Skocz do zawartości

Muzyka rockowa z płyt winylowych - dobór sprzętu i najsłabsze ogniwo


Darek_F

Recommended Posts

Witam,

Chciałbym prosić o fachową poradę odnośnie doboru zestawu audio.

Obecnie posiadam wzmacniacz Denon PMA-360 i parę kolumn Altus 140, z których jestem średnio zadowolony, ale o tym później. Zestaw ten był podłączony tylko do komputera, z którego słuchałem muzykę w formacie mp3 i czasami obejrzałem jakiś film. Nic szczególnego, dlatego od mojego zestawu audio też za wiele nie wymagałem.

Ostatnio zachciało mi sie posłuchać muzyki z winyli. Rozglądam sie za gramofonem i odpowiednim systemem do niego. Zawsze chciałem mieć Technicsa 1200/1210 MK2. Pewnie powiecie, że nie ma sensu i lepiei więcej kasy dołożyć do systemu itp.

Załóżmy, że mam już wyżej wymieniony gramofon. Podejrzewam, że w takim zestawie najsłabszym ogniwem będą te Altusy. W pracy jestem przyzwyczajony do słuchania muzyki ze słuchawek AKG K514 w których dźwięk brzmi bardzo dobrze (jak na moje amatorskie i nieaudiofilskie ucho ;)). Gdy w domu słucham tych Altusów to mam wrażenie, że dźwięk jest przytłumiony, bas twardy, średnie tony ledwo słyszalne a wysokie to już w ogóle porażka.

Co sugerowalibyście zrobić z takim zestawem? Wymienić kolumny? A może coś w nich pogrzebać? Ale czy da to jakiś wymierny efekt?

Jaki system polecacie do tego zestawu? Muzyka, którą zamierzam słuchać to np. Led Zeppelin, Rolling Stones, Czesław Niemen, Republika. Zestaw znajduje się w mieszkaniu w bloku, pokój o wymiarach ok. 4,5 x 3,8 metra, sufit na wysokości 2,5 m, gołe ściany, na podłogach panele (ale pewnie sprawię sobie jakiś dywan), bez mebli, tylko kanapa, dwa fotele i ława.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

W takim budżecie można by już kupić naprawdę niezłe kolumny.
Ale wówczas wzmacniacz będzie zbyt słaby jakościowo do takich kolumn. Myślisz także o jego wymianie w przyszłości?
Tymczasem jednak sprzedaj Altusy i napisz ponownie określając konkretny budżet na daną chwilę, to się poszuka dobrych kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw, to sprzedaj to co masz do sprzedania, wtedy będzie jasna sytuacja w kwestii budżetu.
A co do wkładki gramofonowej, jak pisał wcześniej F1angel, zobaczysz na jaką trafisz w gramofonie, który kupisz. może się okazać, że będzie całkiem niezłą na początek i nie będzie sensu od razu przeznaczać dodatkowych pieniędzy na taki cel. Lepiej już przeznaczyć je na kolumny, zasilając przeznaczony na nie budżet.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Altusy jest więcej chętnych niż się spodziewałem. Pierwszego dnia w licytacji od złotówki cena osiągnęła ponad 300 zł w kilka godzin.

W międzyczasie chciałem zadać inne pytanie.

Planuję kupić tuner radiowy. Szukałem czegoś raczej z górnej półki - np. Technics ST-GT650. Jeśli kupię ten tuner to prawdopodobnie będę chciał zmienić również wzmacniacz na tej samej firmy. Czy już teraz moglibyście mi coś polecić w tej kwestii?

Tzn. jaki wzmacniacz Technics z jakimi kolumnami polecacie?

Czy moglibyście mi polecić wariant droższy i tańszy? Nie wiem czy uda mi się przekonać żonę icon_wink.gif Już i tak ją od dłuższego czasu przyzwyczajam do zakupu gramofonu za 1500 zł icon_wink.gif

Wariant droższy: wzmacniacz Technics + kolumny do 1500 zł
Tańszy: wzmacniacz Technics + kolumny do 1000 zł

Pokój ma wielkość około 25 metrów kwadratowych, zbliżony do kwadratu, otwarty na przedpokój. Jeśli to istotne to mogę narysować plan.

Lubię ciepłe brzmienie i miękki bas. Moja ulubiona muzyka: Led Zeppelin, Grand Funk Railroad, AC/DC, Republika, Perfekt, Niemen



Ewentualnie jest jeszcze wariant najtańszy - tzn. zostawiam ten wzmacniacz, co mam teraz, czyli Denon PMA-360 i dobieram do niego jakiś tuner radiowy Denona, który byłby porównywalny z GT650. W tym wariancie jakie kolumny mi polecacie do Denona PMA-360?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czym takim w Technicsie jesteś zakochany? W wyglądzie? Bo chyba nie w brzmieniu. Może posłuchaj najpierw jak grają Technicsy a później lokuj w nich swoje uczucia icon_wink.gif
O ile firma robiła naprawdę dobre niedrogie gramofony i całkiem znośne (choć można lepiej) tunery, to już odtwarzacze CD z rzadka grały tylko poprawnie a wzmacniacze najczęściej źle albo wręcz koszmarnie. owszem było kilka modeli wzmacniaczy Technicsa, które grały dobrze, ale poniżej tysiąca takiego nie kupisz. Zresztą od dawna nic takiego w ogłoszeniach czy na Allegro nie widziałem.
Znasz przysłowie: "Zamienił stryjek siekierkę na kijek"? No właśnie. Sprzedajesz Altusy a chcesz kupić Technicsa icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W czym takim w Technicsie jesteś zakochany?


