Skocz do zawartości

Pylon Pearl 20/25


mizero

Recommended Posts

Hej,
mam zamiar kupić dobry sprzęt grający i totalnym jestem laikiem w temacie. Wolę zapytać na forum niż robić z siebie głupka w sklepie. Mam około 2 tysięcy zł. Zakres muzyki, której słucham jest bardzo szeroki, praktycznie wszystko. Głośniki muszą dawać radę i przy muzyce, jak i filmach czy grach, więc uniwersalność musi być ich jedną z głównych cech icon_smile.gif Pokój około 20 kwadratów. Naczytałem się o sprzęcie i z uwagi na znakomite recenzje, stanąłem na polskim produkcie - Pylon Pearl 20 lub 25. Ma to być podłączone do laptopa. I znowu zaznaczam, że jestem laikiem. Stąd głupie pytania:

czy dodatkowo do Pylonów musiałbym dokupić jakiś wzmacniacz czy dałyby radę grać dobrze bez niego?

jeśli tak to jakie wzmacniacze byłyby odpowiednie (czy do 1000 zł znajdę jakiś nowy)?

a może znacie lepsze rozwiązania w rozsądnej cenie niż tytułowe Pylony?

Mam dość słuchania z laptopowych JBLów i chcę, żeby coś wywołało na mojej twarzy wielkie WOW i dlatego chcę przeznaczyć na to te dwa koła. Dziękuję z góry za kierujące odpowiedzi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Cytat

stanąłem na polskim produkcie - Pylon Pearl 20 lub 25. żeby coś wywołało na mojej twarzy wielkie WOW


To raczej 25, nawet z racji tego, aby nie wyrzucać sobie że za 500zł mogło być znacznie ciekawiej, bez kompromisów np. w filmach, czy mocnych muzycznych kawałkach.

Cytat

do Pylonów musiałbym dokupić jakiś wzmacniacz czy dałyby radę grać dobrze bez niego?

jeśli tak to jakie wzmacniacze byłyby odpowiednie (czy do 1000 zł znajdę jakiś nowy)?


Do kompa to najwyżej słuchawki można podpiąć, kolumny musza mieć wzmacniacz, owszem nowy znajdziesz, ale używany może byc lepszy, bądź sporo tańszy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

czy dodatkowo do Pylonów musiałbym dokupić jakiś wzmacniacz czy dałyby radę grać dobrze bez niego?



Hmmm, faktycznie jesteś totalnym laikiem icon_wink.gif. Ale trafiłeś na dobre Forum i myślę, że będziesz zadowolony z przyszłego zestawu.
Namawiałbym Cię na sprzęt używany. No ale poczekajmy na Twoją decyzję.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny muszą być nowe i raczej to będą właśnie Pylony 25. Wzmacniacz niekoniecznie nówka, bo z tego co widzę radzicie mi wziąć używany. Pytanie tylko jak to wygląda cenowo, bo jak wspominałem mam tylko 2, góra 2,5 koła na wszystko. Na kolumny pójdzie 1500 zł. A więc:

czy znajdę wzmacniacz za 500 zł, maks. 1000 zł?

jaki byście proponowali? Chodzi mi o bardzo dobrą używkę bądź dobrą nówkę w tym zakresie cenowym.

Wybaczcie, że o to wypytuję, ale kompletnie nie znam się i nie wiem na co patrzeć podczas zakupu, więc liczę na jakieś propozycje.

Pozdro
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam, jeśli Ci zależy na dobrym dźwięku, zarówno używane kolumny jak i wzmacniacz. Można kupić takie w bardzo dobrym stanie a dźwięk będzie za podobne pieniądze o klasę lepszy.
Z czasem oczywiście by lepiej to grało dokupisz przetwornik cyfrowo-analogowy, tzw, DAC, który włączysz pomiędzy laptop a wzmacniacz. Na dobre kable też trzeba wydać ze 200-300 zł. Ale te kupisz na końcu, po skompletowaniu systemu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro radzicie sprawić sobie sprzęt używany to może nad tym się zastanowię, żeby wszystko: kable, wzmacniacz, kolumny zamknęły się w 2000 - 2500 zł.
Podam teraz kilka kolumn, o których znalazłem pozytywne recenzje i obczaiłem na allegro używane:
JAMO s606
Mission m35
Rubicon nh-20 Tower
Yamaha ns 8900

A może takie 5.1.? Wharfedale Crystal 2
Które opłaca się najbardziej? Pylonów 25 niestety nie znalazłem używanych.

I jeszcze dwie nówki:
JBL es 100
Monitor audio bx5
A co do DAC i wzmacniaczy to nie wiem na co patrzeć...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Skoro radzicie sprawić sobie sprzęt używany to może nad tym się zastanowię, żeby wszystko: kable, wzmacniacz, kolumny zamknęły się w 2000 - 2500 zł.


