Skocz do zawartości

Pomocy z doborem kolumn i wzmacniacza !


Zone666

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów. Chciałbym dobrać dobry zestaw kolumny + wzmacniacz spośród własnych typów które wymienię niżej icon_smile.gif Chodzi mi o to by to wszystko zagrało w pokoju około 20m2 do muzyki głównie polski rap ewentualnie zagraniczny. Zależy mi na dobrym zejściu basu i porządnym ciśnieniu tak żeby było po prostu czuć po ciele icon_smile.gif Nie zależy mi na ogromnej głośności choć trochę też głosu musi być. Głównie zależy mi na ładnym basie z dobrym wykopem i nie chce nic typu Tonsil A300 czy też Zeusy...

Co mi polecić możecie spośród wytypowanych przeze mnie kolumn i wzmacniaczy ? Większość kolumn jest w podobnej cenie jak i wzmacniaczy także chce zrobić z tego jakiś zestaw by nie trzeba było jeszcze wydawać dodatkowo 1,5k na jakiś sub icon_smile.gif Także które z tych kolumn dadzą mi najwięcej frajdy z dobrego basu ? Większość osób z innego portalu polecało mi Indiana Line ewentualnie STX'y z Hi-End'u

Kolumny:

INDIANA LINE TESI 560
MAGNAT QUANTUM 677
STX FX-300
Roth Audio OLi 40
KLIPSCH Icon KF-28

Wzmacniacze:

Denon PMA-1060
Denon PMA-1560
Pioneer A50
Harman Kardon HK3770
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj kolumny wybrałeś tak różne w odniesieniu do swojego planu dźwiękowego, że aż dziw bierze. Indiana line i klipsch to trochę dwa bieguny. Oczywiście jednym i drugim nic nie brakuje, jednak indiana to propozycja dla kogoś kto już sporo słuchał i wie że więcej ( dźwięków, niskich tonów, czy wysokich) nie znaczy lepiej . Klipsch owszem ciekawy do kina domowego, koncertów, jednak na dłuższą metę z dynamiczniejszą muzyką jest męczący . Choć klipsch ciśnienie ma icon_wink.gif
Co do basu ( nie bassu, chyba że chcesz http://pl.wikipedia.org/wiki/Bass ) to jest wiele "szkół " , jedni wolą taki schodzący nisko, ale krótko i wtedy kiedy muzyka tego wymaga, inni wolą dynamiczny, dominujący bas wyższego zakresu, wszechobecny z mocnym wychyłem membran i wiatrem po nogach.
Czy Twoje propozycje to modele odsłuchane ( chyba nie?) bo z nich w Twój opis wymarzonego dźwięku najbardziej wpisuje się klipsch, roth audio (melodika) i magnat.
STX wbrew pozorom i śmiesznym filmom na YT gra dość liniowo ( wykres pasma według producenta też na to wskazuje, ba nawet f360 mają niby płaską charakterystykę ), a opis jednego z forumowiczów to potwierdził stx fx grały nieciekawie, płasko( dla niego) z pionieerem A50 ( swoją droga lepszy jest A30 ). To czy stx to hi-end nie będę komentował, nie wiem, natomiast ich hi-endowy styl grania i innych hi-endowych kolumn, raczej nie zawsze przypadnie Ci do gustu.

Swoją drogą STX poza linią F i FX powinien zrobić linię produktów B ( jak bas ) dla żądnych wrażeń miłośników wiatru na klacie. Nie pierwszy raz czytam o sporym niedosycie basu w kolumnach stx, młodzież ulega czarowi dużych membran i skrzyń i często niestety nici, producent ma szczytna misję robienia produktów "równo" grających, bez podkreślania skrajów pasma, ( w sumie dobra idea), a widać na rynku jest spore zapotrzebowanie na produkty typu " bas na pierwszy plan ".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rap z reguły jest muzyką powolną z dużym, głębokim i długo się ciągnącym basem (chodzi o rap typu hmm O.S.T.R. Tabasko, Kajman) i właśnie taki styl preferuje, nie żaden uliczny rap w którym jest szybki i dynamiczny bas jak to przy muzyce electro/house. Górny budżet to około 5tys zł z czego raczej wolałbym nowy sprzęt niż używany. Bynajmniej kolumny icon_smile.gif Bo wzmacniacz to wiadome też jak się uda ale denony raczej nie są złe a zaś kolumny bez odsłuchu używane kupować to raczej nie rozsądna sprawa. Z żadnymi z tych kolumn nie miałem nigdy do czynienia (nie słyszałem jak grają)

