Skocz do zawartości

Najbardziej naturalnie brzmiące stereo.


fenom

Recommended Posts

Przecież Profi napisał, że ustawił je doświadczalnie i najlepiej na słuch. Na pewno próbował różnych opcji. To nie jakiś nuworysz bez pojęcia o tych sprawach.
I podkreślam, że trójkąt odsłuchowy wcale nie musi być równoboczny, ale wystarczy, że jest równoramienny.
Więc można przysunąć, ale to nie musi być konieczne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że od naszej głowy do obu kolumn powinna być jednakowa odległość , to nie podlega żadnej dyskusji.
Kąt jaki tworzą kolumny z nasza głową 60° to standard jaki zakłada się przy realizacji nagrań.
Bywa w szczególnych przypadkach że lepiej jest ustawić je dalej od ścian bocznych.
Moja praktyka wskazuje jednak że wielu wydawało by się doświadczonych audiofilów,
którzy przywiązują duża wagę do szczegółów nie zdaje sobie sprawy z tego że szersze rozsunięcie kolumn może poprawić wielkość sceny dźwiękowej i rozmieszczenie w przestrzeni muzyków.
Zbyt szerokie rozsunięcie kolumn daje jeszcze gorsze skutki.
Zaskakująco często się z tym spotykałem. icon_smile.gif
Zbyt często przy aranżowaniu pomieszczeń wybiera się ścianę krótsza jako tą wzdłuż której ustawia się kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wywołałem burzę, WOW !! icon_twisted.gif icon_mrgreen.gif

Cytat

Kont jaki tworzą kolumny z nasza głową 60° to standard jaki zakłada się przy realizacji nagrań.


To ciekawe, możesz podać jakieś wiarygodne źródło? A swoją drogą, co to jest 'kont'?

Cytat

szersze rozsunięcie kolumn może poprawić wielkość sceny dźwiękowej i rozmieszczenie w przestrzeni muzyków.

może, lecz nie musi. Zwiększanie odstępu często powoduje powstanie tzw. "dziury" i wtedy
Cytat

Zbyt szerokie rozsunięcie kolumn daje jeszcze gorsze skutki.

