Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Jarosław

Pierwszy zestaw stereo do 1200 zł.

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Już od dłuższego czasu obserwuję to forum jako gość. Podoba mi się klimat tutaj panujący, zaangażowanie w pomoc, dlatego także postanowiłem skorzystać z waszego doświadczenia i wiedzy. Chce zakupić pierwszy zestaw stereo, obecnie słucham muzyki z komputera przy pomocy zestawu 2.1 firmy Logitech.

-Zestaw składać ma się ze kolumn, wzmacniacza oraz odtwarzacza cd.
-Na całość chce przeznaczyć 1200 zł, niewiele, ale wierzę, że uda się złożyć coś przyjemnie grającego dla ucha.
-Sprzęt oczywiście używany.
-Głównym źródłem dźwięku ma być cd, jednak chciałbym także podłączyć do zestawu komputer (ma raczej słabą, zintegrowaną kartę muzyczną)
-Słucham bardzo zróżnicowanej muzyki, bo uważam, że każdy gatunek, ma w sobie coś ciekawego, głównie grany będzie jednak jazz, rock, a dziewczyna będzie słuchać klasycznej.
-Brzmienie, które mi odpowiada, to barwy ciepłe, z miękkim elastycznym bassem, nie wiem czy kolejny wyznacznik tego co lubię, nie gryzie się z tym co napisałem wcześniej, ale lubię też usłyszeć każdy instrument z osobna.
-Za okres 6-12 miesięcy przenoszę się do własnego mieszkania, wtedy sprzęt będzie grał w 25m2 i będzie modyfikowany jeśli się nie sprawdzi w tym metrażu.
-Obecnie muzyki zamierzam słuchać w swoim pokoju, który ma 12 m2. Nie specjalnie widzę jak rozmieścić sprzęt, który zamierzam kupić, nie wiem czy martwić się tym teraz czy po zakupie, dlatego dołączam mini plan pokoju.

DSC01446.jpgPozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No to może zacznijmy od najważniejszego, czyli od akustyki.
Napisz do mnie na PW i podaj adres mailowy, to wyślę Ci trochę ciekawych materiałów o akustyce i tym jak należy poprawnie rozmieścić kolumny z pomocnymi rysunkami. Artykuły są łatwiejsze, pisane w punktach i trudniejsze. Ale to podstawa.
Bo ja też za bardzo tu nie widzę jak poprawnie ustawić kolumny.
Albo trzeba będzie coś przestawić, czy wyrzucić z pokoju, albo postawić kolumny standowe (monitory) na biurku (czy co tam jest - nie opisałeś, więc tak się domyślam. A kolumny standowe, bo chyba nie zamierzasz do 12 m2 w tych warunkach pakować podłogówek?
Wiem, że za jakiś czas przenosisz się do innego mieszkania, ale tymczasem musi tu jakoś zagrać.
Ja to widze tak, ze na razie kupisz zestaw z monitorami, które nietrudno będzie sprzedać (np. Tannoy M1, M2 albo Mission M31 (i) M32 (i) czy coś w podobnym guście) a po przeprowadzce do większego pomieszczenia sprzedasz monitorki a kupisz podłogowe. W tym czasie pewnie dozbierasz na takie trochę pieniędzy.

