Skocz do zawartości

Wzmacniacz stereo do melodika bl-40


niedziell1

Recommended Posts

Witam.

Popełniając błędy młodości kupiłem kiedyś zestaw kina domowego z amplitunerem Denon avr-1306.
Przyszedł czas, że przeprowadzam się na swoje i podstawą w nowym domu jest dla mnie przyzwoity zestaw stereo.
Sprzedałem więc 5 kolumn wharfedale i zakupiłem do amplitunera opisanego powyżej kolumny melodika bl-40.
Niestety ten amplituner w zestawie ze stereo nie gra najlepiej a inwestując względnie ale dla mnie niemałe pieniądze w kolumny Melodika bl-40
chciałbym uzyskać jak najlepszy efekt.

Jestem fanem analogowym i kupuję dużo winyli, lubię różną muzykę od klasyki, jazz, kończąc na współczesnej elektronice.
Chciałbym wykorzystać potencjał bass'u w tych kolumnach, uzyskać ciepłe brzmienie środka i góry. Lubię detale w muzycę.
Pomieszczenie ma ok. 35m2 z tym ze ksztalt tworzy litere L : (czewone punkty to kolumny i strona w którą są obrucone)



Teść u siebie ma konfigurację kolumn Klipsch Synergy f2 i amplitunera denon avr - 1911 i naprawde rewelacyjnie to brzmi.
Niestety mój amplituner gorzej radzi sobie z kolumnami stereo, sam nie wiem dlaczego.

Jaki nowy wzmacniacz a może amplituner stereo byście polecili w cenie do 2 tys zlotych, żeby mi przyzwoicie Melodiki w stereo zagrały ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy naprawdę to rewelacyjnie brzmi u teścia, czy tylko efekciarsko? No takie mam wrażenie znając ten sprzęt.
Twoje kolumny są całkiem dobre, ale potrzebują dobrego jakościowo i dość mocnego napedu.
Jeśli zależy Ci naprawdę na jakości dźwięku, to zamiast nowego dość średniego wzmacniacza masz szanse kupić w tej cenie bardzo dobry wzmacniacz używany.
Ustawienie takie jak pokazujesz niestety nie jest dobre. Z lewej strony dźwięk będzie się swobodnie rozchodził. Będzie bardziej przestrzenny i neutralny. Natomiast z prawej strony, będziesz miał podbicia i podkolorowanie dźwięku. Z mniejszym, oddechem.
W stereo ważne jest symetryczne rozmieszczenie kolumn względem ścian, mebli i miejsca odsłuchowego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy naprawdę to rewelacyjnie brzmi u teścia, czy tylko efekciarsko? No takie mam wrażenie znając ten sprzęt.
Twoje kolumny są całkiem dobre, ale potrzebują dobrego jakościowo i dość mocnego napedu.
Jeśli zależy Ci naprawdę na jakości dźwięku, to zamiast nowego dość średniego wzmacniacza masz szanse kupić w tej cenie bardzo dobry wzmacniacz używany.
Ustawienie takie jak pokazujesz niestety nie jest dobre. Z lewej strony dźwięk będzie się swobodnie rozchodził. Będzie bardziej przestrzenny i neutralny. Natomiast z prawej strony, będziesz miał podbicia i podkolorowanie dźwięku. Z mniejszym, oddechem.
W stereo ważne jest symetryczne rozmieszczenie kolumn względem ścian, mebli i miejsca odsłuchowego.



Mam pewne obawy przed używanym sprzętem i zakupami przez internet bo nigdy nie wiem czy sprzęt był szanowany itd.
Ale jeżeli miałbym brać pod uwagę używany sprzęt to na co zwrócić uwagę? Jakieś propozycje?

Niestety co do konfiguracji nie jestem w stanie nic zmienic.. Muszę szukać jakiś kompromisów w tej sytuacji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Chciałbym wykorzystać potencjał bass'u w tych kolumnach, uzyskać ciepłe brzmienie środka i góry. Lubię detale w muzycę.
Teść u siebie ma konfigurację kolumn Klipsch Synergy f2 i amplitunera denon avr - 1911 i naprawde rewelacyjnie to brzmi.


