Skocz do zawartości

Pierwszy sprzęt dla laika


arczi

Recommended Posts

Witam,
chciałbym złożyć swój pierwszy zestaw stereo, ale kompletnie się na tym nie znam, dlatego szukam porady u zdecydowanie bardziej doświadczonych użytkowników forum.
Sytuacja wygląda tak, że potrzebuję sprzętu głownie do słuchania muzyki, ale nie tylko. Słucham muzyki i od czasu do czasu chciałbym obejrzeć jakiś film w stosunku 9:1 dla muzyki. Na efektach dźwiękowych w filmie zbytnio mi nie zależy dlatego powinien to być zestaw stereo, a nie kino domowe (chyba).
Z tego co mi się wydaję potrzebuję jakiś wzmacniacz i kolumny. Zastanawiałem się czy jako odtwarzacz nie może posłużyć mi DVD.

Co do danych. Na sprzęt mogę wydać ok 1000 zł. Za wzmacniacz i kolumny i wszystko to co będzie potrzebne, bez odtwarzacza, jeśli DVD się nada. Oczywiście za takie pieniądze szukam sprzętu używanego. Nie zależy mi na czasie, nie muszę mieć tego na już, dlatego prosiłbym również o porady na co warto polować na aukcjach internetowych.
Pokój ma powierzchnię ~9 m2 (czyli nieduży), o wymiarach prostokąta 3,85 x 2,35.
Słucham głównie muzyki w okolicach rap, r&b, soul, ale również muzyki elektronicznej. Żadnych ciężkich brzmień.
Myślę, że byłby to tylko sprzęt przejściowy, żeby za ok. rok dokupić / wymienić na coś lepszego.

Jeszcze jedna kwestia. Słucham też dużo muzyki ze Spotify. Co muszę zrobić / dokupić / co musi posiadać sprzęt, żeby dało się słuchać muzyki z podłączonego telefonu / tabletu / PC.

Przepraszam jeśli napisałem jakieś głupoty, itp., ale tak jak wspomniałem kompletnie się na tym nie znam. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wszystko super opisałeś, jedynie przydałoby się abyś napisał coś o brzmieniu jakie lubisz. Chodzi o to, czy wolisz brzmienie ciepłe, chłodne, ostrzejsze, a może zrównoważone itp... Opisz to mniej więcej, własnymi słowami, tak jak umiesz.
Co do metrażu, to widzę tutaj zdecydowanie monitory, tylko znów pytanie, czy masz je na czym postawić. Ogólnie takie kolumny powinny być ustawione na podstawkach/standach, solidnych, ciężkich, metalowych. Na początek możesz je oczywiście postawić na biurku, komodzie, półce...
Jeżeli nie masz miejsca, to oczywiście możesz je ustawić na stałe w takim miejscu, wtedy należy ustawić je jak to będzie możliwe najkorzystniej pod kątem akustycznym.

Żeby słuchać muzyki z telefonu, tabletu, czy innego podobnego urządzenia, można go podłączyć przez wyjście słuchawkowe. Potrzebny będzie Ci wtedy kabelek JACK-RCA, który można kupić za parę złotych.
Najlepiej byłoby zastosować przetwornik DAC, ale to dodatkowe koszty. Jeżeli chcesz wydać 1000 zł na kolumny, wzmacniacz i odtwarzacz cd, to miejsca w budżecie na DAC za bardzo nie ma.
Odnośnie odtwarzacza DVD, to możesz używać go jako źródło, ale osobiście wolałbym odtwarzacz cd.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można używać DVD jako źródła do odtwarzania muzyki, ale lepszy będzie odtwarzacz CD. A odtwarzacz DVD kupisz za grosze
http://allegro.pl/listing/listing.php?orde...g-v6-p-2-e-0805
Do 9m2 raczej tylko kolumny standowe. Albo jakieś naprawdę niewielkie podłogówki.
Rzeczywiście dobrze by było, gdybyś coś napisał o brzmieniu jakie lubisz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie.
Jeśli chodzi o brzmienie, to przeglądając inne tematy widziałem, że często pojawia się to pytanie, a ja nie wiem czy potrafię odpowiedzieć na nie poprawnie. Spróbuję, nasuwają mi się przymiotniki typu: relaksacyjne, niemęczące, naturalne, czyli chyba ciepłe lub zrównoważone?
Kolumny mógłbym ustawić na szafce RTV.
Czy wybór odtwarzacz CD vs DVD ma wpływ na jakość? Jeśli te "parę" złotych wpłynie jakoś na jakość to mogę zwiększyć budżet do ok 1200 zł (nie wiem za ile kupię odtwarzacz CD).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz o jakość odtwarzania muzyki z CD i DVD a przecież post wyżej dostałeś na to odpowiedź:
Cytat

Można używać DVD jako źródła do odtwarzania muzyki, ale lepszy będzie odtwarzacz CD.


