Skocz do zawartości

Zestaw stereo


ryan

Recommended Posts

Witam

Przymierzam się do zakupu nowego zestawu stereo.
Chcę na to przeznaczyć 4-6k zł. Pokój w którym miałby być umieszczony zestaw ma wymiary 2,5x5 i praktycznie przygotuję go tak, że poza biurkiem, nic nie będzie przeszkadzać w rozchodzeniu się dźwięku.

Słucham głównie rock i metal, czasami też coś z pop i muzyki klasycznej.
Głównie zależy mi na dobrym selektywnym brzmieniu z naciskiem na dolne i średnie rejestry. Dodatkowo fajnie byłoby, gdyby bas był wyraźny a nie zwykłe pierdzenie icon_smile.gif

Niestety nie znam się kompletnie na takim sprzęcie dlatego proszę o porady od czego zacząć icon_smile.gif

Moc zestawu nie musi być wysoka. Nie słucham głośno muzyki raczej interesuje mnie ilość rozmaitych dźwięków jakie da się wyłapać.

Update: Podnoszę swój budżet do 12k
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze namawiam Cię na sprzęt używany, a chociaż kolumny. Dlaczego ? Poczytaj tematy w których autorzy zakładają podobny budżet i zobacz co można kupić za takie pieniądze w porównaniu do sprzętu nowego.
A dodatkowo w poprzednim poście, chodziło mi o to żebyś określił co ma się zawierać w zestawie, czyli :wzmacniacz, kolumny + odtwarzacz cd, tuner ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radia słucham tylko w samochodzie w drodze do i z pracy a płyt CD nie kupuje od wieków więc wystarczą same kolumny ze wzmacniaczem.
Wolę sprzęt nowy - jeśli wydaje kilka tysięcy to nie chce mieć czegoś używanego. Wolę mieć gwarancję icon_smile.gif

http://www.q21.pl/harman-kardon-hk-3770-jbl-es-90.html - podoba mi się wygląd. Czy to jest dobra opcja?
Niestety jestem laikiem a kolumn do wyboru i wzmaków jest od groma.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Jeśli wolisz gorszy sprzęt a tylko rok dwa spokoju i później stoisz właściwie przed takim samym problemem jak właściciele sprzętu używanego, to Twoja sprawa. A tym, że używany, dobrej klasy za te pieniądze może pograć nawet dłużej niż niejeden nowy.

Komplet JBL, Harman Kardon jest kompletem dlatego, że producent, to Harman Group posiadający takie marki jak obydwie powyższe oraz Mark Levinson, Infinity, AKG, Lexicon, Revel, Studer, Crown i inne.

Pomieszczenie 2,5x5m, to kicha w której trudno będzie przyzwoicie ustawić kolumny. Miałem pokój o podobnych wymiarach i wiem co to za męka.
Dałem jakoś radę, ale kolumny, to były monitory na standach a ściany dobrze zaopatrzone ustrojami tłumiąco rozpraszającymi (w odpowiednich miejscach.
Do Twojego pokoju proponuję jednak zdecydowanie mniejsze gabarytowo podłogówki niż JBL ES90, bo zamiast muzyki możesz mieć samo "bassocontinuo" icon_wink.gif
Wzmacniacz? Nie najgorszy, ale chyba można znaleźć ciekawszy. A może jednak pomyślisz o monitorach standowych?
Co Ty na to wszystko?

Zgłoś się do mnie na PW i podaj adres mailowy, jeśli nie za bardzo orientujesz się w temacie a chciałbyś poczytać. Bo naprawdę warto. Akustyka jest jednym z najważniejszych elementów dobrego odbioru muzyki w stereo i bardzo niestety lekceważona, stąd często kiepskie brzmienie nawet dość drogiego sprzętu audio.

I mała uwaga. W stereo kolumny, to kolumny stereo albo po prostu kolumny. I wiadomo, że chodzi o dwie kolumny. Zestaw 2.0, to określenie rodem z kina domowego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przepadam za Focalami a sprzęt Marantz tylko wybiórczo. O ile odtwarzacze mają dobre, to wzmacniacze rzadko. Czyli tak sobie.
Na tym tle twierdzę, że można znaleźć wśród nowych lepszy zestaw a używany co najmniej o klasę, dwie lepszy.
Może w nocy czegoś poszukam, bo teraz nie mam czasu. Ale koledzy coś pewnie tymczasem podpowiedzą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A co myślicie o takim zestawie: http://www.q21.pl/marantz-pm-6005-cd-6005-...l-aria-926.html
Jestem skłonny przekroczyć swój budżet na lepszy sprzęt.



