Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw stereo do PC do 1000 zł


Macios

Recommended Posts

Witam wszystkich:)
Jestem nowy na forum.
Ostatni tydzień zawalam nocki w czytaniu o sprzęcie stereo.
Moja historia:
Do tej pory miałem jedynie zestawy komputerowe 5.1: Logitech X-530,Genius SW-HF 5100, a aktualnie Logitech Z-906. Wcześniej nie zastanawiałem się nad tym, że można mieć za takie pieniądze dużo lepszą jakość dźwięku. Nigdy nie miałem do czynienia ze sprzętem stereo,wzmacniaczami,amplitunerami itd.
Jednak ostatnio w Saturnie natknałem się na głupią miniwieżę Yamaha Pianocraft MCR-750. Posluchałem radia i już ten sprzęt zwalił mnie z nóg w porównaniu do moich Logitechów Z-906. Zacząłem więc się zastanawiać nad jakimś zestawem stereo. Pierwsze co zrobiłem to porozmawiałem z moim szwagrem który bawi się od niedawna w takie rzeczy, Zaproponował używane Altusy 140 i jakiś wzmacniacz Technicsa, więc zacząłem czytaćicon_smile.gif
Czego słucham:
Słucham muzyki głównie rockowej,zdarzają się oczywiście kawałki popularne w danym momencie,chociażby Happy Williamsa;) Kiedyś słuchałem muzyki klasycznej, Dżemu, Metallica, czasem jakieś Disco jeśli jest nastrój;) Ale ukochany zespół to Coma.
Jaki pokój:
Pokój ma około 20m (4x5m) 2 szafki,łóżko, szafa, telewizor, stolik i biurko z PC.
Źródło dźwięku:
Na ten moment nie biorę pod uwagę kupno odtwarzacza CD, nie mam prawie żadnej kolekcji płyt, całą muzykę trzymam na PC (FLAC i MP3 320kbps), ewentualny wzmacniacz próbowałbym podłączyć również do dekodera VECTRY.
W PC karta dźwiękowa Sound Blaster Z, ewentualna zmiana na Prodigy HD2 lub kupno później DACa.
Jakie brzmienia:
Lubię wyraziste góry i średnice,jednak przyjemny bas również się przyda( w Logitechach Z906 jest dużo basu,w miarę góry ale średnicy za nic)

Jaki sprzęt mógłbym kupić:
Wzmacniacz:
Wszędzie chwalicie Grundig Fine Arts V3,na Allegro obecnie jest V2 z pilotem,świetnie się prezentuje i kosztuje 350 zł
Czytałem też o NADach C315 i C316 ale to już droższa sprawa.
Kolumny:
Dużo pochwał zbierają Tannoy M2
Słyszałem MA BX2, ładnie grają ale przewyższają mój budżet.
Wolałbym kolumny podstawkowe(później kupno podstawek) ale nie wykluczam podłogowych(choć nie wiem czy na ten metraż się to opłaca,zwłaszcza że to jest mieszkanie w bloku)
Co możecie mi zaproponować?
Ewentualnie zmienię Logitech Z906 na Edifier R2600 za 550 zł i zostanie mi kasa i daruje sobie przygodę ze wzmacniaczami itd.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem gdzie zamierzasz umieścić kolumny i gdzie będziesz siedział słuchając muzyki? Może pokażesz to na rysunku?
fine Artsy są dobre. V 2 też, choć cena bardziej jak za V 3. Do Tannoy M2 możesz się jeszcze rozglądać za wzmacniaczem Rotel.
Ale niekoniecznie muszą to być Tannoye. Możesz szukać także KEF Cresta 2 albo Infinity Alpha 10 lub Elac 101.
Cytat

Ewentualnie zmienię Logitech Z906 na Edifier R2600 za 550 zł i zostanie mi kasa i daruje sobie przygodę ze wzmacniaczami itd.


Nie przepadam pomagać ludziom, którzy nie są zdecydowani, nie jest to dla nich ważne, ale niech tam icon_confused.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ciekaw jestem gdzie zamierzasz umieścić kolumny i gdzie będziesz siedział słuchając muzyki? Może pokażesz to na rysunku?


