Skocz do zawartości

Wzmacniacz+kolumny do 600 zł


mlodinho10

Recommended Posts

Na wstępie chciałbym się przywitać z forumowiczami - Dzień Dobry.

Noszę się z zamiarem wymiany sprzętu audio w moim pokoju. Zmiana wynikła głównie z zakupu konsoli Xbox One, która - niestety - posiada tylko cyfrowe wyjście dźwięku, a więc optyczne. Aktualny zestaw głośników Genius SP HF-5005 nie posiada cyfrowego wejścia, więc zrobił się kłopot. Pomyślałem o jakimś przetworniku C/A, ale noszę się też z zakupem słuchawek do nocnego przesiadywania i widziałem problem w sterowaniu poziomem głośności owych słuchawek. Dodatkowo chciałbym nadmienić, że owego zestawu 5.1 już praktycznie nie korzystam wcale. Posiadam muzyczny fotel X-Rocker, na którym odtwarzam muzykę oraz filmy, a dźwięk z konsoli, gdy gram puszczany jest z głośników telewizora. Po za tym owe Geniusy wkurzają mnie pod względem subwoofera - nie da się go dobrze wystrować, potencjometr jest nieprecyzyjny i zaczyna reagować od 25% obrotu, a do tego poziom basu nie jest liniowy tzn. na 30% jest w porzadku, ale już przy 35% dudni jak cholera. Innymi słowy nie mogę puścić stosunkowo niegłośno tego zestawu, aby nie irytować sąsiadów i mieć jakikolwiek bas. Jeśli znajomi wpadają na małą posiadówę to niestety zestaw nie zagra tak, aby dało się swobodnie rozmawiać i był jakikolwiek bas - muszę wtedy ściszyć suba całkowice, bo inaczej dudni i zagłusza resztę muzyki, a nie przyjemnie gra.

Pomyślałem o zestawie stereo, który powinien dać czysty dźwięk oraz zapewnić przyjemny bas. W moim budżecie polecane są głośniki Microlab solo 6c lub 7c (używki), ale do nich i tak muszę mieć przetwornik - patrz konsola. Kolega podrzucił mi jednak pomysł, że przecież lepiej będzie zakupić jakiś ampli/wzmacniacz i do tego osobne kolumny. Otrzymam wszystko co chcę: cyfrowe wejście dźwięku, podpięcie słuchawek i dobrze grający sprzęt. Niestety na sprzęcie audio się nie znam kompletnie.
Pamiętam, że miałem w mniejszym pokoju zestaw stereo Genius SP HF 2000x i grało to fajnie - stało na biurku, bas byl w porządku, poziom nagłośnienia również. Innymi słowy stereo mi odpowiada. Patrząc wstępnie za cenami widziałem, że można dostać wzmacniacz/amplituner z cyfrowym wejściem w kwocie ok 300zł http://allegro.pl/denon-avr-1600rd-amplitu...4758087375.html ale czy jest to coś warte to nie mam pojęcia.

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?
500-600zł w zależności za ile uda mi się wyrwać sprzęt na allegro, oczywiście używany. 600zł jestem w stanie wyłożyć jeżeli rzeczywiści będzie warto, ale to maksymalny budżet.

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.

Nie ma znaczenia, nie mam problemu z zakupem "używek".

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy), bo od tego zależy m.in. dobór działu.

5.1 jest po za zasięgiem cenowym i nie specjalnie jest mi potrzebne choć filmów oglądam sporo. Dobre stereo powinno się sprawdzić do moich zastosowań: 40% muzyka, 30% filmy i 30% gry

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący
Genius SP HF 5005

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?
Patrz rysunek.

6) Jakiej muzyki słuchamy
Nie mam ukieronkowania. Słucham wszystkiego co "wpadnie w ucho": hip-hop, dance, house, czasami rock. Lubię bas, ale zaczyna on irytować - jak każdego - jeśli nie podkreśla muzyki, a irytująco dudni, to po prostu męczy słuchacza.

