Skocz do zawartości

Monitory z dobrym basem


Audiofun

Recommended Posts

Witam,
z racji tego, ze mój obecny sprzęt już mi nie wystarcza, a jego brzmienie mnie nie zadowala postanowiłem go wymienić. Sprawa tyczy się kolumn, a są to Wharfedale Diamond 9.5, wzmacniacz w zasadzie amplituner stereofoniczny Denon DRA 700, jego też myślę wymienić na coś mocniejszego. Mam mały pokój tzn. 14m2 i problemy z akustyką pomieszczenia dlatego chciałbym przesiąść się na monitory, które mogą pomóc przy tym problemie.
Swego czasu rozważałem zakup Dynaudio dm 2/8 lub 2/10 z naciskiem na 10, brałem też pod uwagę Chario Constellation Delphinus 17cm głośnik, ale na żywo robi wrażenie solidna membrana i zawieszenie jaki i sam wygląd czy wykonanie tego monitora oraz Monitor audio RX 2. Co do kwoty jaką chciałbym przeznaczyć nie jest to sztywny budżet z racji na tego denona, który także podlega raczej wymianie ale też nie chciałbym wydawać 10 tys za same monitory byłoby to już przesadą.
Co do monitorów to dobrze by miały przedni bass-reflex, ale to nie jest priorytetem. Szukam naprawdę dobrze grających głośników z pełnym dźwiękiem, z bardziej szczegółową górą, bardziej czytelną średnicą i z dobrym w miarę możliwości nisko schodzącym szybkim i kontrolowanym basem, który potrafi też przyłożyć icon_smile.gif. Tego wszystkiego brakuje mi w tych diamondach, pokłady basu posiadają, ale jak wspomniałem problem akustyczny, uniemożliwia prawidłowy go odbiór. W ramach testu wsadziłem ten sprzęt do 30m pomieszczenia, zagrały z lepszą sceną, ale to nie jest dźwięk, który mi odpowiada, głośniki nie nadają się zbytnio do muzyki klasycznej, której słucham dosyć często. w końcu nie ma co wymagać cudów od głośników za 1400złicon_smile.gif.
Co do gatunków muzycznych: muzyka klasyczna praktycznie tylko fortepianowa, jaki i nowe twory. Często słucham wieczorami i wtedy przy niskich poziomach głośności brakuje w/w aspektów muzycznych.
Obecnie na rynku jest masa nowego sprzętu zarówno lepszego jak i gorszego, nie mam praktycznie żadnego rozeznania w tej dziedzinie dlatego prosiłbym o pomoc.
Pozdrawiam
Audiofun
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Z tego co odsłuchałem z kolumn podstawkowych a mógłbym Ci polecić, to poniższe pozycje, do których robiłem notatki z podaną konfiguracją podczas odsłuchu. Kolejność odpowiada temu jak je subiektywnie oceniam, biorąc też pod uwagę to co napisałeś.

1. Chario Delphinus - jednym słowem „mocny zawodnik”. Te kolumny mają wszystko: gładkość dźwięków, przestrzeń, świetna rozdzielczość, łatwość lokalizacji instrumentów, scena szeroka, bas mocny, zróżnicowany i zwarty. Nigdy wcześniej i później nie słyszałem lepszego basu co w tych kolumnach, on schodzi dosłownie na podłogę icon_wink.gif. (Konfiguracja: Marantz PM6004, Marantz CD6004, kable: kimber 8tc cables, interkonekt Audio Note Lexus).
2. B&W CM5 S2 – bas krótki, zróżnicowany. Dźwięk b. czysty, liniowy. Bardzo rozdzielczy. Scena duża, lokalizacja instrumentów bardzo łatwa (Konfiguracja: Marantz PM5004, Marantz CD6004, kable ?).
3. B&W CM1 S2 – bas krótki dość szczegółowy. Dźwięk czysty, prawie liniowy. Bardziej rozdzielczy niż w 685 S2. Scena średnia, lokalizacja instrumentów dobra (Konfiguracja: Marantz PM5004, Marantz CD6004, kable ?)
4. Cabasse Antigua MT30 - ciekawe kolumny, bas miały dosyć mocny i zwarty ( Konfiguracja: Marantz PM6004, Marantz CD6004, kable: kimber 8tc cables, interkonekt Audio Note Lexus).

