsze kolumny ale na razie chę wyciągnąć maksimum z tych co mam i wydaje mi się, że poprzez zmianę wzmacniacza jest to możliwe. Pytam o propozycje bo jest tego mnóstwo na rynku i stąd trudny wybór, szczególnie że nie ma możliwości odsłuchania wszystkiego co jest. Oczywiście od dłuższego czasu nie kupuję niczego bez odsłuchu własnego - w przeszłości już się naciąłem na kupowanie wg recenzji, gwiazdek itd. w myśl przecież to musi grać tak by mi się podobało, niestetu często tak nie było.
Połączenie AP z Creek-iem mi się podoba ale jak wspomniałem chciałbym zyskać więcej dociążenia nie tracąc atutów obecnego systemu tj. przestrzenności, przejrzystości, naturalności (oczywiście, wiem że w tych obszarach też można lepiej). Ale budżet mam ograniczony (niestety nie jest z gumy) jak wspomniałem wcześniej maks 6-7 tys. zł.

Lubię jak wzmacniacz ma wejścia XLR bo obecnie je wykorzystuję w systemie i subiektywnie dla mnie jest lepiej niż przy połączeniu RCA.

Wzmacniacz Creek kupiłem mając pełną świadomość jego ograncizeń (mocowych), ale kupowałem go razem z głośnikami i niewiele na wzmacniacz zostało i to był najlepszy z tych co mogłem wówczas kupić (oczywiście z tych co słuchałem). Ale już wówczas zakładałem jego wymianę jak tylko zgromadzę dodatkowe fundusze.

Rozwiązanie z końcówkami mocy nie specjalnie mi pasują bo do nich trzeba dobrego przedwzmacniacza, a takiego nie mam. Nie mówiąc, że to znów więcej kabli. Ogólnie dużo drożej i raczej nie w tym budżecie. Próbowałem połączenia Audiolaba 8200CD (regualcja głośności ze źródła) bezpośrednieo z Creek jako wzmacniacza mocy i mam mieszane uczucia przy takim połączeniu bo dźwięk był jakby zapiaszczony (trudno to nazwać), chyba z powodu słabej regulacji głośności w CD? (ten CD ma możliwość bezpośredniego podłączenia końcówki mocy).

Dziekuję za propozycje wzmacniaczy, teraz to raczej już czas posłuchać czegoś z zaproponowanych typów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacze z XLR:
Baltlab Epoca III
Leema Tucana (jakby dało radę coś uhandlować)
Bow Technologies WAZOO XL

I kilka typów bez XLR-ów:

Accuphase E-303X
Accuphase E-303X
Aaron XX
Aaron No. 5
ASR Emitter 1
SoundArt Rock


bądź też coś z wybitnie neutralnych konstrukcji Brystona, z tym, że XLR-y to chyba tylko w zestawach pre/power.
http://www.ebay.de/itm/Bryston-B100-SST-In...=item2a41c6173e
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...