Czytaj proszę uważnie, by nie pisać tu w kółko tego samego. Chyba, że oczekujesz odpowiedzi potwierdzającej od kogo innego?
Odtwarzacz CD można już kupić od kilkudziesięciu zł do sumy wielokrotnie przekraczającej Twój budżet. Czyli na co Cię stać, ile zostanie po zakupie kolumn i wzmacniacza.
Może napisz jaki odtwarzacz DVD kupisz (wybierz raczej markowy ale proponowałbym niedrogi) a resztę budżetu podzielimy na
kolumny, wzmacniacz, odtwarzacz CD i kable. Chyba że masz jakieś kable głośnikowe i interkonekty na początek?

Co do kolumn, to warto kiedyś pomyśleć nad standami, które będą ciężkie, stabilne i wyniosą głośniki wysokotonowe na poziom Twoich uszu gdy siedzisz i słuchasz. Jeśli chodzi o ustawienie kolumn na szafce RTV, to nie jest zbyt dobre z kilku powodów.
Najprawdopodobniej będą zbyt wąsko rozstawione, by uzyskać prawidłową scenę stereo. Ile to będzie w centymetrach jak rozstawisz maksymalnie?. Miejsce w którym siedzisz i kolumny oraz odległość między nimi powinny utworzyć trójkąt równoboczny. Możesz siedzieć trochę dalej niż odległość między kolumnami, ale nie za daleko.
Druga sprawa, to zapewne bliskość tylnej ściany. Da się je odsunąć przynajmniej na kilkadziesiąt cm od niej? Ile?
Trzecia sprawa, to dobrze by było aby nic stało pomiędzy kolumnami. Powinny się "widzieć".

Całkiem nieźle opisałeś jak chcesz by grał zestaw. Spróbujemy taki dobrać. Najpierw jednak kup DVD, jak pisałem wyżej i bierzemy się za poszukiwania sprzętu stereo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Odnośnie odtwarzacza DVD, to możesz używać go jako źródło, ale osobiście wolałbym odtwarzacz cd.


Cytat

Można używać DVD jako źródła do odtwarzania muzyki, ale lepszy będzie odtwarzacz CD.


Dostałem dwie odpowiedzi i nie wiedziałem jak je interpretować, czy to kwestia preferencji, czy jeszcze czegoś innego, ale już wiem, dziękuję.
W takim razie na całość mogę przeznaczyć te 1200zł, nie wliczając w to odtwarzacza DVD. Nie mam żadnych kabli.

No i teraz problem z rozmieszczeniem kolumn. Na szafce RTV maksymalny możliwy rozstaw to ok. 90 cm, natomiast odległość z której będę słuchał to przynajmniej 2m. Szafka ma głębokość 49 cm, więc pewnie od ściany można je odsunąć maksymalnie na kilka, kilkanaście centymetrów. Dodatkowo pomiędzy kolumnami stałby 32 calowy telewizor. Więc o ile dobrze zrozumiałem, to sytuacji z ich rozstawieniem nie wygląda najlepiej.

edit:
Jeśli to w czymś pomoże to załączam grafikę z rozmieszczeniem mebli w pokoju. X zaznaczyłem miejsce skąd chciałbym słuchać, a wspomina szafka RTV to ta na samej górze po lewo od drzwi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież te dwie odpowiedzi jednoznacznie wskazują na to, że odtwarzacz CD jest lepszy. Miałeś jakieś wątpliwości?
No takie ustawienie komody jest niestety nie najlepsze. Kolumny powinny być ustawione symetrycznie w stosunku do ścian i innych mebli. Symetria to jedna z podstawowych zasad dobrego rozmieszczenia kolumn.
No niestety jest fatalnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż poradzić... No jest kiepsko,ale przecież nie będziesz przez to rezygnował ze sprzętu i przyjemności ze słuchania muzyki.
Z tego co widać, to ewentualne przemeblowanie nie jest możliwe, więc niewiele można tutaj zaradzić. Jedyne co przychodzi mi do głowy, to ta szafka po prawej stronie, ale znów lepiej ustawić kolumny tak, aby grały w głębszą stronę pokoju.