Czerwonym kolorem pokazalem gdzie chcialbym miec docelowo glosniki(na standach) pomiedzy biurkiem a polka stoi w tej chwili subwoofer wiec tam by stal jeden glosnik, drugi obok telewizora,mam tam troche miejsca. Jeśli chodzi o standy to jaka jest najlepsza wysokość standów?Na zielono miejsca gdzie najczęściej siedzę,zdarza się, że włączam muzykę i siedzę przy biurku,ale zdaje sobie sprawę, że raczej nie ma to sensu, głównie siedzę na łóżku. Zdarza się, że oglądałbym filmy.

Z kolumnami cały czas monitoruje jak to wygląda na Allegro, czekam na zakończenie licytacji Tannoy M2, w tej chwili jest 285 zl, może za 400 uda się wygrać. Jest też licytacja KEF Cresta 2 od 430 zł, wyglądają na zadbane, warto za taką kwotę? Czytałem recenzję na hifi.pl tych KEF Cresta 2 i brzmi to dobrze, natomiast recenzja Tannoy M2 zrobiła na mnie jakoś lepsze wrażenie;) reszte kolumn o których pisałeś ciężko znaleźć jakąś ofertę.
Co do wzmacniacza to cena za V2 rzeczywiście jest wysoka,wszędzie czytam, że V3 kupowali taniej, ale ofert V3 próżno szukać. Wzmacniacze Rotel muszę powiedzięc, że prezentują się dobrze,nie wiem jak grają,ale oferty które znalazłem to przede wszystkim 960AX, 820AX i w rozsadnej kwocie jeszcze RA-931?


Cytat

Nie przepadam pomagać ludziom, którzy nie są zdecydowani, nie jest to dla nich ważne, ale niech tam icon_confused.gif


Wahałem się czy o tym pisać, ale na innym forum na mój temat nikt nie odpowiedział,bez Waszych rad nie zdecydowałbym się samemu na kupno takiego zestawu więc zacząłem przeglądać oferty takich głośników jak Edifier R2600, oczywiście zdecydowanie bardziej chciałbym złożyć zestaw ze wzmacniaczem.
Dzięki, że odpowiedziałeś na mój temat,już traciłem nadzieję na jakąkolwiek odpowiedźicon_smile.gif

Powiedz mi jeszcze jak to wygląda, żeby połączyć z PC wzmacniacz. Bez DAC-a jakoś to zagra? czytałem w którymś temacie, że jeden z kolegów był niezadowolony z jakości muzyki z PC,z CD zdecydowanie lepiej to brzmiało. Mam kartę dźwiękową ze wzmacniaczem słuchawkowym, Sound Blaster Z, jak się okazało Prodigy HD2 jest na PCI,na płycie głównej tego slotu już brak,a Xonar STX jest dość drogi,jak można by to rozwiązać? Chyba, że grałoby to w miarę już z tej karty.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim ustawieniu będziesz miał inny dźwięk z lewej i prawej kolumny. Z prawej bardziej wzmocnione niskie tony, więcej odbić od ścian. Pozycja kolumn w rogu pomieszczenia jest bardzo niekorzystna. nie mniej złe jest takie niesymetryczne ustawienia i wtłoczenie kolumn między meble.
Swoim starym zwyczajem zaproponuję przesłanie materiałów o akustyce i ustawianiu kolumn, jeśli jeszcze tego nie masz , nie czytałeś.
Warto się z tym zapoznać, bo sam będziesz wiedział jak można postawić kolumny a jak nie.
Namawiam. Jeśli się zdecydujesz, to napisz na PW, podając swój adres mailowy, abym mógł Ci to wysłać.

KEFy są bardzo dobre. Bardziej neutralne, wszechstronne niż Tannoye. Za to te drugie grają cieplej, bardziej miękko i mniej detalicznie. Co kto lubi.