Stary ten wzmacniacz nie pociągnie dobrze tych kolumn które schodzą do 2,9 Ohm. Może PM7005 lub 8005 da bardziej rade ale wtedy znacznie przekroczy twój budżet.
Q21 niby powinnni się znać na odpowiednim dopasowaniu sprzętu pod względem brzmienia ale taki błąd w podstawowych sprawach ? Rozumiem sprzedać ale niech nie robią takich kombinacji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wątku też to napiszę. Były kłopoty na forum, nie mogłem znaleźć swoich wpisów ani nowych wątków. Zieluwid nadal ma takie kłopoty. Ja nie pisałem, bo mnie wkurzała taka sytuacja. Dlatego nie podałem swoich typów. Może uda mi się dziś w nocy, bo teraz już nie zdążę.
Tomgda, masz rację. Choć dziwi to, bo dotychczas Q21 dobzre doradzali w kwestii nowego sprzętu. Może zmienili tam piszącego na kogoś mniej doświadczonego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pokoju tego typu widziałbym zdecydowanie kolumny standowe. Tu masz bardzo dobrze grające Xaviany, kwestia ustalenia i negocjacji ceny
http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/38/172729.php
Albo Sonus Faber Minuetto. Miałem, polecam. Są świetne. Z tych co to nie mają większych wad i im lepszy wzmacniacz, tym lepiej grają. Podobnie zresztą powyższe Xaviany. http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/37/172017.php
Lub też ATC SCM7 http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/35/171283.php
Ale mogą być też QBA Sobieski 3 http://www.hifi.pl/recenzje/kolumny/qba-sobieski3.php
Oraz Jamo Concert 8 http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/37/172171.php

Wybierać przebierać. Nowych i tak dobrych w takich cenach się nie kupi. A można negocjować.
Zobacz ile kolumn znalazłem na jednym tylko portalu ogłoszeniowym.
Oczywiście każde z nich inaczej grają, na co innego kładą nacisk. Potrzebne są im również dobre standy.
Wzmacniaczy na razie nie proponuję, bo dopiero po wybraniu kolumn można będzie coś dopasować.

Wysyłam ten post, ale nie wiem, czy go później znajdę. Niestety na forum ciągle coś się złego dzieje. Nie widzę najnowszych postów ani swoich najnowszych wpisów. A jak znajdę, to nie mogę nic napisać.
Dałem znać komu trzeba, ale zobaczymy, czy coś z tego będzie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryan, odradzałem Ci duże podłogówki do Twojego pokoju. Ale Ty widzę swoje. No to proszę napisz mi jak sobie wyobrażasz ustawienie tak dużych kolumn w swoim pokoju? Już nawet nie chodzi o jego metraż (choć jak dla mnie to w 7 przypadkach na 10 będzie porażka z dużymi podłogówkami) tylko o proporcje. Jesli ustawisz je przy ścianie 2.5 metra, to jaki będzie rozstaw tych kolumn (baza stereo)? 160-180cm? I tak ściany boczne będą zbyt blisko. Dźwięk będzie się odbijał od nich, powstanie chaos.
Natomiast jeśli postawisz przy dłuższej ścianie, to rozstawisz jak należy i od bocznych będzie daleko. Super. Ale jak zrobisz by zachować kilkudziesięciocentymetrowy odstęp od ściany z tyłu zestwwów, aby kolumny nie znalazły się przed Tobą a nie wręcz po Twojej lewej i prawej stronie? Poza tym siedzenie tak umiejscowione, że tylna ściana jest bezpośrednio za Tobą wręcz bez żadnego odstępu też jest złe dla dźwięku. Będzie się bardzo odbijał od niej. Więc za Tobą w takim wypadku muszą być ustroje mocno pochłaniające dźwięk. tak czy inaczej takie rozstawienie kolumn i umiejscowienie punktu odsłuchowego, to czysta groteska.
Dlatego uparcie twierdzę, że tylko monitory standowe i to odpowiednie mogą dać Ci dobry dźwięk w tych warunkach.