Jedyne rozwiązanie poprawiające obecne możliwości postawienia kolumn, jest zależne od tego na której ze ścian są drzwi i jaki jest dystans od ściany, bo tego nie zaznaczyłeś. I myślę tutaj o drzwiach np. suwanych, albo harmonijkowych, ale pewnie takie rozwiązania nie wchodzą w grę.
Oprócz tego nie widzę innej możliwości, jak postawić kolumny na komodzie. Bo z Twojego rysunku wnioskuję, że na standy po bokach komody nie ma miejsca.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Drzwi są tak jak zaznaczyłem na drugim rysunku (poniżej) czarną linią i otwierają się tak jak pokazuje niebieski łuk. Praktycznie do samej ściany.

Do rozważenia są jeszcze 2 opcje.
1. Jeśli to coś pomoże, to mogę wywalić tą szafkę RTV i zamienić ją na jakąś mniejszą, żeby tylko zmieścił się telewizor 32 cale. Wtedy po bokach można by ustawić kolumny.
2. To przestawienie kanapy na dłuższą ścianę i szafkę RTV po drugiej stronie równolegle. Kolumny albo na tej szafce albo po bokach. Wszystko tak jak na rysunku:
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pokombinuj. I tak pewnie najlepsze będą próby odsłuchowe. Ale jak się da, to trzeba kolumny odsunąć jak najdalej od ścian a odległość prawej i lewej kolumny od ścian bocznych dobrze by była w miarę równa dla prawej i lewej. Jak pisałem maksymalna symetria.
A Ty powinieneś siedzieć idealnie pomiędzy kolumnami a nie bliżej którejś. To zupełnie podstawowe warunki poprawnego ustawienia i co za tym idzie brzmienia kolumn (zestawu).
Jeśli siedziałbyś przy dłuższej ścianie, to za kolumnami w miejscach pierwszych odbić dźwięku przydałyby się ustroje pochłaniające i rozpraszające dźwięk, A także za Twoją głową, bo będzie za blisko ściany tylnej.

Czy przy ustawieniu przy dłuższej ścianie nie da się szafki RTV przesunąć bardziej w lewo (czyli na rysunku do góry), by stała dokładnie pośrodku długości ściany?
Kanapę mógłbyś przesunąć (też w lewo), albo nie przesuwać i siedzieć bardziej z jej lewej strony, gdy będziesz słuchał.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, myślałem, że jako-taka symetria na "linii" odsłuchu wystarczy. Da się przesunąć zarówno szafkę, jak i kanapę. Chyba dalsze rozważania na temat rozmieszczenia nie mają sensu, tak jak piszesz trzeba będzie to przetestować na "żywym organizmie".

Tak jak pisałem kilka postów wyżej, na całość, tj. wzmacniacz, CD, kolumny (+ ewentualnie standy), kable, itp. mogę wydać ok. 1200zł. Gdybym znał mniej, więcej przedziały cenowe na poszczególne elementy, to mogę spróbować sam coś poszukać. Chociaż oprócz Technicsa to nie znam żadnego producenta tego typu sprzętu i nie wiem na co warto zwrócić uwagę. Domyślam się, że na kolumny powinienem wydać najwięcej z tej puli.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że możemy zacząć od kolumn. Pomieszczenie jest naprawdę nieduże a warunki akustyczne nieszczególne (choć teraz jawi się to dużo lepiej) dlatego proponuje w miarę nieduże kolumny standowe. Są to monitory z otworem b-r z przodu obudowy albo z obudową zamkniętą.
Najbardziej uniwersalne i dobrze grające kolumny jakie znalazłem to DALI 202.
http://allegro.pl/dunskie-kolumny-dali-202-i4565653048.html
Choć inne także nie wypadły sroce spod ogona. W wybranych aspektach mogą zagrać nawet lepiej, ale w innych gorzej.
http://allegro.pl/kolumny-elac-el-65-i4559...html?source=mlt
http://allegro.pl/dali-iii-super-brzmienie...html?source=mlt
http://allegro.pl/canton-c-850-monitory-od...4566359778.html
http://allegro.pl/celestion-dl-4-brytyjski...4544682563.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobają mi się dwie propozycję: http://allegro.pl/dunskie-kolumny-dali-202-i4565653048.html i http://allegro.pl/dali-iii-super-brzmienie...html?source=mlt
Stan wizualny w obu przypadkach wydaje się ok. Za pierwszymi przemawia to, że są rozwiązaniem na moje problemy z pomieszczeniem (przynajmniej tak wynika z opisu). Drugie natomiast wydają się być w lepszej kondycji. Warto by pewnie zapytać sprzedającego co było przedmiotem serwisu. Chociaż to i tak ma być tylko sprzęt przejściowy. Cena w obu przypadkach ta sama, więc nie wiem.

