Skocz do zawartości

Wybór zestawu audio w cenie 5-10 tysięcy.


mand100

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów,jest to mój pierwszy post.
Zdecydowałem się zainwestować w sprzęt audio,który pozwoli mi cieszyć się i delektować muzyką.
Niestety nie mogę wydać nieograniczonej sumy w pogoni za brzmieniem.
Moje mozliwosci to 5tys-do max 10tys,a moje oczekiwania to:
-wzmacniacz
-CD
-kolumny
-gramofon
Głownie słucham POP,Jazz,elektr.np.Tangerine Dream itp,
Jeśli zakup w takim budżecie jest trudny mogę np.kolumny kupic póżniej.
Obecnie posiadam Getony(chyba dawne Altusy) i amplituner Yamaha RX-V459 i ten zestaw służy do słuchania radia i oglądania TV/filmów
Wybierając sprzęt nie chcę łączyć z tym co mam.
Jestem słabym znawcą sprzętu,proszę więc o wszelkie uwagi.
Chciałbym wybrać sprzęt jednej firmy,co radzicie i czy to dobry wybór
Mój pokój ma 30m/2 i nie zależy mi na wielkiej mocy
Jakie lubię brzmienie?To chyba najtrudniejsze pytanie,moze najbliższe oryginałowi.
Jaki sprzęt jest godny polecenia?Raczej wolę nowy,ale jeśli można kupić uzywany w nienagannym stanie to też to rozważę
Poza tematem:gdzie można naprawić moją Yamahę i czy warto.Raz się włącza,raz nie,a teraz już wcale.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 5 do 10kzł to całkiem ładna sumka na zestaw stereo. Ale ja swoim starym zwyczajem polecę jednak sprzęt używany, jeśli zależy Ci na jak najlepszej jakości dźwięku, bo wiadomo, że kupując kolumny przykładowo za 3kzł prawdopodobnie jest, ze kosztowały kiedyś 2 albo 3 razy więcej. A co za tym idzie są solidniej zrobione, z lepszych komponentów a przez to powinny prezentować dźwięk dużo wyższej klasy niż nowe w podobnej cenie.
W tych przedziałach cenowych kupisz już sprzęt na ogół bardzo zadbany, bo droższego stereo nie kupuje jakiś młodzian by straszyć nimi pół osiedla w sobotę po południu icon_wink.gif
Proponował bym przeznaczyć ok. 50% budżetu na kolumny, 25% na wzmacniacz a resztę na odtwarzacz CD i gramofon.
Kable kupisz na końcu. Jakieś dobre, ale niedrogie, bo i tak pewnie po jakimś czasie korygując brzmienie zechcesz je zamienić na lepsze, albo choć inaczej grające (wpływające na dźwięk).
30m2, to całkiem sporo i proponowałbym się raczej zbliżyć do 10kzł o ile Cię na to stać.
Jeśli chodzi o sprzęt jednej firmy to myślisz o samej elektronice, czy całym systemie? Bo jakoś niewiele takich firm przychodzi mi do głowy, które produkowałyby naprawdę godne polecenia kolumny i elektronikę. No może ATC, Burmester, MBL, TAD, ale to dużo (dużo, dużo) większe pieniądze.
