Skocz do zawartości

Zestaw audio do salonu - budżet 3000


BarMan

Recommended Posts

Witam kolegów,

Na wstępie zaznaczę, że poza rozróżnieniem dobrego od złego brzmienia - niestety nie znam się na sprzęcie. Przy okazji przeprowadzki do świeżo wybudowanego domostwa, chciałbym sprezentować sobie dobry zestaw audio. Nigdy nie byłem zwolennikiem kina domowego, zresztą w większości przypadków warunki jednorodzinnych domów chyba nie są przystosowane do takich eksperymentów. Zamiast tego chciałbym Was poprosić o poradę w jaki sposób ugryźć poniższe i zmieścić się mniej więcej w budżecie 3000 zł:

1. Pomieszczenie jest otwarte, salon przechodzi w jadalnię jak na załączonym obrazku. Jest też dużo okien. Kolumny będą przy telewizorze, na dole po lewej stronie rzutu. Powierzchnia (pomieszczenia nr 3) to 31m2.
2. Przez większą część czasu prawdopodobnie wzmacniacz/amplituner będzie obsługiwał dekoder mediabox nc+, ale chciałbym też posłuchać sobie na nim swoich ulubionych kawałków. Jeżeli chodzi o gatunki muzyczne, to dość szeroko ze względu na żonę i dzieci icon_wink.gif. Mnie najbliżej do powiedzmy atmospheric rock/progresji.
3. W cenie chciałbym zmieścić kolumny + wzmacniacz/amplituner. Może to być komplet używany, chociaż byłoby fajnie mieć dwuletnią gwarancję na "centralę".
4. W grę wchodzą też walory estetyczne - ponieważ podłoga jest w kolorze naturalnego dębu, raczej słabo będzie wyglądać nieregularna czarna okleina na kolumnach...
5. Co myślicie ogólnie o wyrobach Tonsil? Istnieje jeszcze sklep, gdzie w sprzedaży są nowe sztuki.

Liczę na wyrozumiałość i Wasze doświadczenie. Pozdrawiam serdecznie!
/BarMan

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiń trochę myśl że dekoder będzie obsługiwać dekoder mediabox nc, mój nc+ ma wyjście analogowe, nietypowy minijack który ma możliwość przedłużenia kablem rca do standardowego wzmacniacza. Natomiast jeśli chcesz nagłaśniać w ogóle to co jest na tv np. filmy z pendriva, nc+, gry itp., to wystarczy puścić z tv kabel audio optyczny, wtedy jest potrzebny DAC np. http://stereoikolorowo.blogspot.com/2013/0...ishan-d03k.html jeśli masz standardowy wzmacniacz, lub puszczasz kablem optycznym do amplitunera stereo z takowym wejściem optycznym, najtańszy to chyba onkyo tx8020. Warto by jeszce kupić używane CD, chyba że zamierzasz grać z dvd/bluraya. Na kolumny zostanie z 1800zł można więc kupić nowe lub ładne i dobre używane .

Wyroby tonsila pojawiają się w sklepach, firma wychodzi do ludzi, zauważyli w końcu, że w ciemno mało kto kupuje ( chyba że fani altusa) i trzeba się prezentować, musisz poszukać na porównywarkach gdzie są salony z ich ofertą.
Sam jakieś klilka lat temu chciałem posłuchać maestro i pulsa i usłyszałem, że salon oferuje klasowy sprzęt audio, a nie jakieś pażdzierzowe padła do nagłasniania dyskotek. Swoją drogą ciekawe jak teraz zachowują się sklepy z ich ofertą, względem innych podobnych cenowo produktów .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Rozwiń trochę myśl że dekoder będzie obsługiwać dekoder mediabox nc, mój nc+ ma wyjście analogowe, nietypowy minijack który ma możliwość przedłużenia kablem rca do standardowego wzmacniacza. Natomiast jeśli chcesz nagłaśniać w ogóle to co jest na tv np. filmy z pendriva, nc+, gry itp., to wystarczy puścić z tv kabel audio optyczny, wtedy jest potrzebny DAC np. http://stereoikolorowo.blogspot.com/2013/0...ishan-d03k.html jeśli masz standardowy wzmacniacz, lub puszczasz kablem optycznym do amplitunera stereo z takowym wejściem optycznym, najtańszy to chyba onkyo tx8020. Warto by jeszce kupić używane CD, chyba że zamierzasz grać z dvd/bluraya. Na kolumny zostanie z 1800zł można więc kupić nowe lub ładne i dobre używane .