Zresztą bez ustrojów akustycznych w tym pokoju nie za bardzo wyobrażam sobie poważny odsłuch mając na uwadze klasę sprzętu.
I to bez względu na to, jakie kolumny wybierzesz.
Czytałeś mam nadzieję o akustyce i ustawianiu sprzętu, powinieneś wiedzieć.

Na razie niczego nie szukałem (pomijając propozycje "na szybko" z poprzedniego, ale też chyba już nie do końca aktualne, bo widzę, ze budżet się zwiększył), bo poświęcę czas, wyszukam fajne monitory a Ty być może uprzesz się na duże podłogowe i na nic to wszystko. Jeśli muszą być podłogowe, to naprawdę jakieś niewielkie, właściwie takie raczej monitory rozbudowane do wersji podłogowej. Ale w ofercie typowych monitorów standowych będziesz miał dużo większy wybór. I wcale nie oznacza to, że nie będziesz miał dobrych niskich tonów. Wręcz odwrotnie. Będą lepsze niż z podłogówek, bo nie skompresowane. Może nie schodzące tak nisko, ale bardziej energetyczne, barwniejsze, może nawet odczuwalnie mocniejsze.

I jeszcze jedno, ważne. Przy krótszej czy dłuższej ścianie będą stać kolumny, bo to ważne w wyborze.
Zastanów się nad tym wszystkim i napisz co myślisz.


ps. no i mamy trzy moje posty jeden pod drugim. Nie widziałem ich wcześniej, myślałem, że przepadły, a tu się znów pojawiły icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z f1angel masz na tyle duży budżet że możesz spokojnie kupić bardzo dobry, nietuzinkowy i wyrafinowany zestaw stereo, nowy, bo taki chcesz.
Nie bardzo widzę i słyszę w takim wąskim pokoju rzeczy o których piszesz, zestaw harmana z jbl, zresztą tam fajnej ciepłej średnicy i basu niezawiele, choć w takim pokoju dudnienie pewno będzie, tylko czy o nie chodzi? Potem piszesz o dużych focalach .
Sam mam w mieszkaniu jednen z pokoi o podobnych wymiarach 2,5 x4,2 i w grę wchodzą tam tylko monitory. Natężenie dźwięku i niskich tonów, niskiej średnicy, na średniej klasy monitorach z niskośrednio tonową 13 czy 16 jest więcej niż dobre. Wstawianie kolumn podłogowych, jak te które zaproponowałeś na początku to jak wycieczka tirem przez centrum miasta do marketu po zakupy-zero przyjemności i sensu, inna sprawa że mało wyrafinowana (jbl es), patrząc przez pryzmat budżetu.
Na Twoim miejscu kupiłbym wzmacniacz i odtwarzacz cd z takiego poziomu cenowego na jaki mnie stać, choć lepiej z przedziału brzmieniowego jaki mi odpowiada, a kolumny kupiłbym typu właśnie monitor, większy monitor. Może się okazać że kupując wzmacniacz i cd niebędzie problemu z wypożyczeniem pary monitorów na test, w tym właśnie pokoju, aby przekonać się że są tam lepszym rozwiązaniem. Dobrze dobrane, nawet takie za 2 tys para, lepiej sprawdzą się niż zaduże droższe podłogówki .

Piszesz że możesz przenaczyć wiecej pieniędzy na lepszy sprzęt, ale lepiej zagra niekoniecznie droższy, tylko dobrze dobrany( zwłaszcza wielkością kolumn) i dopasowany tak do pomieszczenia jak i preferencji brzmienia muzyki ( brzmienie kolumn, wzmacniacza).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie upieram się przy kolumnach. W grę wchodzą też walory estetyczne. W pokoju mam trochę sprzętu muzycznego (klawisze, gitara itd) więc ładnie to wszystko by mi się komponowało. Duże kolumny robią większe wrażenie niż kolumny podstawkowe.

Dopiero dzisiaj miałem czas dokładniej zapoznać się z materiałami o akustyce i ustawieniu sprzętu. Faktycznie będę miał z tym wielki problem.
Zmierzyłem dokładnie swój pokój szerokość to 2,7 a długość to 5,2. Drugi pokój w którym mógłbym ustawić sprzęt ma wymiary 4,3x4,6 i w przyszłości będę planował połączyć go z innym pokojem tworząc większy salon. Ale to dopiero za parę lat.

