Skocz do zawartości

Zakup zestawu TEAC


KRK

Recommended Posts

Witam wszystkich Forumowiczów

To mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość icon_wink.gif

Planuję złożyć zestaw TEAC, w skład którego wykorzystałbym modele:

1. Wzmacniacz A-R650
2. Amplituner AG-980
3. Odtwarzacz CD CD-P650
4. Odtwarzacz CD/RW CD-RW890
5. DECK AD-RW900
6. TUNER - T-R650DAB

Zastanawiam się nad korzyściami wynikającym z zakupu osobnego wzmacniacza oraz tunera zamiast amplitunera.
Czy w sprzęcie tej klasy da się usłyszeć wymierne różnice w brzmieniu?

Odpowiada mi design w/w sprzętu oraz cena.
Widzę jednak, że ta marka nie cieszy się zbytnią popularnością.
Trudno znaleźć jakąkolwiek opinię.
Czy, ktoś z Forumowiczów ma doświadczenia z marką TEAC?
Czy jednak skierować uwagę w stronę sprawdzonych marek.


Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

To, że Teac nie jest popularną marką nie znaczy, że jest kiepski. na początek proponowałbym Ci się zapoznać z tym tematem i podać kilka dodatkowych informacji :
http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html
[ Pierwsze posty - i nie tylko to!, Czyli jak pisać i korzystać z Forum, by wszyscy byli zadowoleni ]
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym doprecyzować moje oczekiwania względem sprzętu.


1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?
Z kolumnami do 10 tys

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.
Zdecydowanie nowy

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy
Tylko stereo

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący?
Brak - składam zestaw w całości.

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?
25 m2.
Niestety u uwagi na układ mebli , sprzęt wraz z głośnikami musi stać na biurku.

6) Jakiej muzyki słuchamy?
Klasyczny i współczesny rock/blues.
Generalnie preferuję czytelny i precyzyjny przekaz z naciskiem na miękki bas i stonowane soprany.
Muzyki zdecydowanie słucham cicho więc moc wzmacniacza nie ma dla mnie większego znaczenia.

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?
Zestaw zamierzam w przyszłości rozbudować o dobrej jakości gramofon.

8)Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony?
Sprzęt będzie w pełni samodzielny. Opcjonalnie poprzez wejście liniowe będzie wysterowany przez PC.
Jedynie zależy mi na gnieździe USB do odsłuchu MP3 bezpośrednio z nośnika.

Ostatnia kwestia to kwestia zakupu kolumn.
Rozważam zakup takich modeli jak:

ELAC BS 53.2
ELAC BS 142
HECO MUSIC STYLE 200
DALI ZENSOR 1
HECO ALEVA 200
HECO ALEVA GT202
HECO METAS XT 301
CANTON GLE430.2

Trzy ostatnie modele mają lepsze parametry w zakresie przetwarzania niskich częstotliwości ale z tym wiążą się większe gabaryty obudów.
Zdecydowanie jednak preferuję mniejsze kolumny.
Poza tym kolumny będą stały na biurku blisko ściany, co może niekorzystnie wpłynąć na ich brzmienie.
Czy fakt odtwarzania przez głośnik częstotliwości np. 36Hz jest bardzo dużym atutem w stosunku do głośnika o dolnym progu np.46 Hz?
Czy zdolność odtwarzania niskich tonów zależy od poziomu głośności?

Z góry dziękuję z uwagę i odpowiedzi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 10 tysięcy to sporo. Może zacznij od sprawdzonej niejednokrotnie zasady - dobór sprzętu pod kolumny (masz kilka swoich typów). Może sie okazać, że będziesz uraczony kolumnami, które w ostateczności zagrają pod TEACiem średnio (a może pięknie). Z proponowanych kolumn mogę swoje zdanie wypowiedzieć co do DALI Zensor 1. Jakiś czas temu właśnie takie kupiłem (odsłuch porównujący do Wharfadale Diamond 10.2, Monitor Audio Bronze BX2, Heco Victa Prime 302, Taga Platinum B40). Co do dźwięku - jak dla mnie rewelacja. Kolumny bardzo przestrzenne, świetna scena, wg. mnie grają bardzo czysto. Basu nie ma tyle, ile w kolumnach większych, ale jest przyjemny. U mnie grają w zdecydowanie mniejszym pokoju. Twój jest wiekszy, więc może może się okazać, ze bedziesz mierzył w Zensor 3.