Dobrze dobrany nawet nowy wzmacniacz stereo nawet do 1500zł zagra lepiej, niż przypadkowy amplituner kina domowego za 2-2,5tys, nie wspominając o tych tańszych.
W zasadzie możesz iść w dwu kierunkcach. Kolumny melodika grają jak dla mnie dość żywo, soczyście, żywiołowo.
Można iść w stronę lepszej kontroli i ułożenia dźwięku, wspomnianego basu w miarę solidnego napędu dla kolumn, nawet niedrogim sposobem typu Harman Kardon 3700, Pioneer A30, Marantz 6004, Onkyo 9xx.
Jeśli chcesz eksponować ich atuty dalej i podobał Ci się brzmienie Klipschy np. Yamaha as700, Denon pma 720- są to oczywiście dobre wzmacniacze za rozsądną cenę, lecz ja osobiście widziałbym je z mniej ekspresyjnymi kolumnami.
Kwota pozwala też na zapoznanie się z tańszymi nowymi modelami Xindaka, Rotela.
Oczywiście można też kupić coś używanego wyższej klasy jak dobrze radzi f1angel, co nie znaczy starego i obdrapanego. Kosztującego lat temu np. 4 tys(często z papierami), więc raczej uczeń tym nie grał na potańcówce w szkole.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XINDAK A-06 robi wrażenie jeżeli chodzi o moc i kosztuje 1679 zł

2x 80 W przy 8 Ohm to dla mnie ogromna moc.

Zastanawiam się tylko, czy mogę spodziewać się również dobrego brzmienia czy tylko mocnego wzmacniacza.

Jeżeli miał ktoś przyjemność słyszeć i sprawdzić ten wzmacniacz i potwierdzi jego dobro
to jestem skłonny go kupić bo podoba mi się prostota i minimalizm urządzenia + imponująca moc.

Ktoś coś wie o tym sprzęcie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeśli jesteś gotowy, Ty i twoje płyty na brak regulacji wszelkich tonów icon_wink.gif




To jest przestroga, czy jakaś podpowiedź żeby tego nie robić? icon_smile.gif

Pomyślałem, że fajnie byłoby w sumie w końcu nie grzebać w eq i zaufać producentowi.
Testy widzę bardzo pozytywne i odczucia ludzi również.


Nie wiem.. jestem trochę w kropce. Im więcej czytam i testów sprawdzam tym jestem głupszy i zmieniam zdanie co 5 minut jak
8 latek. Najlepiej byłoby tego posłuchać i porównać ale ciężko o tak dobry salon w pobliżu, dlatego dobrze by było podjąć dobrą i bezpieczną decyzję na zainwestowanie w coś z czego będę zadowolony.






Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Myślę, że Jackowi75 bardziej chodzi o to, że wzmacniacze tego typu są dla trochę bardziej doświadczonych słuchaczy. Choć może odpowiedniej będzie brzmiało : dla ludzi, którzy konkretnie wiedzą czego szukają i czego mogą spodziewać się po danym zestawieniu. Stąd regulacja tonów staje się zbędna.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cześć.

Myślę, że Jackowi75 bardziej chodzi o to, że wzmacniacze tego typu są dla trochę bardziej doświadczonych słuchaczy. Choć może odpowiedniej będzie brzmiało : dla ludzi, którzy konkretnie wiedzą czego szukają i czego mogą spodziewać się po danym zestawieniu. Stąd regulacja tonów staje się zbędna.




Może tak trochę wyskoczę jak filip z konopi ale jednak jestem świeżakiem w tych kwestiach.

