Skocz do zawartości

kolumny podłogowe do 1600 PLN


set0tes

Recommended Posts

Drodzy forumowicze,

nadal jestem w trakcie poszukiwania używanych kolumn do 1600 PLN, do ok. 25 mkw, muzyka jazz, rnb, pop, soul, funk; brzmienie ciepłe, dokładne. Docelowo myślę o kupnie gramofonu, ewentualnie CD, na początek źródłem będzie komputer lub ipod.

Chciałbym wybrać spośród przedstawionych niżej modeli. Pytanie tylko, który najlepiej zaspokoi moje potrzeby? A więc ELAC FS 57.2 , Infinity Reference 61 mkII, JBL XTI 80, Audiovector F3/Lyd? Czy wgniecenie w kopułce wysokiego tonu w ostatnim modelu (Audiovector), jest poważne i może mieć duże przełożenie na jakość dźwięku? Czy warto kupować sprzęt z takim uszkodzeniem?

ELAC
http://allegro.pl/kolumny-stereo-podlogowe...4494947174.html

Infinity
http://allegro.pl/kolumny-podlogowe-infini...4475901353.html

JBL
http://allegro.pl/kolumny-podlogowe-jbl-xt...4498939197.html

Audiovector
http://allegro.pl/kolumny-podlogowe-audiov...4475036306.html

Nie ukrywam, że Infinity stanowią tutaj dość łakomy kąsek. Rozważam poważnie także kolumny ELAC, o ile poradzą sobie z przestrzenią.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego Elaci miałyby nie poradzić sobie z przestrzenią, to bardzo przestrzennie grające kolumny icon_wink.gif
No wiem, chodzi o powierzchnię pokoju. 25m2 to wcale nie tak dużo. Nawet solidne, większe monitory z mocnym napędem potrafią dobrze poradzić sobie w takim pokoju. Mam wrażenie, że mylisz wielkość kolumn z ich jakością i możliwościami.
Poza tym Infinity, JBLe a szczególnie Audiovectory nie zagrają wcale szczególnie ciepło.
A czemu te Infinity stanowią łakomy kąsek, co w nich szczególnego? Dobrze grające kolumny tej firmy cenowo plasują się dużo wyżej.
I na pewno nie warto kupować kolumn z wgniecioną kopułką wysokotonową.
Cytat

Delikatne wgniecenie kopułki przeciwpyłkowej wysokiego tonu.

Tak pisze sprzedający. Pierwszy raz czytam o takiej kopułce icon_mrgreen.gif Pomyliło mu się z nakładką przeciwpyłową, która to jest, ale w głośniku średniotonowym, średnio-niskotonowym albo w niskotonowym. I tu rzeczywiście by to specjalnie na dźwięk nie wpływało.
Za 1600zł możesz mieć lepsze kolumny a na pewno bardziej odpowiadające Ci brzmieniowo.

Szkoda, że nie napisałeś z jaką elektroniką będą grały. I kilku innych rzeczy. Czytałeś temat "Pierwsze posty..."? http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak uzupełniłem, myślę o kupnie gramofonu, w pierwszej kolejności, później może także CD. Na początek źródłem będzie komputer lub ipod.

Jeśli chodzi o ten "łakomy kąsek" to spodziewałbym się, że te Infinity wyprodukują lepszy dźwięk od pozostałych. Wygląda też na to, że mają solidne obudowy z przyzwoitego materiału, zdecydowanie lepszego niż najniższy, wspomniany model ELAC. Ale jeśli piszesz, że ELAC podoła to skoncentruje na nich większą uwagę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie tych które poleciłeś, ale konkretnie Kappa 6.1i, głównie ze względu na kolor - dziewczyna nie pozwoli na inne, niż czarne (bo do mebli nie pasują - no i co zrobisz?). Czy ich wiek ma duże znaczenie? Chodzi mi oto ile mogą pograć przy założeniu, że będą właściwie eksploatowane i sprzedawca nie kłamie? Zdjęcia i opis wskazują na stan techniczny b. dobry.

Odbiór osobisty nie wchodzi w grę. Mam zatem pytanie odnośnie samej przesyłki, to sklep lub komis, który pewnie ma doświadczenie w tych sprawach, ale czy powinienem zwrócić uwagę na jakiś aspekt transportu? Specjalne opakowanie, ubezpieczenie, może żeby uwzględnili jakieś ostrożne traktowanie.
Pytam, bo pierwszy raz będzie mi dostarczany taki towar przez kuriera. Macie jakieś doświadczenie w tych sprawach?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Absolutnie tych które poleciłeś (Kappa 6.1i), głównie ze względu na kolor - dziewczyna nie pozwoli na inne, niż czarne (bo do mebli nie pasują - no i co zrobisz?).


