Skocz do zawartości

Jamo SUB-660


danio986

Recommended Posts

Witam wszystkich,
posiadam amplituner Onkyo 605 i do tego kolumny Jamo 628 rozszerzone o dodatkową parę satelitek do 7.0 ( aktualnie) i właśnie chciałbym to rozszerzyć do systemu 7.1 i na celowniku mam Jamo 660, po pierwsze co o tym sądzicie? A po drugie i to moje główne pytanie czy wystarczy jak podłącze ten subwoofer zwykłym przewodem 1x1 Cinch czy czy muszę albo powinienem zastosować przewód typu Y? W ogóle po co jest takie połączenie bo tego nie mogę się dowiedzieć, mam nadzieje że mi pomożecie. icon_smile.gif Aha sprzętu używam głównie do filmów, muzyka bardzo rzadko dlatego myślę że ten sub będzie odpowiedni.
pozdro
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opini na temat Jamo nie mam, natomiast subwoofer wystarczy połączyć za pomocą 1 cinch'a przewodem coaxial'nym (przy większych długościach lepiej zainwestować więcej niż w najtańszy przewód). Przy tego typu połączeniu podłączasz się do kanału lewego w subwooferze. Po co jest możliwość oddzielnego podłączenia kanałów? Nie wiem... Pewnie istnieją wzmacniacze, które mają możliwość wysyłania sygnału na subwoofer dla każdego kanału z osobna.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Ponawiam temat ponieważ właśnie dokupiłem do wspomnianego wcześniej zestawu sub jamo 660 i mam tylko jedno pytanie, dlaczego subwoofer gra mi tak cicho na pojedyńczym przewodzie RCA (sprawdzałem inny przewód, bez zmian)??? gra lepiej dopiero właśnie kiedy podłącze sub za pomącą rozdzielacza RCA Y. Nie mam pojęcia dlaczego się tak dzieje i czy to połączenie jest właściwe, czy nie uszkodzę tym subwoofera przy dłuższym użytkowaniu??
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami amplituner nie ścioł ci go za wysoko(wyciszył) powino być 0? kup porządny przewód ja mam ten http://sklep.rms.pl/melodika-mdsw15-kabel-...urple-rain-1-5m i jest git.Zrób jeszcze raz autokalibracje po nim powinno być jak najbliższe 0 a najlepiej zero LFE

Ustawiamy głośność w samym subwooferze na połowę skali (np. godzina 12. Po kalibracji sub nie powinien być mocno ścięty, np. -6, czy -12 dB. Jeśli zostanie ścięty, zmniejszamy Volume na subie i powtarzamy kalibrację by uzyskać poziom najbliższy "zeru") a crossover na max, ewentulanie wylączamy filtr w subwooferze, faza - 0 tak podaje każdy fachowy poradnik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moge zrobic autokalibracji bo nie mam mikrofonu do tego amplitunera.
jak mam wylaczcy filtr w subie?
mimo ze sygnal idzie do wejscia LFE to gdy krece pokretlem od odciecia to brzmienie sie zmienia a z tego co wiem to nie powinno miec wplywu bo niby to wejscie omija crossover.

I nie odpowiedziales mi dlaczego gra glosniej na przewodzie Y, zwyczajnie wtedy dostaje mocniejszy sygnal czy jak?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tyłu suba zazwyczaj są pokretła przełączniki odcięcia.Nie używałem nigdy kabla typu Y bo nie miałem potrzeby powiem tylko z autopsji innych użytkowników z takim połączeniem że faktyczxnie potwierdzają że w takiej kombinacji gra głośniej.Połączenie typu Y świadczy że masz głośnik dwu cewkowy podłączenie Podpinając tylko jedno wejście masz 50% tego co potrafi głośnik obydwa 100% mocy po eksperymentuj i sam przekonaj się które ci bardziej odpowiada Y czy LFE ale bez kalibracji się nie obejdzie jak się coś dokupuję i podłącza to się na nowo kalibruję żeby wszytko się zgrało napewno ampif ci wyciszył.Sprubój może podgłośnić wejścia kanałow suba w amplitunerze jak nie możesz zrobić kalibrancji ale nnie wiem czy to coś da.Ja usiebie w amplitunerze mogę ręcznie ustawić wartość LFE na 0 zobacz może ty też możesz tak skorygować pasmo w amplitunerze ustaw dla suba na 120Hz(jak masz możliwość bo jak nie to czyli na sztywno jest już zapisane u ciebie) bo takie pasmo jest zapisane na płytach filmowych
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

gra lepiej dopiero właśnie kiedy podłącze sub za pomącą rozdzielacza RCA Y. Nie mam pojęcia dlaczego się tak dzieje i czy to połączenie jest właściwe, czy nie uszkodzę tym subwoofera przy dłuższym użytkowaniu??


