Skocz do zawartości

Jaki używany wzmacniacz stereo do sporych Klipsch R-28F?


myckowna90

Recommended Posts

Witam kupiłam w bardzo okazyjnej cenie, bo 2900 zł za nową parę - kolumny Klipsch R-28F do salonu 45m2.

Zastanawiam się teraz nad doborem wzmacniacza ( używki ) który z powodzeniem poradzi sobie z pełnym wysterowaniem tych kolumn.
Cena jaką chciałabym przeznaczyć na wzmacniacz to ok. 1200 - 1500 zł

Pomoże ktoś? icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie napisałaś przed kupieniem tych kolumn, tylko teraz? Mam nadzieję, że słuchałaś na nich przed zakupem, porównywałaś z innymi i wybrałaś, bo Ci się najbardziej podobały?
Bo jeśli nie, to jak dla mnie zrobiłaś głupio. Wiesz jak dobre kolumny za takie pieniądze mogłabyś mieć?
A zastanowiłaś się dlaczego ktoś sprzedał nowe kolumny 700 zł taniej?
Dla mnie to żadna okazja.
Przede wszystkim oprócz tego jakie masz kolumny i wielkości pokoju oraz budżet na wzmacniacz nie wiemy o wielu bardzo ważnych sprawach. Jak powinnaś napisać swój pierwszy post, poczytaj tu:
http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1100 złotych taniej za klipshe w dodatku R-28F - klasa wyżej od synergy, kolumna z 2 x 20.3cm z tego co wiem w miare świeży i nienajgorszy zestaw stereo jeżeli chodzi o firmę "klipsch" to raczej spoko cena według mnie.

Fakt, mogła poczytać/ więcej posłuchać przed zakupem ale chyba biorąc pod uwagę, że laska i że w ogóle zainteresowała się tym tematem to chyba i tak spoko wybór heh

Co do zwmacniacza to ja nie pomogę ale może znajdziesz jakiegoś dobrodzieja na forum.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co z tego, że klasa wyżej (drożej) jeśli to wciąż gra tak sobie? Może jak na Klipscha, ale na nim świat kolumn się nie kończy.
A to, że kobieta...? Znam kilka, które mają lepszy słuch od swoich audiofilnych facetów icon_cool.gif Z moją np. odsłuchiwaliśmy kable sieciowe. Czym się chwalę po wszystkich odpustach icon_wink.gif A na Audio Show jeździmy razem od kilku lat na całe dwa dni.
I nie 1100 zł taniej ale 700. I kto wie czy nie można by znaleźć jeszcze taniej?
http://www.rtvmax.pl/Sklep/R-28F,2,0,178,7731.htm
Tak, czy inaczej czekamy na konkretne odpowiedzi, porządnie napisany pierwszy post. Dla dobra założycielki rzecz jasna.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie błagam o pomoc. Podpięłam kolumny w salonie do amplitunera kina domowego denon i w trybie stereo chciałam sprawdzić jak to zagra przed zakupem właściwego wzmacniacza.

Jestem trochę przerażona. Wiedziałam, że nie będzie polotu i pięknego dźwieku ale nie że aż tak. Brakuje mi niskiego zejścia dołu i ogólnie głębi na niskich. Te kolumny podobno mocno kolorują dzwieki wiec efekt powinien byc odwrtony. Góra gra nawet nieźle, brakuje trochę środka no i ten bas.. Mam nadzieje, że to nie kwestia pomieszczenia i modle się, żeby to była wina amplitunera kina domowego, który nie jest przeznaczony do pracy z kolumnami w stereo.

Wiem, że nie jesteście zwolennikami klipsch ale bardzo proszę podajcie mi jakieś propozycję wzmacniacza który pozwoli tym kolumnom zagrać na poziomie ich mozliwości.

Budżet to ok. 1200 na używany wzmacniacz stereo.