Amplituner Yamahy oddałbym do serwisu Yamahy. Wygoogluj sobie gdzie jest najbliższy. Być może taniej a nie gorzej będzie znaleźć inny serwis w Twojej okolicy. A tak w ogóle, to uzupełnij w swoim profilu skąd jesteś. Łatwiej będzie czegoś szukać, coś polecać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK,przyjmijmy budżet bliższy 10tys(kredyt:))
mam na myśli elektronikę jednego producenta,chyba ze względów czysto estetycznych(żona itd.,),kolumny do wyboru.
50% kolumny
25% wzmacniacz
25% CD+gramofon+kable
Zapoznając się z trescią niektórych postów już wiem ze "oczy to zły doradca",ale podoba mi się elewacja np. Marantza,słuchałem kiedyś"na emigracji"zestawów HK,
Nakamichi,a kolumny były ponoć wypełnione olejem i piaskiem,miały jakies radiatory z tyłu.Brzmienie ,oj bardzo odbiegało od tego co wcześniej słyszałem.Pamiętam do dziś,
a były to lata 90.
Wracając do tematu proszę o pomoc w rozwinięciu dwóch ścieżek:nowy i używany sprzęt
Mam nadzieję,ze pomożecie mi w tym trudnym wyborze,bo sprzedawcy swoje kiedy ja swoje:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś udało mi się trochę posłuchać.
Przesłuchałem kilka zestawów kolumn:Indiana Line,Dynaudio(DM3/7)?i cos jeszcze ale nie utrwaliłem nazwy.
Moje amatorskie odczucia:
zacząłem od słabszego modelu IL i było tak sobie.Wzmacniacz NAD jakis prostszy model za ok1500zl
Był jeszcze wyższy model NAD(za ok3000)ale sprzedawca powiedział ze wiekszej róznicy nie będzie,tzn."trzęsienia ziemii"
Potem zmieniłem wzmacniacz na Cambridge Audio Azur 651 i dzwięk dostał dynamiki ,ogólnej sprawności
Zostałem przy tym Cambridge'u i kolumny Dynaudio i tu było już fajnie,wyraziście i ostro,dla mnie chyba za wyraziście.
Kiedy Cambridge zagrał z Indiana Line-Diva655 byłem bardzo zadowolony,dzwięk był bardzo sprawny i łagodny.
Diva655 to chyba na razie mój faworyt.Oczywiście wybór mam ograniczony.
Pytanie do doświadczonych:czy to dobry zestaw i wart swojej kasy?Wykonanie kolumn b.estetyczne,drewno,no i brzmienie bardzo przyjemne,niemęczące.
I co myślicie o Cambridge Azur651
Jeszcze się nie spieszę i chciałbym dokonać przemyślanego zakupu(z pomocą bardziej doświadczonych forumowiczów)bo jeszcze jest sprawa CD(musiałby to już być jakiś model Cambridge
Jak przy tym wszystkim zagrałby wzmacniacz ONKIO w tym przedziale cenowym ok3500?czy warto zainteresować się ONKIO,są prawie wszędzie dostępne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

