Skocz do zawartości

Monitorki na biurko


pacio94

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 50
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Cóż, akurat jeśli chodzi o DACi, to wybór ograniczał się do wrażeń innych osób, testów w prasie i możliwości urządzenia. Najpierw korzystałem z zestawu M2TECH HiFace + MUSE TDA1543x4, ale nie było opcji odtwarzania HD-audio (stary chip), więc poszukałem czegoś nowego. Jako że o HiFace DACu było bardzo dużo dobrego w sieci, a przy okazji łyka wszystko poza DSD, to padło na niego. Nie testowałem jak na razie nic lepszego, ale moim zdaniem, to jest naprawdę kompetentne urządzenie, na budżetowym poziomie dźwięk jest w moim odczuciu "kompletny". Osobiście polecam.

Z drugiej strony, jeśli szukasz używki do 900zł to pewnie możesz znaleźć coś jeszcze trochę lepszego. Mnie ostatnio zaciekawił ten: SMSL M8 topowy chip Sabre + USB na XMOSie wróżą niezłe brzmienie. Co prawda, jak wszyscy wiemy, same podzespoły nie grają, ale idąc za przykładem mojego wzmacniacza, to może być naprawdę dobre "pudełeczko"...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ShenzhenAudio kupiłem wzmacniacz i szedł dwa tygodnie, zupełnie bezproblemowo! Jeśli chodzi o opłaty na granicy to już zależy od szczęścia. Jeśli na paczce będzie zadeklarowana mała wartość i będą mieli akurat dużo roboty, to nic nie zapłacisz, ale jak będziesz miał pecha to przy 250$ zapłacisz i cło i VAT, czyli łącznie trzeba doliczyć jakieś 30-35% do ceny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o VISONIK DAVID 6000
Kiedy się je postawi na standach, nie jest źle. Tak jak można się spodziewać po tak małych monitorkach.
Przydatny jest wtedy przyzwoity subwoofer do muzyki.
Jednak neutralność nie jest ich mocną stroną.
Są przede wszystkim dynamiczne.
Basu jest dość sporo (jednak oczywiście tego wyższego)
Wysokie tony to ich dobry punkt i nie szczędzą go.
W połączeniu z subwooferem brzmią raczej jak duże kolumny podłogowe typowo do rocka.
Mimo że głośnik stożkowy to 10cm i obudowa zamknięta , mają sporą skuteczność i potrafią zagrać dość głośno.
W niczym nie przypominają KEF LS3/5a icon_smile.gif
W niewielkim pokoju i z dobrym wzmacniaczem nawet same potrafią zaskoczyć (niektórych zaszokować) dynamiką.
W głośnym graniu pomaga zabezpieczenie głośnika wysokotonowego.
Nawet przesterowany wzmacniacz o niewielkiej mocy nie stanowi dla nich zagrożenia.
Wtedy zaczynają błyskać czerwone diody informujące że musimy przyciszyć.
Bez większego problemu nagłaśniały pomieszczenie ~30m kw w układzie 2.1 bez ich filtrowania od dołu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profi, jak pisałem wcześnie, nie było jeszcze dogłębnych testów, ale tak jak sobie słucham, to nawet na biurku przy rozstawie 80cm jest naprawdę dobra lokalizacja wszerz. Nie ma trzech punktów (środek, lewy głośnik i prawy głośnik), można bez problemu każdy instrument umiejscowić gdzieś "na scenie". Dodatkowo naprawdę nieźle wszystko się separuje, jestem zaskoczony poziomem tego zestawu. Bliskość ściany tylnej nie pozwala na szukanie drugiego, a tym bardziej dalszych planów, ale to chyba też nie ten poziom głośników, żeby to mogło w ogóle występować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Mam pierwsze dane z testów, dotarła do mnie jeszcze jedna zabawka - mikrofon miniDSP UMIK-1 - więc mówię póki co o danych "papierowych", których niektórzy nie lubią, ale ja wręcz przeciwnie - lubię mieć wszystko czarno na białym. Myślę, że wynik daje do myślenia.
Porównania odpowiedzi z częstotliwości 20-250Hz:
1. Harman (czerwony) vs SMSL (niebieski) na Cantonach
2. Luxman (czarny) vs SMSL (różowy) na DALI
3. wykres z czasem wygaszania fal Luxman na DALI
4. wykres z czasem wygaszania fal SMSL na DALI

Potwierdza się to o czym mówiłem, to pudełeczko ma niesamowitą wręcz kontrolę membran. Nic sobie nie robi z dużych wychyleń i nagłych zatrzymań/zmian tempa. Test z samochodowym subwooferem na głośniku JBL GTO1214 i tam dopiero było dobrze widać ten efekt, bo on lubi duże wychylenia, a SMSL nie miał najmniejszych problemów z tymi zmianami, o których pisałem przed chwilą. Kolejny raz SZOK!

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No piękna sprawa. Jasne, że wykresy wszystkiego nie mówią o dźwięku, bo nie mogą. Ale pokazują kilka ważnych spraw.
Redakcja Audio mogłaby szerzej przetestować ten wzmacniacz. Ale obawiam się, że kilku dystrybutorom mogłoby się to nie za bardzo spodobać icon_biggrin.gif Tak, czy inaczej nowy super niedrogi wzmacniacz, który można by polecać. O ile oczywiście będzie komuś odpowiadał jego charakter brzmienia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj podczas odsłuchów wyszedł na jaw tylko jeden problem - niedobór mocy - przynajmniej na zasilaczu 19V. Zgodnie ze specyfikacją na stronie TI wzmak powinien mieć wtedy mniej więcej 2x38W przy 4ohm i 1%THD, a taka wartość okazała się być niewystarczającą u mnie. Przy odsłuchu płyty Mattiasa Wagera "Organ Treasures" musiałem go "rozkręcić na maksa" co wywołało clipping przy skokach głośności. Dzisiaj spróbuję jeszcze z zasilaczem 24V, 60W to już powinno być wystarczająco, ale podobno pogarsza się brzmienie przy wyższych napięciach, zobaczymy co się u mnie okaże icon_cool.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dlaczego o większej mocy?



