Skocz do zawartości

wzmacniacz do dali 450


iwona20031

Recommended Posts

Witam serdecznie

Chciałbym zacząć moją przygodę ze sprzętem stereo.
Jestem nowy w tym temacie, więc zacząłem czytać to forum lecz czym więcej się zagłębiam tym mniej wiem.
A więc do rzeczy.
Sprzęt będzie umieszczony w pokoju 20m2(4*5)
Muzyka będzie odtwarzana z CD (temat na później )albo komputerze lub ipad-e (FLAC), głównie będzie to rock 80% klasyka 20%.
Ogólnie mówiąc chciałbym po prostu słuchać dobrej muzyki w dobrej jakości zarówno cicho jak i troszkę głośniej.
Poczyniłem już pierwsze kroki i zakupiłem kolumny Dali 450
Teraz przyszedł czas na wzmacniacz budżet to max. 600zł
Moje propozycje :
Grundig Fine Arts V3 (trudno dostępny na portalach aukcyjnych)
YAMAHA AX-592
DENON PMA-500AE
NAD C320
Grundig Fine Arts A-905
liczę na waszą pomoc w doborze czegoś w tym przedziale kwotowym.
Dodatkowo jeżeli to możliwe to proszę o dobór do wzmacniacza odtwarzacza Cd jak również radia
Zakupy na niedaleką przyszłość do kwoty 400zł od sztuki.
Jednocześnie proszę o wyrozumiałości za moje laickie podejście do tematu. icon_redface.gif
Z góry dzięki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny DALI 450 są bardzo fajne ale wymagają dość uważnego doboru elektroniki.
Grundig Fine Arts V3, powinien z nimi ciekawie grać. Delikatnie uwypuklony przełom średnicy i wysokich nie powinien przeszkadzać a wręcz przeciwnie, powinno się razem dobrze zgrać. Miałem jakiś czas temu w domu trochę podobnie grające Dali 505 i grały bardzo dobrze z Fine Artsem V3 oraz V1. Ale najmuzykalniej z dużymi niskimi tonami z Pro-Ject 7AMP (ten to jest trudny do zdobycia).
YAMAHA AX-592, tu może być zbyt agresywnie na górze, trzeba uważać. Poza tym powinno być całkiem nieźle.
DENON PMA-500AE, wyjdzie mułek albo misiaczek. Takie słodkie plum, plum i mało dynamiczne. Ale niektórzy to lubią.
NAD C320, będzie lepiej, z większą klasą niż Denon, ale nie wiem, czy nie za gładko, za ciepło, za bardzo układnie.
Grundig Fine Arts A-905, niestety nie nadaje się, bo nie przyjmuje kolumn 4 omowych.
Za innymi wzmacniaczami można się rozejrzeć.

Bez względu na wybór wzmacniacza bardzo dobre, płynny i "niecyfrowo" grające są właśnie CD Fine Artsa. Najlepiej CD 3, choć niekoniecznie.
Albo jeśli starczy gotówki jakiś "trzycyfrowy" (oczywiście w symbolu, nie w cenie) FA.

Dobrych tunerów jest mnóstwo i zostawmy to na koniec (rzecz jasna sam koniec, to kable). Jeśli miałbyś komplet Fine Artsa, to oczywiście i tuner też mógłby być. Grają dobrze (mam).

A tymczasem podłączałeś już jakiś sprzęt pod te kolumny, słuchałeś, sprawdzałeś? Jak wnioski?
Co z akustyką pomieszczenia? Jest umeblowane, nie mam gołych ścian, podłogi, itp? Wiadomo, duże, twarde, płaskie powierzchnie powodują powstawanie nadmiernych odbić dźwięku, echo. W rezultacie gra źle. Scena rozedrgana, dźwięk podbarwiony, nerwowy.
I kolumny nie mogą stać zbyt blisko ścian. Najgorsza opcja, to rogi pomieszczenia.
Być może wiesz o tym wszystkim, ale ja tak dla przypomnienia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za tak szybką interwencje w mojej sprawie.

F1angel w odpowiedzi na twoje zapytania to tak jak stwierdziłem na początku jestem kompletnym laikiem w tej kwestii (czuje się jak niemowlę słyszące pierwszy raz swój głos)
Moje największe doznania stereofoniczne to głośniki w TV i radio w kuchni marki philips. icon_lol.gif
Jeśli chodzi o akustykę pomieszczenia to typowy pokój, ściany gipsowane podłoga parkiet drzewo twarde zagospodarowanie pomieszczenia, tak sobie to wyobrażam jak na rysunku.
Szczerze mówiąc kolumn też nie mam są wylicytowanie i czekam na ich przyjazd, a jak tyko przyjadą i będzie z nimi wszystko w porządku to od kumpla pożyczę FA v1 wtedy się odezwę.

tv.bmp

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem prawie jak z W11 icon_wink.gif .
Co do pomieszczenia nie chciałbym się zbytnio rozpisywać, jeśli nie znasz zagadnienia. Ale warto abyś się zapoznał z problemami akustyki wnętrz u ustawiania w nim kolumn. Skrobnij do mnie na PW i podaj adres mailowy, to podeślę Ci fajne artykuły na ten temat. Naprawdę warto poczytać, bo akustyka to bardzo ważny element toru a niestety często lekceważony. Skutki tej ignorancji dają nieraz opłakane efekty soniczne.
Napiszę tylko tak na szybko, że jeśli będziesz siedział niedaleko tylnej ściany a kolumny będą rozstawione jak teraz, nie będzie za dobrze. Delikatnie to ujmując.
Kolumny rozstawiłbym szerzej, ale tak, by stały kilkadziesiąt cm od ściany tylnej i bocznych (odległości dobierzesz eksperymentalnie, odsłuchowo - to najlepsza metoda, bez pomiarów itp.)
Kąt skręcenia w osi pionowej do środka dobierzesz również empirycznie, choć w tym ustawieniu raczej powinny stać równolegle.
Jak najwięcej symetrii, szczególnie blisko kolumn i wokół Twojego miejsca odsłuchowego. Dywan bardziej w lewo (jak siedzisz i słuchasz).
Siadasz tak, abyś Ty z kolumnami tworzył trójkąt równoboczny. Najlepiej by był bardziej równoramienny, ale to by się dało zrobić chyba jakbyś ustawił sprzęt przy dłuższej ścianie.
Tak jak teraz narysowałeś masz zbyt duży dystans do kolumn i baza stereo jest zbyt wąska.
Siedząc blisko ściany tylnej powinieneś pomyśleć o jakimś absorberze za głową (na ścianie). Najlepiej aby był to ustrój silnie pochłaniający i rozpraszający dźwięk.
Wszelkie przedmioty (np. stolik) pomiędzy Tobą a kolumnami są niepożądane z akustycznego punktu widzenia.
Więcej gdy poczytasz. Jeśli nie, Twoja strata.

Wzmacniacz FA V1 bardzo fajny. Ale lepiej pasuje do monitorków, bo z DALI 450 może grać zbyt obfitymi niskimi tonami.
Oczywiście dużo zależy od pomieszczenia i upodobań. Znam ten wzmacniacz dobrze. Mam już drugi taki.
Znów muszę sprzedać parę rzeczy, bo mi się nagromadziło icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...