z Indiana Line-Diva655 byłem bardzo zadowolony,dzwięk był bardzo sprawny i łagodny.
Diva655 to chyba na razie mój faworyt.Oczywiście wybór mam ograniczony.
Pytanie do doświadczonych:czy to dobry zestaw i wart swojej kasy?Wykonanie kolumn b.estetyczne,drewno,no i brzmienie bardzo przyjemne,niemęczące.


To prawda, całość jest dobrze poukładana, dźwięk przyjemny i nie nachalny, a wygląd elegancki (kwesta gustu) i na wysokim poziomie . Czy wart swojej ceny , (ok 4 tys) powiedzmy że są gorzej brzmiące kolumny, gorzej wyglądające (sprawy subiektywnie), gorzej wykonane. Ważne aby Tobie dawały frajdę z słuchania .
Fornir, lakier piano w tej cenie jest już czasem gościem, więc zapoznaj się jeszcze, nawet czytając testy i opinie z kolumnami Castle knight 4 lub 5 , dali zensor 7, dali ikon, Elac FS 147,monitor audio rx6, focal chorus, za używanymi można przejrzeć fora hi-fi itp, zresztą przy nowych i tej cenie należy i można negocjować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno będzie mi je wszystkie posłuchać,ale tak jak napisałeś poczytam testy i opinie porównując je do testów IL Diva bo je słyszałem i jakoś to poukładam.
Biorę się do roboty icon_biggrin.gif mam urlop do końca tyg.
Czekam na dalsze sugestie i z góry wszystkim dziękuję,bo trudno poruszać się po temacie który zamarł mi na 15-20lat icon_mrgreen.gif Nie było na to miejsca ani czasu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkich pewnie nie, ale możesz przefiltrować forumowy dział testy kolumn pod kątem cen i coś powybierać, tak samo w jakiś porównywarkach (skąpiec?) stworzyć jakąś listę "podejrzanych".Analogicznie z wzmacniaczami . Lepiej wejść do sklepu z pewną swoją wiedzą, aby uniknąć wciskania zalegającego towaru.
Życie i tak zweryfikuje, bo nie ma sklepu aby było wszystko, ale łatwiej będzie się w tym już poruszać, faktycznie w Białymstoku jest jeden duży sklep www i salon, to i tak dobrze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tam by było szkoda większej sumy na nowe CA i IL. Może i grają dobrze, ale przecież można dużo lepiej.
Szybki rzut oka tylko na giełdę hifi.pl i mamy wzmacniacz NAIM Nait 5i-2 http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/32/169785.php
Odtwarzacze CD NAIMa są dostępne, często się pojawiają
A do tego świetne polskie i dość niedrogie kolumny na głośnikach Vifa czyli ESA Meritum 2 http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/27/167416.php
Wygląd, proszę bardzo, jak dla mnie lepszy. Mniej nachalny.
Szkoda, że do Electrocompanieta ECI 2 trudno by było dobrać odtwarzacz CD http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/27/167306.php

Widzę oczywiście Infinity Kappa 8.2i sII (można by poszukać lepszego modelu za niewiele większe pieniądze) czy Dynaudio Audience 82, ale tu już zastanawiałbym się nad naprawdę dobrym, wydajnym prądowo wzmacniaczem. Bo z byle czym zagrają, ale dobrze tylko z odpowiednimi.
Są też Audio Physic Virgo. Dobry niezbyt ostry wzmacniacz do nich i jest super.
Albo KEF Reference Two. To tylko niektóre
http://www.hifi.pl/gielda/audio-lista.php?grupa=kolumny3000
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorę się za proponowane przez Ciebie zestawy,fajnie ze ktoś pomaga bo temat nie do przebrnięcia solo.
Wnioski za niedługi czas icon_mrgreen.gif
Zaintrygowałeś mnie tymi polskimi Meritum,myslałem ze nic się u nas nie dzieje,poczytam,moze uda sie gdzies posłuchac, w koncu polskie to powinny być wszędzie.

Co myślicie ?o Pioneer A70 i CD PD50 vs Cambridge Azur651
Naciski ze strony szanownej małżonki zobowiązują mnie do zakupu nowego zestawu,więc temat używanych na razie odstawiam,wolę słuchać w spokoju icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ESA Meritum, to starsza konstrukcja i chyba już nowej w sklepach nie znajdziesz. A najnowsze wypusty tej firmy są dla mnie zbyt ofensywnie, agresywnie grające.

