Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw stereo (z CD i taśmami)


Piecyk

Recommended Posts

Witam,

Jestem fanem muzyki death/black metalowej z dosyć liczna już kolekcją płyt i kaset. Jak dotąd słuchałem tego głównie na wieży, dosyć starej w stylu "all in one" i pomyślałem, że w końcu warto by zainwestować w poważniejszy sprzęt grający.
Jeśli chodzi o wszelkie techniczne sprawy jestem totalnym laikiem i szczerze mówiąc totalnie nie mam do tego głowy, także proszę o pomoc.

Mój budżet nie jest jakoś oszałamiająco wysoki, bo na tą chwilę wynosi około 300-400zł, ale nie widzę problemu w kupowaniu zestawu po kawałku, jeśli ma to dać dużo lepsze efekty... Jednak na całość nie chciałbym wydać więcej jak 1000zł. Rozumiem, że takie pieniądze zostaje mi sprzęt używany. Da się coś sensownego zrobić z takim budżetem, czy lepiej dozbierać? Jeśli tak to ile?

Czytałem trochę i jak na razie wiem, że potrzebuje dwóch odtwarzaczy. Jednego do CD, a drugiego do kaset... I tak, odtwarzacz kaset jest mi potrzebny. Wiele nowych albumów black i death metalowych wychodzi na taśmach, a ja osobiście lubię brudne i surowe brzmienie kasety. No i oczywiście jakiś kolumn. Od razu powiem, że nie potrzebuje jakiejś wielkiej mocy, bo nie odczuwam potrzeby uszczęśliwienia całej okolicy moją muzyką. Co jeszcze będzie potrzebne? Jakiś wzmacniacz? Amplituner? Dodam, że w przyszłości rozważam też rozszerzenie wszystkiego o jakiś gramofon. Fajnie, by było gdyby całość można też było podłączyć do komputera. Choć to chyba nie jest jakiś wielki problem... Czy jest? Czy zapomniałem o jakimś ważnym elemencie? Na który element zwracać największą uwagę? Jakie ?funkcje? powinien mieć dobry sprzęt, a jakie są zbędną komplikacją? Jakie firmy są godne uwagi? Czy są jakieś pułapki i szczegóły czekające na potknięcia takiego laika jak ja? Nie wiem... Kable? Podstawy pod kolumny?

Lubię ostre gitarowe brzmienia, często dosyć surowe, ale zdarzają się też łagodniejsze rzeczy. Radia w ogóle nie słucham.
Pokój w którym wszystko miałby stać to kwadrat o boku ok 6.5-7 metrów i 3 metrach wysokości. Co do umeblowania i miejsca gdzie miałby stać głośniki. Prawdopodobnie w przyszłym roku będzie remont, więc i przemeblowanie, więc będzie można je ustawić dosyć dowolnie.

