Skocz do zawartości

Kolumny do RX-V465


Smirnoff07

Recommended Posts

Witam serdecznie ,

Posiadam amplituner Yamaha RX-V465. Od kilku lat maiłem do niego podłączone dwie stare kolumny pioneer i w małym pokoju w bloku były wystarczające. Teraz zamierzam kupić zestaw głośników, myślałem o systemie 5.0 ale chyba pozostanę przy 2.0.

Mój budżet 2500zł

Pomieszczenie, w którym będzie stał zestaw to pokój w domu jednorodzinnym. Pokój ma 16,65m2 (4,5x3,7).

TV jaki posiadam to Panasonic TX-P42S10 z czasem pewnie będzie coś nowszego. W tej chwili jest podłączany kablem optycznym, ale ma też wyjście HDMI.
Kolejne źródło dźwięku/obrazu to laptop i DVD player Philips 5990K podłączone za pomocą HDMI.
Co do "podziału obowiązków" to 60% na muzykę i 40% na filmy.
Słucham każdego rodzaju muzyki ale głównie pop, hip-hop, rock.

Moje typy 2.0:
Melodika BL40
Wharfedale Diamond 10.6
Indiana Line Tesi 560 N

Ewentualnie 5.0 to:
Jbl Loft 50
Jamo S 628 HCS

Z góry dziękuję za każdą pomoc!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsze od wymienionych raczej nie są, od dwu ostatnich oferują większą skalę dźwięku, tylko czy lepszej jakości? Patzæc przez pryzmat ceny jbl 280, wyżej od 700 do 1300 od tamtych też nic nie zyskujesz. Myśle że tamte cieplej gające kolumny nieco lepiej zgrają się z nieco technicznie grającą yamahą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jasne. W stereo nie zawsze więcej znaczy lepiej. Dotyczy to zarówno ilości kanałów/kolumn jak i skali dźwięku czy jego wolumenu.


Rozumiem, dla tego wolę zapytać, poczytać, poszukać, a nie kupić coś, a potem żałować. Chcę też zmienić mieszkanie na większe, z większym salonem i nie chcę ponownie zmieniać kolumn tylko amplituner icon_smile.gif
Co do JBL to wspomniałem o nich bo model 280 mogę mieć w cenie 2700 zł, czyli sporo niższej od katalogowej, tylko nie wiem czy nadal warto.
Dziękuję za zainteresowanie moim tematem i Wasze porady icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Rozumiem, dla tego wolę zapytać, poczytać, poszukać, a nie kupić coś, a potem żałować. Chcę też zmienić mieszkanie na większe, z większym salonem i nie chcę ponownie zmieniać kolumn tylko amplituner icon_smile.gif


Poczytać, poszukać i przede wszystkim posłuchać dla swojego dobra, chyba niezamierzasz wydać 3 tys na podstawie przeczytanych opisów?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym problem, że nie mam za bardzo możliwości odsłuchu. Bałbym się też, że w sklepie, studiu będzie zupełnie inny dźwięk niż w domu. Tylko, że im więcej czytam tym mniej już wiem. Jestem zdecydowany na zestaw 2.0, ale dobór odpowiednich kolumn to już dla mnie „wyższa szkoła jazdy” dla tego znalazłem się między innymi na tym forum i proszę o poradę Was jako ekspertów.
"(...) posłuchasz i stwierdzisz, że to tragiczne nieporozumienie (...)" - tego najbardziej się obawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W tym problem, że nie mam za bardzo możliwości odsłuchu. Bałbym się też, że w sklepie, studiu będzie zupełnie inny dźwięk niż w domu.


