Skocz do zawartości

Dobór monitorków, satelitek do yamaha ax-550 + alton 70


kubol

Recommended Posts

Witam, proszę o pomoc w dobrze monitorków, satelitak (jestem laikiem) do mojego wzmacniacza yamaha ax-550 który współgra za altonami 70 które są w mojej rodzinie od 2 pokoleń icon_wink.gif mam na oku takie coś:
1. Tonsil ZgB 60-8-594
2. PIONEER CS-590
3. ONKYO SC-380

od razu mówię, że kompletnie się nie znam, wiem, że mój wzmacniacz ma 8 ohm i takich głośniczków szukam, chcę kupić używane i nie chciał bym żeby cena przekroczyła 250zł, będą grały w pokoju o wymiarze 16m2 najbardziej skłaniam się ku pierwszym, czyli Tonsil ZgB 60-8-594 proszę o poradę, z góry dziękuję i pozdrawiam. icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglądał by to tak jak w załączniku
A-alton
T-tonsil
S-ściana

ta ściana wchodzi mi tak na 1 m w pomieszczenie to komin.

PS. gdy słucham muzyki to siedzę przy biurku tam gdzie byłby ten tonsiil na górze, bo gdy mam tylko te altony, to czuję jak by dźwięk był z tyłu, czy te dwa tonsile nie poprawiły by tego odczucia?

PS.2 mam teraz podłączone 2 philipsy, dziadowskie 10w z jakiejś wierzy z przed 10 lat da się na nich słuchać tylko bardzo po cichu bo troszkę głośniej już charczą, ale powiem szczerze, że lepiej się z nimi czuje przestrzeń dźwięku.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest kino domowe - stereo to 2 kolumny i już.
Dodatkowe 2 kolumny wprowadzają zakłócenia.

Poza tym przy słuchaniu kolumny powinny być rozmieszczone w takiej samej odległości od słuchacza, tak by tworzyły z nim trójkąt równoramienny.
Jeżeli byś chciał słuchać raz w jednym, a raz w innym miejscu to wtedy przydają się dwie pary kolumn - ale nie grających równocześnie.

Poza tym kolumn nie powinno się umieszczać w rogach pomieszczenia.

Temat prawidłowego rozstawienia kolumn jest bardzo szeroki - skorzystaj z wyszukiwarki i poczytaj trochę na ten temat. Nie ma możliwości by w tym miejscu opisać wszystko (i szkoda na to czasu), skoro jest wiele publikacji na ten temat.
Np. tutaj
http://audiosystem.com.pl/pozycjonowanie/
albo na innych stronach
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php
http://closeracoustics.com/jak-ustawic-kolumny-glosnikowe/
http://www.audiofanatyk.pl/podstawy-akusty...osnikow-stereo/

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na takiej powierzchni jak Twoja małe monitorki będą miały słaby dół (tanie kolumny podstawkowe, traktowane jako tyły w kinie domowym).
Jako minimum traktowałbym takie z głośnikiem niskośredniotonowym 13cm.

Czy Altonów słuchasz w ten sposób, że siedzisz przy biurku a kolumny masz za plecami?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy Altonów słuchasz w ten sposób, że siedzisz przy biurku a kolumny masz za plecami?



Tak, dokładnie tak jest mam je za plecami, także tymi tonsilami chciałem sobie zrobić "przód", a odczuwam, znaczną różnicę ma plus gdy włączę te równorzędnie podłączone na kanale B philipsy(które się do niczego już nie nadają).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kiepsko - bo przy takim słuchaniu to faktycznie rewelacji nie będzie... i wysokich tonów nie będzie. Stąd pewnie szukanie drugiej pary (ale już mniejszych) kolumn.

A masz szansę słuchać "normalnie", bo w takim stanie jak jest to słabo będzie?
No i trochę odsunąć Altony od rogów, bo pewnie basy szaleją po pokoju (czyli niskie tony sa mało poukładane).


Jeżeli chcesz zostawić jak jest - to ja nie widzę za bardzo możliwości poprawy icon_eek.gif
Jeżeli już koniecznie chciałbyś grać na 4 kolumnach, to jest to Twoja decyzja i nikt Ci nie zabroni.
W każdym razie i tak powinieneś pomyśleć o kolumnach do postawienia (ew. zawieszenia) przed Tobą, ale tak, by Tworzyły z Tobą trójkąt równoramienny (patrz: artykyłu o rozmieszczeniu kolumn). Opcja jak na obrazku wg mnie jest tragiczna brzmieniowo ...

Jakbyś mógł obrócić biurko o 90stopni i siedzieć twarzą do lewej ściany, to wtedy ustawiają monitorki wzdłuż tej ściany (na rysunku lewa kolumna T trochę w dół, a w okolice lewego górnego rogu przeniesiona druga kolumna T. Są to rozwiązania takie sobie - których np. ja nie akceptuję. Ale przynajmniej jest szansa, ze Twój sprzęt trochę lepiej zagra (lepiej to nie znaczy "dobrze" w moim pojmowaniu prawidłowego grania).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za pomoc, teraz konkretnie jeżeli zdecydował bym się na zakup, to mam dwie opcje:

1. Tonsil ZgB 60-8-594
2. satelitki z zestawu TONSIL VOYAGER SAT

Proszę o poradę które były by lepsze? bo ja się kompletnie nie znam icon_wink.gif dla mnie wizualnie są takie same, a jakościowo? I czy mój wzmacniacz to zniesie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś nawet kupił droższe satelitki o 1 tys zł, to przy takm ustawieniu sprzėtu i odsłuchu, nie uzyskasz prawie żadnych rõżnic. Tym bardziej że pytasz o różnice między faktycznie dwoma podobnymi tonsilami, rõżnica okresu produkcji?
Czy wzmacniacz to zniesie? Jedną parę kolumn wzmacnacz potrfi zazwyczaj dobrze zasilić, (choć nie każde kolumny i nie zawsze) te małe tonsile raczej bezproblemowe.
Pytanie czy bėdziesz brnął w jednoczesne słuchanie na dwu parach kolumn. Wtedy odpowiem tak: czy w dodatkowej parze butów którą musiałbyś założyć, byłoby lepiej , wygodniej, szedłbyś szybciej, zniõsłbyś to:-) ?

Napisałeś ,, bo gdy mam tylko te altony, to czuję jak by dźwięk był z tyłu,, siedzisz tyłem wiėc nie może być inaczej, w stereo jak przy oglædaniu tv, trzeba mieć ,,źrõdło,, przed sobą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...