Wyroby tonsila pojawiają się w sklepach, firma wychodzi do ludzi, zauważyli w końcu, że w ciemno mało kto kupuje ( chyba że fani altusa) i trzeba się prezentować, musisz poszukać na porównywarkach gdzie są salony z ich ofertą.
Sam jakieś klilka lat temu chciałem posłuchać maestro i pulsa i usłyszałem, że salon oferuje klasowy sprzęt audio, a nie jakieś pażdzierzowe padła do nagłasniania dyskotek. Swoją drogą ciekawe jak teraz zachowują się sklepy z ich ofertą, względem innych podobnych cenowo produktów .



@jacek75: dzięki za odpowiedź. Mówiąc o dekoderze nc+, miałem na myśli ten - http://ncplus.pl/~/media/ncplus/Dokumenty/...0ITI-3740SX.pdf. Z tego co widziałem w instrukcji na stronie 3. opisującej sposoby łączenia - ma on wyjście S/PDIF. W ten sposób mógłbym połączyć dekoder nc+ z wzmacniaczem/amplitunerem, prawda? Nie do końca rozumiem, dlaczego miałbym stosować przetwornik z cyfrowego na analogowy - mógłbyś to łopatologicznie wytłumaczyć? Czy nie lepiej jest stosować łącza cyfrowe? Dodatkowo, jaka byłaby różnica gdybym puścił sygnał optycznie z TV do amplitunera zamiast bezpośrednio - z dekodera, czy tylko taka, że wtedy jest bardziej uniwersalnie, bo inne urządzenia podpięte do TV też będą obsłużone jednym kanałem?

Inna sprawa, chciałbym kupić oczywiście coś do płyt CD/DVD/blu-ray, tylko za każdym razem, kiedy będę chciał z tego skorzystać, będę musiał użyć pokrętła do zmiany źródła dźwięku, prawda?

Natomiast jeżeli chodzi o kolumny, co byś polecił, żeby nawet słuchając cicho muzyki móc usłyszeć przyzwoitą jakość. Wspominałem o Tonsilu, dlatego, że jestem z Wrześni, czyli miejsca, gdzie aktualnie buldożery zrównują teren byłego zakładu produkcji sprzętu icon_smile.gif. Tutaj jest też pozostałość w formie salonu/sklepu, ale zanim udam się na rozmowę ze sprzedawcą, wolałbym usłyszeć opinię znawcy dzwięku, a nie kogoś, kto jest zainteresowany jak największym profitem.

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

1)Nie do końca rozumiem, dlaczego miałbym stosować przetwornik z cyfrowego na analogowy - mógłbyś to łopatologicznie wytłumaczyć? Czy nie lepiej jest stosować łącza cyfrowe?
2) Dodatkowo, jaka byłaby różnica gdybym puścił sygnał optycznie z TV do amplitunera zamiast bezpośrednio - z dekodera, czy tylko taka, że wtedy jest bardziej uniwersalnie, bo inne urządzenia podpięte do TV też będą obsłużone jednym kanałem?



1) Dlaczego DAC, bo nie każdy wzmacniacz, nawet dobry, czy drogi takowe wejście ma ... (tak z głowy to chyba marantz pm 6005, tani nie jest. ) prędzej już amplituner stereo o którym wspomniałem, a wszystkich może jest z 5 popularnych modeli, 2 yamahy, harman, 2 onkyo.
Czy cyfrowe łącza z tv, zdecydowanie tak. Natomiast dla dźwieku prowadzonego z np. odtwarzacza Cd, juz nie zawsze, większość osób wybiera analogowy kabel RCA.

2) Tak. Dla mnie wygodniej podłączyć jest dekoder nc+ , dysk z filmami do usb tv, dvd, czy konsolę kablami hdmi do telewizora, a dopiero z niego puścić jeden kabel optyczny do wzmacniacza, niż przepinac wiszące kabelki na życzenie rodziny(, a teraz film z tv, a potem z dysku, a znów z dvd bo gniazdo można załatwić) i mam wszystko nagłośnione za naciśnięciem jednego guzika . Przepinając można wyrobić szybko gniado-zazwyczaj plastikowe.
Ja akurat kupiłem Daca bo nie mam wzmacniacza tzn. amplitunera z wejściem optycznym i jak będę zmieniał na jakiś wzmacniacz raczej też nie będzie miał.

Szkoda że zrównują, ale coś nowocześniejszego pewnie zostanie. Musisz posłuchać sam, np. maetstro, siesty, czy jakiejś nowości, o altusie nie piszę bo dlaczego mam Ci źle życzyć icon_wink.gif Może będą mieć coś innego krajowego np. pylon pearl 25, skoro jednak posłuchasz tonsilowskich wyrobów to skocz do Poznania i posłuchaj też czegoś innego w cenie 1500-2000 też jest jednak wybór, wystarczy przefiltrować porównywarkę w necie. Zależy jakiego dźwięku oczekujesz, więcej basu, bardziej równo, wyeksponowane skraje pasma, czy lepsze używane .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Szkoda że zrównują, ale coś nowocześniejszego pewnie zostanie. Musisz posłuchać sam, np. maetstro, siesty, czy jakiejś nowości, o altusie nie piszę bo dlaczego mam Ci źle życzyć icon_wink.gif Może będą mieć coś innego krajowego np. pylon pearl 25, skoro jednak posłuchasz tonsilowskich wyrobów to skocz do Poznania i posłuchaj też czegoś innego w cenie 1500-2000 też jest jednak wybór, wystarczy przefiltrować porównywarkę w necie. Zależy jakiego dźwięku oczekujesz, więcej basu, bardziej równo, wyeksponowane skraje pasma, czy lepsze używane .