Nie zgodzę się, że zupełnie inny, bardziej dopieszczony, ale ogólny styl będzie prawie ten sam. Trzy, cztery modele kolumn w sklepie czy salonie ukażą między sobą te istotne rõżnice, ktõre bėdą też w domu. To nie jest wyższa szkoła jazdy, to słychać i nie trzeba się specjalnie napinać. Niektóre rõżnice w stylu gry kolumn to jak przesiadka z pandy, do golfa, a potem do amerykańskiego kanapowca z lat 70.
Brak odsłuchu, jesteś na placõwce w Iraku? Sorry że tak, ale nawet dzień z urlopu i wycieczka 200 km do salonu więcej Cię nauczy i pozwoli siė cieszyć z zakupu, to nie stracony dzień , czy paliwo, tylko fajna przygoda.
Buty czy spodnie na 1 sezon mimo że za 5 -10% tej kwoty na kolumny, pewnie przymierzasz i oglądasz, czy też nie ? Ja tak, dla mnie 3 tys to spora kwota np. wakacyjny wyjazd, jakieś meble, choć wiem że dla niektórych to tygodniowa pensja i nieznaczący wydatek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to również spora kwota, dla tego chcę wydać ją rozsądnie. Znalazłem jeszcze ciekawe głośniki Elac tylko, że model 68.2. Z tego co przeczytałem są to głośniki "prądożerne" (nie wiem na ile jest to prawdą) i boje się, że przy mojej elektonice nie będę w stanie poznać ich możliwości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Znalazłem jeszcze ciekawe głośniki JBL Studio 270, ewentualnie może warto dozbierać zł do JBL Studio 280?


JBL są zawsze "najlepsze" jeśli dasz się omamić na takim jednym forum sklepowym na H, gdzie to wciskają każdemu ile się da, najlepiej z Harmanem. Co za pech że masz już tą Yamahę icon_wink.gif)

W mniej więcej tej cenie jaką chcesz wydać są bardzo fajne używki Monitor Audio BX5 i to w całym zestawie 5.0, akurat fajna okazja na taki pokój 16m i pod niezbyt mocną Yamahę. Lepszych raczej nie znajdziesz, chyba że jakieś kilkunastoletnie wyższej klasy zestawy się trafią. Basik niczego sobie choć może nie będą w stanie przyp...ć aż tak jak JBL 280 czy inne wielkie kolumny, ale za to jakość każdego dźwięku będzie wyższa. Zresztą do kina i od takich efektów jest subwoofer, niezbędny niezależnie jak wielkich kolumn przednich byś nie kupił. Miałem wcześniej model MA BX6 i to były pierwsze kolumny z których byłem naprawde zadowolony. Choć wiadomo jak to jest z tym gonieniem króliczka icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam te elacki i był to świadomy wybõr, poprzedzony wieloma odsłuchami, finalnie wynegocjowaniem zniżki. Tak wiėc frajda 200% . Nic ponad to co w teście http://audio.com.pl/testy/elac-fs682:1 i moim wpisie w dziale ,, wasze systemy,, nie wymyślę. W porõwnaniu z jbl nie rzucają przypadkowego słuchacza na kolana efektownym uderzeniem, zyskują jak posłuchasz dłużej, oczywiście wszystko kwestia gust, jednak to i inny i wyższy poziom grania.
Elac uczciwie, co nie zawsze oczywiste u innych , podał dokładnie parametry. Gdyby napisali 6 czy 8 ohm klienci nie mieli by dylematu. Bardzo dużo jest kolumn 4 ohmowych podczas gdy na tabliczce mają napis 8, dla dobrego snu właściciela. 4 ohmy pojawia się przy niskich tonach, nie jest to wartość stała. Czy sæ prædożerne i czy słabszy wzmacniacz da radė np. bas na słabym denon 520 był rozmiėkczony i nie tak mocny i co ważne niski i kontrowany jak na czymś mocniejszym, ale był, a wzmacniacz się nie smażył.
Jednak do 16m pokoju nie będą najlepszym wyborem( choć pewnie lepszym nż duże jbl, kwestia upodobań), opisywane były bardziej dopasowane kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

JBL są zawsze "najlepsze" jeśli dasz się omamić na takim jednym forum sklepowym na H


Dokładnie stąd narodził się pomysł na JBL.