Zapomniałem dodać, że prócz Gramofonu i odtwarzacza cd mam zamiar podpiąć zestaw pod TV. Chodzi mi dokładnie o dźwięk z telewizora w kolumnach. I teraz pytanie bo znowu się pogubiłem. Czy w tym wypadku nie lepszy będzie amplituner stereo od wzmacniacza czy to nie ma znaczenia?
Bo czytam o różnych rzeczach typu procesor DSP, przetworniki cyfrowo analogowe, certyfikowane dekodery DD, DPL, DTS
i zastanawiam się czy to nie ma jakiegoś znaczenia przy sygnale z telewizora.
Głównie chcę się skupić na odtwarzanej muzyce z płyt, niemniej telewizor i przyjemny dźwięk wydobywany z kolumn też byłby istotny.

To trochę inny temat ale szukam dobrego wyboru i sporo mi to wyjaśni.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, no bez przesady, to że nie jesteś oblatany w temacie, nie znaczy, że masz się edukować na kilku innych wzmacniaczach.
Możesz kupić sobie coś wyrafinowanego, ale z ewentualnym kompletowaniem poszczegolnych elementów musisz się zdać na doświadczenie innych.

A co z tym TV ? Co ma amplituner do telewizora ? Nio chyba, że masz na myśli amplituner kina domowego, ale chyba zależy Ci na stereo ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie, no bez przesady, to że nie jesteś oblatany w temacie, nie znaczy, że masz się edukować na kilku innych wzmacniaczach.
Możesz kupić sobie coś wyrafinowanego, ale z ewentualnym kompletowaniem poszczegolnych elementów musisz się zdać na doświadczenie innych.

A co z tym TV ? Co ma amplituner do telewizora ? Nio chyba, że masz na myśli amplituner kina domowego, ale chyba zależy Ci na stereo ?



Tym pytaniem rozjaśniłeś moje urojenia. Czyli nie można mieć wszystkiego. Albo stereo i muzyka + dodatek Telewizor
Albo amplituner kinowy ktory dzwiek z tv przetwarza na DD i inne.. ale w stereo nie jest tak dobrze brzmiący jak wzmacniacz/ amplituner stereo.

Zdam się chyba na jedną z propozycji Jacek75 i wezmę Marantz 6004.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, albo KD, albo stereo. Ale jeżeli priorytetem jest dla Ciebie muzyka, to nie zawracaj sobie głowy KD. A TV i tak możesz podłączyć pod wzmacniacz. A jeżeli będziesz chciał poprawić jakość sygnału, to zawsze możesz wpiąć w tor jakiegoś Daca i będzie git icon_wink.gif. Wszystko da się zrobić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Jeśli jesteś gotowy, Ty i twoje płyty na brak regulacji wszelkich tonów icon_wink.gif




To jest przestroga, czy jakaś podpowiedź żeby tego nie robić? icon_smile.gif


Bez przesłuchania takiego wzmacniacza ze swoimi kolumnami w domu to pewne ryzyko. Zresztą zieluwid świetnie to opisał .
Zaś odnosząc się do pytań o amplituner kina domowego, kontra wzmacniacz stereo, nie wspominając o drogim używanym, to KD stoi na straconej pozycji. Tym bardziej bez sensu ładowanie się w KD kiedy masz dwie kolumny .

Jak chcesz podpiąć tv i nagłośnić film, a wzmacniacz nie posiada wejścia optycznego to kup sobie za 140 zł DAC Fiio D3, który przekonwertuje sygnał optyczny na 2 RCA i po sprawie. Mając dwie kolumny i wzmacniacz, czy amplituner stereo to to czy film jest w jakiś thx 7.1, dts, neo 6 i innych wynalazkach nie ma znaczenia, masz stereo.
Oczywiśćie możesz za tą kasę kupić amplituner też stereo typu Yamaha NR500 masz już wbudowane wejście optyczne, coaxial, usb, ba nawet radio internetowe.