Tymczasem jak napisałem, zacznijmy od ustawienia kolumn, akustyki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dokładnie tak sobie to wyobrażałem- kupić teraz monitory, a w przyszłości wymienić na podłogowe. Kolumny podłogowe bardzo mi się podobają, ale chyba nie ma żadnego sensu kupować ich do takiego metrażu. A takie pytanie: w moim budżecie łatwiej kupić ciekawe kolumny podłogowe, czy monitory, czy nie istnieje reguła?
Jeżeli chodzi o rozmieszczenie mebli celem uzyskania akustyki, nie będzie dla mnie stanowić problemu zmiana układu, czy nawet wyrzucenie czegoś do 2 pokoju. Zastanawiałem się nad tym, i chyba najlepszym rozwiązaniem będzie wrzucenie biurka na ścianę po prawej stronie, centralnie (tutaj rozmieszczenie głośników), ulokowanie łóżka w róg gdzie jest teraz biurko, wstawienie szafy koło drzwi oraz wyrzucenie pułki, która teraz swoi w roku koło okna- można by ją zastąpić przykręcanym do ściany regałem. Będzie to lepsze rozwiązanie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ok, no to jak pisałem wcześniej. Zapoznaj się z podstawowymi zasadami akustyki i rozmieszczania kolumn.
I pokaż na rysuku/rysunkach jedną lub kilka możliwych opcji ustawienia kolumn. Wiadomo, przede wszystkim musi być trójkąt równoramienny albo równoboczny. Czyli kolumny i Ty jak będziesz słuchał. Podaj też jaka będzie mniej więcej odległość w danym ustawieniu kolumn od ścian, kolumn miedzy sobą i od Ciebie. Ty też nie możesz siedzieć koło samej ściany (by była z tyłu), bo trzeba będzie dać wówczas z tyłu mocno tłumiące dźwięk panele.
Ja Ci nie będę w tym względzie niczego proponował (mogę później skorygować), bo nie wiem jak i co możesz ustawić w pokoju, czego możesz się pozbyć itp.
Dopiero jak ustalimy ustawienie zajmiemy się szukaniem odpowiednich kolumn a później elektroniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przejrzałem materiały o akustyce, przemierzyłem pokój i wyszło, że to będzie jedno z lepszych rozwiązań. Nie dostrzegam innego nawet, chyba, że zasugerujecie coś?
Pytanie, czy półka wstawiona na ścianę, na której są drzwi- oznaczona "??" będzie dużą przeszkodą ? Jeżeli tak, jest opcja na jej neutralne ustawienie? Bo jeśli przeszkadza i nie ma opcji na jej dobre ustawienie będzie musiała pójść za drzwi.
Na planie postawiłem kolumny na biurko, odległość (w zależności od ich szerokości) będzie 90-110 cm, wystarczy czy myśleć gdzie postawić 2 kolumnę ?
Czy monitor stojący w miejscu oznaczonym brązową figurą będzie stanowił problem dla głośników ?

Proszę o uwagi.

DSC01446.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bardzo szczegółowy rysunek. Super. W sumie jak na tak trudne warunki nie wygląda to najgorzej. Może rozstaw mógłby być szerszy, ale to już trzeba by drugą kolumnę postawić na czymś innym (byle takiej samej wysokości). Albo z czasem kupisz standy i postawisz kolumny po dwóch stronach biurka. Na standach kolumny zagrałyby lepiej niż stojąc na meblach.
Bierzesz pod uwagę kupno standów w przyszłości?
W takiej konfiguracji kolumny zbliżyłyby się co prawda do ścian bocznych, ale mógłbyś je wówczas dogiąć w osi pionowej bardziej do środka bazy stereo.
Monitor z tyłu nie powinien bardzo przeszkadzać. W razie czego możesz spróbować coś na nim powiesić albo coś przed nim stawiać na czas odsłuchów.
Półka stojąca koło drzwi jest w formie otwartej czy ma jakieś drzwiczki, np. przeszklone? Jeśli jest otwarta nie powinna specjalnie przeszkadzać. Dla równowagi przed oknem możesz powiesić jakąś zasłonę. Najlepiej grubą mocno pomarszczoną kotarę, zasłanianą w czasie słuchania. Jeśli półka jest zamknięta, może przeszkadzać. Powinieneś to usłyszeć. Najwyżej ją wówczas przestawisz.

Radzę wykorzystać jak najwięcej z tego co wyczytałeś z artykułów o akustyce.

No to możemy się zabierać za szukanie kolumn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Na razie nie myślę o standach- tym bardziej, że przeprowadzka za 6-12 miesięcy jest pewna, a tam chcę już mieć kolumny podłogowe. Będę jednak patrzył na to co pojawia się na portalach aukcyjnych, jak wypatrzę fajne za 100 złotych to biorę na zapas icon_razz.gif
Pułka jest otwarta, stoją tam książki oraz płyty, ma na dole tylko dwie szuflady, także powinno być dobrze, a zawsze można testować, kiedy będzie już zestaw. Nad oknem jest karnisz i zasłony, raczej lekkie, ale też będę mógł testować w tej materii.

