Skocz do zawartości

Używane stereo 1500-2000 zł


Gyver

Recommended Posts

Witam,
Zamierzam kupić swój pierwszy porządny zestaw stereo. Z zakupem mi się nie śpieszy więc na spokojnie mogę czekać i wypatrywać jakiś atrakcyjnych ofert.
Kilka najważniejszych informacji:

1. 1500-2000 zł na kompletny zestaw: CD, wzmacniacz, kolumny i kable.
Jeżeli chodzi o kolumny to skłaniam się ku podstawkowym, chyba że w tym zakresie cenowym znajdą się jakieś lepsze podłogowe nadające się do tego pokoju. Standy bez problemu mogę sobie zrobić sam icon_wink.gif .

2. Sprzęt używany.

3. Pokój dość nietypowy:


4. Głównie słucham: Led Zeppelin, Pink Floyd, Deep Purple, Metallica, Mike Oldfield. Ogólnie przede wszystkim rock do tego jeszcze thrash metal, jakieś ballady, trochę bluesa i współczesnego indie folku.

5. Sprzęt przez kilka dobrych lat nie będzie rozbudowywany, ale kiedyś w przyszłości na pewno dojdzie gramofon (możliwe, że wraz z nim przebuduję zestaw).

6. Jeżeli chodzi o opis dźwięku jaki chcę uzyskać to mam z tym mały problem. Brakuje mi trochę wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Jedyne co mogę powiedzieć to nie chcę żeby zestaw grał ani przesadnie ciepło, ani za zimno. Coś wypośrodkowanego z lekkim nastawieniem na zimny dźwięk. Najbardziej zależy mi na ładnym odwzorowaniu perkusji, gitary elektrycznej i klasycznej. Fajnie gdyby dźwięk był oderwany od głośników i tworzył szeroką, przestrzenną scenę.

Na razie myślałem to czymś takim z tym, że nie wiem jak zgrałby się taki zestaw razem:
Acoustic Energy Aelite 2 (z opinii jakie czytałem ma szeroką scenę, ale niestety talerze troszkę są stłumione)
Rotel z serii 9xxBX lub 8xxBX

Proszę doradźcie czy taki zestaw ma rację bytu icon_biggrin.gif Może znajdą się jakieś inne, lepsze części w tym budżecie? Jakim sprzętem warto się jeszcze zainteresować?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny niezłe. Ale oczywiście można poszukać innych.
Ja znalazłem bardzo ciekawy, uniwersalny i dobrze grający wzmacniacz Arcam Delta 290.
http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/31/169298.php
Sprzedający pisze, że ma do nie go odtwarzacz
Arcam Alpha 5. Całkiem niezły, trochę przyciemniony, "analogowo" i przyjemnie grające urządzenie.
Z jaśniejszymi kolumnami w stylu AE albo EPOS mogłoby zagrać bardzo dobrze. Ze starszych można by też pomyśleć o Cantonach, Arcusach czy nawet Quadralach z serii Phonologue. A kabelki w zależności od zestawu i potrzeb.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie głośników, co myślicie o tej ofercie:
olx.pl
Wymieniane okablowanie... Warto się pakować w coś takiego? Co daje taka zamiana kabli? Mieszkam na drugim końcu Polski więc nie dam rady ewentualnie ich obejrzeć.