Jeśli elektronika też ma być nowa, to nic prostszego jak posłuchać jednego kontra drugie co się bardziej spodoba.
A co do nacisków, to jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. Czyli tak będziesz słuchał.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się jeszcze posłuchać kilku sprzętów i podjąłem już decyzję.
Kupuję Cambridge Audio Azur651A i CD 651C do tego kolumny Indiana Line Diva655.Jakość dzwięku jaki reprezentuje ten zestaw najbardziej do mnie
przemawia i mieści się w moim założonym budżecie.Mam jeszcze do odsłuchu zestaw IL PURO800+PURO CDP jako komplet z kolumnami w promocyjnej cenie,ale raczej juz nie zrezygnuję z CA.
Wygląd elewacji CA bardzo mi odpowiada,jest gdzieś pośrodku pomiędzy krzykliwym a purystycznym poczynaniem projektantów.
Myślę,ze to ponadczasowa stylistyka będąca na drugim planie.Kolumny zaś może nieco krzykliwe,ale porządnie wykonane,a dzwieki jakie z siebie wydają całkowicie je usprawiedliwjają.
Uważam ze jak na moj prawie zerowy staż w ciekawszym sprzęcie Audio to i tak wysokie loty.Może teraz muszę dojrzewać delektując się muzyką przez jakiś czas zeby dostrzec braki w tym co wybrałem.Mam nadzieję ze potrwa to długie lata -:)Choć wszystko może się wydażyć.
Dziekuję wszystkim za udział i pomoc w temacie.
Zostaje jeszcze sprawa gramofonu i kabli,wiec jesli macie jakies spostrzezenia w swietle tego co wybrałem to zapraszam.
Gramofon+przedwzmacniacz CA czy raczej gramofon z juz zawartym przedwzmacniaczem no i inne detale
Jaki jest godny zakupu w rozsądnej cenie ok1000zl,czy moze warto pozbierać i dołożyc,a moze cos tańszego?
Na co warto zwracać uwagę przy wyborze?
Co z kablami,możecie jakies polecic.Przy moim układzie trzeba 6 w lewo i 6 w prawo=ok12mb +zasilające
Czy trzeba/warto stosowac jakies listwy czy inne zabezpieczenia.Wiadomo ze PG..."strzela" prądem kiedy chce,juz mi Yamahe uszkodziło(domysły)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ja bym wolał zostawić raczej Divy a utrącić CA. A tak w ogóle, to wiadomo co bym wolał. To i to z drugiej ręki icon_biggrin.gif
Ale słuchaj, słuchaj. Może w pewnym momencie stwierdzisz, że źle Ci nie radzę.


f1angel,nigdy tak nie pomyslałem i w ogóle dzieki za uwagi.
Jaki jest Twój typ wzmacniacza,jesli nie CA,wybór do ok 3tys i ma byc nowy-niestety i z www.rm... bo będą raty.
Te Divy są super,ale jak zacząłem testować ze swoimi płytami(CD) z dawnych czasów to czegos im brak,jakby selektywnosci i ostrosci w niższych dzwiękach.
Wspólczesne CD brzmiały duzo lepiej,a ja ciągle sie łamie.
Nawet juz się godzę z większym budżetem(może nawet do 5-6tysi) na "głośniki" bo to bardzo ważny i trudny wybór.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem tu świeży jak szczypiorek na wiosne (mój pierwszy post), ale mimo to pozwolę sobie dorzucić swoje 3 grosze.