Mam nadzieję, że nie popełniłem, żadnej herezji i nie zadawałem jakiś głupich pytań na które bym znalazł odpowiedź w 3 minuty... Próbowałem szukać jakiegoś ogólnego poradnika czym się przy tym kierować, ale wszędzie były tylko porady co dobrać pod jakiś konkretny sprzęt.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, żeby nie było że nie wykazuje żadnej inicjatywy.
Postanowiłem, że jako pierwszy kupie magnetofon i z tego co się orientuje dobry sprzęt powinien mieć 3 głowice i dolby S. Czy potrzebne jest coś jeszcze? Udało mi się znaleźć na allegro Sony model TC-K661S w dobrym stanie za 120zł. Oprócz niego jest jeszcze ciekawy Technics RS-AZ6 ale o 50zł droższy. No i chyba najciekawszy (sądząc po opinii jaką ma firma) AKAI DX-57 za 200zł. To dobre oferty? Jeśli tak to który lepszy? Czy może coś innego byłoby lepsze?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim temacie rzuca się w oczy mały budżet i faktycznie duży metraż salonu, kubatura 3 m wysokość.
Jak wprowadziałbym w związku z tymi dwoma parametrami pewne zmiany. Skoro dotychczasowa wieża dalej gra ( magnetofon i kompakt ) i ma wyjście sygnału OUT zakup decka i odtwarzacza cd odłożyłbym na później i lepsze czasy .
W tak niedrogim systemie, odtwarzanie kompaktów na odtwarzaczu dvd ( a takowy pewnie masz) lub z tej miniwieży, nie przyniesie szkody dla dźwięku, a z pewnością nie największą. Podobnie wydawania sporej kasy na lepsze kable, bo metrów pewnie trochę potrzebujesz.
Lepiej budżet skoncentrować na maksymalnie dobrych kolumnach podłogowych, bo to one w największej mierze decydują o całosci dźwięku i wzmacniaczu lub amplitunerze stereo jeśli trafi się odpowiedni z wejściem na planowany gramofon( wejście takowe najczęściej jest, ale trzeba uważać).
Wydaje mi się że jeśli kolumny mają mieć dobry stan, pasowały do metrażu i aby pasowały Tobie brzmieniem, trzeba pilnie szukać po aukcjach i przeznaczyć min. 550zł (w przypadku niezwykłych okazji) lub najlepiej mieć w rezerwie 800-900zł( w tej cenie jest bardzo dużo ciekawych propozycji), wzmacniacz, ewentualnie amplituner stereo to 200zł -300zł.
Magnetofon, lub odtwarzacz CD to najmniejszy wydatek ok. 150 zł, jednak z racji innych priorytetów i faktu że można chyba używać obecnie posiadanych, odłożyłbym na później, chyba że trafi się niesamowita okazja. Tak więc po minimalnych kosztach i kompromisach 1100zł to minimum, 1600zł sprawi że zwłaszcza kolumny będą lepsze( więc i dźwięk jako taki), a reszta w lepszym stanie i funkcjonalności (pilot).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu jest problem, bo odtwarzacza DVD nie posiadam, a wieża jest w dosyć cienkim stanie. Nie dość, że dosyć długo stała na podłodze w pokoju gdzie łaził długowłosy owczarek niemiecki, który liniał z rozmachem, więc sprzęt nazbierał mnóstwo futra i kurzu. Na tyle, że jeden z dwóch decków jest totalnie zapchany i nie umiałem go wyczyścić na tyle, żeby odtwarzał kasety. Z drugim poszło lepiej, ale jakość i tak pozostawia wiele do życzenia. Zależy mi jednak na tym, żeby kasety też działały jak trzeba. O głośnikach nie wspomnę, bo kiedyś zostały zaatakowane przez młodsze rodzeństwo i jeden ma wgniecioną membranę. Zresztą sprzęt jest dość stary jak wspomniałem.
A nie dało by się podłączyć kompa i magnetofonu do wzmacniacza i dalej do głośników? jeśli tak czy potrzeba jakiegoś specjalnego sprzętu? Czytałem w jakimś temacie, że są jakiejś przejściówki żeby podłączyć mp3 albo komputer pod zestaw.
Co do tych głośników... 800-900zł to trochę więcej niż przewidywałem, ale nie miałem pojęcia, że rozmiar pokoju ma aż taki wpływ... Nie da się tego jakoś obejść? Albo skombinować jakaś ekonomiczną wersję, która może nie będzie grała doskonale, ale nie nadwyręży aż tak mojego budżetu, ale z możliwością podmiany głośników na "docelowe" gdy przyjdą lepsze czasy?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podłączenia komputera, z którego oczywiście można odtwarzać płyty cd, czy muzykę w formcie mp3,flac, do wzmacniacza nie potrzebujesz wymyślnych i drogich urządzeń, wystarczy kabelek minijack na 2RCA. Taki kabelek za "dyszkę" nadaje się do PC jak i przenośnej mp3ki.
Wielkość kolumn ma znaczenie, i nie chodzi tu o magiczne moce w watach, tylko pewien odpowiedni rozmiar względem pokoju. Wszak słuchawkami nawet małej łazienki nie nagłośnisz dobrze. Oczywiście można kupić jakieś podłogowe kolumny, poniżej 700zł np. http://allegro.pl/quart-610-s-kolumny-ster...4630382258.html , http://allegro.pl/dual-clx-9150-kolumny-st...4632923506.html , http://allegro.pl/kolumny-podlogowe-gale-3...4652273180.html , http://allegro.pl/audiofilskie-duze-kolumn...4654659091.html. tak więc 550-650 zł to kwota za jaką można kupić coś co w miarę odpowiada i wygląda, bo jak przeznaczysz 400 zł na kolumny podłogwe to starczy najwyżej na altusy ze sparciałym zawieszeniem do renowacji, za 400zł to prędzej zadbane monitory, ale do tego pokoju będæ za małe . Wzmacniacz 250zł, razem 900zł jeśli muzyka na razie z komputera