Arcam Delta 290 - ciekawa propozycja icon_smile.gif Będę się musiał z zorientować ile chce za komplet z CD.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymiana okablowania jest częstym tningiem kolumn. jesli pzreprowadzona umiejętnie, to nie ma się czego obawiać.
na pewno zmienia trochę brzmienie, barwę dźwięku, bo po to się właściwie to robi. Jeśli poszło w stronę większej precyzji czy przejrzystości wysokich tonów, to w sumie przynajmniej częściowo rozwiązałoby to, czego się w tych kolumnach obawiałeś.
Zapytałbym sprzedającego co się jego zdaniem zmieniło w brzmieniu kolumn. A także z czym u niego grały (elektronika, okablowanie).
Super by było gdyby miał jakiś dokument z tej firmy, potwierdzający wymianę okablowania w kolumnach.
W ostateczności jeśli sprzedający dodaje oryginalne kable wewnętrzne, to zawsze można wrócić do stanu pierwotnego o ile nic nie było grzebane w zwrotnicy.
A wzmacniacz jeśli w pełni sprawny oraz w ładnym stanie, to naprawdę w tej cenie warto. Oczywiście poproś o zdjęcia (ze wszystkich stron) i jeśli możesz pokaż tu na forum, przyjrzymy się jak to wizualnie wygląda.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za niedługo powinienem dostać jakieś zdjęcia.
Zestaw razem z CD Arcam Alpha 5 przekracza budżet więc zostaje jedynie sam wzmacniacz. Chociaż sprzedający zaproponował mi NAD 510 za 100 zł. Nadałby się taki odtwarzacz, czy szukać czegoś innego?

Według sprzedającego wymiana okablowania sprawiła, że AE aelite 2 grają przejrzyściej. Te model kolumn już raczej na pewno u mnie zawitają tylko zastanawiam się jeszcze jaką ofertę wybrać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aelite 2 zamówione z ogłoszenia powyżej icon_smile.gif
Co do wzmacniacza Arcam to jakieś zdjęcia i informację prawdopodobnie dostanę w przyszłym tygodniu.

Mam jeszcze kilka pytań odnośnie głośników:
1. Podłączać je na bi-wiring? Czy pojedynczym kablem?
2. Jakie w miarę tanie kable głośnikowe kupić? Alphard 2x4mm2?
3. Czy mogę podłączyć te głośniki do wzmacniacza Unitra ws418 żeby sprawdzić czy działają? Czy grozi to spaleniem? icon_biggrin.gif


Teraz pomału zaczynam się brać za projektowanie stendów. Myślałem o czymś takim:
- na dole blacha 6 mm zamocowana na kolcach
- 3 albo 4 pionowe filary z profili 40x40 mm zasypane piaskiem
- na górze blacha 6 mm a na niej kolumna zamocowana na blu-tacku

Co myślicie o czymś takim?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam w tej chwili o jakiej impedancji minimalnej kolumny przyjmuje Unitra. Jeśli poniżej 8 omów, to spokojnie. Ale nawet jeśli tylko 8 omowe to AE mają 6 omów, więc nic się nie powinno stać przy niezbyt głośnym graniu.

Można podłączyć w bi-wiringu, można i pojedynczo. Według uznania. Moim zdaniem większość kolumn do tego przystosowanych trochę lepiej gra przy podwójnym. Zresztą można zacząć od pojedynczego a później w miarę potrzeb dać na dół albo na górę jakiś inny kabel korygujący brzmienie w tę lub inną stronę.

Jeśli nie masz żadnych kabli możesz na początek kupić Alphardy. Ale interkonekty do CD też możesz kupić lepsze niż zwykłe druciki z supermarketu. Popatrz tu: http://www.hifi.pl/gielda/audio-lista.php?grupa=ic-rca
I moim zdaniem warto kupić dłuższy niż pół metra.

To co piszesz o przyszłych standach, ich budowie wygląda ciekawie. Jeśli dasz radę to solidnie pospawać, by było stabilne, to czemu nie.
Jeśli jednak całkowity koszt miałby wynieść ok. 400zł, to w tej cenie kupisz naprawdę dobre standy już razem z wysyłką.
A używane możesz nawet taniej.
Otwór do wsypania balastu daje się nieraz w dolnej podstawie. A zatyka plastikowym korkiem (podobnym do tego jakie dawniej były w winach marki Wino). Miałem takie standy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, a czy w takim razie jest sens podłączać jedną kolumnę dwoma kablami Alphard? W sumie wyjdzie to tylko 30 zł drożej, a w przyszłości jak już będę wiedział co chcę poprawić to pomyślę o wymianie na coś innego.