Zasilacze które do tego używasz to zasilacze impulsowe. Są do tego dobre w dużej mierze dlatego że jest to w zasadzie duży stabilizator napięcia. Taki zasilacz ma największą sprawność w rejonie około 50% mocy znamionowej. Wtedy tez jego pewność do zasilania napięciem jakie ma dać jest duża. Przy skrajnych wartościach może dawać krótkotrwale spadki. Powyżej mocy maksymalnej napięcie może być nieco niższe od znamionowego. Szczególnie krótkotrwale. Ten wzmacniacz ma wysoka sprawność. Podejrzewam że przy pełnej mocy będzie niższa od deklarowanej. Zakładając że będzie to więcej niż 75% o tyle powinna być większa moc którą będzie w stanie oddać ile trzeba poświecić na straty. Odwrotność 0,75 to 1,33. 2x38W=76W 76Wx1,33=101,3(3)VA. Przy niestabilizowanym zasilaczu opartym o trafo toroidalne nadmiar mocy powinien być większy (aby uzyskać niskie zniekształcenia przy górnym zakresie mocy). Trafo konwencjonalne raczej nie wchodzi w grę bez stabilizacji. Sądzę że jeśli układ pracuje optymalnie przy 19V to nie powinno ono przekraczać 10% więcej. Czyli nie powinno przekroczyć ~21V
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ten oryginalny wydaje się optymalny. Ty pisałeś że chcesz podłączyć 24V 60VA czyli 2,5A. Wydaje mi się że jego wydolność prądowa jest zbyt niska a napięcie już troszkę za wysokie.Może to doprowadzić do skoków napięcia i mało stabilnej pracy układu. Ideałem był by np. 21V 150VA lub więcej. Jest jeszcze podejrzenie że ten z zestawu może nie spełniać do końca deklarowanych parametrów.
Nie znałem parametrów oryginalnego zasilacza i jak widzisz wyliczyłem je dość dokładnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest inaczej, TI podaje w specyfikacji chipu napięcie robocze w przedziale 12-26V. Na forach pojawiają się informacje, że najlepiej brzmią te wzmaki przy napięciu 19V i zasilacz o takim napięciu był w zestawie od SMSLa. Mam natomiast również zasilacz 24V 6.3A (który faktycznie ma na wyjściu 25.8V wbrew deklaracji), a 60W, o których pisałem, to była właśnie deklarowana moc wzmacniacza na kanał przy zasilaniu 24V, a nie moc zasilacza (przy 26V to powinno być już 2x70W) icon_wink.gif
specyfikacja TPA3116D2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zupełnie inna sprawa icon_smile.gif ten zasilacz to 150VA

A jak tam wyniki z wyższym napięciem i wyższą mocą ?

Z tego co widzę ze specyfikacji to ten układ optymalnie działa z napięciem 21V przy obciążeniu 4 ohm
Wyższe napięcia będą dobre dla wyższych impedancji obciążenia.
Mając możliwość wybierania napięcia zasilania uzyskujemy regulację dopasowania optymalnej impedancji obciążenia.

Bardzo dobrze prezentują się jego parametry wg. specyfikacji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc jakoś nie odczułem wzrostu mocy, również na 24V zasilaczu pojawił się clipping przy naprawdę głośnym graniu (dotyczy tych cicho zrealizowanych nagrań, gdzie siłą rzeczy potencjometr przekręca się dalej). Co do jakości dźwięku, też nie zanotowałem jakiegoś spadku, to są pewnie jakieś szczegóły. Przesiadka z Luxmana też nie była bolesna, nie ma tu tego standardowego odczucia utraty czegoś w muzyce, wręcz przeciwnie - słucha się lepiej, bo jest lepsza podstawa basowa. Wszystko jest tak na szybko, więc ciężko ferować jednoznaczne wyroki, ale podtrzymuję swoją tezę, że zakup budżetowego nowego wzmacniacza w kontekście możliwości tych pudełeczek nie ma sensu (chyba że mamy duże pomieszczenie i chcemy "ostro łoić") - lepiej kupić droższe kolumny...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie również podobają się nowoczesne amplifikacje impulsowe o niewielkich mocach.
Jest dla nich miejsce w tanich konstrukcjach i tych drogich.
Jednak z tego co widzę jest dla nich opór wśród odbiorców.
Panuje schemat cyfrowego dźwięku w opiniach (zwykle zupełnie nieuzasadniony w stosunku do konstrukcji z ostatnich lat)
Dla mnie bardzo dużym i pozytywnym zaskoczeniem był kontakt z wzmacniaczem Onkyo A-5VL o lekko złagodzonym zakresie górnego pasma.
Poza tym reszta jakby z zupełnie innego przedziału cenowego.
Kiedyś do wzmacniacza przewidzianego do zasilania kompletu głośników komputerowych podłączyłem transformator toroidalny przewidziany do halogenów. Zaskakująco dobrze sobie radził z dynamiką podłączonego do niego subwoofera zbudowanego z starej kolumny i umieszczonego w niej przyzwoitego głośnika basowego w obudowie zamkniętej. Znacznie lepiej dawał sobie z precyzyjnym poruszaniem jego membrany niż wzmacniacz pracujący w klasie AB z subwoofera znanego producenta audio za 1tyś zł(cały sub).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...