Czyli Altusów nie brać pod uwagę - zanotowałem. Powiedzmy, że chciałbym jednego dnia włączyć sobie High Hopes Floydów i usłyszeć wszystko, drugiego dnia puścić Ryśka Riedla jak z zespołem dają z siebie wszystko w "Jak malowany ptak". Innego dnia słyszeć każdy strzał z piosenki "One" Metallica. Nie planuję wzmożonego użycia basów, nie słucham muzyki klubowej, chociaż bardzo odpręża mnie dzwięk dobrych elektronicznych brzmień autorstwa Air, np. Moon Safari. Żona również lubi wy-chillować się w takich klimatach, np. Smoke City. Czy wobec tego mam szukać równych czy skrajnych (w którą stronę)?

Wspomniałeś o marantz pm 6005 - widzę, że ma pokrętła regulujące, więc można sobie dostroić według upodobania, ale przede wszystkim ma wejście cyfrowe. Ale ten amplituner onkyo tx8020 też ma. Czy zatem różnica w jakości jest tak bardzo zauważalna? Pierwszy z nich jest wzmacniaczem, drugi amplitunerem. To różnica podstawowa, ale nie potrafię oprócz ceny zrozumieć czym się różnią. Z opisu marantz ma lepszej jakości komponenty z których jest zbudowany. Powrócę do pytania - czy słychać różnicę?

Dodatkowo, jak mam dobrać kolumny do mocy wyjściowej amplitunera lub wzmacniacza? Czy jeżeli przez większą część czasu będę słuchał muzyki relatywnie cicho, to powinienem patrzeć, aby moc znamionowa kolumny była również nie za wysoka, bo inaczej nie osiągnę pełnej barwy?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można kupić kolumny Tonsila, tylko po co. Bo ładne? Kwestia gustu. A tak zupełnie poważnie, to jeśli polskie, to rzeczone wyżej Pylon Audio, albo lepiej Audio Academy czy ESA o ile funduszy wystarczy.
Sprzęt polecam zdecydowanie stereo i zdecydowanie z drugiej ręki. O ile naprawdę ma dobrze zagrać.
Wzmacniacz czy amplituner na ogół im więcej udogodnień posiada, tym gorzej gra.
Wzmacniacz od amplitunera różni się tym, że ten drugi wyposażony jest w moduł tunera (czyli można odbierać stacje radiowe).
Lepsze komponenty jak najbardziej. Czy kupowałbym Marantza PM6005 tylko dlatego, że ma wejście optyczne?
Chyba jednak wolałbym jak Jacek wzmacniacz plus osobny DAC.
Na pewno mocniejszy wzmacniacz "wyciśnie" z kolumn więcej dobrego niż podobny ale słabszy. Lecz moc to nie wszystko. Bo wzmacniacz może być pozornie słaby a mieć dobre zasilanie (wydajność prądową). Jakość takiego wzmacniacza również bardzo się liczy.
Ale w takim budżecie dużo większy nacisk stawiałbym jednak na dobre kolumny. Niezbyt duże (choć nie za małe, bo to 31m2 ) podłogówki. Moc owszem musi być w miarę rozsądnie dobrana, ale moim zdaniem to nie przesądza. Tu trzeba każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie. Nie da się tak "na papierze" porównać i stwierdzić, że to akurat będzie dobrze grało..

Jacek75
Cytat

Ja akurat kupiłem Daca bo nie mam wzmacniacza tzn. amplitunera z wejściem optycznym i jak będę zmieniał na jakiś wzmacniacz raczej też nie będzie miał.


No to lipny wzmacniacz sobie wybierzesz. Bez "optyka"? I to świadomie. icon_wink.gif icon_lol.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Sprzęt polecam zdecydowanie stereo i zdecydowanie z drugiej ręki. O ile naprawdę ma dobrze zagrać.
Wzmacniacz czy amplituner na ogół im więcej udogodnień posiada, tym gorzej gra.
(...)
Na pewno mocniejszy wzmacniacz "wyciśnie" z kolumn więcej dobrego niż podobny ale słabszy. Lecz moc to nie wszystko. Bo wzmacniacz może być pozornie słaby a mieć dobre zasilanie (wydajność prądową). Jakość takiego wzmacniacza również bardzo się liczy.
Ale w takim budżecie dużo większy nacisk stawiałbym jednak na dobre kolumny. Niezbyt duże (choć nie za małe, bo to 31m2 ) podłogówki. Moc owszem musi być w miarę rozsądnie dobrana, ale moim zdaniem to nie przesądza. Tu trzeba każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie. Nie da się tak "na papierze" porównać i stwierdzić, że to akurat będzie dobrze grało..