Jeżeli chcesz kupić nowy sprzęt w salonie, to po pierwsze proponuje abyś rozejrzał się co mają podpiętego, bo często można to "wyjąć" znacznie poniżej ceny półkowej jako sprzęt ex-demo, musisz tylko trafić na coś z obszaru Twoich poszukiwań. Ja w ten sposób już dwie rzeczy kupiłem. Sprzęt taki ma pełną gwarancję liczoną od dnia sprzedaży (chyba że trafisz na coś fizycznie uszkodzonego podczas prezentacji, ale to raczej się zdarza bardzo sporadycznie) oraz oryginalne opakowanie plus wszystkie akcesoria.
Kwestia druga dotyczy rat. Zazwyczaj jeżeli to sklep załatwia Ci raty, to mają od tego prowizję, więc można się wtedy spróbować trochę potargować, nic nie boli a może zostanie pare złotych np. na okablowanie.
I sprawa ostatnia, nie wiem czy wszystko będziesz brał na raty czy np. na kolumny będziesz miał kasę od ręki. Bo jeżeli tak, to warto przeglądnąć niemieckiego ebay-a, czasem trafiają się perełki po roku czy dwóch użytkowania (ale jeszcze z 3-4 latami gwarancji, czasem więcej) w idealnym stanie za połowę ceny nowych.
Wtedy za 10 tyś. będziesz miał zestaw z poziomu 15-20 tyś. a to mimo wszystko jest pewna różnica. Niestety jak w przypadku każdego normalnego produktu, wyniesienie go ze sklepu sprawia że 20% wartości idzie w komin zaraz po przekroczeniu progu, a Ty jeszcze nawet nie otworzyłeś pudełek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja cały czas próbuję Ci wytłumaczyć, przekonać, że za 5 albo nawet za 10kzł można kupić dużo lepszy sprzęt.
Zarówno wzmacniacz jak i kolumny. IL Diva są fajne, ale faktycznie w stosunku do takich z wyższej półki brakuje im trochę rozdzielczości góry. Co to jest ostrość na dole nie bardzo rozumiem. Czyżby chodziło o precyzyjne, konturowe, energetyczne niskie tony?
Czy o coś innego. Ogólnie selektywność a ostrość brzmienia, to co innego. Chyba, że chodzi o ostrość rysowania instrumentów (zdarzeń) na scenie stereo.
Kolumny grające w sposób precyzyjny, selektywny/rozdzielczy nie będące jednocześnie zbyt ostrymi, jasnymi czy agresywnymi ani w drugą stronę zbyt ospałymi/przymulonymi kosztują na ogół (niestety) trochę pieniędzy.
Oczywiście w budżecie jaki podajesz można wybrać już super grające kolumny z drugiej ręki. Ale dobrze by było właśnie, abyś jak najbardziej precyzyjnie opisał swoje oczekiwania co do dźwięku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mp.,cenne rady i są dla mnie jasne jak słońce(rabat mam dogadany i na"kable",a nawet więcej wystarczy,wybieram na raty 0% bo nie muszę blokowac kasy na raz,a spokojnie rozkladam.)Wybieram sprzęt nowy, bo taką podjąłem decyzję i potrzebuję porad w tym co jest "na magazynie".Zawsze mozna lepiej co byś nie zrobił icon_smile.gif
f1angel,z tym basem w Divach to własnie chodzi mi o kontur i selektywność całości,one są jakby za woalą,choć góra jest bardzo fajna,sorry za nieprecyzyjne okreslenia,mój poziom zielony,no moze juz zielonkawy:)
Co radzisz z tego co jest na www.rm....(moge odsłuchać jak mają)w cenie do 3-3,5tysia,moze cos z xindaka?a kolumny do 5-6tysi
Znalazłem tez cos takiego http://allegro.pl/vincent-sv-236-wzmacniac...4519808585.html ,ale jak cos kupię z używki to jak dobiorę głośniki?tzn skąd będę wiedział czy będą fajnie grały w kpl.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że chodzi Ci o że Divy są bardziej melodyjne, przyjemniejsze w długich odsłuchach, ich twórcy postawili właśnie na melodyjność, płynność, ale trochę kosztem super rytmu i analityczności rozbierającej utwór na czynniki pierwsze, każda nutka, szarpnięcie strun itd itd.
Jeśli masz takową możliwość i ciągnie Cię do takich szczegółów to z takim przekazem kojarzą mi się kolumny Audio Academy, warto posłuchać , chociaż poczytać, ta firma dowozi sprzęt na odsłuch do domu .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz link do recki w Audio (o ile jeszcze jej nie przeczytałeś) cilck a tu do What Hi-Fi (wer. ang) cilck
Jeśli masz możliwość posłuchać to ja osobiście bym się nie zastanawiał, chociażby dla porównania czy wyrobienia sobie własnego zdania, bo w końcu to, że recenzentowi się podobało, wcale nie musi oznaczać, iż Ty odbierzesz to tak samo.
A co do ceny to wygląda wg. mnie rozsądnie, nowe to 11990 za pare, wiec możesz z tego pewnie ze 20-30% urwać w zależności od sklepu.
Oczywiście gdybyś miał dużego farta to i 50% mogło by się udać z ex-demo, ale to nie codzienność, a tu masz od ręki 40% poniżej ceny katalogowej, tyle tylko że rat 0% raczej nie dostaniesz icon_smile.gif
Z czysto teoretycznych przesłanek(recenzje) MA zapowiadają się lepiej od Divy, ale w praktyce może okazać się inaczej, dlatego życzę udanego odsłuchu icon_smile.gif