Cytat

Co za pech że masz już tą Yamahę )


Mam nadzieję, że przy Waszej pomocy z kolumnami będę miał więcej szczęścia icon_smile.gif W późniejszym czasie będę chciał sprzedać amplituner i kupić wzmacniacz stereo.

Cytat

W mniej więcej tej cenie jaką chcesz wydać są bardzo fajne używki Monitor Audio BX5 i to w całym zestawie 5.0


Skupię się jednak na systemie 2.0 bo słuchanie muzyki będzie priorytetem.

Cytat

finalnie wynegocjowaniem zniżki


Jeśli można wiedzieć był to sklep internetowy czy stacjonarny?

Cytat

Jednak do 16m pokoju nie będą najlepszym wyborem( choć pewnie lepszym nż duże jbl, kwestia upodobań), opisywane były bardziej dopasowane kolumny.


Szukam kolum "na wyrost" bo w jakichś dalszych planach mojej przyszłej żony jest budowa własnego domu z większym salonem, a wtedy na zmianę kolumn już raczej szybko stać mnie nie będzie icon_smile.gif
Moją uwagę przykuły jeszcze kolumny Dali Zensor 5 i 7. Tylko z tego co wyczytałem są one adresowane do słuchaczy bardziej spokojnej, klasycznej, instrumentalnej muzyki?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając używane kolumny na portalu alledrogo natknąłem się jeszcze na Dali Lektor 6:
http://allegro.pl/kolumny-podlogowe-dali-l...4544456580.html
Znalazłem też test kolumn i myślę, że są fajną alternatywą dla wcześniej wymienionych modeli. Tylko czy zgrają się z moją elektorniką i czy nadają się do słuchanej przeze mnie muzyki, czy raczej spokojnejszej, klasycznej?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem za takie pieniądze da się kupić o wiele lepsze kolumny z jakiejś starszej linii. Może być Dali, ale niekoniecznie.
Wszelkie Lektory czy Zensory, to są owszem przyjemnie grające kolumny, ale brak im klasy. Taka "ludożerka".

Co do kupowania kolumn na wyrost, to nie jest żywy organizm. Nie urosną w nowym pomieszczeniu a większe kolumny w mniejszym będą się "dusiły". Jak to sobie wyobrażasz? icon_rolleyes.gif Kolumny dobiera się do konkretnego pomieszczenia, do danych warunków icon_idea.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Moim zdaniem za takie pieniądze da się kupić o wiele lepsze kolumny z jakiejś starszej linii. Może być Dali, ale niekoniecznie.
Wszelkie Lektory czy Zensory, to są owszem przyjemnie grające kolumny, ale brak im klasy. Taka "ludożerka".

Co do kupowania kolumn na wyrost, to nie jest żywy organizm. Nie urosną w nowym pomieszczeniu a większe kolumny w mniejszym będą się "dusiły". Jak to sobie wyobrażasz? icon_rolleyes.gif Kolumny dobiera się do konkretnego pomieszczenia, do danych warunków icon_idea.gif



Jakie kolumny ze swojej strony możesz mi polecić?
Rozumiem, że kolumny dobiera się do konkretnego pomieszczenia. Mój pomysł jest nienajlepszy, lepiej gdybym kupił teraz mniejsze kolumny odpowiednie do metraża, a potem przy zmianie salonu na większy sprzedać te i kupić większe, ale chciałem tego uniknąć. Wiem, że kombinuję "jak koń pod górkę", ale ten wydatek nie jest dla mnie małym i szukałem jakiegoś kompromisu icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może uściślijmy jeszcze kilka rzeczy. Bo może da się kupić takie kolumny, które jeśli spełnimy dane warunki zagrają w mniejszym i może nawet sprawdzą się w większym. Ale zależy jak duży będzie ten przyszły pokój, wiesz już?
Tak czy inaczej możesz kupić na razie jakieś niezbyt duże podłogówki, być może zatkać im port bas-refleks i postawić niezbyt blisko ścian a nie zdominują niewielkiego pomieszczenia. W większym dopiero rozwiną skrzydła, tym bardziej jeśli dasz im dobry wzmacniacz.
I tu drugie pytanie. Jak szybko i za ile masz zamiar kupić wzmacniacz? Bo rzeczywiście z Yamahą KD lepsze kolumny nie zagrają zbyt dobrze.
Taka uwaga na marginesie. W stereo nie używamy nomenklatury rodem z kina domowego, czyli nie piszemy kolumny 2.0 ale po prostu kolumny, czy kolumny stereo, albo para kolumn i wiadomo o co chodzi.
Bo to coś na zasadzie jak wtedy, gdy po raz pierwszy przyszedł do mnie znajomy, spojrzał na gramofon i zapytał: " czy ktoś w tym domu skreczuje?" icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