Tutaj wątek pod czym gra:
http://forum.audio.com.pl/index.php?showto...30&start=30

W każdym razie, pomimo indywidualnych preferencji każdego z Nas, naprawde zachęcam do odsłuchu tych skrzynek.





Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie kupowanie tak "dużych" elementów, mówiąc kolokwialnie wieży o mocy ponad 100W który to ma stać z tak eterycznymi kolumnami jak dali 1 i to niestety na biurku to strzelanie do muchy z armaty.
Chyba bardziej racjonalnym wyborem będzie coś bardziej wyrafinowanego, coś w stylu Vincent, Rotel, Xindakczy bardziej popularne Cambridge auio, Denon, Marantz, lub elementy midi jak Denon 109, Pioneer P1, lub jeden element mdułowy typu marantz melody 610, 502 , Arcam mini i dobre kolumny podstawkowe, bo obawiam się że spory potencjał brzmieniowy nawet dobrego zestawu i kolumn będzie i tak zaprzepaszczony przez proponowane ustawienie na biurku.

Głośniki wybrałeś ciekawe, jednak różnie brzmiące tak w stylu jak i w skali np. Dali 1 m a Canton, jak i w klasach finansowych.
Parametry liczb i danych niewiele powiedzą o kolumnach. To że napisali że kolumna gra od 38Hz nie znaczy tak naprawdę że będzie miała znacząco niższy bas od tej 45Hz, a już z pewnością że będzie go więcej. Wydaje mi się że w kolumnach częściej słyszymy w muzyce ten nieco wyższy bas 60-150Hz i on nadaje masy brzmieniu.
Czy bas zależy od głośności, w sumie tak, bo przy cichym słuchaniu, można posiłkować się opcją loudness, która podbija niskie tony.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
wybór konkretnej konfiguracji zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Z mojej strony, analizując Twoje wymagania, zaproponowałbym Ci kilka konfiguracji, które moim zdaniem idwalnie wpasują się w Twoje wymagania.

Zestaw pierwszy, oparty na dobrym wzmacniaczu, sieciowym odtwarzaczu CD oraz klasycznych kolumnach to Arcam FMJ A19 z CDS27 oraz kolumny KEF Q700. Druga propozycja to system all-in-one Naim unitilite 2 z kolumnami Audio Academy Hyperion IV. Trzecia to zestaw Marantz serii 6005 z kolumnami Dali Ikon 6 MK2.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązań. W przypadku pytań oczywiście służę pomocą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Sprzęt za 10000 zł i ma stać na biurku ? Niektóre kolumny są w cenach ok 700 zł za sztukę, co z resztą budżetu ? MP3 przy sprzęcie za 10 tysi ? Chyba żartujesz ...



Dzięki wszystkim Forumowiczom za cenne uwagi i sugestie - każdy Wasz post był dla mnie bardzo istotny.
Po remoncie mieszkania, planuję wyposażyć główny pokój w zestaw, który wniesie wyraźną świeżość w moje postrzeganie brzmienia.
Do tej pory używałem wzmacniacza Technics SU-A700 + wysłużone Tonsil Perfect 150.
Stare - niegdyś cenione konstrukcje ale w tym zestawie w moim odczuciu brzmiały mało przejrzyście i bezbarwnie.
Obecnie jestem na etapie zbierania informacji n/t obecnych realiów Hi-Fi(End).
Wyznacznikiem nie jest dla mnie kwota zestawu ale jakość jego brzmienia - stąd mój post, z prośbą o sugestie.
Zdecydowanie kupiłbym zestaw w kwocie 3 tys zł., który brzmieniem mi odpowiada i spełnia moje kwestie designu.
Sprzęt audio jest dla mnie bardzo ważny, ale to nie kwintesencja realizacji moich oszczędności.
Niestety nie mam dużej powierzchni, więc zestaw muszę(!) postawić na biurku ze świadomością strat jakości, choćby idealnych arcydzieł audio.
Taki smutny kompromis...
Na jakie parametry warto w tej sytuacji postawić? Które są mniej istotne?