O interkonektach jeszcze za bardzo nie myślałem, ale będę musiał znaleźć coś w granicach 100 zł.

A co do podstawek to wszystkie materiały gdzieś mi się poniewierają koło domu icon_biggrin.gif W zasadzie to będę musiał tylko kupić kolce, blu-tacka i farbę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Hmm, a czy w takim razie jest sens podłączać jedną kolumnę dwoma kablami Alphard?



Jeżeli masz taką możliwość to warto. Kabel nie jest drogi, a więc możesz zainwestować te parę złotych w tym kierunku. Aczkolwiek, może warto byłoby zastosować inny kabel na np. sekcję wysokotonową, ale póki co możesz porównać różnicę w kombinacji połączeń na tym samym kablu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nawet połączenie w bi-wiring takimi samymi kablami zmienia pewne aspekty dźwięku.
Jak napisał Zieluwid kabel nie jest drogi. Właściwie jest nawet śmiesznie tani w stosunku do jakości.
Ale jak sam nie wypróbujesz, to się nie przekonasz.
Są co prawda tacy, którzy nie słyszą żadnej różnicy między tanimi a bardzo drogimi kablami. Ale za to nie odpowiadam icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alphardy zakupione icon_smile.gif

Sprawa z Arcam'em troszkę się przeciąga, ale nadal cierpliwie czekam na zdjęcia. Może w między czasie pojawiły się jakiś wzmacniacz godny uwagi, czy w tej cenie ciężko znaleźć coś lepszego/porównywalnego?

Zakładając, że kupiłbym zestaw Arcam + NAD jaki polecilibyście mi interkonekty do 100 zł (najlepiej z allego)?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie nie pozostaje mi nic innego jak zająć się polowaniem na wzmak i CD icon_biggrin.gif

Dostałem zdjęcia:
Galeria

Co o tym myślicie? Ślady na górze są od jakiś gumowych podkładek. Sprzedawca mówi, że powinno dać się je zmyć jakimś preparatem. Na bocznym zdjęciu widać jakby brakowało w Arcamie blaszki do zaślepienia śrubek.
Cały czas zastanawia mnie ten NAD... Boję się, że będzie miał problemy z odtwarzaniem niektórych płyt (jakieś przeskoki i tym podobne)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Tak to już jest ze starszym sprzętem, że czasami widać ślady użytkowania. Trudno powiedzieć czy taki stan ma jakiś wpływ na kondycję techniczną wzmacniacza? Pokrywę da się wyczyścić w najgorszym razie umalować. Boczną zaślepkę można dorobić.
Co do CD NADa, to zapytaj, czy jest w pełni sprawny, czy odtwarza CDRy?
Jeśli się obawiasz tego sprzętu, to oczywiście możemy szukać dalej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, dobry pomysł icon_biggrin.gif

Mam nadzieję, że sprzęt dojdzie przed weekend'em i uda się coś posłuchać. Na razie troszkę prowizorycznie, bo stendy jeszcze niegotowe, a głośniki trafią w docelowe miejsce dopiero po remoncie.

Mam jeszcze takie pytanka:
1. Czy łącząc głośniki w bi-wiringu mogę wykorzystać wyjścia SP1 i SP2 na wzmacniaczu czy wszystkie cztery kable podłączyć do SP1?
2. Czy o piankowe zawieszenie membran w jakiś specjalny sposób się dba? Pamiętam, że w starych Tonsilach był z tym problem.