PS.
Koniecznie odsłuchaj i zastanów się, czy nie zastosować odwrotnej kolejności, tj. najpierw zmiana wzmacniacza, potem kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym jednak proponował podać maksymalny budżet na kolumny. Bo szkoda by utrącić jakieś dobre kolumny, które ewentualnie byłyby w Twoim zasięgu. Nie wiem jak podchodzisz do sprawy, ale ja zawsze staram się kupować najlepsze na co mnie stać.
Kilka razy chciałem zaoszczędzić i kupiłem tańsze, ale bardzo szybko tego żałowałem.
Musisz też pamiętać, że wzmacniacz do tych kolumn, by było adekwatnie musi kosztować mniej więcej 2/3 ich ceny. No, co najmniej połowę, jeśli będzie to wybitny wzmacniacz. Ale często bywa tak, że dobry drogi wzmacniacz super gra z tańszymi nawet kolumnami.
Jedno jest pewne. Nawet najlepsze kolumny nie zagrają dobrze z byle jakim napędem.
Szkoda, że nie szukasz kolumn z tylnym b-r. Bo mnóstwo bardzo dobrych kolumn ma go właśnie z tyłu.
A gdzie będą stały kolumny, skoro pytasz o przedni b-r? Mam nadzieję, że nie gdzieś na biurku czy wciśnięte w regał?
Najlepiej by było, aby stały na masywnych standach odsunięte od ścian na co najmniej kilkadziesiąt centymetrów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dziękuję za odpowiedzi i zdrowe podejście do tematu.

Marcin B. pomijając walory estetyczne Chario (oczywiście nie przeszkadza mi ich wygląd icon_smile.gif to te kolumny robią wrażenie, głośnik w nich zastosowany wygląda naprawdę solidnie, zawieszenie i membrana, rozmiar 17cm, naprawdę bas z niego był ciut konkretniejszy niż z dynaudio dm 2/8, za to te nadrabiają dynamiką. W Delphinusach mamy znacznie lepszą górę pasma. Słuchałem ich z denonem pma 1510 nie pamiętam jaki odtwarzacz, ale to był chyba marantz.