A co do wzmacniacza to się nie wypowiadam, bo jakoś Vincent jest zupełnie poza moimi zainteresowaniami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektroniki Xindak i Vincent na pewno warto posłuchać. Co do kolumn MA GX-200, to słuchałem ostatnio z jakimś wyższym setem Arcama i mnie zmroziło. Jakbym wrócił w czasy Altusów i Technicsa, tylko na wyższym poziomie rozdzielczości. Tak, że z MA bym uważał.
A jeśli już to bardziej ocieplony wzmacniacz do nich. Poruszając się już w tych przedziałach cenowych wolałbym poszukać używanych podłogówek takich firm jak Xavian, Chario, czy nawet Thiel. A później martwiłbym się o wzmacniacz icon_wink.gif . Najlepiej tanio i dobrze. I tu faktycznie Xindak mógłby się sprawdzić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny już są i jestem z nich bardzo zadowolony.Padło na Indiana Line Diva,ale nie 655 tylko na starszego brata 665.To był strzał w 10-tkę.
Już na odsłuchu wiedziałem ze je chcę.W porównaniu z 655,mają wszystko to czego tam brakowało.Bas,bas,wreszcie jest,a reszta jeszcze lepsza niż w 655.
Mają większe głośniki jak i obudowę,estetyka bez zmian-piękna.To nowy model i jeszcze nie ma recenzji dziennikarskiej(oprócz deklaracji producenta,lub ja nie znalazłem),ale zapewniam ze robią wrażenie,no może na mnie zrobiły icon_smile.gif
Nówki już się wygrzewają,na razie z Yamahą bo o wzmacniaczu jeszcze myślę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to gratulacje. Choć mam wrażenie a nawet pewność, że mogłeś kupić lepsze kolumny, używane. Ale nie chcę mącić Twojej radości.
Skoro piszesz, ze 665 są dużo lepsze od 655, to widocznie to usłyszałeś. A jeśli Ci się podobają, to najważniejsze.
Mam nadzieję, ze nie jest to typowy przykład zauroczenia efekciarskim dźwiękiem w szybkim odsłuchu a później przychodzi zmęczenie, bo nie da się tego długo słuchać. Oby nie.
Piszesz o większych głośnikach, basie, dynamice. To zrozumiałe. Ale ta lepsza reszta na czym polega? Czy wysokie tony są bardziej rozdzielcze, czy może jest lepsze nasycenie średnicy? A może jeszcze coś innego?
Osłuchaj się jakiś czas z Yamahą, którą znasz i wówczas można będzie pomyśleć o odpowiednim wzmacniaczu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel,chciałbym Ci fachowo odpowiedzieć,ale się wstrzymuję bo nie mam do tego kwalifikacji i mógłbym być niewiarygodny.
Mogę powiedzieć,że jak przełączono IL655 na IL665 to scena stała się większa,wysokie tony bardziej słyszalne i bas nieco mocniejszy i wyrażniejszy,srednica równie
fajna jak w 655 nadal na pierwszym planie.Ogólnie kolumny zrównoważone,cały czas jakby za cienką woalą,można ich słuchać godzinami.
Muszę stwierdzić,ze w domu z moją YamahąRX-V459 gra to dużo gorzej.Kable mam cienkie i zwyczajne za ok 3zl/mb,a za żródło dzwięku służy mi radioFM Yamahy i DVD Samsunga sprzed lat.Najlepiej wypada(w długim odsłuchu)jak wzmacniacz ustawię na HI FI stereo czyli sote,bez procesora dzwięku,zmiany wysokich i niskich tonów.
Po długich namysłach zamówiłem już CA 651A+C+T i będę dobierał kable,chyba zacznę od polskich Melodika MDC2250 2x2,5mm
Co wydarzy się pózniej tego nie wiem,chodzi mi o zmiany sprzętowe czyli poszukiwanie.
Dziękuję wszystkim i f1angel za udział w temacie.
Nie mogę już się doczekać odsłuchów z kompletnym zestawem,cieszę się jak dziecko icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...