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Jako pierwszy element, proponowałbym Ci poszukać kolumn. Jak kupisz kolumny, to będzie wiadomo jakiego mniej więcej szukać wzmacniacza.
I na co patrzeć, po pierwsze, zorientować się od kogo kupujesz. Co do samego wzmacniacza, to podstawowe informacje jak : Czy wzmacniacz jest w stanie oryginalnym, czy były przeprowadzane jakiekolwiek naprawy, czy miała miejsce jakakolwiek ingerencja w jego pierwotną konstrukcję, czyli tuning, jakieś inne poprawy, itp...
W jakiej kondycji jest wzmacniacz, zarówno technicznej, jak i wizualnej (w zależności od wymagań można poprosić o dokładne zdjęcia wzmacnaicza z zewnątrz, jak i zdjęcia wnętrza urządzenia).
Można zapytać, z jakimi kolumnami pracował wzmacniacz, jakie źródło było podpięte, z jakimi odtwarzaczami, kolumnami, kablami wzmacniacz brzmi najlepiej. Takie pytania, pozwolą Ci też zweryfikować od kogo kupujesz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
Dobrze, czas chyba wskrzesić temat.
Otóż szukam kolumn do zestawu, który udało mi się zebrać czyli
-Magnetofon - Denon DRM 510
-Odtwarzacz CD - DCD 910
-Wzmacniacz Onkyo 9210 (nie wiem czy jest jakiś bardzo super, dostałem w dobrym stanie zarówno wizualnym za przysłowiową "flaszkę" - a po podpięciu u znajomego grał ładnie)
Więc szukam kolumn, tak do 500zł które mógłbym podpiąć pod ten zestaw.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakich kolumn się spodziewasz za 500 zł do 45 m2 ?
Na pewno muszą być to dość duże, o sporych membranach głośników niskotonowych, kolumny podłogowe.
Na jakość już niestety nie licz. Bo tu potrzeba by było powyżej 800 a pewniej 1000 zł.

Znalazłem takie kolumny. Choć nie mogę z czystym sumieniem napisać, że je polecam.
http://allegro.pl/kolumny-iq-max-3-i5268043620.html
http://allegro.pl/heco-reflex-30h-kolumny-...5251138248.html
http://allegro.pl/kolumny-glosniki-quadral...5260399768.html
http://allegro.pl/kolumny-jamo-s-426-i5239964794.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponowałbym odłożyć zakup w czasie i zgromadzić więcej środków na kolumny. To jest bardzo duży metraż, ogromny. W porównaniu do niego ,taki budżet jest delikatnie mówiąc niewystarczający.
Dostałeś propozycje kolumn. Fajne, ale to jest wybór uwarunkowany, a raczej powinno się napisać ograniczony dostępnymi środkami.
Nie wiem czy planujesz zakup na dłużej, ale zapewniam Cię, że jak kupisz kolumny do 500 zł, to uwiążesz się na długi czas w nieświadomości o tym co mogłeś mieć w porównaniu do tego co masz. A ceną będzie kompromis pomiędzy przyzwoitym sprzętem, a takim co miał być i jest.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Te 800 zł, to myślałem raczej o jakiejś okazji. A te jak wiadomo czasem się trafiają.
Wzmacniacz w sumie może i dałby radę, ale kolumny muszą mieć dość wysoką efektywność. Tak z 90dB albo więcej.
Z drugiej jednak strony wzmacniacz Onkyo i takie kolumny jak napisałem zagrają w miarę nie najgorzej jeśli nie oczekujesz naprawdę wysokich poziomów głośności.
Albo inaczej. Jeśli budżet nie pozwala na coś lepszego, to lepiej mieć taki zestaw niż wcale go nie mieć. Z czasem można przecież w miarę przypływu gotówki pomyśleć np. o lepszym wzmacniaczu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie wiem jakich kolumn się spodziewasz za 500 zł do 45 m2 ?
Na pewno muszą być to dość duże, o sporych membranach głośników niskotonowych, kolumny podłogowe.
Na jakość już niestety nie licz. Bo tu potrzeba by było powyżej 800 a pewniej 1000 zł.

No i tego się trzymaj...

Cytat

Znalazłem takie kolumny. Choć nie mogę z czystym sumieniem napisać, że je polecam....
http://allegro.pl/kolumny-jamo-s-426-i5239964794.html

Te Jamo (podobnie jak sporo Jamo spośród tych najtańszych) są dość słabe - więc lepiej odpuść sobie.

Z tanich (do 500zł) i niezłych kolumn - w miarę często pojawiają się kolumny KODA AV-702F
W tej chwili są tylko nowe (w przeciętnej cenie 750zł) w sklepie w Warszawie
http://allegro.pl/kolumny-koda-av-702f-v-2...5203782210.html
Więc warto sprawdzać ogłoszenia na aledrogo, OLX i tego typu serwisach aukcyjnych

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
Witam ponownie po przerwie.
Kolumn ostatecznie nie kupiłem, bo auto mi się posypało i były ważniejsze rzeczy na głowie... ale problemy finansowe minęły, wiec wraca temat zestawu stereo.
Przeglądałem ostatnio allegro i trafiłem na kolumny STX F-140n i F-280n, czy ten sprzęt jest warty uwagi? Nowe kolumny, cena przystępna, a firma rodzima... Czy szukać czegoś używanego? Na allegro jest coś interesującego co by spełniło moje wymagania?
Budżet pozostał bez zmian, tak do 800zł?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...