Czekam na propozycję konkretnych modeli monitorów, będę wtedy zgłębiał informacje na ich temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poszperałem troszkę w testach, opiniach oraz portalach aukcyjnych w odniesieniu do 4 modeli kolumn wspomnianych w 2 poście. Wychodzi na to, że Tannoy M2 będzie mi najbliższe. Proszę podajcie jeszcze jakąś alternatywę dla tych kolumn, która będzie zgodna z preferowanych przeze mnie brzmieniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No cóż. W tej chwili niewiele więcej oprócz Celestion CS-3 nie znalazłem. Ale są to bardzo dobre kolumny. Zagrają w sposób bardziej wyrównany niż Tannoye. wysokie tony bardziej rozdzielcze niż M2. Niskie tony może mniej potężne, ale za to szybsze, rytmiczniejsze. I można te kolumny postawić bliżej ściany, bo mają obudowę zamkniętą.
http://allegro.pl/celestion-cs-3-angielski...4768833898.html
No i Chario Syntar 100. Bez popisowych numerów za to bardzo muzykalne. http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/43/175416.php
Poproś o zdjęcia, bo nie wiadomo w jakim są stanie wizualnym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fakt, że można znaleźć dużo taniej. Ale biorąc pod uwagę ich niemal idealny stan trzeba się samego siebie zapytać czy warto.
No bo co lepszego o takim brzmieniu się kupi za podobne pieniądze?
Z drugiej strony może faktycznie lepiej kupić Tannoy M2, bo jeśli Ci się nie spodobają albo znudzą, to sprzedasz bez większych problemów. Są bardzo popularne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moge miec Celestion z linka allegro za 450 z przesyłka. Pojawiła sie jednak jeszcze jedna aukcja tych kolumn na allegro (niestety nie moge wkleic linka) prosze o opinie, co myslicie na temat tych 2 monitorow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Masz rację f1angel, nie zwróciłem na to uwagi, bo tą ofertę sprzedaży przeglądałem tylko na telefonie. Zdecydowałem się natomiast na Celestion z poprzedniego linka, kupiłem ja za 415 złotych, z transportem 450. Sprzedawca zapewnia, że zakupił te kolumny od pierwszego właściciela, co może być prawdą patrząc na ich stan. Mam nadzieję, że będę zadowolony. Możemy teraz na spokojnie szukać wzmacniacza, liczę na twoją pomoc f1angel, bo jakoś nikt inny nie chce zabrać głosu w temacie icon_razz.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z racji iż zakupiłem już monitory, postanowiłem dziś połączyć porządki w pokoju z przemeblowaniem mającym na celu poprawienie akustyki pokoju.
Niestety nie udało się wdrożyć mojego projektu- fatalnie wypada biurko rogowe położone w połowie ściany. Dlatego poukładałem meble inaczej, co można zobaczyć w planie, który załączam.
Na minus będzie słuchanie muzyki podczas siedzenia przy komputerze, chyba będę musiał wtedy korzystać ze słuchawek.
Miejsce, w którym mam słuchać muzyki wyszło na łózku.
Pozostaje jeszcze jeden problem do rozwiązania- prawą kolumnę postawię na biurku, lewą także będę musiał unieść na 76 cm i tutaj powstaje pytanie, czy macie pomysł na co ją położyć, tak, by nie kupować standów ? Dopuszczalne będzie położenie jej na czyś różnym od standów?
Na biurku musi także stać monitor od komputera- zaznaczyłem go na żółto- będzie przeszkadzał kolumnie ?

Nie traktuję tego układu pokoju jako finalnego. Proszę o opinie, uwagi, czy nawet sugestie jak ułożyć meble.
Proszę także byście zasugerowali jaki wzmacniacz zagra dobrze z Celestion cs3, tak, by było to zgodne z upodobanym dźwiękiem, który opisałem w I poście.

