Skocz do zawartości

Recommended Posts

Musisz zwrócić uwagę na przynajmniej dwie ważne sprawy.
Wypadkowa impedancja kolumn podłączonych do poszczególnego kanału wzmacniacza, nie może być mniejsza od tego co pisze przy gniazdach połączeniowych. Impedancja kolumn powinna być podana na tabliczce z tyłu obudowy. Jak tam jej nie ma , to pisze to na głośniku basowym jak jest jeden, przy dwóch trzeba jeszcze podzielić ją przez dwa lub pomnożyć w zależności czy głośniki połączone są równolegle czy szeregowo.
Kolumny muszą być połączone w zgodnej polaryzacji + i - , inaczej będą przeszkadzały sobie zamiast współgrać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś czy wzmacniacz ma jedną parę zacisków kanału lewego i jedną dla prawego, czy ma dwie pary zacisków dla każdego kanału, czyli Spekers A i B. Opiszę sytuację z jedną parą zacisków głośnikowych.
Kabel głośnikowy ma dwa przewody, + i -.
Bierzesz kabel jednej kolumny, podpinasz plusowy przewód do plusowego złącza wyjściowego na głośniki. Będzie to kanał lewy (L). Drugi wolny przewód z pierwszej kolumny (minusowy) łączysz z przewodem plusowym drugiej kolumny. Połączenie to owiń taśmą izolacyjną, by nie doszło do przypadkowego zwarcia z obudową wzmacniacza. Drugi przewód z kabla drugiej kolumny (minusowy) podpinasz do minusowego złącza wyjściowego na głośniki. Jest to połączenie szeregowe.
Tak samo podłączasz drugą parę kolumn do złącz kanału prawego ®.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zrobiłem mały szkic połączenia. Może teraz pojmiesz to co opisałem poprzednio.
[attachment=343:KOLSZER.JPG]


Ale wtopa. Oczywiście można tak polączyć i wzmacniacz się nie spali. Ależ kolumna głośnikowa tym się różni od zwykłego opornika, że ma impedancje złożoną - indukcyjną. Nawet gdyby nie miała zwrotnicy, to przecież cewki głośników to są elementy indukcyjne. Podłączać do jednej kolumny drugą szeregowo - to tak samo jak podłączyć do kolumny szeregowo transformator. Grać będzie, ale dźwięk zostanie poważnie zniekształcony. Chyba że jakość dźwięku nie ma żadnego znaczenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ale wtopa.


Są Swięta Wielkiej Nocy więc będę grzeczny.

Kolego gatto cenię Twoją wiedzę teoretyczną, jest na wysokim poziomie, jednak to napisałem wyżej nie jest moim wymysłem, a napewno nie wtopą.
Szeregowe łączenie głośników w kolumnach jest często stosowane przez producentów tańszych i droższych konstrukcji, i nie dyskwalifikuje to je z tego powodu. Użytkownik nawet nie wie, w jaki sposób połączone ma wewnątrz głośniki. Piszę tu o konstrukcjach z dwoma takimi samymi głośnikami w jednej obudowie. Liczy się efekt końcowy, czyli brzmienie.

A wzmacniacze.
Tutaj też nie odkryłem ameryki. Wzmacniacze mające podwójne terminale głośnikowe dla każdego kanału stereo, przeważnie mają połączone je w układzie równoległym A + B. Napisałem w zasadzie, gdyż spotkałem takie wzmacniacze, a nawet miałem swego u siebie (nie pamiętam który to był, bo sporo lat już minęło, a miałem wzmacniaczy kilkanaście) które mają wyjścia A i B łaczone szeregowo. Innymi słowy, trzeba było mieć podłączone dwie pary kolumn do wzmacniacza, by po przełaczeniu na A + B mogły zagrać, gdyż podłączona tylko jedna para nie wydawała żadnego dźwięku.

I taki sam układ połaczeń proponuję koledze edek_14, który ma taki kaprys podłączenia sobie 4 kolumn do wzmacniacza stereo, nie wnikając jak to jemu będzie grało.

Wesołego Alleluja icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za "wtopę". Wszystkim życzę wesołych świąt.
Co do łączenia głośników wewnątrz kolumny, to mogą być połączone na wszelkie sposoby z wykorzystaniem najczęściej filtrów. Połączenie szeregowe można spotkać bardzo rzadko. W lepszych markach jest to wynik zamierzeń konstrukcyjnych powiązany z uwzględnieniem wpływu indukcyjnej impedancji na dźwięk i zastosowaniem odpowiednio opracowanej zwrotnicy dostosowanej do takiego tandemu. W tańszych (najtańszych) markach nikt nie zawraca sobie głowy jakością brzmienia, więc można napotkać połączenia szeregowe bez żadnych nawet zwrotnic - i tak bedzie grało.
Co do wzmacniaczy, to szeregowe połączenie A + B jest raczej rzadko spotykanym reliktem. Chyba producent włąśnie chciął zabezpieczyć wzmacniacz przed spaleniem. 20 - 50 lat temu wymyślano różne rzeczy, chyba najwięcej dziwactw było w konstruowaniu kolumn głośnikowych (aż do dźiś). Nie jestem zwolennikiem ślepej wiary w słuszność czego kolwiek tylko dla tego, że ktoś kiedyś to wyprodukował. Wolę mieć jasność jak działa i do czego prowadzi takie czy inne rozwiązanie techniczne.
Krócej mówiąc, szeregowe połączenie głośników prowadzi do wyrażnego stłumienia góry pasma i uwypuklenia dołów. Równość harakterystyki częstotliwościowej jest jednym z podstawowych parametrów określających jakość. Więc nie wiem jak grzecznie nazwać propozycję jej zniekształcenia. W pewnym stopniu można to skompensować regulatorami barwy na wzmacniaczu, ale nie w 100%. Czy warto psuć żeby potem poprawiać?
Z drugiej strony to jest dział DIY, więc możliwe, że zabawa w majsterkowanie jest w tym przypadku ważniejsza od jakości dźwięku. Więs jeszcze raz życzę wesołych świąt i miłej zabawy z kabelkami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KENWOOD subwoofer KFC- W112S jest pasywny i on odpada. Z pozostałych nie polecam żadnego , chociaż VK7510 może kusić wielkością głośnika i mocą. Jak on gra to nie wiem, nie wsłuchiwałem się.
W kwocie do 300zł, bo tyle kosztują wybrane suby, może powalczyć w aukcjach z licytacją. Tam są lepsze konstrukcje sprawdzonych marek.
http://www.allegro.pl/item334036962_infini...omowe_bcm_.html
http://www.allegro.pl/item328058528_aktywn...o_e4sub_1_.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...