Skoro wszystko za ok 2 tys to dlaczego rozpatrujesz Monitor Audio bx5 czy monstrualne jbl es100 po 2700 za parę, budżet się zmienił ?
Z przedstawionych przez Ciebie używanych, z największym rozmachem i w sumie przyjemnym dźwiękiem zagrałyby Mission m35, to bardzo solidne i cięzkie kolumny. Jamo 606 to kolumny do kina domowego, średnie do muzyki, natomiast do pozostałych Rubicon i Yamaha to ciężko powiedzieć, yamaha raczej nie ma swojego stylu w kolumnach, robi ciekawe "klocki" do audio, ale czy kolumny.
Rozpatrywane na początku wątłe pylon 20, a mission 35 ( czy jbl es100) to jak David i Goliad.
Może uda Ci się odszukać jakies używane Dali, Canton, Elac, Monitor Audio, Missiony, przefiltruj kolumny podłogowe po widełkach cenowych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trzeba koledze poszukać jakiegoś fajnego, używanego zestawu odpowiedniego do jego gustu, muzyki i pokoju.
Może napisz coś więcej o swoim guście, czego słuchasz, jaki dźwięk lubisz. Chciałeś wybrać Pylony, więc chyba miększy, cieplejszy?
Koledzy na pewno coś podrzucą. Ja najwcześniej poszukam dziś w nocy, bo teraz nie mam czasu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem, że Monitor Audio bx5 i JBL es100 to cena za jedną kolumnę.

Znalazłem jeszcze takie oto kolumny używane w rozsądnej cenie:
Canton gle 470
Monitor audio rs 5
Monitor audio 14
Mission m35i
Dali 606

Spośród wymienionych głośników w tym i poprzednim poście oraz ew. nowych Pylonów 25 podpowiedzcie jakie będą najlepsze jakościowo biorąc pod uwagę na przykład to, że najwięcej słucham Pink Floydów, Collage, Satellite, The Doors. Generalnie powiedzmy, że lekkie gitarki (nie napierdalanka w stylu Metaliki czy Behemota), aczkolwiek nie pogardzę dobrym rapem. Disco, klasyczna, pop, techniawki raczej odpadają.Ciężko powiedzieć, bo muzycznie jestem tolerancyjny i na co dzień słucham różnej muzyki. Ale nie jest ona wszystkim, chciałbym aby dzięki głośnikom również oglądanie z dupy wyjętego filmu było przyjemne. Nie jest łatwo zaproponować mi coś patrząc na mój gust. Pokój
prostokąt 3 x 6 m, ale niedługo mogę zmienić na 4 x 5 m.
Zaproponujcie coś z przedstawionych (oczywiście nie tylko), zastanowię się i jeśli uda mi się kupić to pomyślimy nad resztą sprzętu, ok?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście wolę muzykę Floydów, czy w podobnych klimatach, na czymś co gra bardziej ciepło, masywnie, monumentalnie, więc prędzej coś jak M35, lub Dali. Natomiast Cantony moga grac bardziej analitycznie, podkreślać nieco skraje pasma, bas może być z tych twardszych, niskich, ale szybkich, MA rs5 będzie również grało dokładniej, precyzyjniej, ale z mniejszym rozmachem i skalą od Cantonów, a o m35 nie wspominając, rs5 to w sumie monitory z wydłużoną skrzynią, jak pylon 20. Choć wybierając między MA rs5, a pylon 20 wybrałbym te pierwsze icon_wink.gif
Wbrew pozorom test kolumn na takich szybkich kawałkach, wieloinstrumentalnych składach rockowych, metalowych ( Metallika, Behemot, Dream theater) to czasem świetny i ciężki test dla wielu kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na złość mało ciekawych kolumn do kupienia w Twoim budżecie. możesz poczekać albo wybrać coś z tego co jest.
Dali 606 czy Mission M35i to bardzo fajne kolumny, ale ja odradzam do 20m2. Bez odsłuchu na 70-80% możesz mioeć za dużo niskich tonów, które Cię przytłoczą i praktycznie nic się z tym nie da zrobić. Lepiej mieć trochę za mało niskich, bo da się nieźle słuchać niż tylko trochę za dużo. Poza tym takie kolumny muszą stać dość daleko od ścian 80-120 cm, by zagrały tak jak powinny.
Widzę mniejsze i starsze Dali 104, ale musiałbyś poprosić o lepsze zdjęcia głośników, bo nie widać, czy nie są czasem powgniatane.
http://allegro.pl/dali-104-i4721359132.html
Poza tym ten model wymaga co kilka lat wymiany zawieszenia górnego głośników nisko-średniotonowych, bo są z pianki.
to nic strasznego ani drogiego, ale jednak.
Lepiej kupić nowsze Dali 505 (tylko nie 5005). A super by było trafić na Dali 450 (Dali 400).
Z nowszych i grających z mniejszym ociepleniem, bardziej jasno polecam
http://allegro.pl/kolumny-stereo-podlogowe...4735445847.html
Albo spokojniejsze w górnych rejestrach, ale też bardzo dobre
http://allegro.pl/tannoy-r2-glosniki-podlo...4694750782.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zaproponowane nieduże używane roczne ELAC FS 57.2 za 1100zł warte rozważenia. Nowe kosztują 2300 i to zbyt wysoka cena za którą można szukać już promocji na serię 67.3 gdzie producent oferuje już firmowe membrany, lepsze materiały, barwę i styl dźwięku elac. Można też łatwo kupić kolumny większe innych marek grające z jakimś już firmowym "stylem". Jeśli jednak nie szukasz bajernego trzepotania basem, czy super analitycznej góry, to grają z kulturą, niezłą kontrolą i chyba ważnym będzie dobór jakiegoś charyzmatycznego wzmacniacza, który doda im pazura.
Rozmiarem trochę przypominają kolumny które dla mnie były ciekawym objawieniem ogólnej jakości i kultury grania wśród najmniejszych 3 głośnikowych podłogówek z głośnikami poniżej 14cm i ceną poniżej 1700zł mianowicie Indiana line nota 550, do normalnego słuchania i pokoju poniżej 20m ok, potem są już zazwyczaj większe kolumny i 15-16 cm membrany( niekoniecznie zawsze lepiej brzmiące w podobnej cenie), czy tak ładnie wykonane jak nota, albo już niestety już droższe kolumny.
Tu masz jakąś ciekawą wyprzedaż np. tannoy v4 http://allegro.pl/tannoy-mercury-v4i-lub-v...4733971562.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogą dedukcji, eliminacji i szperania wyłoniłem kilka kolumn i na jedną parę z nich się zdecyduję. Oto one:

Elac fs 57
MA rs 5
Dali 104

Dali wydają mi się na nieco stare, więc najbardziej kuszą mnie dwa pierwsze zestawy. Z którego będę bardziej zadowolony? MA rs5 czy Elac fs 57?
Jutro będę zamawiał i zastanowimy się nad wzmacniaczami i dacami.
Pozdro
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto, nawet trzeba, przed zakupem coś samodzielnie "nausznie " posłuchać . Nie musi być to konkretnie taki sam model jak z aukcji, choć tak najlepiej, ale tej samej marki, czy wielkości, aby przekonać się co Ci odpowiada i wystarczy.
Bo faktycznie pierwotnie wybrany pylon 20 to taki "wielkościowy" odpowiednik MA rs5, natomiast elac fs57 gra w mało popularnej lidze wąskich podłogówek z tzw. 13/14 jak niedroga, a świetna indiana line nota 550, czy drogie castle knight 4, ale to jednak kolumny 3 głośnikowe. Tak jak odrzucony większy rozmiarem i dźwiękiem canton 470, czy pylon 25.
Może masz coś ciekawego w pobliżu miejsca zamieszkania, nie podałeś lokalizacji, więc ciężko zgadywać .
Tu masz dwie ciekawe propozycje
http://allegro.pl/kolumny-phonar-ethos-s15...4714065248.html choć powinien zejść ciut z ceny, chyba że świeżynki, masz sporo w necie o nich.
http://allegro.pl/dali-450-okazja-i4736410572.html
http://allegro.pl/kolumny-glosniki-quadral...4739917610.html
http://allegro.pl/kolumny-mission-mv-8-par...4731049532.html
http://allegro.pl/epos-els-303-godne-polec...4657279893.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jestem z Poznania.

No to wejdź w swoje ustawienia na Forum i uzupełnij informację o Poznaniu...

Pomysł z odsłuchami jak zwykle jest bardzo dobry - pamiętaj jednak, że kolumny będą inaczej grały na 20-30merach (bo tyle mają zazwyczaj pokoje odsłuchowe w salonach) niż na Twoich 16...
Poza tym często w salonach masz podpięte droższe elementy, niż te u Ciebie (np. kable w cenie kolumn...).
No i weź koniecznie płyty z muzyką której słuchasz - a po wstępnej selekcji kolumn skup się na tych dwóch, które najlepiej Ci przypasowały.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takich fajnych kolumn jak Dali 450 w salonie nie usłyszysz, bo już ich nie produkują.
Ale ogólnie możesz posłuchać na neutralnym zestawie 3-4 par różnie grających kolumn (zapamiętaj albo zapisz jakie to były).
Wówczas będziesz wiedział jakie Ci się najbardziej podobały a my jakie brzmienie preferujesz. Opiszesz co Ci się podobało a co nie w graniu tych lub innych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Udało mi się znaleźć trochę czasu i wybrałem się na odsłuch. Słuchałem głównie kawałków Snakebite - Try to fly, Led Zeppelin - Babe i'm gonna leave you, Collage - Living in the moonlight. Na jakimś wzmacniaczu Denona przetestowałem kilka kolumn do 3000 zł. Były to: Dali Zensor 5, Canton Chrono 507.2, Wharfedale Diamond 10.5, Indiana Line i jeszcze jakieś, ale nie pamiętam modeli. Nie wiem na czym polegała różnica, ale najlepiej słuchało mi się Dali Zensor 5 i Wharfedale, jednak z przewagą w stronę Dali.
Jeśli już wiecie jakie kolumny mi podchodzą, może uda wam się podsunąć jakieś lepsze, używane modele. Byłbym wdzięczny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...