Co do marantza tego czy innego modelu to taka luźna propozycja do posłuchania, warto, a nawet nalezy się przejechać do sklepu i posłuchać ( mam nadzieje że tak planujesz ). Nawet jakby nie mieli w salonie, czy elektromarkecie kolumn Melodiki poprosić o podpięcie jakiś energetycznie brzmiących kolumn z wzmacniaczem typu yamaha, marantz, denon, pioneer i będziesz miał jasność w temacie co Ci pasuje bardziej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj na słuchaniu w salonie. Spędziłem tam 3 godziny. Z wielu wzmacniaczy z konfiguracją z kolumnami melodika najbardziej przypasował mi AMC XIA w fajnej cenie 1500 zł. Wzmacniacz jako jeden z niewielu miał zrównoważone wszystkie częstotliwości. Może nie posiada bogatej ,szerokiej sceny i nie słychać najmniejszych szczegółów ale w większości albo nie słyszałem środka przytłumionego bassem albo odwrotnie, tutaj było to zrównoważone.
Wszystko mi pasowało. Nawet kiedy gra cicho słyszy się wszystkie częstotliwości. Słychać głębie bassu i ładne srodki i górę.

Co mnie zaskoczyło, w wielu wzmacniaczach przy korekcie basu i trable'i podbite dźwięki były słyszalnie nienaturalne/cyfrowe.
Przy AMC XIA korekcja dodała anologowego wigoru/kopa kolumnom. Chociaż przy czystym direct też jest dobrze.

Słychać duszę w tym budżetowym wzmacniaczu, dlatego padło na niego icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz wydać 1500 zł na budżetowego AMC? Za te pieniądze zobacz jakie można kupić wzmacniacze.
http://www.hifi.pl/gielda/audio-lista.php?grupa=wzmint1000
A na Allegro jeszcze pewnie kilka innych ciekawych wzmacniaczy, przy których AMC niestety nie pokaże zbyt dużo.

A tak na marginesie (kolejnym). Myśląc o niskich tonach piszemy bas, bo to język polski, polskie forum. Bass, to co innego.
Jeśli jesteś ciekawy, poszukaj w Wikipedii.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Chcesz wydać 1500 zł na budżetowego AMC? Za te pieniądze zobacz jakie można kupić wzmacniacze.
http://www.hifi.pl/gielda/audio-lista.php?grupa=wzmint1000
A na Allegro jeszcze pewnie kilka innych ciekawych wzmacniaczy, przy których AMC niestety nie pokaże zbyt dużo.

A tak na marginesie (kolejnym). Myśląc o niskich tonach piszemy bas, bo to język polski, polskie forum. Bass, to co innego.
Jeśli jesteś ciekawy, poszukaj w Wikipedii.



Tutaj ważną sprawą jest to, że wziąłem sobie ten sprzęt na raty 0% w jednym sklepie jako komplet.
Nie mam niestety luźnych 2 kółek, żeby kupić dobrą używkę.

Może jakimś wielkim znawcą nie jestem ale porównałem wczoraj kilka wzmacniaczy i wybrałem AMC, który mi odpowiada.
Dla mnie grał zdecydowanie "jakoś" w porównaniu do Denonów, czy Marantza 6004. Advance Acoustic X-i60 miał bardzo ładną bogatą scenę ale cała scena przyćmiewała niskie tony, których było zdecydowanie za mało nawet przy direct a przy regulacji basu na więcej dźwięk robił się okutnie zły.

No nic mogłem kupić jakiegoś nowego Denona czy Marantz'a ale brakowało mi w nich duszy mam wrażenie.

Wziałem AMC co ostatecznie jak by się ktoś mocno spierał, że źle zrobiłem i tak jest lepszą opcją niż Media Markt i masówki z kolumnami w tej cenie.
Możliwe, że za rok, dwa sytuacja się zmieni i wtedy wrócę do tematu wzmacniacza. Póki co jestem zadowolony i czekam aż wzmacniacz się wygrzeje i pokaże całą twarz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze szybkie pytanie. Nie chce zakładać nowego tematu.

Wczoraj na prezentacji ujęło mnie uniwersalne urządzenie które miedzy innymi odtwarza pliki flack 24bit/192kHz jak również poprawia jakość dźwięku z TV i wiele innych fukncji, wszystkoz możliwością sterowania smartfonem.
Gość miał jakieś urządzenie za kilka tysięcy, rozglądam się za czymś budżetowym.