f1angel Co do maksymalnej sumy to biorę pod uwagę fakt wymiany tego denona (amplituner stereofoniczny. na początku zabawy miałem zamiar kupić jakiegoś denona właśnie pod kino domowe i miał to być denon 1909/2309 1910/2310. Na szczęście człowiek w sklepie dał mi do zrozumienia, że jeśli szukam sprzętu z radiem to jest jeszcze model dra 700. W stosunku do w/w miał większą moc, aluminiowy front, pokrętła, przyciski i był tańszy niż 2310, wówczas dałem za niego 1700zł gdzie musiałem dołożyć 20zl bo panowie w sklepie (nie powiem jakim icon_razz.gif chyba, że na pw ) się pomylili i byliby rzekomo stratni.
Niektórzy uważają, że to pma 700 z dołożonym gorszym tunerem, jego power consumption to 245w, gdzie pma 700 ma 205 i moc 70w przy 8ohmach na kanał, także możliwe, ze ma moc rzędu 75-80w.
Wracając do sedna tak jak wcześniej wspomniałem przykro jest dać za same monitory 10-13 tys zł, w sytuacji gdy za dcd 700, dra 700 i te diamondy dałem wtedy 4000zł.
Nie wiem dlaczego, ale jestem skłonny więcej wydać na wzmacniacz lub nawet zestaw dzielony przedwzmacniacz/końcówka mocy niż za monitory. w moim odczuciu jest tak, że wzmacniacz traktuję jako podstawę, bazę pod przyszłe rozbudowy, wymianę kolumn. Nie wiem dlaczego, może mam niezdrowe podejście do sprawy.
Troszkę przeglądałem allegro i oferty sklepów, producentów i znalazłem kilka wzmacniaczy i kolumn, które ewentualnie jeśli nic nie znajdę biorę pod uwagę.
Konkrety wzmacniacz/dzielony zestaw+monitory/kolumny podłogowe -15000zł i być może wymiana odtwarzacza nawet używany bo czasami usb by się przydało.
Kwestia ustawienia głośników obecne stoją 30cm od ściany, dlaczego przedni brass-reflex rzekomo łatwiej takowe ustawić w pomieszczeniu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego że dra 700 to pma 700 to sporo uprościłeś, wystarczy popatrzeć na wnętrze. Dodanie "mocy"amplitunerowi nie pociagneło za sobą głębszych zmian, a wieksza moc nie poprawiło brzmienia, sporo rozwiązań niestety uproszczono, dokładając sporo elektronicznych dodatków np. obsługę drugiej strefy, dźwięk nie jest tak zróżnicowany jak we wzmacniaczu stereo pma. Co nie zmienia faktu że to dobry amplituner stereo, lepszy od sporo tańszej konkurencji typu yamaha pioneer, onkyo.
Odległośc od ściany 30 cm to całkiem sporo, wiem można dalej dla lepszej przestrzeni, ale bas już nie będzie wchodzil w silną rekację ze ścianą , więc spokojnie.
Monitor audio bx2 (może trafisz RX2) możesz sobie zostawić na koniec łatwo kupić, posłuchać , trafić na używany na gwarancji, tak jak Dali lektor 2 z pzrednim br'em. Popatrz za jakąś ciekawą ofertą taktownie i cieplej grających Epos epic1, Castle knight 2, neutralne Indianaline diva255 lub nieco ekspansywniej i twardziej , dla denona może lepiej, Canton gle 436, chrono Elac 63.2( dokładna góra jak w bx2), może jakieś magnaty quantumy, focale.
Jak za tanie to sorry, ale tak różnie i nie jasno piszesz, raz o kilku tysiącach , nawet o 10-13tys. potem wspominasz o Monitor audio bx2 więc skupiłem się na tych do 2 tys.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Swego czasu rozważałem zakup Dynaudio dm 2/8 lub 2/10 z naciskiem na 10, brałem też pod uwagę Chario Constellation Delphinus 17cm głośnik, ale na żywo robi wrażenie solidna membrana i zawieszenie jaki i sam wygląd czy wykonanie tego monitora oraz Monitor audio RX 2.


To głośniki z przedziału 3-5tys, nic nie wspominałem o bx 2.
Miałem okazje posłuchać Dynaudio DM 2/8, Chario Constellation Delphinus oraz Monitor Audio RX 2.
W/w monitorów słuchałem z denonem pma 1510 oraz roksanem kandy k2.
Jeśli chodzi o sam bas najwięcej miały go chario, zastosowany w nich 17cm głośnik o solidnym zawieszeniu wydawał najbardziej mięsisty basik, ale niestety nie tak dynamiczny jak w dynaudio. Najgorzej wypadło rx 2, pomimo 20 cm nie grało to dobrze, ani góra i środek pasma nie powalały. W moim odczuciu dynaudio z denonem zagrało najlepiej szybki bas i niezła średnica, później chario z roksanem bardziej czytelna góra pasma w stosunku do wcześniejszych, na końcu rx2 i denon, RX 2 fajne głośniki, ale tylko z wyglądu.
Cytat

Wracając do sedna tak jak wcześniej wspomniałem przykro jest dać za same monitory 10-13 tys zł, w sytuacji gdy za dcd 700, dra 700 i te diamondy dałem wtedy 4000zł.
Konkrety wzmacniacz/dzielony zestaw+monitory/kolumny podłogowe -15000zł i być może wymiana odtwarzacza nawet używany bo czasami usb by się przydało.