Edit:// nasłuchałem się już w życiu kolumn które miałem często własnej roboty (dudniące mega mocne z głośników 4ohm samochodowych + subwoofery samochodowe w domu) więc nie zależy mi na czymś takim tylko po prostu na przyjaznym dźwięku dla ucha ze szczyptą głośności i jak trzeba mega mocnym, głębokim i ciągnącym się basem jak to można osiągnąć w samochodzie przy dobrym sprzęcie bo na tym mi właśnie zależy. Nie chodzi o to by kolumny non-stop grały na max basie tylko od czasu do czasu po prostu potrzebuję poczuć w pokoju ciśnienie jakie czuć w samochodzie przy sprzętach typu Rockford icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli może być sprzęt używany to standardowo trzy propozycje:
Dali 800
Infinity Kappa 7.2i
Canton RC-L.
Najlepiej byłoby je po kolei odsłuchać i określić co gra dla Ciebie najlepiej. Ja mam Canton RC-L i bas z utworów emitowanych w radiowej Czwórce (czyli w Twoim guście) ciągnie się aż miło, przy czym nie mam na myśli rąbanki z przysłowiowego BMW dresiarza icon_mrgreen.gif ale na prawdę kulturalne granie.
A z jakiego regionu Polski pochodzisz?

Ups, właśnie doczytałem, że używanych kolumn nie chcesz. No trudno - potraktuj ww. propozycje jako niebyłe.

No ale jeżeli kolumny mają być nowe to najlepiej przeprowadzić odsłuch w jednym z tych salonów audio: link.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w Rzeszowie będzie sporo kolumn do odsłuchania tego nie wiem. Zanim pojedziesz do salonu zadzwoń do nich, czy mają interesujące Cię kolumny. Możesz też powiedzieć im jakie masz preferencje brzmieniowe, jakiej muzyki słuchasz, jaki jest metraż Twojego pokoju (czyli podaj to co tu na forum) i pewnie na tej podstawie sami Ci coś zaproponują. Generalnie powinni mieć kilka (minimum 3) modeli kolumn w Twoim budżecie (czyli ok. 3,5k), żeby było z czego wybierać w trakcie odsłuchu. Jeżeli nie będą mieli kilku to wybierz inny salon.

Poza tym umów z nimi konkretny termin odsłuchu. Acha i jeszcze jedno: wybieraj z listy tylko te salony, które mają pokoje odsłuchowe (ten w Rzeszowie na szczęście ma). Na odsłuchy zabierz też ze sobą kilka swoich ulubionych płyt.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za pomoc icon_smile.gif Tak chyba będzie najlepiej. Nie ma co się sugerować opiniami ludzi odnośnie kolumn które wymieniłem bo jak wiadomo, każdy ma swój gust a na odsłuchu zapewne stwierdzę co jest dla mojego ucha najlepsze tym bardziej przy tej muzyce co lubię icon_smile.gif

P.S. Odnośnie wzmacniacza orientujesz się może coś ? Też doradzać się typów z salonu czy można konkretny model sobie znaleźć samemu ? Bo wiadome, że każde kolumny brzmią inaczej także raczej wpierw pasuje kupić kolumny a potem do nich dobierać indywidualnie wzmacniacz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisałeś wynika, że wzmak akceptowałbyś używany. Jeżeli tak to nie zawadzi poproszenie w salonie o zaprezentowanie tak jak napisałem kilku rodzajów kolumn a następnie do wybranych kolumn ze trzech wzmacniaczy w cenie 2-3k. Następnie wrócisz na forum, napiszesz, który wzmak z wybranymi kolumnami Ci się spodobał i na tej podstawie ktoś na pewno Ci coś zaproponuje z używanych wzmaków w cenie do 1k.

Generalnie opłaca się kupować używany sprawny sprzęt, ponieważ nie psuje się częściej niż nowy (niektórzy twierdzą nawet, że rzadziej, ponieważ jest solidniejszy od nowego) a poza tym za określoną kwotę kupujesz klasę dźwięku, za którą musiałbyś zapłacić wielokrotnie więcej gdybyś kupował sprzęt nowy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak piszesz. Często starsze sprzęty było robione o wiele bardziej solidnie lecz ciężko kupić coś w ciemno używanego bo w przypadku wzmacniaczy może być po prostu grzebany a kolumny bez odsłuchu kupować używane ? Raczej nie rozsądna sprawa bo mogą być po prostu uszkodzone. Zrobię tak jak piszesz wpierw posłucham jakichś kolumn i wzmacniaczy a potem może ktoś coś doradzi by było taniej w sensie jakieś zamienniki o podobnej charakterystyce albo po prostu używki ze wzmacniaczy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak: opłaca się kupować zarówno używane wzmaki jak i kolumny. Kolumny psują się jeszcze rzadziej niż wzmaki. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko, że coś jest popsute czy grzebane ale dlatego należy się przed zakupem upewnić prowadząc korespondencję ze sprzedającym. Jeżeli sprzedający nie zapewnia o sprawności sprzętu to się takiego sprzętu nie kupuje. Jeżeli zapewnia to się kupuje a następnie można oddać do elektronika, aby za drobną opłatą sprawdził, czy wszystko jest ok. Można też samemu przetestować przełączniki i wejścia (np.słuchawkowe). Jeżeli coś jest niesprawne to sprzedającemu sprzęt oddajesz albo naprawiasz na jego koszt. Niektórzy sprzedający z góry nawet piszą, że masz kilka dni na testy i ewentualny zwrot sprzętu bez podania przyczyny. Tak, że nie jest źle.