To znaczy mogą być, czy nie mogą, bo "i m a little bit confused" icon_biggrin.gif.
Cytat

Czy ich wiek ma duże znaczenie? Chodzi mi oto ile mogą pograć przy założeniu, że będą właściwie eksploatowane i sprzedawca nie kłamie? Zdjęcia i opis wskazują na stan techniczny b. dobry.


Jeżeli były użytkowane z szacunkiem i jeżeli Ty tak będziesz z nich korzystał, to pograją jeszcze dłuuugie lata. Jedynie co może w nich wymagać ingerencji, to zawieszenia piankowe, które z czasem mogą wymagać wymiany. Jest to normalna i naturalna kolej rzeczy. Wymieniasz i grają jak nowe, bez potrzeby robienia z nimi czegokolwiek przez następne kilka lat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Infinity takie czy inne, albo nawet kolumny ELAC, czy można by było poszukać innych, bo na nich świet kolumn się przecież nie kończy potrzebują dobrego wzmacniacza. Nie napisałeś z czym to będzie grało, Twoja sprawa. ale byle g... takich Infinity nie napędzisz.
No i ich dźwięk jest dokładny, ale czy ciepły? icon_rolleyes.gif Raczej trzeba by je łączyć z mocno ocieplonym wzmacniaczem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz to inna para kaloszy i na pewno będę poświęcę mu osobny temat na tym forum, kiedy nadejdzie czas, czyli mam nadzieje całkiem niebawem.

Mam problem, bo moja dziewczyna nie akceptuje Infinity Kappa 6.1 - bo za stare i nie pasują do design mebli icon_smile.gif. Więc chyba pozostają ELAC. Czy te kolumny rzeczywiście dzieli przepaść jeśli chodzi o jakość dźwięku? Czy może na początek wystarczą te kolumny od ELAC?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taa, co racja to racja. Jakby moja kobieta przyczepiła się do sprzętu, to ja bym się przyczepił do jednej z jej "działek". A to zasłony bym wybierał, lub się nie zgadzał na ich kolor a to jej kosmetyki by mi nie odpowiadały icon_mrgreen.gif
Kolego, jeśli poważnie myślicie o byciu razem, to powinna zrozumieć, że w coś co jest dla Ciebie ważne nie może ingerować w ten sposób. Chyba, że naprawdę to dla niej jest równie ważne i razem decydujecie o wszystkim. Wobec tego nie zwalaj na nią odpowiedzialności, tylko napisz, że Ty chcesz, Tobie się coś podoba lub nie. Czy Wam.
Nie chcę tu prowadzić poradnika przedmałżeńskiego albo partnerskiego, ale warto się nad taką poważną rzeczą zastanowić.
W innym wątku kolega raczej zrezygnuje ze sprzętu o klasę, dwa lepszego, bo żona każe kupić nowy.
I nie chcę tu wyjść na gościa, który ma teraz dobrze, bo kobieta mu się nie wcina w te sprawy a nawet jeździ na AS i dokłada się do sprzętu, więc nie wiem co znaczą takie naciski. A właśnie, że wiem, mieszkałem z kilkoma kobietami i bywało różnie, ale dość szybko następowały ustalenia, że sprzęt stereo, to ważna rzecz w moim życiu. Prawie tak ważny jak muzyka. Więc jego konfigurację ustalam ja (jeśli ona nie ma pojęcia o tym) a pokój gdzie stoi zestaw jest podporządkowany jego ustawieniu. I naprawdę się dało. Wierzcie mi dało się mieszkać, żyć. Choć często były to pokoje dzienne, stołowe itp...
Przepraszam za off...ale mnie jakoś ruszają takie sprawy icon_confused.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety trochę to trąca poradnikiem przedmałżeńskim icon_smile.gif Szanuje i doceniam wszystkie Wasze rady dotyczące systemów, ale życie to sztuka kompromisów.