Ja jeszcze znalazłem coś takiego http://allegro.pl/dali-concept-1-kolumny-p...4569435320.html
Co o tym sądzicie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z informacji, które udało mi się znaleźć na temat tych kolumn i na podstawie mojej oceny wizualnej zdecydowałbym się na te http://allegro.pl/dunskie-kolumny-dali-202-i4565653048.html lub te http://allegro.pl/arcus-as-3-seas-i4548451670.html (tu aukcja się zakończyła, ale nie było ofert kupna, więc pewnie zostaną wystawione jeszcze raz, ewentualnie skontaktuję się ze sprzedającym).
Rozumiem, że te kolumny, które zaproponowałem, nie nadają się?

edit:
Tu http://allegro.pl/arcus-as-4-2-x-seas-i456...html?source=mlt lub tu http://allegro.pl/arcus-as4-seas-vifa-20cm...html?source=mlt mam AS4 w niższej cenie. Czy to jest po prostu nowszy model AS3 czy te kolumny różnią się brzmieniem?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podałem wcześniej linków do tych AS4, z powodów estetycznych. Jeżeli nie przeszkadzają Ci uszkodzenia/zarysowania skrzyń, to ok. Zawsze można to podreperować.
A co do różnic pomiędzy nimi, to AS4 zagrają podobnie, ale z mocniejszymi niskimi tonami. Tak więc myślę, że jedne i drugie są niezłym wyborem, a na Twoim metrażu, także AS3 dadzą sobie radę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko miej na uwadze, że kolumny Dali i Arcus grają bardzo różnie. Bo nie wiem na jakiej zasadzie wybrałeś akurat te dwie pary, z wyglądu chyba? Ale jeśli jedne Ci się spodobają, to drugie niekoniecznie, bo to niemal inny biegun brzmienia.
Kolumny, które zaproponowałeś nadają się, ale zagrają słabiej niż inne propozycje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, wybrałem te kolumny na podstawie oceny wizualnej, ale również na postawie różnych opinii, ponieważ ich opis techniczny to dla mnie czarna magia.
Może nieprecyzyjnie wyraziłem się na początku w kwestii brzmienia, ale zależy mi również na basie, żeby był dynamiczny i nisko schodził. Czy w związku z tym, któraś z tych propozycji spełnia moje wymagania czy propozycje powinny być zupełnie inne? Jeśli tak, to przepraszam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki pewnej stronie, odkryłem, że sprzedawca, który teraz sprzedaje te kolumny, zakupił je 5 lat temu za 300 zł, w znacznie lepszym stanie wizualnym (http://archiwumallegro.pl/arcus_as3-823400813.html).
Co może być przyczyną, że te kolumny dzisiaj chce sprzedać za 430 zł? Wydawało mi się, że z biegiem lat sprzęt traci na wartości. Negocjowałbym z tym sprzedawcą, ale chciałbym wiedzieć czy taki wzrost ceny tych kolumn jest możliwy czy po prostu 5 lat temu dzisiejszemu sprzedawcy udało się trafić na super okazję i teraz chce na nich zarobić?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... no cóż. Kupił taniej i chce wyrwać tą stówkę na nich, bo są dobre. Skoro grał na nich 5 lat, to masz pewność, że to nie jest handlarz. W sumie po ilości jego sprzedanych fantów i czasu od kiedy korzysta z allegro to wdać.
Nie wiem, możesz skontaktować się z tym Panem i zaproponować niższą cenę.

Z jednym nie mogę się zgodzić. Nie uważam, że te kolumny były w lepszym stanie wizualnym, niż są teraz. Jeżeli wyglądają tak, po 5-ciu latach użytkowania, to wniosek jest taki, że człowiek szanuje sprzęt.
A że wystawił je drożej, no to już kolumny, których się nie produkuje. Są na dobrych przetwornikach w ładnym stanie... Kupić taniej i sprzedać drożej, to nie zbrodnia, szczególnie w tej kwestii i po takim czasie. Nie twierdze także, że kupił je w okazyjnej cenie.

Oczywiście, nie musisz od niego kupować, możemy poszukać czegoś innego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...