Skocz do zawartości

problem:szybko kończący się bas


stayer

Recommended Posts

Witam.Mam "problem" ze swoim systemem audio.Wzmacniacz to Yamaha DSP-A1000 kolumny Yamaha NS-300 oraz subwoofer Yamaha NS-SW700.Problem polega na tym że w utworach w ktorym powinienem słyszeć bas rozciągnięty trwający jakiś moment dajmy na to sekundę słyszę go tylko jako pojedyncze krótkie uderzenie.Jeśli idzie o górę to raczej jest w porządku.Co może być powodem takiego stanu rzeczy?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dziwne. Kolumny raczej spore i powinieneś z nich już usłyszeć niezłe niskie tony, A plus jeszcze subwoofer, to naprawdę powinno trząść murami.
Sprawdź we wzmacniaczu, czy nie masz czegoś ustawionego tak, że odcina Ci niskie tony. Funkcje korekcyjne albo DSP.
Jeśli masz tam jakiś reset, przywracanie do ustawień fabrycznych, zrób to.
Nie napisałeś nic o pomieszczeniu. Jak duże jest, jak tam stoją kolumny (względem ścian)?
Czy wcześniej w tym pokoju grało coś co dawało dobre niskie tony? A może ten lub inny zestaw stał w innym miejscu. Spróbuj pzrestawić kolumny gdzie indziej.nawet tak na próbę. Choć nie wydaje mi się aby akustyka pomieszczenia powodowała aż tak dosadne wygaszanie niskich tonów. Prędzej coś z ustawieniem wzmacniacza albo z odcięciem niskich tonów w subwooferze. Tam też popatrz.
głośniki niskotonowe w kolumnach oraz głośnik w subwooferze oczywiście są sprawne, pracują, sprawdzałeś?
Gdyby nic nie pomagało, to wyłącz subwoofer (fizycznie go rozłącz z zestawu) i włącz kolumny stereo tylko w opcji stereo. Jak wówczas zagra zestaw?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Witam.Mam "problem" ze swoim systemem audio.Wzmacniacz to Yamaha DSP-A1000 kolumny Yamaha NS-300 oraz subwoofer Yamaha NS-SW700.Problem polega na tym że w utworach w ktorym powinienem słyszeć bas rozciągnięty trwający jakiś moment dajmy na to sekundę słyszę go tylko jako pojedyncze krótkie uderzenie.Jeśli idzie o górę to raczej jest w porządku.Co może być powodem takiego stanu rzeczy?


Powinienes sie cieszyc, to sie nazywa kontrola basu. icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolumn to wszystkie głośniki w nich pracują.Sub jest nowy, swieżo kupiony.Swoja droga kupilem go dlatego gdyz sadzilem ze rozwiaze problem.Ponadto jesli wsłucham sie w dzwiek kolumn i suba to z oboma tymi dzwiekami jest dokladnie ten sam problem .To co obstawiam za zrodło kłopotu to wzmacniacz.Ma on 22 lata.Pamietam że jeszcze jakis czas temu opcja w nim zwana "effect" czyli takie modyfikowanie dzwieku gdzie były rozne opcje jak disco,stadium,church,hole itd działały. bylo slychac wyrazne roznice w dzwieku.Teraz dzwiek jest cały czas taki sam bez wzgledu na to czy ten effect jest wlaczony czy nie.Pokretła bas treble działaja normalnie tak samo jak przycisk bass extension.Tak probowałem z ustawieniem , przystawiałem rowniez glosniki do roznych pokojów o skrajnie roznych gabarytach ale jestem pewien ze to nie to bo nawet kiedy skupiam sie na dzwieku tuz przy kolumnie to doskonale slysze ze juz sam dzwiek pierwotny(nie odbity) jest nie taki jak bym tego oczekiwał.Dla porownania zakladam sluchawki i bas jest dokladnie taki jak bym tego oczekiwał .Wsiadam do dwóch roznych samochów odpalam ten sam utwór i mimo ze hifi jest w nich nieszczególne to slysze ze bas mimo ze nie z marzeń to glośniki jakos staraja sie go wyprodukować tak jak artysta go "napisał".Dobry przykład rozciagnietego basu jest w Cassie Me&You jest tam buuuuuuuuuuum buuuuuuuuuuuum u mnie slyszalne jako buu buu.Sorry ze tak dosadnie może wy audiofile macie na to jakies ladniejsze okreslenia ale chce byc dobrze zrozumiany.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie wygląda na to, że wzmak przeszedł na wcześniejszą emeryturę. Jeśli masz znajomego albo niedrogiego elektronika, niech go przejrzy. Jeśli nie, to czeka Cię wymiana wzmacniacza.
Nie odpowiedziałeś, czy próbowałeś resetować wzmacniacz. Nieraz jest to w ustawieniach. Trzeba mieć instrukcję obsługi, by wejść w menu i to zrobić.
Czasem objawia się to w postaci dziurki gdzieś najczęściej w panelu przednim, do której trzeba włożyć odpowiedniej średnicy drucik i mocniej tam wciskając wykonuje się ogólny reset funkcji danego urządzenia. Bo może wzmacniacz się nie popsuł, tylko zawiesił i trzeba go odblokować?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam szczegolnego sentymentu do tego wzmaka wiec chyba zdecyduje sie na inny.Jeśli możecie polećcie cos co akurat jest na allegro czy gdzieś indziej.Szczerze mówiac nie jaram sie na tyle by wertowac bezkres wiedzy dotyczacej hifi,Także wolałbym skorzystac z porad osob wiedzacych wiecej :)Może być uzywka , może byc nowka.Wydac chce około 1500.Bedzie pracował najprawdopodobniej w 2.1 chyba ze stwierdze ze 2.0 daje rade to sprzedam suba.Co do dzwieku co na pewno lubie obfitość dołu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...