f1angel już teraz chciałbym Ci ogromnie podziękować za pomoc i wszystkie rady! Zaraz po odsłuchaniu zdam relację z wrażeń icon_biggrin.gif Już nie mogę się doczekać, ciekaw jestem jak to zagra icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AD. 1 Możesz na dwa sposoby. Niskie pod sekcję A, a wysokie pod B(sp2), lub wszystkie z jednej sekcji. Do tonów niskich kabel grubszy, niż do tonów wysokich . Możesz jeden kabel do kolumny pociągnąć i wpiąć na "krzyż" LOW plus , a HIGH minus .
AD. 2 W tonsilach z piankami był problem, smarowałem silikonem do uszczelek gumowych ( ale i tak z czasem się rozleciały), spray do kokpitów samochodowych chyba się raczej nie nadaje bo ma właściwości czyszczące, rozpuszczające bród.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt dotarł do mnie w piątek i od tego czasu udało mi się troszkę posłuchać. Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem! Dźwięk jest przejrzysty, przestrzenny i niesamowicie oderwany od kolumn. Jak dla mnie naprawdę wspaniały. Bardzo dobrze znane mi utwory odkryłem na nowo, a po nocnym przesłuchaniu The Wall szczęka mi opadła, coś pięknego.

Basu jest odpowiednia ilość, może mógłby być bardziej soczysty (choć możliwe, że się to poprawi jak postawie głośniki na standach i odpowiednio je ułożę).
Tony wysokie ? i tu pojawia się pierwsza, drobna wada. W większości nagrań jest bardzo dobrze, ale czasami jak dźwięki są naprawdę wysokie i dominujące stają się za ostre i troszkę drażniące dla ucha. I to właśnie chciałbym poprawić interkonektem, jeżeli jest to możliwe (dodam, że teraz mam jakiś 20 letni zaśniedziały sznurek).

Odtwarzacz CD przy starszych i gorszych płytach potrafi się zacinać i przeskakiwać. Tak samo przy CD-Rach (tylko kilka pierwszych piosenek odtwarza dobrze, a później jest coraz gorzej). Jednak byłem tego całkowicie świadomy w odtwarzaczu za stówkę, więc nie narzekam icon_smile.gif Wszystkie pozostałe płyty odtwarza prawidłowo.

Podsumowując jestem naprawdę bardzo zadowolony. Efekt przeszedł moje oczekiwania. Teraz jedyne czego się obawiam to to, że zacznie się pogoń za coraz to lepszym dźwiękiem icon_biggrin.gif heh
Jak uda mi się dokończyć standy to podeślę jakieś zdjęcia.

Serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, ze standy poprawią akurat te aspekty dźwięku o których pisałeś, choć na pewno powinno być lepiej pod wieloma względami.
Pamiętaj, ze lepszy zestaw bardziej różnicuje nagrania. Pokazuje ile tam jest dźwięków, których dotychczas nie słyszałeś. Dobrze skonfigurowany zestaw pokazuje nawet muzykę icon_biggrin.gif . Ale to broń obosieczna, bo słyszysz także niedoskonałości nagrań i słabości niektórych elementów swojego zestawu.
Wiele płyt nagranych jest w sposób znacznie odbiegający od doskonałości. To co maskował, uśredniał słabszy zestaw, lepszy obnaża.
Druga sprawa, to kolumny. Są dobre, ale faktycznie mają dość mocno podane wysokie tony i tu bardziej może być słychać wszelkie brudy a niskie tony raczej szczuplejsze, mniej wypełnione. To trochę taki rys brzmieniowy AE.
Kabelkami można owszem trochę to skorygować. Zapytam o dwie sprawy.
Kupiłeś te Alphardy Da Vinci głośnikowe, czy używasz innych? Bo w końcu nie wiem.
Co do interkonektów, to napisz ile możesz na nie wydać? Ale że kupisz coś dobrego za mniej niż 100zł nie sądzę.
A skąd wiesz, że interkonekt ma zaśniedziałą miedź? Przecież tego nie widać.

A próbowałeś czyścić soczewkę lasera? Używa się do tego alkoholu izopropylowego albo po prostu czystego spirytusu (nie wódki).
Po wyłączeniu urządzenia z gniazdka (KONIECZNIE!) odkręcasz obudowę i patyczkiem do czyszczenia uszu umoczonym w spirytusie przecierasz soczewkę lasera kolistym ruchem. Później tak samo zbierasz resztę alkoholu suchym patyczkiem.
Prowadnicę transportu i kółka zębate możesz spryskać jakimś smarem w sprayu albo takim do maszyn do szycia. Uważaj na soczewkę lasera, zasłoń ją np. kawałkiem ręcznika papierowego.