Co do dra 700 to masz rację, cięcia poszły jeszcze na innych elementach nie porównywałem ich środka, więc nie wiem icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe http://www.skapiec.pl/site/cat/29/comp/689931 . Zaś poekspozycyjne z gwarancją to nie grzech, ja wynegocjowałem dwa razy zniżkę ponad 35%.
W salonie q21 są np Tannoy Glenair 15 za pół ceny, wydaje mi się że jak zna się model, warto poszukać taniej, dla mnie kilkaset złoty czy tysiąc to dużo pieniędzy na inny cel.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Ty, ale ja bym się przyjrzał monitorom z rynku wtórnego. Pierwsza korzyść, to lepsza jakość dźwięku za mniejsze pieniądze. W stosunku do nowych można wskoczyć od razu na dużo wyższą półkę. druga korzyść, bo piszesz, ze jesteś niepewny co do takich kolumn, że to przejściowe, to możliwość odsprzedaży bez większych strat albo wręcz żadnych.
Takie monitorki za parę tysi są na ogół zadbane, szanowane przez właściciela, bo tego typu kolumn z a takie pieniądze nie kupuje nieopierzony młokos co chce mieć "czysty dźwięk, cykający sopran z gwizdków i mocny bass" icon_mrgreen.gif
A kto wie, może się przekonasz do dobrych monitorów, jeśli kupisz coś z klasą. A wzmacniacz tym bardziej możesz wówczas kupić dobry, bo takie kolumny na ogół potrzebują właśnie dobrego, wysokiej jakości napędu.
W sumie jeśli byłoby te realne 30 cm za kolumnami można by i dać te z tylnym otworem b-r. W razie czego dasz coś mocno pochłaniającego dźwięk za kolumnami albo włożysz kawałek gąbki do portów b-r.

Tak z ciekawości zapytam. Czy zdanie o Chario Delphinus "...oczywiście nie przeszkadza mi ich wygląd ..." jest żartem, czy rzeczywiście nie podoba Ci się jak wyglądają? Walory estetyczne? A coś z nimi jest nie tak? Jak dla mnie to raczej odstają od średniej na plus.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że żart jedne z ładniejszych głośników jakie dotąd widziałem.

Cytat

bo piszesz, ze jesteś niepewny co do takich kolumn, że to przejściowe, to możliwość odsprzedaży bez większych strat albo wręcz żadnych.


Źle mnie zrozumiałeś, jeśli teraz będę zmieniał tego denona to chciałbym już wydać raz a dobrze, wzmacniacz traktuję jako podstawę coś co zostaje na dłużej w systemie. Możliwe, że za kilka lat zmienię dotychczasowe lokum na większe i co wtedy, dlatego myśląc o wzmacniaczu szukam już czegoś wydajniejszego.
Z tego co mi wiadomo im bardziej go odkręcimy, tym większe będą towarzyszyć zniekształcenia, dlatego coś z zapasem mocy.
Co do kolumn to wolałbym zdecydowanie nowe, no chyba, że trafi się okazja, która wpadnie mi w oko i ucho icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolumn, to jak chcesz. Ale pamiętaj, ze zdecydowanie nowe, to po prostu zdecydowanie słabsze jakościowo kolumny.
Nawet przy takim budżecie szkoda wydawać pieniądze na nówki. Ale jak chcesz. To Twoje uszy i Twoje pieniądze.

Jeśli chodzi o wzmacniacz, to nie masz racji. Przy tanim i mało wydajnym wzmacniaczu pod obciążeniem tak rzeczywiście może być.
Wraz ze wzrostem głośności mogą rosnąć zniekształcenia.
Ale jeśli mamy do dyspozycji dobrej klasy wydajny wzmacniacz z dobrym zasilaniem, to bywa wręcz odwrotnie. Mniej ścieżki oporowej na potencjometrze daje na ogół lepszy dźwięk. A lepszy wzmacniacz można mocniej wysterować i nie wpadnie tak szybko w niebezpieczne zniekształcenia jak słabszy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rozumieć, że mój denon wysteruje dla przykładu takie monitory ? pomijając już fakt brzmienia.

Jaka jest odpowiedź na powyższe pytanie ? icon_cool.gif Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "EDYTUJ" by uzupełnić/poprawić swoją wypowiedź-zamiast pisać jeden post po drugim.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinien wysterować - skuteczność Xavianów 87dB to nie jest tak źle.