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?

Wstępnie nie, może kiedyś o 5.1, ale pewnie do tego czasu bym wzmacniacz wymienił, więc pkt 7 nie jest na tyle istotny.

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony

Przynajmniej jedno wejście cyfrowe optyczne - tak zostanie podłączona konsola. Komputer posiada komplet wyjść, więc z tym nie będzie problemu.
Chciałbym, aby kolumny były podłogowe jeżeli jest to możliwe w tej cenie.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku punkt 8 nie może zostać spełniony, ponieważ w tej cenie nic z takim wejściem nie kupisz. A jak kupisz, to ja na pewno nie polecę takiego byle czego. Co do punktu 7 oraz kilku jeszcze innych miejsc, to piszesz jakby to zestaw 5.1 albo 7.1 był czymś lepszym. Jeśli chodzi o słuchanie muzyki, to dotychczas nic lepszego niż dwie kolumny stereo (bez subwoofera) nie wymyślono. Do tego wzmacniacz stereo ewentualnie amplituner stereo jeśli nie chcesz osobnego (lepiej) tunera. O ile tuner potrzebny. Ale nic nie piszesz, więc najlepszy będzie wzmacniacz.
Zestaw wielokanałowy służy do oglądania/słuchania filmów i koncertów. Do słuchania w stereo na ogół słabo się nadaje. No chyba, że wysokiej klasy amplktunery KD, które kiedyś kosztowały kilka, kilkanaście tysięcy zł.
W tym budżecie to będzie sprzęt wyłącznie używany, bo nowa to co najwyżej jakaś plastikowa miniwieża.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 5.1 pisałem w kontekście filmów, bo oglądam ich sporo i gier, ale doszedłem do wniosku, że zestaw stereo będzie dla mnie odpowiedni ze względu na zmianę preferencji, miejsca w pokoju oraz budżetu stąd pomysł o dwóch kolumnach i wzmcniaczu. Innymi słowy dźwięk przestrzenny sobie daruję i nie ma co rozwlekać się na jego temat, bynajmniej nie starałem się sugerować, że jest lepszy/gorszy, możliwe, że źle zostałem zrozumiany. O amplitunerze pisałem w kontekście wymienności ze wzmacniaczem, bo jak się nie mylę skrótowo mówiąc amplituner to po prostu wzmacniacz z tunerem radiowym. Sam tuner radiowy nie jest mi do życia potrzebny, bardziej chodziło mi o to, że nie ma dla mnie znaczenia czy będzie to wzmacniacz, czy amplituner za XXX zł jeżeli będzie warto go kupić.