To może uściślijmy jeszcze kilka rzeczy. Bo może da się kupić takie kolumny, które jeśli spełnimy dane warunki zagrają w mniejszym i może nawet sprawdzą się w większym. Ale zależy jak duży będzie ten przyszły pokój, wiesz już?
Tak czy inaczej możesz kupić na razie jakieś niezbyt duże podłogówki, być może zatkać im port bas-refleks i postawić niezbyt blisko ścian a nie zdominują niewielkiego pomieszczenia. W większym dopiero rozwiną skrzydła, tym bardziej jeśli dasz im dobry wzmacniacz.
I tu drugie pytanie. Jak szybko i za ile masz zamiar kupić wzmacniacz? Bo rzeczywiście z Yamahą KD lepsze kolumny nie zagrają zbyt dobrze.
Taka uwaga na marginesie. W stereo nie używamy nomenklatury rodem z kina domowego, czyli nie piszemy kolumny 2.0 ale po prostu kolumny, czy kolumny stereo, albo para kolumn i wiadomo o co chodzi.
Bo to coś na zasadzie jak wtedy, gdy po raz pierwszy przyszedł do mnie znajomy, spojrzał na gramofon i zapytał: " czy ktoś w tym domu skreczuje?" icon_mrgreen.gif



Na wstępie chciałbym podziękować za zainteresowanie moim tematem i pomocy przy doborze kolum stereo:)
Roboczy jeszcze projekt przewiduje 30m2 na salon, jednak będzie on otwarty na przedpokój i kuchnię z jadalnią. W obecnym pokoju mam możliwość postawić kolumny trochę dalej od ścian.
Chcę sprzedać Yamahę i dołożyć jeszcze trochę kasy do wzmacniacza. Nie zakładałem na ten cel jeszcze żadnego budżetu, ale myślę, że będzie się on wahał w granicach 1000-2000 zł. Niestety nie jestem w stanie tak od razu kupić całego sprzętu i możliwe, że dopiero po nowym roku będę miał fundusze na wzmacniacz. Dziękuję za uwagę, człowiek uczy się całe życie icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż 16,5 i 30 m2 (o otwartej architekturze), to jednak duża różnica. Chyba trudno będzie znaleźć takie kolumny, które w miarę dobrze zagrają w tym i tym.
Do pomieszczenia mniejszego proponowałbym nawet dobre monitory. Coś takiego, znalazłem nawet kilka "kultowych" modeli:
http://allegro.pl/kolumny-glosnikowe-qba-s...4550364643.html
http://allegro.pl/vienna-acoustics-haydn-s...4544510497.html
Albo nawet takie Spendory. I choć fornir trochę zniszczony, to i tak je proponuję, ponieważ znam ich wartość. A fornir można uzupełnić nawet samemu, są specjalne wypełniacze. A później polakierować. Choć zdaję sobie sprawę, że to bardziej propozycja dla zapalonego audiofila niż dla Ciebie.
http://allegro.pl/spendor-sa-2-vintage-bbc...4550742661.html
Albo taniej też bardzo dobre i równie kultowe Rogersy http://allegro.pl/rogers-ls6-standy-i4569097664.html
Później po przeprowadzce, gdyby bardzo doskwierał brak potęgi brzmienia czy mniejsze rozciągnięcie niskich tonów, można sprzedać monitory i kupić większe podłogowe. I to chyba będzie rozsądniejsze rozwiązanie.

