Skocz do zawartości

Jak połączyć TV bez optyka z DAC?


niedziell1

Recommended Posts

Wydawałoby się prostackie, powszechne pytanie jednak google mnie zawiodło i zwracam się z pytaniem tutaj.

W Telewizorze nie mam optycznego wyjścia a chcę przekonwertować dźwięk cyfrowy na analog podłączając TV pod DAC.
Jak mam to zrobić? jakiś specjalny kabel? Do laptopa wiem, że trzeba użyć kabla toslink-jack. Może tutaj też użyć wyjścia słuchawkowego z telewizora icon_question.gif
chociaż wydaję mi się, że pewniejszym rozwiązaniem byłoby wyjście rca z telewizora.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie ma wyjścia optycznego to może jest gotowe wyjście analogowe dla sygnału audio, przez cinche lub eurozłacze ? W sumie z takie go rozwiązania sporo osób też by się cieszyło, mogąc podłączyć tv zwykłym kablem do standardowego wzmacniacza.
Słuchawkowego wyjścia można użyć, ale wtedy milknie dźwięk w głośnikach tv i trzeba wyjmować minijacka jak chcesz obejrzeć np. "wiadomości" bez nagłaśniania w kolumnach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dokładnie to chciałem napisać, ale jacek75 mnie ubiegł icon_smile.gif

Niestety analogowe wyjście audio w dzisiejsych telewizorach staje się jakimś dobrem deficytowym. Kupowałem córce TV i głupek nie dopatrzyłem tego. (Córka ma amplituner Fishera po pradziadku icon_smile.gif icon_smile.gif, więc tam nie ma cyfry). Za to telewizor ma wejście analogowe audio, czego już kompletnie nie rozumiem.

Większość już jedzie tylko na HDMI.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kinomanem nie jestem, ale mam podłączony telewizor (antenka naziemna, żadnych wynalazków kablowo-satelitarnych) do sprzętu stereo zwykłym kablem cinch (naprawdę "zwykłym") i szczerze mówiąc gra to absolutnie znośnie. Mówimy oczywiście o TV, nie o odtwarzaczu DVD/ bluray.
Dźwięk z tivi i tak jest taki sobie, dużo się z niego nie wykrzesa. Nawet podłączyłem optykiem do Stream Magica i nie zauważyłem drastycznej różnicy (oprócz tego że trochę głośniej).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Za to telewizor ma wejście analogowe audio, czego już kompletnie nie rozumiem.
Większość już jedzie tylko na HDMI.

A co w tym takiego dziwnego?
Niektórzy chcą podpiąć analogowy dźwięk przy odtwarzaniu z kamery czy aparatu, w których nie ma HDMI...
Albo podpiąć dźwięk z laptopa, wchodząc równocześnie wejściem d-sub z obrazem.

W końcu lepiej mieć takie wejście niż nie mieć...

A z wyjściem analogowym dźwięku to od zawsze był problem w TV - jeszcze w kineskopowych trzeba było kombinować z przejściówkami z euro na RCA (stały sygnał), albo męczyć się z dźwiękiem o regulowanej głośności (a po podpięciu pod wzmacniacz odcinało głośniki).

Cytat

Tak, ale to już jest rzeźbienie w wiadomo czym

Nie podzielam Twojej opinii o "rzeźbieniu" - są dostępne bardzo porządne, firmowe kable euro x RCA i jakoś nie miałem zastrzeżeń do ich jakości i jakości dźwięku po podpięciu TV pod wzmacniacz...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, może to trochę na wyrost za ostro zabrzmiało.

Po prostu nie leży w mojej sferze zainteresowań audiofilskie podejście do optymalizacji sygnału audio z telewizji (podkreślam - z telewizji "transmitowanej", nie z mediów odtwarzanych na ekranie telewizora).
Nie wątpię, że można to zrobić.

Tak na marginesie - jeśli telewizor ma wyjście słuchawkowe, to od biedy można spróbować na mini jack - RCA.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tak na marginesie - jeśli telewizor ma wyjście słuchawkowe, to od biedy można spróbować na mini jack - RCA.

Można - ale jak już wcześniej było napisane, powoduje to wyłączenie głośników w TV i nie można zostawić wpiętego kabla w TV, by głośniki ożyły (tzn. zazwyczaj można, ale trzeba za każdym razem "rzeźbić" w menu TV).
O stratach na jakości nie wspominam icon_eek.gif

No i cały czas myślę tutaj o odtwarzaniu dźwięku z transmisji telewizyjnych, a nie ze źródeł typu DVD.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W Telewizorze nie mam optycznego wyjścia a chcę przekonwertować dźwięk cyfrowy na analog podłączając TV pod DAC.



Właśnie przeczytałem to zdanie jeszcze raz i właściwie nie rozumiem tu czegoś. (Czemu nie należy się dziwić, bo ogólnie słabo ogarniam tematy video, TV i kina domowego):
O jakim dźwięku cyfrowym mowa, jeśli TV nie ma wyjścia cyfrowego?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że coś pomieszałem bo sam od niedawna zacząłem się dowiadywać co i jak z TV.
Znakiem tego wyjście RCA OUT które mam w telewizorze to analog? wtedy DAC stawałby się bezsensowny jeżeli chodzi o TV, a służyłby wyłącznie jako konwerter z laptopa.
Co wtedy z hdmi z DVD czy playstition które mam wpięte pod telewizor i wyjście dźwięku tych komponentów jest z telewizora? Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym się różni "zwykły" RCA od "analogowego" RCA?