Naprawdę nie ma żadnego sensownego wzmacniacza w kwocie 300-350zł z optykiem ? Mówimy o sprzęcie używanym. Cyfrowe wejście muszę mieć dla konsoli, inaczej cały mój plan bierze w łeb. Zalinkowany przeze mnie Denon to padło ? Znajduje się tam aż tak słaby przetwornik analogowo-cyfrowy ? Nie zbuduję nic co by zagrało w tej kwocie jak Microlab solo 7c, ale tak by uzyskać optyk ? Przyznam, że mocno mnie zmartwiłeś tą informacją.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A popatrzyłeś dobrze co chcesz kupić? Przecież to amplituner do kina domowego.
Jak to mówią albo rybki albo akwarium. Czyli albo ampli KD albo dobry dźwięk stereo.
Wejście na przetwornik jest na ogół w najnowszych (niektórych, rzadko) wzmacniaczach stereo i trochę częściej w amplitunerach stereo.
Jak znajdziesz jakiś taki, to daj link. My tu zweryfikujemy czy może być. Ale raczej płonne nadzieje.
Gdyby "optyk" nie był potrzebny od zaraz, to mógłbyś kupić wzmacniacz stereo i za jakiś czas w miarę przypływu gotówki dokupić niedrogi DAC (przetwornik cyfrowo-analogowy), gdzie takie wejście by było.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Szukanie wzmacniacza stereo z optykiem używanego za 300zł, lub zaskoczenie że go nie ma, to tak jak zaskoczenie że nie ma aut za 3 tys. z pneumatycznym zawieszeniem, czy kamerami termowizyjnymi. Inna sprawa że wejście optyczne w tanim sprzęcie nie zawsze jest tak dobre jak wejście tradycyjne RCA- owszem do gier starczy. Jak musisz mieć jednak optyk pod np. tv kup DACa fiio d3 i po sprawie. Kupując takiego dac'a nagłośnisz nie tylko konsole, ale puszczając optyka z tv nagłośnisz też filmy.
-Druga sprawa to jakość i cena amplituner stereo nie zagra tak dobrze jak wzmacniacz stereo z tego samego poziomu cenowego, o amplitunerze kinowym już nie wspomnę. Amplituner kd aby zagrać na poziomie wzamcniacza stereo za 1tys musiałby kosztować faktycznie z 3 tys. Faktycznie zestaw stereo, złożony w przemyślany sposób zagra lepiej niż tania masówka kinowa( i nie myślę tu o komputerowych zestawach).
-Kupując stereo nie rezygnujesz z dźwieku przestrzennego, dobrze ustwione stereo daje świetne efekty, w amplitunerze kd z dwoma kolumnami byoby gorzej, a nawet z pięcioma- bo zwróć uwagę że stere kd nie ma współczesnych kodeków audio, jest często dolby prologic, a to tylko wirtualny dźwięk puszczony na 5 kolumn.
- Czy ten kd denon nie warty uwagi, może warty, ale bez pilota z amplitunerem kd niewiele ustawisz w menu. Jak juz kupić to współczesny który ma kilka wejśc hdmi, optyka, kodeki itd i pilota http://allegro.pl/amplituner-pioneer-vsx-3...4785534124.html nawet jeśli nie zagra dużo lepiej niż stary to jest w pełni funkcjonalny i kompatybilny z dzisiejszymi sprzętami.
Od zestwów głośników komputerowych, czy to 2.1 czy 5.1 nic gorzej nie zagra. Owszem nadają się na biurko do jakiejś gry, filmu, jak ktoś musi, ale jakości i najważniejsze sztuczność dźwieku jest okropna, o muzyce można zapomnieć, albo zdziwić się potem na normalnym stereo, że tak brzmi muzyka.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten DAC to koszt ok 130zł, więc nie jest źle. Myślałem o nim w kontekście swoich Geniusów właśnie, ale nie rozwiązuje mi to problemu podłączenia słuchawek. Był też pomysł Microlab solo 7c + DAC, ale zsumowana kwota dawała mi do myślenia, że można za to złożyć coś lepszego i stąd znalazłem się tutaj.

Co moglibyście mi polecić zatem w kontekście wzmacniacza stereo oraz kolumn do tego ? Sprawę optyka załatwiłbym tak jak piszecie - DAC fiio d3. Jestem laikiem, więc rzucanie linkami z mojej strony będzie raczej frustrujące dla Was.

p.s Zamiast w/w DAC mogę mieć też zew. kartę sound blaster extigy - staroć z 2002 roku, ale posiada komplet we/wy tylko nie wiem czy warto.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu kupiłbym daca, aby coś sobie nagłośnić z tego optyka, nawet na tych komputerowych pyrkawkach. Jednak aby przeskoczenie na normalny sprzęt stereo, była na trochę wyższym poziomie i dawał frajdę, dozbierałbym jeszcze parę stówek. Za 1tys, 1,2tys kupisz i ciekawe kolumny i dobry wzmacniacz, co ważne też w miarę świeży, niekoniecznie pamiętający czasy NRD. icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...