Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw stereo do 1200 zł.


Jarosław

Recommended Posts

Pamiętaj, by druty z jednego kabla głośnikowego (np. w czarnym zacisku) nie stykały się drutami podłączonymi do drugiego zacisku (czarnego), bo zrobią zwarcie.

W związku z tym - nie zdejmuj za dużo izolacji z kabla. Ale zdjąć musisz, bo w zacisku głośnikowym dokręcasz goły drut (przez izolację sygnał nie przejdzie icon_rolleyes.gif )

Jeżeli przy kolumnie nie wejdzie cały kabel - to włóż ile się da, a resztę drutów odetnij (by się nie stykały z drugim kablem), albo załóż końcówki na kabel (bananowe lub widły - w zależności od tego, jakie masz zaciski w kolumnach).
Patrząc na fotki na allegro Twoich kupionych Celestion CS-3 wydaje mi się, że akceptują zarówno banany jak i widły. Ale sprawdź jeszcze i to: spróbuj bardziej odkręcić te zaciski w kolumnach, bo często jest tam otwór przez który przejdzie naprawdę gruby kabel (nie tylko o przekroju 4mm^2, ale nawet o średnicy 4mm - czyli przekrój rzędu 10mm^2 icon_cool.gif ).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 79
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Soniak też będzie dobry, bo czemu nie. Zaprezentuje trochę inną manierę brzmienia, ale kto wie, czy dla Ciebie nie ciekawszą?

Nadmiar drucików z odizolowanego kabla w ostateczności można uciąć, szczególnie jeśli nie będzie ich dużo.
Ale lepiej by było oprawić w jakieś końcówki i jednak nic nie ucinać. Możesz o tym pomyśleć na przyszłość. Na razie zrób jak możesz.
Będzie grało.
Na większość pytań odpowiedział Ci RoRo. Ja przyznam, że nie rozumiem o co Ci w tym pytaniu chodzi?
Cytat

2. Lepiej skrecic przy wznacniaczu goly kabel, czy wraz z izolacja tym czerwonym/czarnym dzyndzlem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie jestem w fazie testowania sprzętu. Zauważyłem jednak, że wraz z jakością ścieżki audio (mp3,flac) moje odczucia są różne. Dziś nie dojechał odtwarzacz, jak będzie to wtedy na płytach cd ostatecznie przetestuję sprzęt, bo uważam, że będzie to najbardziej miarodajne.

Mam jednak dwa pytania:
1.Lekkie "mruczenie prądu" we wzmacniaczu jest normalne?
2. Za co odpowiada klawisz/funkcja DIRECT we wzmacniaczu/moim konkretnym modelu?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszysz mruczenie we wzmacniaczu, czy mruczenie i szum w kolumnach. Jeśli druga opcja to bywa różnie, jakieś urządzenie może zakłócać sieć i warto kupić listwę przepięciowo filtrującą, warto zrócić uwagę na grubsze ekranowane kabelki rca. Czasem leciutko może buczy zasilacz, ale warto sprawdzić czy jest dobrze pzrykręcony do podłogi wzmacniacza.
Direct, czasem pure direct, lub source direct to układ bezpośredniego wzmacniania dźwięku z cd, czy innych źródeł bez dodatkowych układów i ulepszaczy typu regulacja tonów niskich i wysokich. Krótszą droga, lepszy dźwięk.

Mp3, mp3 nie równa, takie zgrane na poziomie koło 48-60kb/s to porażka, te zgrane na najwyższym poziomie 192kb/s mp3, czy wma, raczej trudne do odróżnienia od flac.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy odpaliłem zestaw pierwszy raz kolumny szumiały- pierwsza myśl, kurde coś nie tak. Potem się okazało, że szumią tylko w pozycji ustawionej jako: źródło dzwięku komputer. Potem przetestowałem i szumią tylko kiedy komputer jest wyłączony, kiedy załaduję się system- nawet kiedy wzmacniacz jest na 3/4 mocy są cichutko. Czyli jest to normalne zjawisko. Mruczy pewnie zasilacz od wzmacniacza, jak napisałeś, bo to charakterystyczny dźwięk prądu. Zakładam, że jest to niegroźne. Co do MP3 masz rację, ale wydaje mi się, że nawet mp3 z 192kb/s nie muszą być dobrym źródłem dźwięku, bo takie wrażenie odnoszę słuchając częście moich mp3. A poza tym komputer ze zintegrowaną kartą dzwięku chyba nie jest najlepszym źródłem dzwięku, napiszę swoje odczucie w tej kwestii, gdy tylko przestestuje moje cd.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mp3, mp3 nie równa, takie zgrane na poziomie koło 48-60kb/s to porażka, te zgrane na najwyższym poziomie 192kb/s mp3, czy wma, raczej trudne do odróżnienia od flac.