Kolumny mają niby 120 W przy 8 ohm. Boje się, że np Rotel RA-1062 który ma 2 x 60 może nie dać rady.

Może jakiś Marantz PM7000? albo coś w tym kierunku? Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że klipsche mają 120W to ich wytrzymałość na podany prąd wzmacniacza, ciekawsze i ważniejsze jest to że mają 93dB i już bardziej coś mówi np. to że będą grać głośno nawet na słabym wzmacniaczu. Niestety to że będą grać, nie znaczy, że dobrze, czy ładnie, o oczym się przekonałaś. Owszem amplituner kinowy często gra kiepsko, ma niewielką moc i słabą wydajnośc prądową itd itd( np. napis że niby 5x100W, a pobiera łacznie 300W, więc słabe zasilanie).
Trzeba szukać coś bardziej grającego liniowo, nie koloryzującego mocno od siebie i z dobrym zasilaniem, aby słychac było bas , a nie tylko ostra górę. Niech to będzie np. 2x70W, ale zasilacz powyżej 200W ( tak w uproszczeniu). Coś silnego z harman kardon, pioneer, może starsze sony modele QS, czy denonów wyższej klasy i mocniejszej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak gra ostro, a chcesz nieco górę ułagodzić to kup nawet KLOTZ 2,5mm , tak jak Alphard da Vinci, Cordial, Adam hall, po około 7zł, Prolink, wiadomo że są miedziane, lub nieco droższe Melodika purple rain 2,5mm. Jak masz dłuższe odcinki niż 5 metrów to można kupić średnicy 4mm. Na takie kable po 2-4 zł nie ma co się łaszczyć bo zazwyczaj aluminium, powlekane miedzią.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica dźwięku w kablach do niedawna była dla mnie jedynie wymysłem. Ku mojemu zdziwieniu przy prezentacji w której brałem udział było słychać wyraźne zmiany. Nie trzeba było być audiofilem żeby to słyszeć.
Lepiej zainwestować pare złotych w dobre kable ja w swoim zestawie mam Melodiki 2x4mm i dźwięk zdecydowanie pełniejszy i bas głębszy niż w przypadku zwykłych kabli.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze a'propos mocy wzmacniacza. To, że np. Rotel ma 2x50W nie znaczy, że jest słaby. Bo ma dobre zasilanie i przegoni niejedne kolumny tam i z powrotem, że aż miło.
Ten NAD powinien z Klipsch'ów wykrzesać dużo więcej niż ampli KD. O ile jest co wykrzesać icon_wink.gif
Z kablami się na razie wstrzymaj. Posłuchasz jak gra na tych co masz i wówczas można będzie jeszcze coś odrobinę nimi skorygować.
Jasne jest, że ustawienie kolumn i akustyka pomieszczenia mają kolosalne znaczenie dla dźwięku. Jeśli pokój pusty, "nieogacony", pełen dużych płaskich i twardych powierzchni, to dużo lepszy zestaw może polec. Nawet hi-endowy.
A "jeździłaś" kolumnami po pokoju, przesuwając je z zachowaniem symetrii według miejsca odsłuchu i ścian, w przód, tył i na boki?
Nieraz wystarczy kilka, kilkanaście centymetrów w dobrą stronę i dźwięk (jego równowaga tonalna ale nie tylko) staje się inny.
Spróbuj, to nic oprócz czasu i pewnego wysiłku nie kosztuje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze co do ustawienia kolumn to najszybciej sprawdzisz czy bas zginął przez pomieszczenie po prostu chodząc po pokoju. Jeśli w miejscu odsłuchu go nie ma, a w innym miejscu jest to musisz kombinować z ustawieniem. Jeśli go nie ma nigdzie to albo kolumny, albo możesz poszukać w innym pomieszczeniu (opcja najgorsza, ale i raczej rzadko spotykana).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czekamy na wrażenia z odsłuchu. Ale daj się dobrze rozgrzać wzmacniaczowi, niech najpierw chociaż z godzinę pogra.
I oczywiście nie włączaj od razu po wypakowaniu. Lepiej niech dojdzie do temperatury pokojowej.