Wolałbym duże fajne kolumny które ładnie wyglądają tak jak te Focal Aria ale w takim razie na poważnie zastanowię się nad monitorami. Z racji tego, że podwyższyłem sobie budżet interesuje mnie wyłącznie nowy sprzęt icon_smile.gif

Jeszce jedno pytanie, czy Waszym zdaniem do takiego pokoju jest sens wydawać tyle pieniędzy? Bardzo chciałbym mieć piękne brzmienie ale jeśli w tym momencie nie ma na to opcji to trudno :/
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jest sens, jeśli zamierzasz czerpać przyjemność ze słuchania muzyki. Właśnie dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup sprzętu używanego. Gdy za jakiś czas zmienisz pokój odsłuchowy na większy i zajdzie konieczność wymiany któregoś z elementów toru, sprzęt obecnie nowy straci na swej wartości, może nawet do 70%. Przy odsprzedaży używek możesz stracić niewiele, wyjść na zero lub nawet trochę zarobić. Zakładając 50 do 60 % Twego budżetu na kolumny wychodzi max. 6000zł. W zasięgu masz np. JMLab Utopia Micro (jeśli nikt nie będzie licytować) - zadaj sobie trud i znajdź ich pierwotną cenę.

A potem pomyśl, gdybyś sam wydał tyle kasy na kolumny, jakbyś się z nimi obchodził? Targałbyś po imprezach, grałbyś ile fabryka dała, stawiałbyś na nich kwiatki i podlewał icon_eek.gif ? Bo pewnie tego się obawiasz, że sprzęt używany jest zajeżdżony, zakatowany, zmasakrowany itp.
Sprzęt tani, dostępny dla wszystkich - owszem, zdarza się. Natomiast drogi bardzo rzadko.
Ponadto pierwotnie drogi sprzęt ma często lepszy design niż najtańszy dla mas. Przede wszystkim zaś zaaplikowano w takim wyższej klasy podzespoły, o dłuższej żywotności i stabilniejszych parametrach (np. kondensatory we wzmacniaczach Accuphase z lat 70 po dziś dzień "trzymają" swoją pojemność).


A wiesz, co mi się kiedyś trafiło? Kupiłem kolumny na handel, Infinity Kappa 8.2i. Miały one, hmm fabryczny defekt, od nowości. Zgadnij co?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Duże kolumny robią większe wrażenie niż kolumny podstawkowe.


I oby to było dobre wrażenie, chyba że o wrażenie tu tylko chodzi icon_wink.gif
Zaś co do tego co napisł Profi absolutnie racja. Dodam tylko że o ile gwarancje na wzmacniacz w przypadku awarii łątwo wyegzekwować, to w przypadku kolumn w sporej liczbie przypadków, wina ich awarii będzie leżeć po stronie klienta, bo za "głośno słuchał" - to tak w skrócie .

Wracając jeszcze do tzw. wrażenia, to jest sporo bardzo ładnych monitorów, wykonanych jak małe dzieła sztuki i nawet nie drogich, które wielkością wrażenia może nie zrobią, ale wzornictwem jak najbardziej, są jak ładne bibeloty, a że przy okazji dobrze zagraj w małym pokoju to druga sprawa.
Popatrz na piękne skrzynki tannoy z serii revolution, precision, firmie Sonus faber Venere 1.5, Wharfedale Jade 3, Paradigm Studio 10 v.5a, Monitor Audio silver, rx, a z nieco tańszych, Epos epic 1, Elac 63.2, indiana line diva 255 (choć nawet niedroga indiana nota 260 zasługuje na brawa) . Oczywiście to nowe kolumny, choć jest już ich też trochę na rynku wtórnym, koledzy pokazują Ci już nawet ciekawsze droższe modele.

Tak więc kup rozwojowy i przyszłosciowy wzmacniacz, ale kolumny kup z tych mniejszych, lepiej się sprawdzą, a zaoszczedzone pieniądze zachowaj do czasu przeprowadzki do większego( choć też nie wielkiego) pokoju.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...