Jeśli jednak muszą być podłogowe, to z pewną dozą nieśmiałości zaproponuję V A Bach
http://allegro.pl/vienna-acoustic-bach-i4565692654.html
Kolumny wyglądają niepozornie, ale niskie tony całkiem potężne i jeśli w małym pokoju nie odstawiasz ich od tylnej ściany na 70-80cm i nie mniej od bocznych, może być niezłe bumienie.
Były też niedawno na Alllegro równie ciekawie grające ESA Moderato 2, ale widzę, że się nie sprzedały. Czyli można napisać do sprzedającego i negocjować cenę.
http://allegro.pl/okazja-esa-moderato-2-na...4534045627.html

Oczywiście ww kolumny standowe i podłogowe wymagają lepszego napędu niż Twój amplituner, bo z nim będzie tylko na pół gwizdka
albo wręcz słabo. Ale przecież nie będziemy dobierali kolumn tak, by grały dobrze z Yamahą. Tym bardziej, ze w planach masz kupno wzmacniacza. Budżet 1000 a 2000 zł, to jednak spora różnica. Ale przyjmijmy, że powyżej 1 kzł można już kupić niezły wzmacniacz a koło 2 kzł nawet bardzo dobry.

Co o tym wszystkim sądzisz?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Pozostanę jednak przy kolumnach podłogowych. Przejrzałem Twoje propozycje. Kolumny mają bardzo dobre opinie, ale wolałbym gdyby były w kolorze czarnym, będzie bardziej uniwersalny i zgra się z innymi meblami.
Szybciej nazbieram na wzmacniacz za 1tyś niż za 2tyś, ale z tym mi się nie śpieszy i wolę odłożyć na lepszy sprzęt.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Kolego dostałeś propozycje świetnych kolumn. Odrzucanie ich z powodu koloru jest trochę niepoważne, wybacz szczerość. Kolumny to nie meble, nie służą do przechowywania przedmiotów, ani za podstawki na kwiatki, lub inne gadżety salonowe. Tak więc uważam, że ich kolorystyczna synchronizacja z meblami nie jest podstawowym punktem w kwestii wyboru. Ale to oczywiście moje zdanie. Ogólnie chodzi mi o to, że szkoda zaniechać dobrych kolumn, bo będą się wyróżniać w salonie. Dla mnie kwestia prezentacji, też się liczy. Najważniejsze, żeby sprzęt był zadbany i używany z szacunkiem. No chyba też o to chodzi ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Zgodzę się z Tobą, że dostałem propozycję świetnych kolumn. Doceniam też to, że kolega f1angel poświęcił swój czas na ich wyszukanie. Jak również dziękuję dla kolegi jacek75, który mnie ukierunkowuje, podpowiada i opisuje różnice w graniu poszczególnych kolumn… Liczę się z Waszymi komentarzami, jestem laikiem i polegam na Waszym doświadczeniu. Tak jak napisałeś kolumny nie są meblami i najważniejsze jest to jak grają, ale oprócz grania chciałbym by tworzyły jedność w pokoju i nie wyróżniały się znacznie. Pewnie masz rację, że to niepoważne, ale dla mnie to spory wydatek i chciałbym, żeby wszystko ze sobą współgrało. Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim - nie ma sensu cytować go w całości!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, rozumiem. Nie próbowałem Cię krytykować, a jedynie zwrócić uwagę, że masz do wyboru bardzo dobre kolumny.
Ja jestem melomanem, ale także wzrokowcem. Z tym, że moja przypadłość to pedantyzm. Kolor może być brązowy, lub czarny, ale stan musi być igła. Potrafię długo czekać, aby kupić to co chcę w stanie, który jest dla mnie do zaakceptowania.
Co do wydatku tego rzędu, dla mnie to podobnie spora kwota, sam nie gram na droższych kolumnach, więc rozumiem Ciebie w 100 %.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...