DSC01446.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli nie znajdziesz często tu polecanego wzmacniacza Fine Arts V 3 albo chcesz coś bardziej ocieplonego, pełniej grającego, to przyjrzyj się Luxmanom. Niestety jeden ma nieoryginalne listwy, drugi brzydką gałkę potencjometru wzmocnienia. No i są bez pilotów.
Chyba, ze Ci to nie przeszkadza.
http://allegro.pl/luxman-l405-i4784920463.html
http://allegro.pl/wzmacniacz-luxman-l-405-i4786593169.html
Jeśli nie, to może angielskie wzmacniacze:
http://allegro.pl/arcam-alpha-8r-i4772025632.html
http://allegro.pl/cambridge-audio-a5-i4784839900.html

Monitor z prawej strony nie powinien przeszkadzać. Choć wiadomo, że różnie może być. Musisz posłuchać. Najwyżej wybierzesz opcję z monitorem za kolumnami, pośrodku.

Jeśli prawa kolumna stoi na biurku, to i tak nie stoi na standzie ( nie ma optymalnych warunków). Więc lewą możesz postawić na czymś podobnej wysokości, byle stabilnym. Może być wąska szafka (słupek). Odizolujesz tylko tu i tam kolumny od podłoża kulkami z Blu Tacka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tutaj jest oferta z Grundigiem Fine Arts V3 z Niemiec: link. W komplecie pilot. Za całość Niemiec sobie życzy 70 euro - tyle utargowałem dla jednego z kolegów z forum, który kupił w końcu inny egzemplarz. Jeżeli Jarosław nie czujesz dystansu do zakupów za granicą to możesz skorzystać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiedziałem, że jak wróci f1angel mój temat ruszy do przodu, dziękuję za odpowiedz.
Problem z stojakiem na kolumnę rozwiązałem- przyciąłem płyty wiórowe na identyczną wysokość co biurko, skręciłem solidnie, a siostra całość przewiązała tkaniną. Powstał stojak o wymiarach 35x35x76, wygląda to nawet estetycznie, na czas do zakupu podłogowych wystarczy.
Jeżeli chodzi o propozycje wzmacniaczy to wybierałbym między luxmanem z uszkodzoną gałką, a cambridge- gównie z racji ceny. Wizualnie cambridge podoba mi się bardziej, ale tutaj to oczywiście ma drugorzędne znacznie. Brak pilota nie stanowi dla mnie problemu. Masz może wyobrażenie jak zagrałby te wzmacniacze z Celestion CS3? No i osobiste pytanie, którego Ty byś wybrał? Czy może jeszcze jakieś inne propozycje warto wziąć pod uwagę? ( Na FA v3 to będzie polowanie, jak tylko się pojawi wrażenie odnoszę).

Edit. W czasie pisania posta pojawiła się odpowiedz. Myślę, że nie było by problemem dla mnie kupowanie za granicą. A ile wynosi przesyłka do Polski? No i jak ma się FA v3 do tych 2 wspomnianych przeze mnie wzmacniaczy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli chodzi o FA V3, całość wyjdzie kilka złotych drożej niż wzmacniacze wspomniane przeze mnie z Polski. Dodatkowo ma pilot, który tutaj może rekompensować dłuższy czas oczekiwania na paczkę oraz większe problemy z zakupem. Wzmacniacz będzie jednak zakupem na dłużej, więc może watro się potrudzić.

Zaczekam na wypowiedzi osób, które mogą wyobrazić sobie jak te konkretne kolumny zagrają z tymi 3 wzmacniaczami i zdecyduję się na coś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wszystko zależy od tego jakie brzmienie chcesz finalnie uzyskać. Z Fine Artsem nie będzie zbyt ciepło. Tyle co dadzą kolumny.
Natomiast z Luxmanem będzie bardziej miękko, ciepło, soczyście. Być może mniej szczegółowo.
Inne wzmacniacze wspomniane wyżej zagrają bardziej po środku w stosunku do FA i Luxmana.
W sumie ile pieniędzy Ci zostało na wzmacniacz i czy planujesz coś jeszcze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Możesz spróbować z A5. To nie są złe wzmacniacze. Pod pewnymi względami lepsze niż te najnowsze. Do kolumn standowych będą wystarczające.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To co mnie się podoba nie musi Tobie. Ja lubię takie granie, które dla niejednego może wydawać się mało atrakcyjne, mało efektowne.
Wolę jak gra cieplej, płynnie, muzykalnie, soczyście. A nie lubię zbytniej ostrości, rozjaśnienia czy suchości.
Dlatego mnie bardziej by odpowiadał Luxman. CA jest bardziej uniwersalny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...