Z kolumn zdecydowałem się w 80% na HECO ALEVA GT202.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba źle oceniasz wagę jakości kolumn dla dźwięku dobrego stereo. Nawet takich kolumn stojących na biurku.
Heco to jednak zbyt słabe kolumny, jeśli reszta zestawu ma kosztować w granicach 10 kzł.
W takim budżecie powinieneś wydać na kolumny od 30 do nawet 60 % całości.
A wybrałeś te kolumny na jakiej zasadzie? Słuchałeś, czytałeś, czy Ci się wizualnie podobają?
Poza tym jeśli będą stały na biurku, to zdecydowanie widziałbym tu konstrukcje z otworem bass-reflex z przodu obudowy.
No i szkoda, że sprzęt zdecydowanie nowy, bo na starcie tracisz dużo na jakości dźwięku. W przypadku odsprzedaży tracisz także dużo pieniedzy (20-50%).

Sprzęt TEAC jest niczego sobie, na ogół gra bardzo przyjemnie. Wzmacniacz plus tuner zagrają na ogół lepiej niż amplituner w podobnej cenie. Zdolność odtwarzania niskich tonów czasem zależy od głośności. Najczęściej jeśli dostarczy się do kolumn więcej watów, to łatwiej ruszyć głośniki niskotonowe. Ale przy mniejszych i łatwiejszych do napędzenia głośnikach ma to mniejsze znaczenie.
To, że głośnik schodzi do 36 Hz nie musi się przekładać na odczuwalnie większe, czy lepsze niskie tony niż te z głośnika schodzącego do 46 Hz. Bo parametry, szczególnie te "na papierze" nie zawsze przekładają się na słyszalną ilość a już najmniej na jakość.
Zresztą bez spadku charakterystyki na skrajach pasma podanego w decybelach (np. 46-20000 Hz +/- 3dB), takie parametry są mało warte.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomniałem wcześniej - nie zamierzam wydawać dużej kwoty na sprzęt, którego możliwości nie wykorzystam.
Zdecydowanie przedkładam design nad moc - zarówno kolumn jak i wzmacniacza jednak nie kosztem brzmienia.
Kwota, którą podałem to teoretyczny górny pułap, który nie jest celem sam w sobie.
Zagłębiając się w temat, utwierdzam się w przekonaniu, że moje warunki odsłuchowe nie są rewelacyjne i w swoim wyborze zostawiłem sobie do redukcji spory margines mocy i gabarytów (kolumn).
Na jakich parametrach sprzętu sugerujesz się skupić?
Jaki przykładowy zestaw lub mógłbyś mi zaproponować w moim przypadku?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zdecydowanie przedkładam design nad moc - zarówno kolumn jak i wzmacniacza jednak nie kosztem brzmienia.


Wygląd nad moc, jednak nie kosztem brzmienia? Ciekawe.

Cytat

Na jakich parametrach sprzętu sugerujesz się skupić?
Jaki przykładowy zestaw lub mógłbyś mi zaproponować w moim przypadku?


Jak już pisałem wcześniej, bardziej oględnie, parametry często można sobie o d... rozbić. Na pewno idealnie jest jak dobre parametry współgrają z dobrym dźwiękiem, ale nie zawsze tak jest. Gdyby jakość sprzętu a przede wszystkim jego brzmienie można było ocenić po parametrach, to w czasopismach o tematyce audio zatrudniano by inżynierów, nawet bez słuchu, którzy na podstawie danych ferowali by nieomylne wyroki jak co gra i co do czego. A tak niestety nie jest.
Jaki przykładowy zestaw? Wybrałeś TEACa, to możesz go kupić, nie jest to zły sprzęt. Szczególnie, że Ci się podoba, co jest priorytetem.
A kolumny także wybierz sobie jakieś ładne, byle z otworem bass-reflex z przodu obudowy.
Pokaż tu co znalazłeś, my zweryfikujemy, wybierzemy co najlepsze pod względem dźwięku i tyle.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Do tej pory używałem wzmacniacza Technics SU-A700 + wysłużone Tonsil Perfect 150.
Stare - niegdyś cenione konstrukcje ale w tym zestawie w moim odczuciu brzmiały mało przejrzyście i bezbarwnie.


