Skocz do zawartości

HK970+Audio Pro FS20 i dodatkowy subwoofer


funky_82

Recommended Posts

Jakiś czas temu byłem zmuszony wymienić HK3490, ze wględów gabarytowych (szczególnie) i bardzo słabego sygnału radiowego w miejscu zamieszkania. Amplituner był bezużyteczny wmoim przypadku. Zmieniłem go na wzmacniacz HK970. Moja wina - bo trochę w ciemno, nie miałem możliwości odsłuchu. Podpięty jest pod kolumny Audio Pro Avanto FS20, które z HK3490 sprawowały się zadowalająco. Jednak po podpięciu tych kolumn pod HK970 nie czuje już tych dzwięków niskotonowych. Scena jest, górne pasmo też super, dzwięk jest czysty, przyjemny, ale brakuje mu tej "ciepłoty" (którą w HK3490 dało się odczuć). Wiem, że to profanacja systemu stereo - ale braki są szczególnie widoczne podczas oglądania filmów, nie ma tego efektu. Na HK3490 oglądając 300 spartan "trzęsły się szyby" od niskotonowych, czuć było ten efekt. Tutaj jest po prostu fajnie i czysto, ale bez emocji (brakuje tego "jebnięcia"). Dla osób gustujących w dzwięku pozbawionym tych wszystkich elementów - wzmacniacz według mnie super. Ale w moje gusta nie trafia :/

Zastanawiałem się nad kilkoma rozwiązaniami:

1) Zostać przy HK970 (może warto??) i zastosować podpięcie subwoofera aktywnego i tym uzyskać pożądany efekt (subwoofer używka only, w cenie 500-600zł). Bo rozumiem, żę pod ten wzmacniacz mogę podpiąć subwoofer ? Jeżeli tak, to prozaiczne pytanie tutaj odrazu - musiałbym go podłączyć bezpośrednio pod wejście pre-out ?
2) Może winę za brak efektywnego/efektownego grania w niskim pasmie ponosi tylko wzmacniacz, więc sprzedać go, dołożyć z 500zł i zmienić go na coś innego (powiedzmy w odrębie 1200zł, z drugiej ręki ofc)
3) A może winę ponosi nieumiejętny rozkład kolumn (niskotonowe są po bokach kolumny, bass reflex z tyłu) i próbować coś w tej kwestii zdziałać. Ale szczerze wątpie czy manewrując kolumnami+stolikiem uzyskam znaczną zmianę (załączam rozkład mieszkania, wraz z metrażem pomieszczenia i położeniem kolumn).

DSC01446.jpg



W przypadku punktu:
1) Jeżeli ma to sens, za czym mógłbym się rozejrzeć ewentualnie, czego szukać o jakich parametrach ? Fajnie jakby gabarytowo był jak najmniejszy (ale to nie jest priorytet).
2) Na co warto by było zmienić tego HK970, w cenie 1200zł ? Za czym mogłbym się zacząć rozlgądać ? Szukam czegoś co grałoby podobnie do HK3490, może cieplej nawet. Głownie do filmów i muzyki lounge-chillowej, czasami r&b.

Serdecznie dziękuję za porady,
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis 970 niby ładny http://audio.com.pl/pdf/testy/wzmacniacze/...nardonhk970.pdf , ale jak czytać między wierszami w kontekście tego co piszesz to coś jest na rzeczy. Może pzred kupnem, pożycz od jakiegoś zanjomego subwoofer ( teraz sporo osób ma kd) i zobaczysz czy bedzie ok.
Testowałeś te kolumny jak grają z basowym głośnikiem na zewnątrz- pewnie szersza scena, ale może coś jeszcze inaczej ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w tym samym pomieszczeniu amplituner grał jak lubisz a wzmacniacz nie, to jasne, ze to wina wzmacniacza.
Do 1200zł na pewno można coś wybrać. Bardzo ocieplony z solidnymi, dużymi nawet niskimi tonami jest Advance Acoustic MAP-105.
Jego 90 W/8 omów i solidne zasilanie (dwa duże transformatory toroidalne). Tu masz test do poczytania.
http://audio.com.pl/testy/advance-acoustic-map-105:2
Poza tym może uda Ci się znaleźć Thule IA-100 albo jakiś wyższy model NADa. Szukaj na Allegro, Ebayu, giełdach forumowych, jak nasza, czy hifi.pl http://www.hifi.pl/gielda/audio.php

Zapytam tylko czemu telewizor stoi tak niesymetrycznie względem kolumn? Czy to tylko tak na rysunku wygląda?
Co do kolumn, to rzeczywiście spróbuj jeszcze z ustawieniem. Najpierw spróbuj je wysunąć kilkanaście cm do przodu.
Wypróbuj też ustawienie z głośnikami niskotonowymi na zewnątrz, jeśli tego nie robiłeś.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zapytam tylko czemu telewizor stoi tak niesymetrycznie względem kolumn? Czy to tylko tak na rysunku wygląda?
Co do kolumn, to rzeczywiście spróbuj jeszcze z ustawieniem. Najpierw spróbuj je wysunąć kilkanaście cm do przodu.
Wypróbuj też ustawienie z głośnikami niskotonowymi na zewnątrz, jeśli tego nie robiłeś.


Stoi niesymetrycznie, fakt. Jest to podyktowane dostępem do okna (szeroka szafka). Ale szafa niedługo wylatuje i będzie coś węższego - także rozłożenie się zmieni. Kolumny przestawiłem niskotonowym na zewnątrz, delikatną zmianę dało się odczuć ale bez rewelacji (Żona stwierdziła, że różnicy w sumie brak).

f1angel za jakimi modelami NADa mógłbym się rozglądać (o interesującej mnie charakterystyce brzmienia) ? Jest ich dosć sporo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...