Skocz do zawartości

Dobór kolumn


konrad111

Recommended Posts

Witam,

Jestem nowym forumowiczem, chciałbym poradzić się bardziej doświadoczych odemnie osób w kwestii doboru kolumn. Obecnie posiadam zestaw karman kardon hk3700 i kolumny harman kardon speaker mass, w niedalekiej przyszłości jestem zainteresowany zakupem wzmacniacza harman kardon hk 990 i tu pojawia się zapytanie co możecie poradzić w kwestii kolumn do tegoż wzmacniacza, budżet na kolumny 5000-6000 zł jestem otwarty na propozycję kolumn nowych jak i używanych, ponieszczenie, w którym znajduję się teraz zestaw to 12m2, docelowo zestaw będzie niedługo w pomieszczeniu 20m, z góry dziękuję za pomoc i przepraszam jeżeli zapomniałem o jakiejś istotne,j ułatwiającej informacji, tak jak wspominałem jestem nowy na forum.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak podstawa icon_smile.gif Słucham przeważnie Pink Floydów, Black Sabbath itp. ale i muzyki elektronicznej, co do oczekiwań ważne dla mnie są instrumenty nie sam wokal, nie chcę też piłować kolumn jeżeli chodzi o głośność żeby poczuć trochę mocy, mineły mi czasy kiedy dudnie i bass to było coś, dziękuję za zainteresowanie i pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko słabo to opisałeś. Chcesz kupić sprzęt za poważne już pieniądze a nie chcesz sobie pomóc, nie starasz się.
Chodzi o to, że jednak podałeś zbyt mało danych. Poczytaj jednak to i spróbuj jeszcze coś napisać:
http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html
Tymczasem zapytam o kilka spraw i postaraj się w miarę dokładnie odpowiedzieć.
Dlaczego wybrałeś wzmacniacz HK 990? przywiązanie do marki, czy słuchałeś i Ci się spodobał?
Z jakimi kolumnami go słuchałeś, jeśli w ogóle?
Po co Ci tak mocny wzmacniacz w pokoju 12m2 ? Czyżbyś zamierzał napędzać niskoskuteczne kolumny typu Harbeth czy Spendor?
W sumie gdyby nie muzyka jakiej słuchasz, poleciłbym Ci do tego pomieszczenia i tego wzmacniacza takie kolumny.
Choć ja bym słuchał rocka i na nich.
No chyba, że jednak nie musi to być wzmacniacz HK?
Szkoda, że nic nie napisałeś o swoich preferencjach brzmieniowych. Jaki dźwięk lubisz?
Do tak niedużego pokoju można by pewnie wstawić kolumny podłogowe, ale bez sprawdzenia jak się tam sprawdzą obawiałbym się.
Bardziej widziałbym tam wyższej klasy monitory na standach, które dobrze zagrałyby z HK. Oto przykłady:
http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/36/171783.php (B&W 805S)
http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/37/172426.php (Monitor Audio GX100)

Jedne i drugie masz ze standami. Kolumny warto by odstawić od ścian na kilkadziesiąt centymetrów. Bardziej wrażliwe na to są B&W.
Do podobnej klasy zestawu warto by mieć równie dobrej jakości źródło. To kolejna rzecz o której nie napisałeś.
HK 990 lepiej gra na wejściach XLR, więc przydałoby się źródło o torze zbalansowanym.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi, kiepski opis nie bierze się z mojego lenistwa a raczej z tego, że brakuje mi powiedzmy słownictwa audiofilskiego icon_smile.gif a nie chce wypisywać cudów, o których nie mam pojęcia, potrafię docenic dzwięki i wiem co robi na mnie wrażenie. F1angel dzięki za przykłady poczytam i postaram się odsłuchać tych dwóch pozycji, które mi zproponowałeś,z mojego harmana jestem zadowolony a biorąc pod uwage, że niedługo zmieniam lokal i zestaw będzie w pokoju 20m pomyślałem, że 990 to dobry pomysł i że może to być sprzęt już docelowy bo do tego modelu to już chyba tylko ewentualna wymiana kolumn pozostaje. Co do żródła mam stary odtwarzacz cd onkyo ale i jego planuje wymienić, tu też jestem otwarty na podpowiedzi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj coś tu o interesujących Cię cenowo produktach http://audio.com.pl/testy/zespoly-glosnikowe/2/1 skonfrontuj to do Twoich obecnych doświadczeń . Może trafisz na coś odpowiedniego, jakąś markę, model, przy okazji wyrobisz u siebie pełną możliwość wyrażenia cech tego co byś chciał, w tym budżecie to ważne, kolumny za 5 tys to nie skarpetki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kolumny, to były przykłady a nie propozycje. Chodzi o to, czy zdecydujesz się na kolumny podłogowe, czy standowe.
Propozycje nastąpią później. Jak jednak coś napiszesz o czym mowa w Pierwszych Postach... i odpowiesz na moje pytania (nalegam).
Słownictwo może być jak najbardziej Twoje. Pisz jak czujesz, jak myślisz. Nikt się nie będzie śmiał z niefachowych określeń.
Nieścisłości sobie wyjaśnimy.
Jeśli to faktycznie nie lenistwo, to oczekujemy na dużo większe Twoje zaangażowanie w temat. Nie muszę Ci chyba wyjaśniać jakie to ważne dla końcowego efektu?
Chyba, że wydać 5-6 kzł na kolumny i nie trafić, to dla Ciebie jak splunąć? icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie stać mnie by pomylić się z zakupem kolumn za 5000 zł icon_smile.gif, postaram się zebrać wszystko do jednego worka. Mój budżet to 5000-6000 zł, sprzęt może być nowy lub używany nie upieram się na siłę na hk990 w kwestii wzmacniacza, pieniądze jakie mogę przeznaczyć na wzmacniacz i źródło (cd) to do 6000zł tu także w grę wchodzi sprzęt nowy jak i używany, bardziej jestem skłonny by kolumny były kolumnami podłogowym. Obecnie sprzęt będzie znajdował się w pokoju 12m ale docelowo w niedługiej przyszłości będzie to 20m, w każdym przypadku pokoje są prostokątne skromnie umeblowane :)bardzo chciałbym aby był to już sprzęt docelowy na lata, jeżeli chodzi o funkcjonalność oczekuję tylko dobrego stereo, jak wspominałem słucham pink floydów Black sabbath , rocka ale także muzyki elektronicznej, w kwestii tego co lubię w słuchaniu muzyki to wokal jest mniej ważny najbardziej cieszą mnie wyraziste solówki instrumentalne, dynamiczne przejścia przeróżnych instrumentów jak dla przykładu w yet another movie floydów, w kwestii basu lubię gdy jest charaktery ale nie brutalny. Mam nadzieję, że się trochę poprawiłem.icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 12m2 ? No proszę Cię... . W 20m2 już lepiej. Ale też ryzykownie, choć Zukzukzuk pisał, że tak spore kolumny grają nawet w mniejszych. Tylko ja uparcie twierdzę, że to są pokoje raczej wyjątkowe o specyficznym rozkładzie modów własnych. Większość pomieszczeń o tych rozmiarach jednak nadmiernie wzmocni niskie tony z takich kolumn.
Spróbować oczywiście zawsze można. Byle nie kupować w ciemno.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...