Ale o sensie takiego połączenia to lepiej nie mówić - kolumny 5 razy droższe od wzmacniacza?
Są wzmacniacze które pokazują skrzydła w połączeniu ze znacznie droższymi kolumnami (np. Baltlab Epoca), ale podstawowe Denony raczej do tego typu sprzętu nie należą icon_rolleyes.gif

Pozdrawiam
PS. Poza tym - jak zamieszczasz link, to napisz przy tym o jaki sprzęt chodzi (Xavian XN 270 Evo), bo po jakimś czasie link może być już nieaktywny - a przede wszystkim post będzie bardziej czytelny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa prosta tego się spodziewałem.
W tych xavianach zaciekawił mnie głośnik Scan speak chyba nawet ten http://audiotransducers.com/pl/18cm/60-sca...-revelator.html SCAN SPEAK 18W/4531G00 REVELATOR
Niestety cena oporowa za ta konstrukcję, jest to obudowa zamknięta ?
Z kolei znalazłem jeszcze coś podobnego http://www.akustyk.com.pl/projekty/RCMSE.html RCM
Wychodzi na to, ze można takie kolumny zrobić jeszcze taniej DIY, ale tutaj nie mam pojęcia jak to wygląda, czy jest ktoś kto podejmuje się takich konstrukcji ? jak to wygląda cenowo ?bo ceny głośników są mi znane, co tam jeszcze idzie do środka zwrotnice ?
Co do wzmacniacza to będę celował w już coś mocnego, wydajnego i przede wszystkim odpowiadającego mi brzemieniem. Z nowych wzmacniaczy denon pma 2020 można go dostać nowego z 3 letnią gwarancją za około 7000zł. Pewnie znajdzie się dużo lepszych konstrukcji w tej cenie, bynajmniej mam taką nadzieję icon_smile.gif
Na razie zajmijmy się głośnikami, później do tego wzmacniacz lub zestaw dzielony oraz odtwarzacz najprawdopodobniej już SH.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy kupić używane 250 Evo na gwarancji
http://allegro.pl/monitory-xavian-xn-250-e...4794548963.html
za połowę ceny nowych 270-tek.
Masz gwarancje i "piątkę" w kieszeni icon_cool.gif
250 mają b-r z tyłu, natomiast 270 to konstrukcja zamknięta (chociaż w opisie z Twojego linku jest informacja o b-r) na 180mm głośniku
http://sklep.fusic.pl/xavian-xn-270-evo-au...r-5-lat-gw.html

Na szczęście tego typu kolumny zazwyczaj kupują osoby, które wiedzą czego chcą i dbają o sprzęt. Więc można kupić sprzęt zadbany, w stanie "sklepowym".

Pozdrawiam
PS. Wystarczająco dużo informacji na temat Xavianów znajdziesz na stronach producenta i dystrybutora, jest też klub Xaviana na sąsiednim forum.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sąsiednie forum bardzo pomocne w szczególności, gdy ktoś proponuje mi niejednokrotnie monitory aktywne.
Jeśli chodzi o kolumny to te raczej się nie psują bo co tam może się popsuć to nie samochód, jedynie z winy użytkownika, który je uszkodzi.
Jak wygląda kwestia konstrukcji DIY ?
Co byś mi polecił z monitorów niekoniecznie w cenie nowych xavianów xn 250/270 icon_smile.gif



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie jest trochę udanych konstrukcji DIY, ale często są to po prostu klony istniejących kolumn (np. popularnych Totem Mite), ja jednak nie znam osób które to robią z sukcesem. Nie szukałem tego - wolę oryginały (stąd informacja o Mite - klony kosztują 300-500zł, moje oryginały tysiąc za używane).
Więc nie mogę niczego polecić z tego typu konstrukcji...

Jeżeli szukasz dobrych (i niezbyt tanich) kolumn podstawkowych z dobrym basem - to np. możesz popatrzeć na Sonus Faber.
Słuchałem u siebie kolumn SF Electa Amator 1 naszego kolegi f1angel (możesz do niego napisać na PW i poprosić, by napisał swoje propozycje w bieżącym wątku).
Ale to będą kwoty porównywalne lub wyższe niż te używane XN 250.