@f1angel: mógłbyś przykładowe zestawienie jakieś polecić uwzględniając budżet? Brzmienie kolumn mogę sprawdzić przed zakupem w sklepie, ewentualnie zaufać Waszym opiniom kupując używane przez internet, natomiast większy dylemat mam ze wzmacniaczem/amplitunerem. Nikt mi nie zademonstruje ich wyjmując każdy z kartonu po kolei. Jeżeli optyk nie jest tak ważny, to może macie jakieś "pewne" sprzęty, które nie spadają poniżej przyzwoitego poziomu. No i jeżeli chodzi o DAC, to czy też jest ważny model tutaj?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ponownie,

Co powiecie o takim zestawieniu: Pylon Pearl 25 + NAD C326BEE. Co prawda nic by prawie nie zostało na DAC, ale jeżeli coś będzie używane, to może się zmieszczę... Proszę o ocenę i pomoc w dobraniu DAC do powyższego jeżeli jest ok.

Pozdrawiam!

/EDIT/ Widzę że DAC nie jest kosmicznie drogi - przynajmniej ten: http://allegro.pl/fiio-d3-d03-d03k-tashian...4702468210.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten DAC konwertuje sygnał z typu optycznego i coaxial na 2RCA i minijack, są jednak różne opcje i typy. W tej cenie nalezy go traktować jako " przerabiacz " sygnału z cyfrowego( np. tv) na analogowy, a nie polepszacz dźwięku dla np. Kompakt ->wzmacniacz.
Wybór i odsłuch kolumn to podstawa, graja skrajnie różnie i inaczej przez mocno konturowe i koncertowe brzmienie typu klipsch f, nieco równiejsze, jbl es, yamha ns555, Monitor audio mr4, po bardziej dojrzałe pylon 25, mission mx4, tannoy v4, spokojne Indiana line nota 550 - To oczywiście czubek góry popularnych modeli, nawet w Twoim budżecie.
Kupując niedrogi wzmacniacz/amplituner stereo można zdać się na własne testy czytelnicze i innych, kolumny wnoszą wiecej swojego charakteru. Tak czy siak, jak już było napisane, cyferki danych technicznych kolumn nic mówią jak gra kolumna, no może poza pozycją dB .
W wybranym zestawieniu Pylon Pearl 25 + NAD C326BEE to wzmacniacz tylko używany( cena) a kolumny nowe bo te są bardzo krótko w sprzedaży i brak ich na rynku wtórnym.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W wybranym zestawieniu Pylon Pearl 25 + NAD C326BEE to wzmacniacz tylko używany( cena) a kolumny nowe bo te są bardzo krótko w sprzedaży i brak ich na rynku wtórnym.



Sugerowalem sie recenzjami na profesjonalnych serwisach. Powiedz prosze jak one brzmia? Czy mozesz polecic jakis DAC do tego zestawienia? Czy to dobry uklad, czy wolalbys cos innego zlozyc w tym zakresie cenowym?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co innego recenzje w profesjonalnych (pod jakim względem profesjonalnych?) serwisach, co innego własny odsłuch ze świadomością swoich upodobań brzmieniowych a jeszcze co innego jak dobry wzmacniacz i dobre kolumny zagrają razem. Bo to się nie zawsze sumuje. Wydaje mi się, że miękko oraz z ociepleniem grający NAD nie zagra do końca tak jak powinien z kolumnami o podobnym charakterze brzmienia. No chyba, ze lubisz granie mięciutkie, cieplutkie i przyjemne. Ale Ty tego nie wiesz i tu jest kłopot.
A nie masz możliwości pojechać z żoną do jakiegoś salonu audio i posłuchać kilku różnych par kolumn, by zagrały Waszą ulubioną muzykę? Przekonalibyście się jakie brzmienie bardziej Wam odpowiada. A moglibyście posłuchać sprzętu kosztującego po ok. 3 kzł za element, bo o takiej jakości trzeba by mówić kupując później coś z drugiej ręki.
Wówczas można by łatwiej znaleźć coś odpowiedniego na rynku wtórnym.
Jeśli taki odsłuch jest zupełnie niemożliwy do przeprowadzenia (choć gorąco namawiam np. w ramach "wycieczki"), to trzeba by złożyć coś bardziej uniwersalnego, pod Wasz gust muzyczny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...