Skocz do zawartości

Gramofon?


Recommended Posts

Witajcie,

na wstępie wypada podać do czego chcę ten gramofon podłączyć.
Mój stary poczciwy zestaw, który poosiadam już od wielu lat

wzmacniacz Rotel RA-931
cd Rotel RCD-971 + interconnecty zrobione na zamówienie
głośniki Avance Omega 509 (oczywiście na kolcach) na średniej klasy kablach+banany

nie jest to jakieś HiFi ale nie narzekam, mam to na co mnie stać.

Teraz chcę nabyć, w końcu gramofon, na którym totalnie się nie znam. Z tego co wiem, im cięższy tym lepiej, tyle co wiem hehe.
Mam mnóstwo vinyli (ok 250), które w końcu chcę odkurzyć, są to moje stare kolekcje z dzieciństwa, plus kolekcje moich rodziców oraz starszego rodzeństwa.

Zastanawiam się nad tymi propozycjami z alledrogo.
Przede wszystkim poradzcie proszę czy to dobre pozycje, czy usłyszę miły dźwięk w mojej konfiguracji no i czy nie przepłacam, icon_smile.gif

1.
http://allegro.pl/show_item.php?item=45319...acf77d00be2ff62
2.
http://allegro.pl/show_item.php?item=45289...acf77d00be2ff62
3.
http://allegro.pl/gramofon-dual-cs-505-4-l...4518511653.html

Do tego oczywiście będę potrzebować przedwzmacniacz, myślę o Pro-Ject Box MM, no i interconnecty bo wiem jaki mają wpływ, jak otwierają dźwięk, icon_wink.gif
Z góry dziękuję za porady
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Twój Rotel ma wejście Phono, a więc przedwzmacniacz nie będzie Ci potrzebny. Co do Twoich propozycji, to mówiąc krótko ich ceny są za wysokie. Najfajniejszy jest moim zdaniem ten Dual Audiophile Concept, ale drogi. Co do naszego Adama za 900 zł, nawet nie będę pisał.

Nie wiem jaki dokładnie masz budżet na gramofon. Proponowałbym poszukać takich jak Thorens, Pro-Jest, Rega. Dual jak najbardziej, ale w bardziej rozsądnych cenach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Ci dziękuję, tak mnie coś tykało że te ceny mogą być dość pojechane, z racji iż dopiero zacząłem się rozglądać i coś czytać, nie mam jeszcze rozeznania i odniesienia. Owszem ma wejście phonomój rotel niemniej kiedyś miałem na chwilkę pożyczony adapter i w ogóle nie grał, raz wzmacniacz był u doktora więc rzuciłem temat gdzie dowiedziałem się że ja nie mam przedwzmacznia i stąd nic nie słyszałem. budżet na gramofon to myślałem o ok.700-900maks pln Edytowano przez RoRo
Używaj przycisku "ODPOWIEDZ" -wtedy nie cytujesz wypowiedzi poprzednika
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przeznaczysz 900 zł na sam gramofon, to jest szansa że upolujesz jakiegoś Thorensa lub Pro-Jecta. Poczytaj w "historycznych" wątkach o gramofonach są tam przedstawione ciekawe propozycje. Możesz też próbować upolować Pioneera, np. PL-12D, Telefunkena S600 - ciężko trafić na aukcjach, a i cena jest zazwyczaj kretyńska. Swego czasu w jakimś wątku zamieściłem listę gramofonów średniej klasy wartych uwagi.
Pre gamofonowe zdążysz kupić jak już będziesz miał gramofon.
O tym jak kupować na alledrogo nie muszę Ci pisać, sam wiesz. Zazwyczaj handlarze windują ceny, choć zdarzają się ciekawe oferty. Najlepiej jak kupisz od zaufanego sprzedawcy lub audiofila i w pobliżu miejsca zamieszkania, aby ew. sparwdzić sprzęt. Choć mnie np. Thorensa udało się kupić z przesyłką, jednak wiedziałem od kogo kupuję i czego mogę się spodziewać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, ja szukałbym Thorensa. Ja kupiłem TD318 w podobnej cenie z Niemiec. Jak będziesz chciał mogę podać Ci na PW, lub tutaj link do aukcji faceta od którego kupowałem swoją maszynę. Ma zazwyczaj najwięcej gramofonów, ale są rzetelnie opisane i ich stan się zgadza ze stanem faktycznym. Sprawdzone, więc mogę Ci polecić z czystym sumieniem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Fakt, ja szukałbym Thorensa. Ja kupiłem TD318 w podobnej cenie z Niemiec. Jak będziesz chciał mogę podać Ci na PW, lub tutaj link do aukcji faceta od którego kupowałem swoją maszynę. Ma zazwyczaj najwięcej gramofonów, ale są rzetelnie opisane i ich stan się zgadza ze stanem faktycznym. Sprawdzone, więc mogę Ci polecić z czystym sumieniem.



Będę wielce zobowiązany za namiar icon_wink.gif
Cieszę się że znalazłem to forum i ostygł troszkę mój zapał dzięki Wam, jeszcze raz dziękuję icon_wink.gif
No to szukam dalej, oczywiście pozwolę sobie dzielić się z Wami moimi znaleziskami i radzić Was,
a jak Wam coś wpadnie w oko sensownego w sensownej cenie, również proszę o info.