Natomiast ja bym Ciebie gorąco namawiał na odsłuch podstawkowych Jamo D830 (lub ich poprzednika - Concert 8...) icon_cool.gif
Jest w necie sporo informacji na ich temat - i trudno znaleźć negatywne icon_lol.gif
Nowe modele JAMO nie mają do nich startu - no ewentualnie możesz sprawdzić C803 (jeszcze są dostępne mimo zakończenia produkcji).
No i cena będzie znacznie bardziej przystępna niż nowe Xaviany...

Pozdrawiam
PS. Co do Xavianów - tu masz ich stronę
http://www.xavian.com.pl/start.php?x=xn250
http://www.xavian.com.pl/start.php?x=xn270
cennik kolumn - np. tutaj w sklepie Q21 (często wypowiadają się na naszym Forum z propozycjami swojego asortymentu)
http://www.q21.pl/manufacturer/xavian?gcli...CFQrLtAodEksAmA
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nowych są tylko c803 http://www.dvdsystem.pl/opis.php?towID=9292 przeglądałem giełdę hifi i z jamo nic nie ma, są w/w sonusy wersja II, ponoć już gorsze i cena też niemała 8kzł.

f1angel zastrzegł sobie by go nie męczyć na pw, także może coś podpowie jak będzie przelotnie na forum icon_smile.gif
Co do DIY to różnie to jest san bym się tego nie podjął to oczywiste, a i podejrzewam, ze będzie ciężko kogoś znaleźć by z głową i dobrze to wykonał. Jedno jest pewne wyjdzie to taniej, ale przy odsprzedaży różnie ludzie do takiego sprzętu podchodzą. Jeżeli uda mi się odsłuchać tych xavianów i efekt będzie może nieadekwatny, ale znacznie lepszy co do ceny za nie to być może je wezmę.
Mam najbliżej do Kielc raz słuchałem u dwóch panów na winnickiej http://hifi.kielce.com/
Z tego co widzę, f1angel jest z Kielc możliwe, że zna jeszcze inne salony, gdzie warto zajrzeć i sprawdzić asortyment icon_biggrin.gif
RoRo dzięki za zainteresowanie.
Dzwoniłem właśnie do hfii centrum i z monitorów nie ma zbytnio nic ciekawego wspomniane na początku chario i jeszcze jakieś kefy r300.
Co do wzmacniaczy to denon pma 1520, słuchałem 1510 to myślę, ze rewolucji żadnej nie przeszedł, marantz pm 8005, naim 5i
, audiolab 8200, także ogólnie rzecz biorąc masówka.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

f1angel zastrzegł sobie by go nie męczyć na pw, także może coś podpowie jak będzie przelotnie na forum icon_smile.gif

Przecież wyraźnie napisałem "możesz do niego napisać na PW i poprosić, by napisał swoje propozycje w bieżącym wątku". Jak podasz mu link do bieżącego wątku, to za jakiś czas napisze coś tutaj - nie "męczysz f1angel" na PW, tylko sygnalizujesz interesujący Cię temat!

Jamo C803 dałem Ci jako przykład - możesz je kupić taniej (2300zł) np. w Audaxie
http://allegro.pl/jamo-c-803-c803-audiofil...4788196818.html
były testowane w Audio
http://www.audiopolis.pl/uploads/images/pd...o_C803_test.pdf

kolejne niezłe monitory - to QBA Sobieski. Jest ogłoszenie w poniższym wątku (cena podobna jak C803)
http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/47/177426.php
Więcej info masz np. tutaj: http://www.hifi.pl/recenzje/kolumny/qba-sobieski3.php