Mp3 192kb/s to raczej nie jest najwyższy poziom icon_mrgreen.gif

Dopiero przy 320kB/s możemy mówić, że są zbliżone do bezstratnej kompresji i mogą reprezentować dobrą jakość.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, po krótkiej przerwie mojej obecności na forum. Cały zestaw stereo, który planowałem złożyć, jest już u mnie. I pomimo tego, że dopiero od piątku mam odtwarzacz CD, już sporo godzin spędziłem na słuchaniu i napiszę swoje pierwsze wrażenia z odsłuchów oraz zadam pytania mnie nurtujące.

Niestety muszę podzielić moją opinię na temat dźwięku na dwa źródła, komputer oraz cd.

Kiedy słucham muzyki z komputera (zintegrowana karta dźwiękowa, odtwarzacz AIPM, wyłączony korektor w odtwarzaczu) wrażenia odsłuchowe w zależności od rodzaju muzyki są różne. Jednak w znacznej większości środkowe pasmo jest wycofane, basu jest mało, całości dźwięku zdarza się zlewać w jedną masę. Soprany jedynie się bronią, bo brzmią przyjemnie. Dodatkowo, kiedy słucham z komputera odnoszę wrażenie jakby ten dźwięk nie miał siły, jakby przed głośnikami stała jakaś niewidoczna ściana i tłumiła wszystko. Ta ściana znika jedynie przy włączeniu korektora w odtwarzaczu, ale wtedy dźwięk jest nienaturalny, przerysowany, dlatego cały czas mam go wyłączonego- co jest chyba poprawne z teorią ???

Jeżeli chodzi o słuchanie muzyki z odtwarzacz CD tutaj prawie wszystko jest przyjemne. Środkowe pasmo jest bardzo wyrównane, wysokie tony są cudowne, bas nie jest za mocny (musiałem korygować o jakieś 25% pokrętłem wzmacniacza, cy go lepiej poczuć), chociaż schodzi nawet nisko , jest krótki, rytmiczny. Ciężko mi opisywać dźwięk, bo nie mam w tym doświadczenia. Jednak kiedy słucham z cd mam wrażenie, że wszytko jest na swoim miejscu, usłyszałem w utworach które znam, rzeczy, o jakich nie miałem pojęcia. Jak niegrzecznie Robert Plant mlaskał podczas nagrywania wolaki na I płycie swojego zespołu czy jak Garbarek zasysa powietrze. Poznałem w końcu co znaczy scena stereo, tak często tutaj przywoływana. Nie mam najmniejszych problemów ze śledzeniem poszczególnego instrumentu, sekcji podczas odsłuchów.

Jestem zadowolony z zestawu jaki posiadam, dźwięk jaki uzyskałem mi się podoba. W przyszłości będę chciał skorygować to co ma tak, by wzmocnić, zwiększyć bas, najpewniej okablowaniem, jeśli będzie to możliwe. Głośniki mam 50 cm od ściany bocznej, oraz 16 i 15 cm od ściany tylnej (ten 1 cm tworzy kąt wygięcia do osi).