Mam jeszcze jedno pytanko, czy te gramofony mają dobre kable czy powinienem założyć wymianę na sensowniejsze interconnecty?
Jeśli wyjdzie że będę jeszcze potrzebować preampa to będę musiał jeszcze jedne interconnecty zamówić.
Trochę mnie to wyniesie dodatkowo ale wiem że warto, miałem okazję zobaczyć a właściwie usłyszeć różnicę, niesamowite, choć myślałem że do tego potrzeba wyrafinowanego ucha hehe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzyhoo spkojnie, wiem że chciałbyś mieć tor analogowy jak najszybciej, sam tak mam. icon_smile.gif
Będzie gramofon, przyjdzie czas nad dobór pre i kabli. Kable oryginalne nie zawsze są złe. W końcu konstruktor danego gramofonu miał jakiś zamysł i robił to z głową. Wielu Kolegów np. wymienia interkonekty - są na stałe - w Thorensach. Podobno przynosi poprawę.
Do tego jeszcze dojdzie ew. wymiana, dobór wkładki itp.
Ja np. bazuję w swoich gramofonach na kablach MIT - np. sam wykonałem interkonekty między Pro-ject a pre. Jest taniej.
Co do tego, czy słychać róznicę po wymianie kabli, ja mam pewność że tak jest i słyszę to mimo ..... wieku. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda znacząca firma na rynku audio wypuszczała swoje gramofony. Co do Rotela wiem, że produkowali, nie mam jednak na ich temat wiarygodnych informacji. Moim zdaniem powinieneś skupić się na szukaniu Thorensa - starsze modele, Pro-Ject, Telefunken, Pioneer, Sansui np. SR-222, o wyższych modelach tej firmy nie wspominam, bo są rzadkością w i cena jest wysoka, choćny XP 99, SR 929. Wymieniona kwota pozwala już wybrac coś sensownego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukanie po markach dla mnie ogranicza się tylko do dwóch kryteriów, estetycznych i cenowych, komplenie nie wiem które modele są okej bo się poprostu nie znam. Znalazłem proponowany przez Ciebie Sansui, choć pierwszy raz w życiu widzę taką markę hehe, no ale po to właśnie się znalazłem na tym forum, icon_wink.gif

http://allegro.pl/solidny-japonczyk-sansui...4546730625.html

No i Rege

http://allegro.pl/rega-rp1-plus-ortofon-om...4545880208.html Edytowano przez RoRo
Używaj przycisku "ODPOWIEDZ" -wtedy nie cytujesz wypowiedzi poprzednika
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Jesteś tak blisko budżetowo do Thorensa, że szkoda kupić coś gorszego kosztem niewielkiej różnicy. Może się wstrzymaj z zakupem i dozbieraj 100-200 zł i wtedy szukaj 318-tki.
To solidna maszyna, warta tych pieniędzy, wierz mi. A jak planujesz zakup na dłużej, to warto zainwestować raz, a porządnie.
Dodatkowo te gramofony są niemalże w gabinetowym stanie u tego sprzedawcy. Mój wygląda idealnie pomimo swojego wieku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdam się na Wasz doświadczenie w wyborze i zrobię dokładnie jak mówisz. Mam zamiar qupić, używać i cieszyć się miłymi dźwiękami długo. icon_wink.gif
Wczoraj wróciłem późno z roboty i już nie miałem siły ale zagaję dziś tego poleconego Pana przez Ciebie, może uda mi się qupić jeszcze ten a jak nie to poczekam, icon_wink.gif
Oczywiście dam znać jak nabędę, icon_smile.gif

miłego Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qupiony, dodatkowo ma wkładkę audio techniki czyli chyba będzie jeszcze lepiej, przynajmniej tak jest w opisie icon_wink.gif

a z którego roku jest ten model 318?

Nim go dostanę i odpalę jakieś sugestie, wskazówki od doświadczonych kolegów w użytkowaniu?
Muszę sobie sprawić sprzęt do czyszczenia płyt, jak pisałem moje są bardzo stare i pewnie mógłbym łatwo uszkodzić wkładkę.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurde, zaskoczyłeś mnie. Gratulacje !!! Super !

Co do wieku, to o ile się nie mylę, to Thorens wypuścił 316 i 318 około '85/'86. Ale ręki nie dam. Co do użytkowania, to jeżel jest przygotowany do sprzedaży jak był mój, to nic tylko słuchać.
Jedyne co, to musisz wykręcić zabezpieczenie transportowe w postaci śruby pod talerzem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę informacji o Thorensach, również dane techniczne:
http://www.analogue-classics.com/html/thor...__overview.html
http://www.thorens-info.de/html/thorens_td_316_-_325.html

Ważne też abyś sprawdził czy "pływająca" plinta jest prawidłowo wypoziomowana. Zawieszona jest na trzech naciągach sprężynowych, których regulacja znajduje się pod plastikowymi zaślepkami. Poziomujesz oczywiście przy zdjętym talerzu.
Może być np. taka:
http://sklep.rms.pl/poziomica-do-ustawieni...ortofon-libelle
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no lekko sie potargowalem i skoro tak polecacie cóż, zaufaniem Wam icon_smile.gif
Super, dzięki za wskazówki! chociaż nie wiem co to jest pływającą plinta ale może sie zorientuje jak zobaczę.
nie wiem czy zagra mi bo nie mam przedwzmacniacza a może okazać sie niezbędny.
Co trzeba robić normalnie, czyścić płyty i coś jeszcze.? kiedy można coś zepsuć np. Wkładkę?
jak ustawia sie nacisk igły itd. Nie to żebym kręcił od razu ona ale żebym sie orientował na czym to polega itd icon_wink.gif

Czekam z niecierpliwością i oczywiście dam znać i zrobię foty

Ścisk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...