Skocz do zawartości

Standy


Mr_Hide

Recommended Posts

Cytat

jestem użytkownikiem cokołów i cenie je choćby za sam piękny wygląd icon_wink.gif


No, ja też bym chciał cenić, ale...

Wczoraj mojej Lepsze Połowie przedstawiłem kilka modeli standów, aby wybrała sobie ten, który jej wizuanie będzie najbardziej odpowiadał. (Zdaję sobie sprawę, że nie koniecznie będą to te najlepsze. icon_sad.gif)
No, i moja Najdroższa przeżyła małe załamanie nerwowe, że coś tak SZPETNEGO miałoby stanąć w naszym pokoju! icon_eek.gif
Bardzo zrobiło mi się jej żal (prawie tak bardzo, jak ewentualnej straty na jakości odsłuchu, a może nawet bardzej ?) i główkuję, coby z tym faktem począć...

Jeśli kategorycznie standy zostaną oprotestowane, pozostanie mi te kolumienki (od Pianocrafta, śliczne, czarne maleństwa!) gdzieś na jakiś wolnostojący drewniany postumencik wrzucić (np. sosnowy stojak do płyt icon_sad.gificon_sad.gif).
Wiem, że to ubliży Waszym pryncypiom, ale odważę się zapytać: czy w takiej sytuacji pomogłoby postawienie kolumienek na kolcach lub jakichś "amortyzatorach" (i razem z nimi na mebelku) ? I jaka powinna być w przybliżeniu przestrzeń wolna za głośnikiem, który ma otwór bass-reflex z tyłu?

Rozwodu z powodu standów nie planuję... icon_wink.gif

Pozdrawiam @ll.

P.S. Gdyby jednak wybierać z budżetowych standów, poradzcie proszę, czy ostotne będą różnice w brzmieniu (Pianocrafta) pomiędzy tymi budżetowymi standami:
B-Tec BT606 (fajne, bo tanie!:))
Premier S26 (też niedrogie icon_smile.gif)
ROGOZ R-Audio
ROGOZ R-Audio (grube)
Audio Forte VER E76. Edytowano przez cz58y
Wątek oddzielony od tematu "Jakie standy i co z kolcami?"
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mr_Hide
No to masz ciężki orzech do zgryzienia.
Jeśli miałbyś stawiać kolumny na jakimś regale, półce wolno stojącej pamiętaj, że na każdy taki mebel przenoszą się drgania z grających kolumn. Mebel taki musi być stabilny. Odstęp od ścian to w zasadzie minimum 50 cm.

Z przedstawionych przez Ciebie standów właściwie wszystkie są przyzwoicie wykonane. Sam obecnie używam standów VAP z AudioForte i jestem z nich bardzo zadowolony. Standy są bardzo stabilne i solidnie wykonane. Oczywiście są zasypane piaskiem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Najlepiej kupować kolumny z otworem bass reflexu do przodu,Zdecydowanie ułatwia to ich ustawienie.


Kolumny z BR z przodu faktycznie można łątwiej ustawić np:bilżej ściany,ale z BR z tyłu można lepiej kontrolować natężenie basu.Pozatym w kolumnach z przednim BR przy cichym graniu może być uciążliwe wydobywanie się powietrza z tunelu BR.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pozatym w kolumnach z przednim BR przy cichym graniu może być uciążliwe wydobywanie się powietrza z tunelu BR.


Ale wtedy gdy z kolumn wydobywają się tylko dźwięki o najniższej częstotliwości. Bo inaczej tony średnie i wysokie zagłuszą ten niekorzystny efekt. Oraz wtedy gdy wylot BR jest źle wyprofilowany, co często się zdarza w tańszych konstrukcjach kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Oraz wtedy gdy wylot BR jest źle wyprofilowany, co często się zdarza w tańszych konstrukcjach kolumn.


Źle dobrany i nie wyprofilowany odpowiednio tunel Bass Reflex może dać się nieźle we znaki.Znam to z autopsji,miałem kiedyś subwoofer Tonsila 200 i przy niskim basie było słychać głośne furczenie powietrza.Było to dość żenujące.Moje obecne Jamo mają BR z tyłu i też potrafią niską zejść,ale niema mowy o jakiś innych odgłosach oprócz mruczenia basu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
Cytat

O tym nie pomyślałem.Rzeczywiście może być słyszalne przepływające przez otwór powietrze. Czyli co ? Kolumny zamknięte teraz prawie nie spotykane.



Jeśli BR z tyłu, a kłopot ustawić w należytej odległości od ściany to zostają gąbeczki do otworu BR. Bas się nieco spłyca ale coś za coś - albo żona (i gąbeczki) albo dźwięk (i standy) icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

(...)Jeśli BR z tyłu, a kłopot ustawić w należytej odległości od ściany to zostają gąbeczki do otworu BR. Bas się nieco spłyca ale coś za coś - albo żona (i gąbeczki) albo dźwięk (i standy) icon_wink.gif


Ha ha, rozbawiłeś mnie!

Odkurzasz temacik sprzed roku... Z jego perspektywy mogę zeznać, że jest "żona bez gąbeczek" icon_wink.gif
Monitorki stoją sobie na standach B-Tech BT606 (kolor wybrała moja Lepsza Połowa, jakżeby inaczej!), standy na kolcach, kolce na podkładach...
"Zoptymalizowałem" ustawienie kolumienek względem parametrów (kolejność nieprzypadkowa!):
1) aby żona mogła z nimi wytrzymać icon_wink.gif
2) aby brzmienie zestawu jak najmniej ucierpiało (w tym: jakieś 30-40 cm od ściany).

Audiofilskie mistrzostwo świata to-to nie jest, wielu (w tym i ja icon_sad.gif) by się przyczepiło do szczegółów, ale...
Muzyczka sobie gra, żona uśmiechnięta - w zasadzie to się nazywa OPTYMALIZACJA, no nie ??? icon_biggrin.gif

Czego wszystkim życzę!

Pozdrawiam @ll.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...