Mam kilka pytań jeszcze.
1. Jaka jest opcja na poprawienie dźwięku z komputera bez dodatkowych inwestycji (programowa), a jaka związana z wydawaniem pieniędzy?
2. Czy jest opcja na poprawienie basu poprzez zmianę ustawienia kolumn, czy jakaś inna ingerencję ?
3. Mam teraz wstydliwe pytania, bo chciałbym teraz jak najwięcej słuchać z cd, jednak ogrom muzyki nie pozwala mieć wszystkiego w domu fabrycznie wytłoczonego ( chociaż szukanie na allegro, czy w stacjonarnych second handach płyt cd jest dla mnie bardzo przyjemne). Czy rozkompresowanie/ przerobienie flac na wav i zapisanie na audio cd może być metodą na pozyskanie dość dobrego materiału do słuchania na odtwarzaczu cd?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FLAC i WAV można przerabiać na CD audio i gra naprawdę nieźle. Mam sporo takich płyt. Stosuję do nagrywania program CD Burner.
Co do ustawienia kolumn, to popróbuj jeszcze w miarę możliwości odsunąć je maksymalnie od ścian. Szczególnie do ściany tylnej jest za blisko. Spróbuj też pokombinować z kątem dogięcia kolumn do środka.
Poprawa dźwięku programowa jest chyba mało realna. AIMP, to dobry odtwarzacz. Choć oczywiście możesz wypróbować inne.
Dźwięk w komputerze i odtwarzaczu podczas słuchania masz odkręcony oczywiście na maksa i tylko we wzmacniaczu regulujesz głośność? Mam nadzieję.
Sprzętowa poprawa niestety kosztuje, bo trzeba by kupić DAC i niezłe kable. A jeśli nie zamierzasz kupować przetwornika, to chociaż kabel minijack -> 2xRCA kup lepszy. Jakiś Audioquest, QED, Wireworld itp.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nagrywam muzykę na CD i odtwarzam na Sony. Odsunąłem także na 30 cm kolumny od ściany tylnej i basy się poprawiły, także brzmienie kolumn jeszcze bardziej do mnie zaczęło przemawiać.

Pojawił się jednak problem z cd. Kilka razy zdarzyło mi się, że otworzyłem kieszeń cd, a ona sama się zamknęła- zignorowałem to. Jednak obecnie kieszeń otwiera się normalnie, ale już zamyka inaczej niż powinna. Do połowy zamyka się jakoś wolno i wydaje dziwny dźwięk, dopiero od połowy normalnie. Ktoś spotkał się z takim czymś w tym, czy innym modelu (Sony x222es) i wie co to może być?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem tak w odtwarzaczu Kenwood DP 1050. Aż trzepnąłem go dość mocno z góry ręką i od tej pory normalnie otwiera i zamyka szufladę.
Mnie się udało, ale Tobie raczej nie polecam, bo nie wiadomo jaki może być efekt.
Natomiast możesz rozkręcić obudowę i prysnąć WD40 albo lepiej smarem do maszyn do szycia zębatki i prowadnice. Najlepszy byłby specjalny smar do CD, ale w sklepie tego raczej nie dostaniesz. Chroń soczewkę lasera przed zabrudzeniem. I nie zapomnij wyłączyć przed rozkręceniem obudowy wtyczki z gniazda sieciowego, by Ci prąd nie zrobił krzywdy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano chciałem zmienić płytkę i okazało się, że szuflada zepsuła się na dobre. Chyba wazol zmienił konsystencję i zablokował wszystko. Pomyślałem dziś, że psiknę WD-40, coś się rozpuści przesmaruje na nowo i będzie git. Jednak kolejne psikanie nic nie pomoże. Kiedy miałem rozebrany układ zauważyłem, że motor taśmy napędzającej układ ślizga. Wydaje ten dźwięk, który mnie niepokoił. Ma ktoś jakiś pomysł na naprawę jeszcze? Czy zostaje już porada fachowca, który rozkręci całość, przeczyści i złoży?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Ostatecznie oddałem odtwarzacz CD do serwisu, gdzie okazało się, że przez psikanie środkami do smarowania zrobiłem więcej szkody niż pożytku. Serwisant stwierdził, że uszkodzona była taśma, a środków do smarowania wpsikane było tyle, że musiał wszystko rozebrać i wyczyścić, bo rzekomo sprawiało zagrożenie dla sprzętu. Zwiększyło to koszt naprawy dwukrotnie. Mogłem się lepiej zastanowić przed naprawą icon_smile.gif

Wróciłem do tematu, by jeszcze raz podziękować serdecznie za pomoc wszystkim, którzy pomogli mi w zakupie zestawu. Dziękuję! A najbardziej wdzięczny jestem f1angel, szacunek!