Kolejny fajny "byczek" to JBL Ti1000 za 2500zł (cena rozsądna - o ile są w dobrym stanie)
http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/46/177277.php
Tylko nie pisz, że nie chcesz JBLa bo ci się kojarzy z kiepskim sprzętem!!! Pierw trzeba posłuchać i obejrzeć, jak są zrobione icon_cool.gif
Ale pod te kolumny to już musi być porządny sprzęt, jakieś tanie wzmocnienie nie da rady - nawet nie ma co próbować (stąd pewnie niektórzy pisali, że nie ma w nich porządnego basu), dotyczy to również Twojego Denona.
Poza tym - warto też sprawdzić, na czym gra sprzedawca tych (i innych ...) kolumn.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kolejny fajny "byczek" to JBL Ti1000 za 2500zł (cena rozsądna - o ile są w dobrym stanie)
http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/46/177277.php
Tylko nie pisz, że nie chcesz JBLa bo ci się kojarzy z kiepskim sprzętem!!! Pierw trzeba posłuchać i obejrzeć, jak są zrobione icon_cool.gif


Co do jbl seria northridge e/es i l nie ma co ukrywać w stereo to nie gra, w kinie bardziej, a ich ten magiczny ultrawysokotonowy to dla ozdoby chyba:)
W takim razie poproszę go o pomoc forumowego znawcę tematu, którym jest f1angel icon_cool.gif
O denone pisałem, że pójdzie w odstawkę.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakim to ja niby forumowym znawcą tematu jestem? Coś się tam wie, ale nie przesadzajmy.

Ja bym naprawdę poważnie się zastanowił nad Xavianami. Wiem, są stosunkowo drogie (niby) jak na takie kolumny, jak na wartość postrzeganą. Choć w realu prezentują się dużo lepiej niż na zdjęciach. Ale dopiero jak się ich posłucha wiadomo za co konstruktor każe sobie tyle płacić.

Sonus Faber, to trochę inna szkoła grania, choć po podobnej stronie mocy co Xavian. Moje Electa Amator 1 może nie wypadły u RoRo najlepiej, ale winiłbym za to akustykę (choćby to, ze stały zbyt blisko ścian, brak dobrych standów i jednak brak lepszego zasilania całości. Mam porównanie, bo u mnie zagrały ze 30-40% lepiej.
Niestety ten model jest bardzo trudno dostępny. I na ogół 40-50% droższe niż używane XN 250 Evo, czyli pewnie w cenie używanych 270 Evo. Niestety tych Sonusów absolutnie nie można postawić 30 cm od ściany.
Electa Amator 2, to już inne, nie tak dobrze grające kolumny. Może mocniej, ale w sposób mniej wyrafinowany. Nie mają już tak dobrego głośnika wysokotonowego.

Co do głosników i ich aplikacji, to same głośniki nie zapewnią odpowiedniej klasy dźwięku. Dobrym przykładem jest właśnie wysokotonowy Esotar T330D firmy Dynaudio. I ta właśnie firma stosując go w swoich własnych kolumnach nigdy nie osiągnęła takich rezultatów jak np. Sonus Faber w swoich Electach 1 czy Extremach. Pewnie dlatego się wk....i icon_wink.gif i nie sprzedają już swoich głośników innym firmom icon_mrgreen.gif

Wracając do kolumn dla Ciebie, to jeśli miały by to być Sonus Faber bardziej widziałbym Minima Amator. Gra bardzo muzykalnie, gładko, słodko z dużym nasyceniem barwami. I tu nieco kuriozalna sytuacja. Bo kosztowały swego czasu ok. 5 kzł a dziś o ile się je dostanie są mało co tańsze.
Oczywiście można brać pod uwagę takie kolumny jak Jamo D830 (Concert icon_cool.gif czy Dynaudio Crafft albo Dali Grand Coupe
http://allegro.pl/dali-grand-coupe-w-super...4721967355.html tu były w naprawdę dobrej cenie nawet biorąc pod uwagę drobne uszkodzenia obudowy.
JBL Ti1000 też są naprawdę niezłe. To zupełnie inna klasa niż tanie E czy ES. QBA Sobieski to trochę niższa liga, choć grają całkiem przyjemnie.