Ja osobiście uważam, że nie ma zbytniego sensu inwestować w audiofilskie kable do podłączenia telewizora do wzmacniacza.
Jedyna rzecz, na którą można zwrócić uwagę - kiedyś podłączyłem TV do wzmacniacza jakimś dziadostwem i po zwiększeniu (dość sporym) głośności dało się słyszeć lekki brum. Po przerzuceniu się na trochę lepsze kable brum ustał.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A czym się różni "zwykły" RCA od "analogowego" RCA?


Sandflyer, ale Ty masz podchwytliwe pytania icon_wink.gif

Oczywiście trzeba kupić lepszy kabel, na tyle dobry, by miał np. ekranowanie i nie zbierał "śmieci" z otoczenia.
Będzie on o tyle "audiofilski", że powinno zagrać lepiej a przede wszystkim bez tych brumień.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

podchwytliwe pytania



No co, chcę zrozumieć, o co chodzi pytającemu icon_razz.gif

Telewizor bardziej sieje od innych elementów audio-video. Ten sam szajs-kabelek na odtwarzaczu CD czy innym tunerze nie brumi.

Trochę OT, ale wczoraj pooglądałem sobie telewizory w sklepie i nie znalazłem żadnego z wyjściem audio RCA. Niektóre Soniaki mają wyjście analogowe audio w postaci mini jacka (osobno od słuchawkowego), ale widać wyraźnie, że to taki ersatz rzucony na odczep.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dokładnie naciąłem się na to samo. Kupiłem nowy TV (TX-42AS650), który planowałem podpiąć pod wzmacniacz stereo HK970. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że nie ma możliwości podłączenia wzmacniacza (który ma tylko wejścia analogowe) do TV (RCA-RCA). W życiu bym o tym nie pomyślał. TV ma wyjścia optyczne, hdmi - ale też scart. Zastanawiam się czy podłączając tv do wzmacniacza, przy użyciu przejściówki scart-RCA, uzyskam dźwięk. Tymczasowo podłączyłem poprzez minijack-RCA, co dla mnie jest odrażającym rozwiązaniem (jakość dźwięku mega kiepska - pewnie też wina słabej jakości kabla).
Jakie według Was byłoby najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji ? Jakiś DAC ? Czy przejściówka (jak duże straty dźwięku będę miał na takiej zwykłej przejściówce) ? Czy może w ogóle pozbyć się tego wzmaka i szukać czegoś z wyjściem optycznym (za dużo ich nie ma w cenie zbliżonej do HK970) ?

dzięki !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zastanawiam się czy podłączając tv do wzmacniacza, przy użyciu przejściówki scart-RCA, uzyskam dźwięk. Tymczasowo podłączyłem poprzez minijack-RCA, co dla mnie jest odrażającym rozwiązaniem (jakość dźwięku mega kiepska - pewnie też wina słabej jakości kabla).


Scart w tv to raczej na 99% wejście, a nawet jeśli to jakośc będzie niewiele lepsza jak z tego słuchawkowego. Nie masz co kupować drogiego kabla dla takiego połączenia. Kup DAca fiio d3 i po sprawie, sygnał audio będzie bez porównanaia lepszy niż teraz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
To jak to w końcu zrobić, bo cały czas motam się z tym urządzeniem DAC.

Mam w tej chwili dekoder, laptop i playstation podpięte pod TV przez kable HDMI i z telewizora wychodze dzwiekiem do wzmacniacza przez 2rca - 2rca.

Gdzie mam zamontować DAC w tej sytuacji? Bo na ile rozumiem podpiecie DAC do komputera, wowczas dac instaluje sobie sterowniki i dziala jako karta dzwiekowa i jest to dla mnie zrozumiale w działaniu, tak podpiecie DAC miedzy wyjsciem z telewizora a wzmacniaczem juz nie bardzo..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toslink z telewizora wpinasz z jednej strony DACa, kładziesz go gdzieś z tyłu za telewizorem, żeby się nie pętał (albo przyklej po prostu taśmą dwustronną do tylnej ścianki telewizora), z drugiej strony DACa wpinasz kabelki cinch i prowadzisz je do wejścia we wzmacniaczu.
DAC możesz zostawić zawsze włączony, lub włączać za każdym razem.

Sam, pod wpływem tego wątku, zacząłem rozważać takie rozwiązanie do telewizora córki (o czym pisałem powyżej).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

i z telewizora wychodze dzwiekiem do wzmacniacza przez 2rca - 2rca.


Tak, ale niedziell1 ma wyjście audio z tv typu rca- tak nietypowo o ile dobrze jest to opisane . Najczęściej DAC przerabia sygnał optyczny lub coaxial na właśnie RCA- bo takie ma wyjścia/wejścia. Może z wejściem rca i wyjściem rca też są.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...