Teraz ze spokojem mogę sznupać za ciekawymi płytkami (skupiając się na wyłapaniu ich jak najwięcej, za najniższą kasę), bo mam czym je grać xD
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, czy jest za co dziękować. I tak sprzęt wylądował w serwisie. Może jakbyś delikatnie popsikał WD-40. albo smarem do maszyn do szycia.
W sumie na pewno jakbyś to sam wyczyścił i delikatnie przesmarował nie poniósłbyś dodatkowych kosztów.
Ale miejmy nadzieję, że przejrzeli przy okazji inne rzeczy i CDk będzie działał długo i bezawaryjnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękowałem za pomoc przy złożeniu zestawu. Jeżeli chodzi o odtwarzacz CD, to kłopot z klapką stanowiła rozciągnięta taśma- ślizgała. Gdybym nie psikał niczym, to naprawa kosztowałaby 30 złotych. Serwisant stwierdził, że ten mechanizm wykonuje tak małą pracę, że nie potrzebuje wcale smarowania. Ale było go w środku za dużo i uznał, że stanowi to zagrożenie dla optyki, głowicy. Musiał wszystko rozkręcić, wymyć, co stanowiło dużo większy koszt. Gdy odbierałem sprzęt stwierdził, że kontakt z CD był przyjemny, gdyż podoba mu się jak solidnie i porządnie jest wykonany. Nazwał współczesny sprzęt, z którym ma do czynienia tandetą i zalecił szanować to co mam, hehe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sony ES zwykle słynęły z solidnego wykonania w przeciwieństwie do ich tańszych sprzętów tej samej marki.
Od dawna słynęły z tego że były mało trwałe i psuły się po okresie gwarancji icon_smile.gif
W czasie trwania gwarancji również dawały sporo pracy serwisom.
Do tego słynęły z wysokich cen części.
Wiem o tym z rozmowy z serwisantem również.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
Chcesz nowe - czy używane?

Za rozsądne nowe musisz liczyć za parę około 400zł (minimum 300zł, maksimum 500zł),
choćby 3 modele sprzedawcy z Krakowa
http://allegro.pl/podstawki-stojaki-standy...5451393352.html
http://allegro.pl/podstawki-stojaki-standy...5499847767.html
http://allegro.pl/podstawki-stojaki-standy...5499847694.html

za firmowe rzędu 500-600zł (np. popularne i dobre WAP ER-60/76 ...)
http://allegro.pl/podstawki-pod-kolumny-va...5284118395.html

natomiast tu masz używane WAP-96 w idealnym stanie w Bytomiu -już zasypane piaskiem (wysokość około 65cm) za 450zł
http://allegro.pl/vap-er-96-podstawki-hi-f...5500316138.html

Natomiast standy uznanych firm to już będą ceny (za parę) rzędu 800zł i więcej złotych (np. Rogoz-Audio)
http://allegro.pl/standy-podstawy-pod-kolu...5444727636.html

Przede wszystkim musisz się zastanowić (i zmierzyć), jakiej wysokości standy potrzebujesz!
A potem poszukać solidnych (muszą swoje ważyć, by były stabilne), raczej wykluczając konstrukcje delikatne lub z udziałem szkła ...

Pozdrawiam
PS. Edit: W międzyczasie Rafal735r poradził Ci tego samego sprzedawcę z Krakowa icon_cool.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Chcesz nowe - czy używane?

Za rozsądne nowe musisz liczyć za parę około 400zł (minimum 300zł, maksimum 500zł),
choćby 3 modele sprzedawcy z Krakowa
http://allegro.pl/podstawki-stojaki-standy...5451393352.html
http://allegro.pl/podstawki-stojaki-standy...5499847767.html
http://allegro.pl/podstawki-stojaki-standy...5499847694.html


O tych pisalem wyzej icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

O tych pisalem wyzej icon_smile.gif

Zauważyłem ...
że w trakcie mojego pisania i przeglądania Allegro udzieliłeś odpowiedzi
(swoją drogą - mógłbyś wreszcie zacząć stosować polskie znaki icon_biggrin.gif )

"PS. Edit: W międzyczasie Rafal735r poradził Ci tego samego sprzedawcę z Krakowa "

No ale nie podałeś modeli icon_mrgreen.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...