Wzmacniacz NAIM 5i, to nie taka znów masówka. Słuchałeś i takie masz wrażenie? Tym bardziej, że piszesz tu o jakichś Denonach czy Marantzach. Dla mnie nawet te wyższe modele to bardziej masówka.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co do jbl seria northridge e/es i l nie ma co ukrywać w stereo to nie gra, w kinie bardziej, a ich ten magiczny ultrawysokotonowy to dla ozdoby chyba:)

A kto mówi, że dobrze grają w stereo? No chyba że porównujesz je z innymi kolumienkami za pareset złotych.
Poza tym ultrawysokotonowy jest tylko w serii JBL ES, w zwykłych "E" go nie ma.
Dlatego napisałem wyraźnie, by nie kojarzyć porządnych modeli serii Ti z tanimi (i sporo nowszymi) modelami E czy ES icon_evil.gif

A co do wzmacniacza - możesz kupić albo coś mocnego jak np. ATOLLa In 100 (nowy In100SE to ok. 4 tysięcy, używane trochę taniej - i jest w tej chwili jeden na allegro), albo przedwzmacniacz _ końcówkę mocy.

Niezłym wyjściem mogą być mocne wzmacniacze Advance Acoustic (albo również pre+końcówka) czy Xindaka.

Co do NAIMA - to ja bym wolał raczej poszukać czegoś z używanego Moona (czyli SIMAUDIO), np. taka podstawowa "piątka"
http://allegro.pl/wzmacniacz-simaudio-moon...4805989796.html

W każdym razie w "dyszcze" zmieścisz się kupując naprawdę dobre używane monitory i wzmacniacz (lub zestaw pre+końcówka). A w przypadku JBLa to jeszcze może zostanie na CD i kable icon_cool.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do muzyki klasycznej i neutralnego brzmienia z wykopem proponuję zestaw złożony z kolumn Cantona i wzmacniacza marki Accuphase. Obie firmy w recenzjach często mają rekomendację szczególnie do klasyki. Ze wzmacniaczy o neutralnym charakterze dorzuciłbym jeszcze produkty firm Bryston, SoundArt i Baltlab. Być może zdecydujesz się na większy wydatek, stąd wyższa półka urządzeń.
Trochę mam problem z podaniem konkretnych modeli kolumn, gdyż za bardzo nie siedzę w podstawkach, a w dodatku w wyższych seriach Canton stawia(ł) głównie na konstrukcje podłogowe. Zatem z używek to chyba tylko modele ERGO SC-K i RC-K, mniejsi bracia podłogówek SC-L i RC-L, z tym że zdobycie tych monitorów jest ogromnym wyzwaniem. Z nówek dostępny jest model Vento Reference 9 DC, 9.2 DC i tańsze Vento 8xx, może uda Ci się gdzieś posłuchać.
Cantony, przynajmniej te z wyższych serii, słyną ze swej neutralności i dynamiki. Nie mam zdania co do podstawek, ale znane mi podłogówki potrafią zdrowo przypier... icon_twisted.gif , oj potrafią. To oczywiście nie oznacza, że np. lądowanie motyla na kwiatku wiąże się z potężnym łoskotem i falą powietrza zdolną urwać głowę icon_eek.gif . Nie, kolumny potrafią uderzyć, lecz wtedy kiedy trzeba i wcale nie są przebasowione, jak niektórzy mogą domniemywać.

Głosem poprzedników również gorąco namawiam na zakup używek, choćby ze względu na znacznie lepszy stosunek cena / jakość. Zazwyczaj kosztują mały ułamek ceny nowych. Musisz wiedzieć, iż urządzenie zbudowane ileś lat temu i przewidziane jako konstrukcja nieprzeciętna, topowa, po latach nadal zachowuje swoje walory bądź wymaga naprawdę niewielkiej konserwacji. Czego niestety nie można powiedzieć o większości konstrukcji nowych, w których dokładnie obliczono, kiedy mają się zepsuć (po to, żebyś znowu kupił nowe i napędził koniunkturę). A te nietuzinkowe, flagowe czy topowe, jak zwał tak zwał, cenowo są "trochę" mniej dostępne icon_rolleyes.gif .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...