A widzisz, to co napisałeś jest przykładem jak każdy z nas inaczej odbiera dźwięk . Pamiętam swoje z przed lat, Tonsil perfect 150 to dokładne i klarownie grające kolumny, konstrukcja zamknięta bez modnych bas refleksów, basu mało, ale krótki impulsowy, góra pasma ostra i wręcz analityczna, czaru może w tym mało, ale super wyraźnie, a technics też raczej nie zamulał i piszę to po odsłuchaniu w ostatnich latach sporej ilości popularnego sprzętu stereo (nie hiend'owego żeby nie było). Myślę że taka konstrukcja w nowym wydaniu tej firmy byłaby czymś wyjątkowym, zamiast forsowania wielkich dudniących altusów i w ogóle kolumn z bass refleksem.
Tak jak pisaliśmy patrzenie na cyferki nic nie wniesie do wyobrażenia jak to będzie grać, to jak wybór auta na podstawie tego że przyspiesza do setki w 11sek. jedzie 170km/h i hamuje na 39metrach i co i nic, 70% wszelkich marek, klas w to się wpisuje, możesz tarfić na mini auto miejskie, kompakta z dislem, czy wielką limuzynę, a przyznasz że jazda każdym z nich to jednak coś innego.
Pewnie nie będę oryginalny ale faktycznie ( choć to Twoje pieniądze) wydawanie kolejnych tysięcy na np. kolumny czy wzmacniacz nie przyniesie i nie przełoży się na jakość dźwięku taka jaką usłyszałbyś kiedy kolumny stałyby jak powinny. Nie namawiam absolutnie na miniwieżę za 1500zł, jednak kolumny za 3-4 tys komplet, wzmacniacz 2-3 tys, odtwarzacz CD koło 1,5zł , tuner 1tys, lub tuner sieciowy 1,5 zł (choć można kupić używany tuner są jak igiełki na aledrogo za 1/5ceny bo ludzie niesty mało słuchają radia) , kilka stów na dobre kable. Przecież wcale nie jest powiedziane że wzmacniacz za np. 1,5-2 tys nie spodoba Ci się bardziej niż ten za 3tys, zwłaszcza że nie musisz kupować 100W modeli, bo 40-60W z nawiązką wystarczą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

To ja już zaczynam się gubić w temacie. To ile chcesz w końcu wydać na cały zestaw.
Twojego wyboru odnośnie kolumn kompletnie nie rozumiem, tym bardziej, jeżeli budżet miałby sięgać 10 tysięcy złotych.



Jak już pisałem - moim celem nie jest wydanie kwoty 10 tys za wszelką cenę.
Taki budżet jestem(byłem) w stanie maksymalnie przeznaczyć...
Im mniej tym lepiej - jestem amatorem audio i wielu subtelności w sprzęcie mógłbym nie docenić.
Także nie wspominajmy już więcej tej kwoty;)
Poza tym - z powodu układu mebli nie mam dobrych warunków odsłuchowych, więc tym bardziej nie warto kupować wyrafinowanego sprzętu...

W załączniku zamieszczam odręczny, poglądowy schemat lokalu, gdzie sprzęt ma stać.
Myślę, że dzięki temu schematowi zrozumiałe staną się moje "specyficzne wymagania".
Ingerencja w układ mebli nie wchodzi w grę.

Moje wytyczne:
- na biurku o szer. 190cm musi zmieścić się sprzęt stereo, 2 głośniki i monitor komp.
- wys. głośników - max 40 cm (nad biurkiem wisi witryna)
- głośniki będą dosunięte do ściany...

Jak widać - różowo nie jest.
Na żadne "towery" nie mogę sobie pozwolić.
Do mojej listy kolumn dokładam jeszcze modele:
- Dali Lektor 2
- DYNAUDIO DM 2/6
- Monitor Audio RX2
- Monitor Audio BX2

Co do zestawu stereo rozważam niższą cenowo półkę:
Denon PMA520AE
Denon DCD520AE
Denon TU-1510AE

Jakie są Wasze opinie?