XTREAMER SideWinder 3 będzie okej? Przy czym i tak muszę dać pomiędzy jeszcze FiiO D3 DAC bo we wzmacniaczu nie mam optycznego wejscia. Dobrze myśle? ( Właśnie sprawdziłem, że w TV też nie mam wyjścia optycznego.. Jaki syf.
Co w tej sytuacji 2 x FiiO D3 DAC? czy jakoś inaczej to można połączyć.

Czy może kabel HDMI z TV > XTREAMER SideWinder 3 (WYJSCIE optykiem z niego ) > ( WEJSCIE optykiem do ) FiiO D3 DAC>
wejscie czinczami z fioo d3 dac do wzmacniacza po kanał?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej sytuacji, jeśli nie miałeś gotówki na używany wzmacniacz, zrobiłeś dobrze. Bo najważniejsze żeby wzmacniacz (dźwięk) się podobał. A jeśli ma "duszę", to bardzo dużo. Ja właśnie lubię taki sprzęt.
Niskie tony można poprawić szukając odpowiedniego miejsca w pokoju. Musisz "pojeździć" kolumnami w przód, tył i na boki a może trafisz na miejsce, które Ci podbije niskie tony.
Niedawno w innym temacie była mowa o ustawieniu kolumn. Masz tu proste i pomocne rady:
http://www.acoustic.ua/forms/calculator8.en.html
http://www.youtube.com/watch?v=PsEMmPYrF8k
Najprostszym, wręcz prymitywnym sposobem jest przysunięcie kolumn do ściany albo wręcz rogu pomieszczenia. Niskie się wzmacniają, ale mamy więcej podbarwień, degraduje się scena stereo i wiele innych aspektów brzmienia wysokiej jakości, więc nie polecam.
Gdybyś grał z odtwarzacza CD, mógłbym polecić analogowe interkonekty Monster Cable Interlink 400. Używane w granicach stówki.
Nie znam innych, które tak wzmacniają basy.
Gdybyś korzystał z radia internetowego, plików z komputera itp. mógłbyś poprawić brzmienie jakimś DACem. I wyjść rzeczonymi Monsterami z DACa do wzmacniacza.
Co do streamerów itp, to koledzy odpowiedzą. Mnie temat niespecjalnie interesuje, więc się nie zagłębiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Gdybyś korzystał z radia internetowego, plików z komputera itp. mógłbyś poprawić brzmienie jakimś DACem. I wyjść rzeczonymi Monsterami z DACa do wzmacniacza.



Kupię chyba DAC'a z Usb, tym razem jakąś dobrą używkę, będę mógł FLACK'i z laptopa odtwarzać z czystym sercem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Podłączyłem wczoraj zestaw w domu:
Kolumny melodika bl40 + wzmacniacz AMC XIA z kablem Melodika MDSC4025 OFC 4N 2x4mm2 2,5m
I okazało się, że na nowo odkryłem moje płyty. Siedziałem i godzinami przesłuchiwałem muzyki z ogromną przyjemnością.
Dźwięk nie męczy jest po prostu świetny i faktycznie kolumny melodika zostawiają daleko z tyłu klipsch'e mojego teścia. Nawet nie ma o czym rozmawiać w tej kwestii icon_smile.gif


Mam jeszcze pytanie, bo wczoraj słuchałem wszystkiego na jednej parze kabli a zarówno we wzmacniaczu jak i w kolumnach są wejścia na dwie pary. Czy dokupienie jeszcze jednej pary, wyciągnięcie tych złotych mostków z kolumn, żeby odseparować górę od dołu wpłynie pozytywnie na dźwięk?

Bo na chłopski rozum w tej chwili na jednym kablu cała kolumna ciągnie prąd z jednego gniazda. Czy jeżeli połączę kolumnę dwiema parami kabli to moc ze
wzmacniacza w większy/lepszy sposób będzie dostarczana do głośników?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...