icon_biggrin.gif

Chciałbym zaznaczyć, że to jest pokój mieszkalny, a nie sterylne i dopieszczone akustycznie studio.
Kiedyś, gdy nie spaliśmy z żoną w tym pokoju i nie było stolika, kolumny stały jeszcze 30 cm dalej od tylnej ściany, za to bliżej siebie. Przy rozstawianiu posiłkowałem się metodą Audio Physic. Podczas ustawiania, a właściwie cyzelowania, wypróbowałem wiele kombinacji wzdłuż i wszerz. Zapewniam, że temat nie jest mi obcy icon_lol.gif . Niesymetryczne rozstawienie kolumn wymusiła w zasadzie ta biblioteczka, w której są pokaźne szuflady z płytami CD. Muszę mieć jakieś dojście i pole manewru. Przy identycznej odległości kolumn od tylnej ściany dźwięk nieco uciekał mi w lewo, stąd poszukiwania optymalnego ustawienia i efekt jak na obrazku. Obecne kolumny wycofałem do tyłu i poszły na boki po 5 cm, a resztę zrobiła kalibracja. I jest fantastycznie icon_cool.gif !
Może pod koniec przyszłego roku uda mi się przeprowadzić do znacznie większego pomieszczenia, gdzie będzie o niebo lepsza możliwość rozmieszczenia sprzętu i mebelków, na razie musimy się gnieść icon_confused.gif .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee tam, znowu burzę icon_wink.gif . Po prostu parę zdań wymiany poglądów.
Moje z kolei doświadczenia wskazują na to, że owszem zasady są, ale po to by je łamać.
Oczywiście z głową, z pojęciem co się robi i dlaczego.
Czasami więc kolumny lepiej zagrają w zbyt wąskim albo zbyt szerokim jak dla akademika (chodzi o rozważania akademickie, tak dla ścisłości) kącie rozstawu względem słuchacza. A głośnik wysokotonowy nie zawsze najlepiej by był na wysokości uszu.
Poza tym kąt skręcenie kolumn w osi zależy nie tylko od pomieszczenia ale i kolumn. Sonus Faber (serblinowskie) najczęściej grają
najlepiej bardzo dogięte do środka. Często widać dokładnie ich boczne, skrajne ścianki a linie poprowadzone od głośników wysokotonowych przecinają się sporo przed miejscem odsłuchowym.
Ale naprawdę w tych przypadkach trzeba wiedzieć co się robi, albo słuchać, ustawiać, słuchać, ustawiać, słuchać... .
Zazwyczaj rzeczywiście najlepiej dość ściśle trzymać się reguł, podporządkować zasadom.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że głowa powinna tworzyć z głośnikami trójkąt równoboczny to podstawa założeń stereo od zarania powstania tej idei.
Warto to samemu poszukać można przy tym dowiedzieć się innych ciekawych i pożytecznych rzeczy.
O tym że nie trzeba się tego ściśle 3mać napisałem bardzo wyraźnie icon_smile.gif.
Zwróciłem uwagę na duża dysproporcję icon_smile.gif
Różna odległość głowy do głośników uniemożliwia właściwą budowę przestrzeni. (dźwięki docierają w różnych fazach, wyższe częstotliwości ulegają większej zmianie fazy) icon_smile.gif
Z tego co czytam to podstawą tu nie było osiągniecie dobrego dźwięku , tylko względy użytkowe.
Wniosek icon_smile.gif. Aby uzyskać lepszy dźwięk należy pomyśleć o innym ustawieniu icon_smile.gif
Napisałem lepszy i napisałem że należy pomyśleć, a nie że koniecznie trzeba ustawić kolumny w trójkąt równoboczny z głowąicon_smile.gif
Napisałem również o tym że im szerzej wcale nie musi być lepiej i to że zwykle stawia się kolumny zbyt wąsko ustawione z powodu niewiedzy o tym ze tak może być lepiej.
Ustawienie kolumn AudioPhysic zakłada dużą odległość od ścian (ponad 1,7 m) . za optymalne zakłada się ustawienie kolumn w 1/3 odległości od ściany za kolumnami. w stosunku do wymiaru pomieszczenia. Czyli 2/3 przed kolumnami do ściany za słuchającym. Głowa słuchającego również nie powinna być wtedy przy ścianie.
To jest raczej pewna idea.
Bardzo trudna do zrealizowania w warunkach praktycznych.
Trójkąt równoboczny jest w niej również icon_smile.gif.
Gdybyśmy chcieli się tego 3mac , to bok naszego trójkąta miałby w tym pomieszczeniu 110cm,
a kanapa wylądowała by bardzo daleko od ściany za nią icon_smile.gif.
Pomyślałem że jeśli nie próbowałeś , to możesz spróbować (na chwile posłuchać jak by to zagrało gdyby pójść lekko w takim kierunku.
A może warto przemeblować pokój w ogóle.
To może dać lepsze skutki w kierunku naturalności niż wymiana sprzętu.
Wiele kolumn projektuje się z założenia do ustawienia w stosunkowo niewielkiej odległości od ściany za nimi.
Czasem kolumny projektuje się wręcz do ustawienia w narożu pokoju. (np. dawne Klipshe szerokie ich ustawienie wymagało często ustawienia głośnika środkowego - Herezji icon_smile.gif )

Jeśli chodzi o wysokość położenia głośnika wysokotonowego to często projektuje się kolumny w których taki głośnik powinien być na innej wysokości niż odległość uszu słuchającego od podłogi icon_smile.gif

W kinie ( nie tylko domowym ) zakłada się że przy głośnikach bocznych kąt pomiędzy kolumnami i głową jest znacznie mniejszy niż to 60°

A jesli chodzi o moja propozycje kolumn,
brał bym podstawkowe Kef LS50

wzmacniacz mocy: Audiolab M-PWR
przedwzmacniacz i DAC : Audiolab MDAC
do tego napęd CD z wyjściem SPDIF (jaki się podoba)
do tego (lub) przydał by się komputer (poza budżetem)

Taki zestaw dobrze by było wypróbować z możliwością zwrotu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dobry pomysł, opisze swój nowy zestaw- będzie jakaś wskazówka dla innych. Mimo moich starań rzetelne to nie będzie- po pierwsze, że jest to mój tylko 3 zestaw stereo, który słyszę, poprzednie były tanie, a słów opisujących dźwięk po prostu nie rozumie.
Także ufając kolegom z forum wierze, że to stereo gra najbardziej naturalnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...
Dnia 23.11.2014 o 01:24, Profi napisał:

Ode mnie tak w telegraficznym skrócie dwie propozycje genialnych, neutralnie grających kolumn:

Canton Digital 2
Canton Digital 2.1

Skoro budżet utajniony...

Więcej może uda mi się napisać w poniedziałek /uploads/emoticons/icon_rolleyes.gif

Cześć. Po Twoim poleceniu,mam zamiar dokonać zakupu Canton 2.1.Jutro jadę że swoim wzmacniaczem na odsłuchy.Czy te kolumny mogą stać 20 cm od sciany i czy jest ktoś, kto ogarnia mikrofon pomiarowy,najlepiej ze Śląska? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...