W przypadku zakupu używanych kolumn, jeżeli nie ma możliwości podjechania do sprzedającego (np. ze względu na dużą odległość), można odsłuchać w salonie nowych o podobnym brzmieniu a następnie kupić używane odpowiedniki. Ja kupując swoje kolumny (używane z Niemiec) tak zrobiłem i jestem bardzo zadowolony.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pogodzę z okolic Rzeszowa a z tego co widzę niestety żadnego salonu w pobliżu nie ma. Do Lublina mam ponad 100km najbliżej icon_smile.gif


Jednak wycieczka do Lublina, jeśli masz auto to przecież raptem ponad godzinka, była by korzystna z co najmniej dwu względów, osłuchasz się ze sprzętem i masz tam bodaj dwa salony audio, a dodatkowo w top hi-fi masz aktualnie wyprzedaże można kupić nawet za pół ceny http://www.tophifi.pl/Nowy-Salon-Lublin/?u...kampania_Lublin . Pozostaje zorientować się w całym asortymencie i dopytać potem co jest aktualnie w sklepie .
Wydanie 50 zł na paliwo i tak jest tańsze od wysyłki ze sklepu, nie wspominając o ryzyku uszkodzenia przez kuriera i tego że posiądziesz jakąś wiedzę, czy wstępny pogląd i zdanie co Tobie jest potrzebne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak myślicie Klipsch będzie dobrym rozwiązaniem ?

Głównie 2 modele są w cenie którą max mógłbym dać.