Audiofilskiego bakcyla łatwo połknąć i jest to choroba postępująca, podstępna, często nieuleczalna a leczenie jej pochłania nieraz znaczne sumy pieniędzy icon_lol.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam Alphardy 4mm, połączenie bi-wiring.
Zdaję sobie sprawę, że za tyle nie kupię dobrego interkonekta, ale na razie będzie musiał wystarczyć. 150 zł +/- 10zł to jest naprawdę maksimum. Znajdzie się coś godnego uwagi w tym budżecie?

Rozkręciłem odtwarzacz sprawdzić jak to tam wygląda w środku. Na pierwszy rzut oka wszystko jest zaskakująco czyste (ale w jednym miejscu znalazłem odciski palców icon_biggrin.gif ). Dostęp do mechanizmów odpowiedzialnych za obracanie płytą jest troszkę utrudniony. Jeszcze nic tam nie grzebałem, ale jak znajdę czas to się tym zajmę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyostrzonych wysokich, to przypomiałem sobie, że tak czasami mogą zagrać niewygrzane Alphardy DaVinci. Musisz pograć na nich kilkadziesiąt godzin i powinno zabrzmieć lepiej. Nie twierdzę, że na pewno tak jest, ale istnieje taka możliwość. No i podłącz tak jak czytasz, czyli początek napisów od strony wzmacniacza a koniec napisów od strony kolumn.
Sprawdź też czy wszędzie dobrze podłączyłeś plus (czerwony) do plusa i minus (czarny) do minusa. Zworki oczywiście wyjąłeś z kolumn przy bi-wiringu?

I sprawdź prawidłowe podłączenie wzmacniacza do sieci (polaryzację). Będzie Ci potrzebny próbnik wyglądający jak długopis czy śrubokręt. Taki z diodą, jak włożysz do gniazdka i przyłożysz palec z drugiej strony, to pokazuje który biegun jest pod napięciem (dioda się świeci).
Jeśli wyjmiesz kabel zasilający z gniazda wzmacniacza (a kabel musi być podłączony cały czas do prądu) to patrząc na otwory we wtyku kabla (masz je trzy) środkowy jak jest na górze (trochę wyżej niż dwa boczne) to ten z prawej strony powinien być pod napięciem (tzw. żyła gorąca). Wówczas masz prawidłową polaryzację napięcia we wzmacniaczu. Jak jest inaczej trzeba przełączyć w gniazdku. Inaczej wzmacniacz może (nie musi) zagrać gorzej niż powinien.
A tak a'propos kabla zasilającego, to je też można wymieniać. Tydzień temu zawiozłem koledze mój kabel Furutech FP-314 AG z rodowanymi końcówkami. Jak zamienił, to od razu stwierdził różnice. Scena, nasycenie, czystość itp... .
Zostawiłem mu do posłuchania a ja sam gram na razie na zwykłym icon_confused.gif .

Interkonekty dla Ciebie przeglądałem. Na razie nie widzę nic ciekawego, co by zagrało bardziej w kierunku jaki chcesz. Ale będę patrzył i jak coś znajdę wkleję tu linki.

Do lasera łatwiej się dostać jak szuflada jest wysunięta. Po prostu wysuwasz ją, wyłączasz zasilanie i dopiero odkręcasz obudowę.
Często można bez problemu wysunąć tackę ręcznie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko prawidłowo podłączone icon_wink.gif Kabel zasilający jest z uziemieniem więc nie dam rady go inaczej podłączyć.

Chyba faktycznie jest tak jak mówisz z tymi Alphardami. Pamiętam, że jak pierwszy raz puściłem Uriah Heep - July Morning to końcówki nie dało się słuchać, a teraz jest znośnie może jeszcze odrobinkę za ostro. I tak jak teraz o tym myślę to faktycznie wyostrzone wysokie tony coraz mniej mi przeszkadzają. Możliwe, że też trochę przyzwyczaiłem icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...