Pozdrawiam

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o Canton Chrono SL 530.2 DC?
To pierwszy model, który miałem przyjemność ostatnio odsłuchać.
Nie ukrywam - zrobił na mnie wrażenie szczegółowością brzmienia i precyzją wykonania.
Jednak zakup bez odsłuchu nie jest dobrym pomysłem - nawet dla amatora.
Liczę na to, że będę miał okazję posłuchać innych modeli, które biorę pod uwagę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy to na biurko seria 520 bardziej pasuje niż zestaw za 10tys minus cena na kolumny. Mocy nie zabraknie, gra dość ciepło i rozdzielczo. Jednak jedno duże ale, kupno do jednak najniższego rangą wzmacniacza firmy za ok. 750zł ,tunera-radia najwyższej serii 1500 za 1tys zł. mocno nietrafione, może lepiej odtwarzacz sieciowy DNP720 też ma radio "normalne" , radio www, i wejście z DAC na pliki cyfrowe.
Zgadzam się też z tym że odsłuch kolumn jest bezdyskusyjnie ważny, obojętnie czy mają kosztować 1tys zł czy 4tys.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest różnica między 520 a 530?
520 to moim zdaniem model trudniej dostępny i droższy.
Wg opisu 520 ma mniejszą moc - co dla mnie i tak nie ma większego znaczenia. Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jaka jest różnica między 520 a 530?
520 to moim zdaniem model trudniej dostępny i droższy.


Jejku, ale skaczesz po tematach.To z nowego za 10 tys przeskoczyłeś na używany 520 ? Myślłem że piszesz o nowym denon pma 520ae i w ogóle nowych denonach bo podałeś nazwy cd i tunera, ja zaproponowałem sieciówkę, ale skoro wspominasz o 530 i piszesz że 520 trudno dostępny, pewnie masz właśnie na myśli stare używane. W aktualnej ofercie są modele właśnie 520, potem 720 i 1520 .
Pogubiłem sie, bo najpierw by komplet Teaca, nowy za 10tys, nowy tańszy np. za 6tys, stary używany średniej klasy, czy jednak wyższej z kolumnami nowymi, czy też używkami ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała nieścisłośćicon_wink.gif
We wcześniejszym poście pytałem o opinie n/t Canton Chrono SL 530.
W odpowiedzi zaproponowałeś mi serię 520 - odebrałem to jako rekomendacje serii 520 (Canton)
Stąd moje pytanie o różnice między nimi.
Nie skojarzyłem, że chodzi Ci o serię 520 Denona;)
Tę serię miałem ostatnio okazję oglądać w salonie (...)

Co do zestawu stereo to jednak wybrałem TEACA: AG-980 + AD-RW900 +CD-P650
Planuję zakup na lata więc inwestuję w nowy sprzęt.
Teraz skupiam się na kolumnach.
To moje typy:

Canton CHRONO SL 530
DALI ZENSOR1
HECO ALEVA GT 202
Heco Music Style 200
MAGNAT QUANTUM 753

Będę chciał je odsłuchać, ale z chęcią wysłucham Waszych opinii.
Pozdrawiam Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to ma stać na biurku, to może po prostu poszukaj czegoś w ofercie aktywnych monitorów. Nie marnujesz miejsca na elektronikę, kabli wisi mniej, a często zagra lepiej niż zestaw składany. Na pewno warto spojrzeć na KEFa (mieli jakiś model za ok. 3000zł z dobrze działającą korekcją), ADAM Audio, Tannoy'a (klasyka studyjna) i pewnie wiele, wiele innych icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że Pacio94 wysunął bardzo ciekawą propozycję. O ile oczywiście nie planujesz podłączenia większej ilości źródeł dźwięku, bo ciągłe przełączanie kabli na pewno nie jest wygodne.
W sumie patrząc na Twój nick od razu powinienem pomyśleć o monitorach aktywnych icon_wink.gif
http://www.djshop.pl/k15,naglosnienie/g299...ie/p0,wszystkie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...