Kolumny z przednim bass-reflexem są na ogół łatwiejsze w ustawieniu, więc chyba nie o to chodzi.
Jednak spróbuj je poprzestawiać po kilka, kilkanaście albo nawet więcej, jeśli jest miejsce, centymetrów w różnych kierunkach.
Nawet w takie miejsca, gdzie normalnie by nie stały. Tak dla sprawdzenia.
Oczywiście jakby z NADem jeszcze trochę brakowało niskich tonów albo przejrzystości, to radzę się zaopatrzyć w lepsze kabelki (interkonekty i głośnikowe). One też czasem potrafią narobić bałaganu. Na pewno coś Ci tu doradzimy w tej kwestii.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę się pospieszyłam ale mam już 6 metrów kabla melodika purple 2x4mm. Chcę wykluczyć jak najwięcej niekorzystnych dla dźwięku poszczególnych "szczebli" w zestawie. Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Witam

Szukając odpowiedzi na pytanie jaki przewód głośnikowy mam kupić napotkałem na ten temat i zaciekawiły mnie Wasze posty w których krytykujecie zakup kolumn Klipsch r-28f. Właśnie jestem w trakcie szukania kolumn i po przejrzeniu wielu wiadomości na forach wybrałem właśnie te kolumny. Jeszcze ich nie kupiłem miałem zrobić to jutro ale tutaj nabrałem wątpliwości. Znalazłem takie kolumny używane w idealnym stanie za 2100 zł komplet (nowa 1 szt to najtaniej 1649zł więc 3300 za komplet). Na wielu forach recenzje mają super (oczywiście w tym przedziale cenowym) i nie spotkałem się jeszcze z krytycznymi opiniami. Wręcz przeciwnie, wiele osób pisze że nie mają konkurencji w swojej cenie. Tutaj piszecie inaczej więc chciałbym zapytać o szczegóły i ewentualne propozycje zanim będzie za późno.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

No cóż, wszystko zależy od upodobań. Są przeciwnicy tych kolumn jak i miłośnicy, Chodzi o to , iż te kolumny mają specyficzną charakterystykę brzmienia. O ile one grają typowo "V", czyli średnica dosyć schowana, natomiast skraje pasma wyeksponowane, to wysokie tony mogą być za ostre, zbyt narzucające się, co wielu ludziom nie odpowiada.

Najlepszą metodą jest odsłuch tych kolumn w salonie audio, przecież nie musisz tam kupować. Przy okazji posłuchasz jeszcze innych kolumn jak grają. Naprawdę warto umówić się gdzieś do salonu na taki odsłuch, aby samemu usłyszeć jaki dźwięk najlepiej Ci odpowiada. Każdy ma inne gusta i nie chodzi mi tu o gatunki muzyczne, ale co do barwy itd.

Jeżeli szukasz konkretnej pomocy , co do kolumn, czy też innych aspektów systemu stereo to najlepiej załóż swój własny temat , aby uzyskać jak najlepszą pomoc.

Tutaj masz wskazówki jak to zrobić, aby uniknąć kolejnych pytań ze strony pomagających icon_wink.gif:
http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html

Napisz jeszcze od siebie , jaki dźwięk preferujesz czyli miękki, ciepły, soczysty, wyrafinowany, czy bardziej twardy, analityczny, chłodny .. Postaraj się opisać własnymi słowami icon_wink.gif

Pozdrawiam ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, wybiorę się do salonu na odsłuch. Jeśli chodzi o moje preferencje: soczysty bas ale nie aż tak miękki, podkreślone wysokie tony. Ogólnie szukam kolumn najlepiej używanych w cenie do 3000 za komplet. Na razie zasilać będzie je Harman Kardon AVR365. Wiem że to jest KD i jeśli nie da sobie rady kupie wzmacniacz stereo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...