Skocz do zawartości

Tuner radiowy - analogowy czy cyfrowy?


Recommended Posts

Cześć,

w innym wątku pytam o dobór kolumn do wzmacniacza Denon PMA-360, a w tym (żeby tamtego nie zaśmiecać) chciałbym Was prosić o doradzenie jaki tuner radiowy powinienem dołożyć do tamtego zestawu.

Do wydania na tuner mam 300 - 400 zł. Będzie on działał z wyżej wymienionym wzmacniaczem i głośnikami Aegis EVO 3. Pokój ma wielkość około 25 m.kw. Słucham głównie pierwszego programu. Nie zależy mi na RDSie - radia słucham a nie czytam co jest na wyświetlaczu. Nie zależy mi również na automatycznym wyszukiwaniu stacji (jak to jest w radiach cyfrowych). Radio przez 95% czasu będzie nastawione na jedną stację. Zależy mi na naturalnym dźwięku. Dobrze by było żeby tuner pasował wizualnie do wzmacniacza. Dźwięk jest oczywiście najważniejszy, ale estetyka też ma jakieś znaczenie.

Dlaczego analogowy? Bo ma swój klimat - wskazówki z poziomem sygnału, duży, czytelny wyświetlacz z podziałem częstotliwości - jeszcze jeśli jest ładnie podświetlany to też miło icon_smile.gif Co do różnicy w dźwięku - nie wiem, które oferują lepszy dźwięk. Nigdy nie miałem w domu cyfrowego radia, więc nie mam z czym porównać. Zawsze jakieś analogi - od Kasprzaka po Radmora.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że cyfrowym można dokłądniej dostroić stację, uniknąć przesłuchów, zwłaszcza że zagęszczenie stacji obok siebe na "skali" jest już bardzo duże .
Nie wypowiadam się które oferuje lepszą jakość, bo w sumie można zrobić udane jak i kiepskie obydwa rodzaje tunera. Jednak cyfrowe radia w klasie sprzętu hi-fi i to z rds'em są od przynajmniej 20 lat w ofercie firm.
Też mam swoją ulubioną stację, Chilli zet, jednak słucham też audycji na np. Trójce, Rmf classic, Wawie i wtedy wystarczy wybór jednego guziczka, bez szukania częstotliwości i domyślania się czy to aby napewna ta stacja, a nie inna .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasyczną przypadłością dawnych czasów był "station drift" (stopniowe rozstrajanie się tunera). W cyfrowym częstotliwość jest zablokowana na zycher, więc takie rzeczy nie powinny się dziać.
Jeśli nie mieszkasz w jakiejś wrednej dziurze nadawczo-odbiorczej, to hiper-precyzyjne dostrojenie tunera chyba nie powinno być problemem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za polecenie tego TU-530, widziałem go wczoraj na allegro - są takie dwa. Problem w tym, że mam wzmacniacz czarny, a ten tuner jest srebrny. Jeden sprzedawca, który ma tego TU-530 sprzedaje również wzmacniacz w podobnej stylistyce - Denon PMA-530. Sądząc po wadze wzmacniacza i poboru mocy jest znacznie potężniejszy niż mój PMA-360

530 - 11 kg, 480 W
360 - 5,8 kg, 200 W

Czy 530 posiada wyraźną przewagę nad 360 jeśli chodzi o brzmienie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest różnica między 217 a 317? Ile zł. może być warty 217 a ile 317?

A tak przy okazji - dzięki Wam odkrywam co raz to nowe marki, o których nigdy w życiu nie słyszałem. Dzięki! icon_wink.gif

Wzmacniacze Sansui widze się cenią. Jak jest z ich brzmieniem? Miękkie, twarde? Warto tak za dwa - trzy lata zainwestować w jakiś droższy używany wzmacniacz? Tak np. do 1000 zł?

Jak będzie brzmiał w połączeniu z winylem?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnicy raczej nie poczujesz jeżeli chodzi o brzmienie, to podobne. 317 ma dodatkową funkcję Noise Canceller. Zobacz manuale do obu :
http://www.hifiengine.com/manual_library/sansui/tu-217.shtml
[ SANSUI TU217 ]
http://www.hifiengine.com/manual_library/sansui/tu-317.shtml
[ SANSUI TU317 ]

Tutaj masz fajny opis :
http://www.audiostereo.pl/sansui_tu-217_tu...-335-549-4.html
[ SANSUI TU217 ]

Ja mam TU717 w idealnym stanie. Tutaj już musisz szykować się na wydatek, rzędu wzmacniacza, jaki planujesz kupić za jakiś czas.
Sansui grają bardzo przujemnie, zdecydowanie ciepło, słyszałem opinie że n nuta lampowego brzmienia (nie twierdzę, że wszystkie, ja porównania z lampą nie mam).
Ogólnie jeżeli lubisz ciepło z delikatnym ciemnym nalotem, to Sansui jak najbardziej. U mnie gra AU717.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Już icon_eek.gif ?!!! Gdzie, skąd, w jakim stanie ?


Źródło - Internet icon_smile.gif Allegro to nie jedyny bazar z używaną elektroniką icon_smile.gif Google pomogło - fraza "sansui tu-217 sprzedam" i wyszukało coś na jakimś lokalnym portalu z ogłoszeniami. Stan podobno salonowy.
http://olx.pl/oferta/tuner-sansui-tu-217-a...99-ID6uUuW.html

Cytat

Yeah! Jak działać to szybko icon_biggrin.gif

Wzmacniacz? Wzmacniacz? Tylko nie zapomnij, żeby miał wejście phono na gramofon.

p.s. teraz już za późno, ale właśnie zauważyłem coś takiego:

http://allegro.pl/musical-fidelity-e50-tun...4633029438.html


No właśnie te wzmacniacze Sansui mają zazwyczaj dwa wejścia phono, czasami też dwa na magnetofon, tuner i zazwyczaj tylko jedno AUX.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że jest wiele innych miejsc gdzie można szukać sprzętu. Raczej byłem bardzo zaskoczony Twoją szybką reakcją na moją propozycję.
Ale cieszę się, że postanowiłeś kupić ten tuner. Jeżeli wszystko jest w takim stanie jak na zdjęciach i w opisie, to bardzo dobrze trafiłeś. Powinieneś być zadowolony. Jak pisałem te tunery grają bardzo przyjemnie, a dodatkowo nocą tworzą nieziemski klimat. Stary dobry analog icon_wink.gif.

Co do wzmacniaczy, to jeszcze dodam, że mają bardzo dobre pre gramofonowe. Ale wzmacniacz to już chyba masz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...