Dobre pytanie. Technics spodobał mi się bo gdy miałem ...naście lat widziałem taki sprzęt u dwóch znajomych. Jeden kolega z klasy przynosił go nawet na szkolne dyskoteki icon_wink.gif

Ale macie rację, przekonaliście mnie. Znacie się na temacie więc Wam ufam. Nie mam w ogóle doświadczenia w tym temacie. Od kilkunastu lat posiadam Denona PMA-360 i te Altusy więc nie mam z czym ich porównać.

Co w takim wypadku powinienem zrobić? Sprzedać też tego Denona czy dobrać do niego jakieś głośniki?

Cytat

Wszystko inne tylko nie Technics. Napisz jakie brzmienie lubisz i wtedy na pewno otrzymasz jakieś propozycje. Jak chcesz wydać 1500 zł na stereo, to można złożyć już ciekawie grający zestaw. Określ konkretnie co ma wchodzić w jego skład.
I elementy zestawu nie muszą być tej samej marki.


Lubię miękki bas, który bardziej można odczuć niż usłyszeć. W muzyce, którą słucham jest dużo perkusji - bas, werbel, crash/ride, hi-hat więc zależy mi na dobrym odwzorowaniu również tonów wysokich.

Led Zeppelin - Bring it on Home, Dazed and Confused, Heartbreaker

Grand Funk Railroad - Inside Looking Out, Feelin Allright, Are you Ready.

Jak pisałem wcześniej - nie zależy mi na głośnym słuchaniu, tylko na dobrym odwzorowaniu dźwięku. Skoro również chcę słuchać z winyli to co myślicie o jakimś wzmacniaczu lampowym?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz lampowy, przy takim budżecie raczej nie wchodzi w grę. Denon jeszcze nie jest tutaj najgorszą opcją, oczywiście można lepiej, ale ... Mam jeszce taki zamysł na to : Kupić lepsze kolumny i z czasem zbierać na lepszy wzmacniacz. A jak Altusy, sprzedałeś ? Jak wygląda budżet na chwilę obecną ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od niedzielnego wieczora osiągnęły cenę 305 zł, jest 5 licytujących, a do końca aukcji zostało 8 dni. Po tym co wyczytałem w innych wątkach na temat Altusów, nie spodziewałem się dużego zainteresowania, dlatego dałem licytację od złotówki. Widać, że jednak Altusy żyją legendą icon_smile.gif Mam nadzieję, że uda mi się uzyskać cenę ok. 500 zł i myślę, że mógłbym dołożyć kolejne 500, może 700 jak żona nie będzie zbyt protestować icon_wink.gif W końcu ona też lubi muzykę icon_smile.gif Nawet dźwięk z tych Altusów się jej podoba icon_wink.gif

Co do wzmacniacza to mogę go zostawić i z czasem kupić jakiś lepszy. Najlepiej taki, który nie będzie ograniczał dźwięku z gramofonu. Teraz myślę, że byłaby to najwygodniejsza dla mnie opcja. Nie mam czasu zbytnio na kupowanie, sprzedawanie, wysyłanie itp.

Na tuner radiowy mam osobny budżet - max 400 zł. Chciałbym go kupić w miarę szybko, myślę, że nawet przed kupnem gramofonu. Co do radia to głównie słucham pierwszego programu. Żadnych esek, eremefów czy złotych przebojów.

No i ten gramofon - 1200MK2 można już kupić za ok. 1500 zł. Chyba że mi znowu odradzicie Technicsa icon_wink.gif Ale jeśli chodzi o opinie, to wszyscy ten gramofon zachwalają. Nie spotkałem się z ani jedną negatywną opinią. Ewentualnie można też w podobnym budżecie kupić coś innego, lepszego. Ale gramofony audiofilskie są znacznie droższe niż te didżejskie.

A czy zna ktoś z Was ten wzmacniacz?
http://allegro.pl/showItem2.php?item=4626829996
Widzę, że ktoś go sprzedaje razem z gramofonem. Ciekawy jestem jak gra takie połączenie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Jak miałbyś na kolumny 1000-1200 zł jak planujesz, to byłoby super. Jakieś fajne kolumny można kupić na pewno.
Odnośnie gramofonu, to ten Technics to rakieta, jeden z lepszych gramofonów jakie miałem. To maszyna z potencjałem, którego nie sposób wykorzystać przy samym słuchaniu muzyki, ale oczywiście do tego nadaje się znakomicie.
Oczywiście.możesz także kupić inny świetny gramofon za te pieniądze np. Thorensa TD318, a nawet przy odrobinie szczęścia TD320.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej, to gramofon który stanowi niedościgniony wzór dla wszystkich prężnie powstających klonów. Mój znajomy zajmuje się tym od lat, tak więc widziałem różne gramofony do takich celów. Jednak nawet w erze kiedy DJ gra na cedekach, mój znajomy nadal ma cztery sztuki Technicsa (chociaż najczęściej używa teraz tych drugich). No cóż, takie czasy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...