Dziękuje za wszystkie sugestie i opinie. Zdecydowałem się na kolumny ELAC. Na pewno poproszę o Waszą poradę w sprawie wzmacniacza, ale to będzie w osobnym wątku na forum.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje elac'ki kupiłem po długich poszukiwaniach i wielu odsłuchach. Nie były to moje pierwsze, ani trzecie kolumny, ale świadomy wybór. Teraz każdego dnia mile cieszą ucho. Co prawda to inny model bo 68.2 o innej budowie, te wybrane przez Ciebie nie powinny być gorsze 180stopni, co też ważne są nowe:) I waśnie to co mi się kojarzy to w pierwszych słowach, dokładność , ale nie natarczywość wysokich tonów, bas niski kontrolowany, ale nie za dużo i nie rozlazły, dźwięk może nie ciepły, czy miękki, ale lekko osłodzony-relaksacyjny, dobra przestrzeń muzyki. Obawy co do poradzenia ich sobie w dużym pokoju, to raczej bądź spokojny, jeśli zamierzasz słuchać muzyki, a nie wkurzać sąsiadów to dadzą radę.

Co do postu #12 to racja icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie nie pozostaje nic innego jak zapytać o wzmacniacz. Kolumny nadejdą z początkiem najbliższego tygodnia.
Budżet 600-700 PLN (wolałbym 600).
Przypomnę, że na początek źródłem będzie komputer, ewentualnie ipod. Ale za miesiąc, dwa zacznę rozglądać się za gramofonem, później CD.

Muzyka to głównie jazz, soul, rnb, funk, pop, niekoniecznie w tej kolejności. Nie ukrywam, że myślałem o podłączeniu dźwięku także bezpośrednio z TV (nie mam żadnego tuner TV) - ma z tyłu wyjście optyczne. Zastanawiam się czy takowe można wykorzystać. Niektóre wzmacniacz mają chyba możliwość takiego podłączenia jak chociażby to coś:

http://allegro.pl/wzmacniacz-sony-ta-f630-...4490295732.html

Co prawda Pioneer nie ma takich możliwości ale wejście optyczne nie jest konieczne (chociaż byłoby mile widziane)

http://allegro.pl/potezny-wzmacniacz-pione...4488711163.html

http://allegro.pl/super-wzmacniacz-pioneer...4488726358.html

Czy w ogóle warto brać te wzmacniacze pod uwagę w kontekście kolumn ELAC FS 57.2?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jeśli nie masz tunera typu nc+, polsat to nie możesz wyprowadzić "chinchy/rca" do wzmacniacza. Dzisiejsze płaskie tv wyprowadzają dźwięk optycznie, więc takowe we wzmacniaczu się wtedy przydaje. Nowych wzmacniaczy stereo, amplitunerów stereo z wejściem optycznym nie ma za dużo i są zazwyczaj droższe.
Można sobie poradzić kupując malutki DAC który zamieni sygnał optyczny na analogowy RCA, pasujący do każdego wzmacniacza . wtedy wszystko co oglądasz na tv ( filmy z hdd, gry, programy tv) masz nagłośnione .
Jeśli Ci zależy na tym wejściu w sony to napisz do sprzedającego czy to wejście działa ( raczej ma tv w komisie icon_wink.gif ) ten model nie jest może tani, ale to solidny model, na innej aukcji zaczęła się licytacja tego samego modelu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test swoich przyszłych kolumn pewno już czytałeś http://audio.com.pl/testy/elac-fs-572:1 , impedancja 3,6 ohma ( przy najniższym paśmie) wymaga wzmacniacza wydajnego, ale bez przesady. Ten sony to kawał ciężkiego pieca. Każda kolumna lepiej zagra z mocnym wzmacniaczem i absolutnie nie chodzi tu o robienie dyskoteki, ale waśnie nasycenie dźwięku, kiedy bas ma uderzyć ( wspomniane spadki do 3,6ohma) dobry wzmacniacz ma zapas mocy by bas był dobry, a nie cienki i słaby .
Większość dobrych producentów nie afiszuje się z błyszczącymi nalepkami " power moc kolumn 300W" ale podaje z jakimi wzmacniaczami współgra ich kolumna . I tak Twoje 57 grają z wzmacniaczami od 20W-150W, wiadomo z którym lepiej, jednak jak widzisz rozpiętość duża, ale absolutnie w żadnym przypadku nie należy odkręcać wzmacniacza na maksa, wiadomo czym to się kończy...
Poniżej link do strony producenta elac i również obecnej tam linii tzw. Line 50.2 , link http://www.elac.com/en/products/Line_50_2/FS_57_2/index.php

W zestawie powinny być ( Accessories) zatyczki do br i solidne ładne kolce
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...