Zamiast kombinacji z rozdzielaczami do subwooferów są dedykowane kable typu Y, przykład http://sklep.rms.pl/melodika-mdswy30-kabel...-purple-rain-3m, http://allegro.pl/prolink-exclusive-1xrca-...4770149344.html.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zamiast kombinacji z rozdzielaczami do subwooferów są dedykowane kable typu Y, przykład http://sklep.rms.pl/melodika-mdswy30-kabel...-purple-rain-3m, http://allegro.pl/prolink-exclusive-1xrca-...4770149344.html.



tak ale w sumie co to za różnica czy kabel czy rozdzielacz. A robie rozdzielaczem z tego powody ze kable byly wkladane w listwy duzo wczesniej niz byly kupione kolumny i mam tak nie fortunnie ze moga isc tylko jedna strona pokoju a subwoofer jest po przeciwnej stronie i potrzebuje przewod 15m

taki kabel 15m Y jest cholernie drogi a po drugie wymiana to taki maly remont, odsunac wszystkie meble na srodek pokoju i wyciagnac stary, wlozyc nowy... ;/
kupie dobrej jakosci rozdzielacz bo na razie testuje na takim tanim
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update.

Otóż, dzisiaj się trochę bawiłem i jest rewelacja ale męczy mnie jeszcze kilka "ale"

-Front na Full band ( dlatego że mam fronty z dużym 25cm głośnikiem niskotonowym który daje rade, Jamo 628 )
-center, surround i surround back odcięte na 80 Hz
-LPF of LFE ( tak to u mnie jest opisane) na 120 Hz
-Double Bass - off
-Zwrotnica na subwooferze rozkecona na maxa czyli według oznaczeń do 200 Hz
-Faza na 0

Podłączone na pojedyńczym RCA, sub rozkręcony na połowe, głośność na ampli standardowa na której zawsze oglądałem filmy zanim kupiłem subwoofer.
Testowałem na filmie w pętli A-B początkową scenę z matrixa rewolucje. Wrażenia jak najbardziej pozytywne, było eleganckie boom po całej podłodze ale bez przesadnego dudnienia i przeciągania czyli jak dla mnie ekstra.

Podłączone na rozdzielaczu RCA 1xF 2xM do wejść (L/LFE)/R IN i ten sam test, różnica była ale nie tak zauważalna jednak na pewno było ciut głośniej.

Natomiast przy testowaniu muzyki, tu już różnica była nieco bardziej słyszalna, zdecydowanie było głośniej na rozdzielaczu, może to jest spowodowane tym że muzyka jest rytmiczna i bass puka cały czas tak samo dlatego o wiele łatwiej jest usłyszeć tą różnice w muzyce niż w filmie bo wiadomo że w filmie co chwilę mamy do czynienia z innym dźwiękiem czyli z inną częstotliwością a w rzeczywistości różnica jest taka sama w obu przypadkach. Ciężko mi to stwierdzić po 2h testów.

Jedna rzecz która mi nie daję tylko spokoju to jest to delikatne buczenie kiedy robię pauze. Chodzi o to że na pojedyńczym RCA też występuje takie zjawisko lecz jest ono praktycznie niesłyszalne ( trzeba przystawić ucho do suba) a na rozdzielaczu RCA jest to już ciut głośniejsze, mówię ciut gdyż jest to bardzo ciche buczenie, może niektórzy by tego nie usłyszeli ale ja jednak słyszę i wcale nie muszę przystawiać ucha do suba(kiedy jest cisza w pokoju).
Chodzi mi o to czy mam się tym martwić i podłączyć jednak pojedyńczym RCA czy mogę takie zjawisko olać (jeśli mnie nie będzie wkurzać na dłuższą mete) i czy nie uszkodzę tym subwoofera a raczej wzmacniacza w nim wbudowanego.
I przy założeniu że takim podłączeniem nie uszkodzę suba to czy lepiej podłączyć 1xRCA i ustawić suba na połowę czy użyć rozdzielacza i ustawić ciut niżej np. na 1/3 dla takiego samego efektu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...