Klipsch R-28F - 4tys zł
Klipsch RF-82II - 5 tys zł

Czytałem wiele pozytywnych komentarzy głównie o tych RF-82II ale jednak sporo kosztują... A wzmacniacz żeby je bujnąć też musi mieć kopa więc i pewnie będzie sporo kosztował. Akurat w Rzeszowie i Lublinie w salonach nie ma kolumn z Klipsch które tak bardzo chciałbym posłuchać :/
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś klipsch nie wpisuje mi się w opis preferowanego dźwięku z twojego postu nr #4, no ale trzeba ich samemu posłuchać aby samemu zdecydować , może jednak taki dźwięk spodoba się i podpasuje pod repertuar. Kto wie, według mnie dźwięk jest z tych szybkich, błyszczących, natarczywych, raczej nie klimatycznych . W klimat, rozciągnięty bas, dobrą średnicę, nie męczacy przekaz bardziej wpisują się mission mx4, a mx5 to już bestie na duży metraż. Generalnie klipsche są w każdym MM i Saturnie. Bezpieczniejsza będzie opcja z przednim br, klipsch dość mocno dmucha, i raczej rozmiar mniejsze np. R-26, czy RF62.
Co do potrzeby mocarnego wzmacniacza to i tak i nie, dla dobrej kontroli nad basem ( bassem ) powinien być owszem wydajny, jednak jeśli popatrzysz na efektywność tych kolumn 98dB , zdasz sobie sprawę że napędzi je "nawet discman" . Grają 2-3 razy głośniej niż inne kolumny, na tym samym ustawieniu wzmacniacza, nawet model F-10 w niedużym pokoju przestawia meble, a podobnej wielkości do tych zaproponowanych przez ciebie ma znajomy, ale w kinie domowym na powierzchni 40m kw.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może wymień chociaż z 2 modele które słyszałeś by mi to coś zasugerowało icon_smile.gif Znalazłem dobry salon w Rzeszowie co posiadają sporo kolumn z różnych dobrych film więc pewnie dobiorę według swojego gustu już u nich po prostu icon_smile.gif Mają różne sprzęty z Magnata, Dali, Jamo, Klipsch, JBL, Melodika, Roth
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zone666, myślę że odpowiedź na prośbę "wymień chociaż z 2 modele które słyszałeś by mi to coś zasugerowało" niewiele by pomogła, bo chyba nie wiesz co byś wolał, bo brak Ci zwyczajnie jakiegoś porównania, odniesienia (tzn. o altusach coś wspomniałeś), a do propozycji wcześniejszych i tak się nie odnosisz ( mission ). Zresztą wcześniej parę słów o klipsch napisałem i też nic nie napisałeś...
Dobrą ceną za klipscha są ceny z allegro, od 1100zł do 2200 zł za duże modele niewiele używane. Klipsch to taki styl tuningowanego auta, niby szybkie, niby głośne, ale coś kiepsko się prowadzi i średnio funkcjonalne, choć ktoś je pewnie za to pokocha, tak jak altusy i zeusy to dla wielu szczyt jakości.
Idąc do salonu warto chociaż coś przeczytać, aby cokolwiek wiedzieć o markach kolumn i stylu jaki można się spodziewać http://audio.com.pl/testy/zespoly-glosnikowe/2/1
Co do kolumn Melodika i Roth to "prawie" to samo, bo melodika i roth to...ciekawy artykuł : http://blog.pclab.pl/violator/Roth.OLi.RA4....ale.innych,314 . Zresztą testy i oceny obydwu są w necie. Co do jamo to mogą Ci przypaść bardziej do gustu niż te klipsche , bo to raczej ciepłe kolumny z ciągnącym się miękkim basem, jednak ciekawsze od nich są moim zdaniem Audio pro Avanto http://sklep.rms.pl/kolumny-stereo-audio-p...fs20-fs-20-2szt , no i masz propozycję.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szukając wiele i daleko, czyli choćby na hifi.pl i Allegro.
http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/30/168906.php (Audio Physic Virgo)
http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/37/172236.php (Audio Physic Sitara)
http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/37/172148.php (KEF Reference 3)
http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/36/171860.php (Dali Grand Diva)
http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/31/169259.php (ELAC 207.2)
http://allegro.pl/bw-802-bowers-wilkins-i4570477879.html
http://allegro.pl/mega-okazja-monitor-audi...4579385861.html
http://allegro.pl/bw-cm7-glosniki-w-bdb-st...4565951967.html
http://allegro.pl/paradigm-reference-studi...4593662247.html
Oczywiście są tu kolumny, które jako nowe kosztowały dużo, dużo więcej. Prawdziwy hi-end miesza się z wyższą klasą średnią.
Wszystko to jednak lepsze lub dużo lepsze od Twoich Klipschów
Ale jak pisał kolega trzeba coś na temat takich kolumn wiedzieć i wiedzieć co się wybiera oraz do czego.
Nie chcę tu pisać sloganów typu, że te kolumny zjadają Klipsche na śniadanie bez popijania, choć jak dla mnie tak jest. Ale to po prostu inna klasa. Dźwiękowe rzeźby mistrzów w stosunku do tomahawkiem ciosanych totemów (i nie mam tu na myśli szacownej kanadyjskiej firmy).
Inna sprawa, że zarówno Klipsche jak i większość tych kolumn są moim zdaniem za duże do pokoju 20m2 . Szczególnie jeśli nie możesz ich odsunąć od ścian na jakieś 80-100cm. Jeśli nie możesz rozglądałbym się za mniejszymi podłogówkami albo wręcz za większymi monitorami (podstawkowymi).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozum mnie źle , bo to Twoje pieniądze, niemałe, ale czy nie lepiej na początek kupić jakieś tańsze ( od klipschy za 5tys) kolumny, lub używane, ale w miarę świeże ? Do tego dobry, solidny wzmacniacz, jako punkt wyjścia na przyszłość. Kolumny używane pozwoliłyby Ci się zapoznać ze swoim gustem i potrzebami, a na ewentualnej odsprzedaży takowych ( gdyby była jednak konieczna ) nie tracisz prawie nic, a może je polubisz ? Oczywiście wycieczka do salonu tak, czy inaczej, jak najbardziej wskazana.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę właśnie nad kupnem solidnego wzmacniacza by był na przyszłość a do salonu podaje posłuchać kolumn np do 5tys zł i potem napisze które najbardziej mi przypadły do gustu na forum a wtedy zapewne znajdzie się ktoś kto poleci mi używane kolumny dość niedrogie o podobnym brzmieniu do tych które wpadną mi tam w ucho icon_smile.gif Na pewno będę szukał kolumn z dobrym wykopem basu ale nie szybkim do electro żeby przestawiało ściany jak Zeusy tylko raczej z nisko schodzącym i ciągnącym się basem z efektem jakbym słuchał rapu w samochodzie na skrzyni z br icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...