Oczywiście na tych kolumnach świat audio się nie kończy. Można jeszcze poszukać. Wszystko zależy od Twoich upodobań brzmieniowych (głównie) oraz interakcji z pomieszczeniem odsłuchowym i zgraniem się ze wzmacniaczem.
Wszystkie Rotele AX powinny pasować do kolumn Tannoy. Do KEFów dałbym trochę bardziej ocieplone wzmacniacze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W takim ustawieniu będziesz miał inny dźwięk z lewej i prawej kolumny. Z prawej bardziej wzmocnione niskie tony, więcej odbić od ścian. Pozycja kolumn w rogu pomieszczenia jest bardzo niekorzystna. nie mniej złe jest takie niesymetryczne ustawienia i wtłoczenie kolumn między meble.
Swoim starym zwyczajem zaproponuję przesłanie materiałów o akustyce i ustawianiu kolumn, jeśli jeszcze tego nie masz , nie czytałeś.
Warto się z tym zapoznać, bo sam będziesz wiedział jak można postawić kolumny a jak nie.
Namawiam. Jeśli się zdecydujesz, to napisz na PW, podając swój adres mailowy, abym mógł Ci to wysłać.


Dzięki za wysłanie materiałów,jutro wieczorem usiąde i zacznę czytać.
Cytat

KEFy są bardzo dobre. Bardziej neutralne, wszechstronne niż Tannoye. Za to te drugie grają cieplej, bardziej miękko i mniej detalicznie. Co kto lubi.


Coraz bardziej jestem przekonany do KEF Cresta 2. Na Allegro jest dostępny jeden zestaw tych głośników KEF CRESTA 2
Na pierwszy rzut oka wyglądają dobrze. Warto licytować?
Cytat

Oczywiście na tych kolumnach świat audio się nie kończy. Można jeszcze poszukać. Wszystko zależy od Twoich upodobań brzmieniowych (głównie) oraz interakcji z pomieszczeniem odsłuchowym i zgraniem się ze wzmacniaczem.
Wszystkie Rotele AX powinny pasować do kolumn Tannoy. Do KEFów dałbym trochę bardziej ocieplone wzmacniacze.


Co do upodoban to spodobaly mi sie Monitor Audio BX2,ale to droższa sprawa, graly pod NAD-em C316. KEF Cresta 2 to podobne brzmienie?
Jakie proponowałbyś wzmacniacze do KEF Cresta 2?

Patrzyłem jeszcze Tannoy M1,zrobiły pozytywne wrażenie na mnie, grają inaczej niż M2?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No,każde z tych kolumn grają inaczej. Ale na pewno KEFom bliżej do Monitor Audio niż Tannoyom.
Wzmacniacz będziemy wybierać jak się konkretnie zdecydujesz na jakieś kolumny. KEfy są w ładnym stanie, pewnie warto.
Może opisz różnice jak według Ciebie grały M1 vs M2. Bo ciekaw jestem jak Ty odbierasz ich dźwięk, jak słyszysz różnice. Napisz co Ci się podobało i nie w jednych czy drugich.
To może sporo powiedzieć o Twoich upodobaniach dźwiękowych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,wzmacniacz później. Jeżeli chodzi o dźwięk z M2 i M1 to źle się wyraziłem, na żywo ich nie słyszałem, słuchałem na Sennheiser HD555 nagrań z udziałem tych głośników i czytałem recenzje. Na żywo słyszałem tylko Monitor Audio BX2. Nie umiem za bardzo opisywać dźwięku, jednak spróbuje.
Lubię dźwięk gdzie wyraźnie słychać np gitarę, gdzie dźwięk sie nie zlewa,gra żywo. Bas nie powinien być dudniący ani bardzo nisko schodzący,ale fajnie jak podkreśla grę gitary basowej, choć fajnie jak gra to bardzo czysto. W Logitechach ogromna dziura była w średnich tonach, brakowało mi tego bardzo. Być może to co pisze sie wyklucza,ale po prostu każde tony powinny mieć swoje miejsce i najlepiej, żeby żadne nie były wyraźniejsze niż pozostałe. Słucham dużo rocka więc fajnie żeby to grało żywo i dynamicznie, czasem słucham akustycznych wersji więc fajnie jak w takiej odmianie też się to sprawdzi.
Wydaje mi się że pisze bez ładu i sensu ale może to coś chociaż trochę pomoże.
Po recenzjach skłaniałbym się bardziej do KEF Cresta 2.

Przeglądałem te materiały o ustawieniu głośników które mi wysłałeś i ciężko będzie mi dużo zmienić, mogę postawić prawy głośnik z lewej strony telewizora,a głośniki byłyby wysunięte około 5 cm przed półkę. Łóżko przesunąłbym bardziej na środek a w narożnik poszedłby stół. To na pewno nie jest optymalne ustawienie ale wydaje mi się, że trochę lepiej.



DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Poruszę od nowa temat, nadal nie zakupiłem kolumn. Zacząłem czytać dodatkowe informacje o glośnikach itp, znalazłem ciekawe Castle Isis, do kupienia na Allegro za około 700 zł, co o nich sądzicie? Jak to zagra i ewentualnie z czym to łączyć?

W zasięgu są też MA BX2 w tej cenie,na początku zestaw byłby tylko z wzmacniaczem,bez standów i bez DAC, ale w najbliższej przyszłości planuje takie zakupy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Jakoś przegapiłem Twoje wcześniejsze posty. Bo na pewno bym coś napisał.
Castle Isis zagrałyby bardziej miękko, środkiem, mniej zadziornie niż KEF. A je kupiłeś w bardzo dobrej cenie.
Wzmacniacz na pewno nie jaskrawy, raczej z dobrze nasyconą średnicą. Ale to też zależy co się chce wydobyć.
Ile masz na niego pieniędzy?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arcam Alpha 8 i 9 faktycznie do tych 100 funtow by cos sie znalazło. Arcam Alpha 8 obserwuje też na Allegro,jest aukcja w rozsądnej cenie. Musical Fidelity to już więcej na ten moment. A jeśli sledzić jakieś aukcje to Musical Fidlity A1 będzie ok?
Sugden,NAIM,Quad to do 500 ale chyba funtów ?icon_wink.gif
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie mam żadnego wzmacniacza i jak dojdą KEF Cresta 2 to nie będę miał jak ich sprawdzić, aczkolwiek cena mi sie podoba,zwłaszcza, że na zdjęciach wyglądały idealnie, nie to co na allegro aukcja 500 zł i do tego w jakimś podejrzanym stanie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci napisałem na co zwracać uwagę, a nie że na pewno kupisz w tej cenie. Czasem zdarzają się super okazje i ja właśnie z taką myślą... . A nieraz niewiele tylko drożej niż to co zakładałeś i wówczas naprawdę warto wydobyć kasę z pod ziemi.
Gdybym mieszkał w okolicach Warszawy na ten czas z pewnością bym Ci pożyczył swój zapasowy AA MAP-105. Pewnie by zagrał co najmniej dobrze z KEFami. Może któryś z kolegów w Warszawie ma wolny wzmacniacz i byłby w stanie Ci wypożyczyć na jakiś czas?
W ostateczności przejedź się do jakiegoś salonu audio i odsłuchaj je na kilku wzmacniaczach z przedziału cenowego 1500 - 3000 zł.
A Ty patrz co się pojawia na Allegro i gdybyś zobaczył jakiś wzmacniacz, który wydaje Ci się niezły, daj tu linki. Zweryfikujemy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ja Ci napisałem na co zwracać uwagę, a nie że na pewno kupisz w tej cenie. Czasem zdarzają się super okazje i ja właśnie z taką myślą... . A nieraz niewiele tylko drożej niż to co zakładałeś i wówczas naprawdę warto wydobyć kasę z pod ziemi.


Dlatego też dałem bużkę na końcu zdania:)
Ze wzmacniaczem to mzoe kolega uzyczy mi starego technicsa,nie wiem jak to zagra ale zeby sprawdzic glosniki moze wsytarczy.
Jeśli chodzi o wzmacniacze to na ebayu znalazlem coś takiego:

http://www.ebay.co.uk/itm/musical-fidelity...=item4ae2ebacc8
MUSICAL FIDELITY E100

Ma swoje lata ale jest w kuszącej cenie.
Poza tym na Allegro są 2 licytacje Arcam Alpha 8r, jedna stoi caly czas za 400 zl,cały czas obserwuje bo kończy się jutro.
http://allegro.pl/zintegrowany-wzmacniacz-...4954176069.html
ARCAM ALPHA 8R
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeśli chodzi o wzmacniacze to na ebayu znalazlem coś takiego:

http://www.ebay.co.uk/itm/musical-fidelity...=item4ae2ebacc8
MUSICAL FIDELITY E100

Ma swoje lata ale jest w kuszącej cenie.


W opisie aukcji sprzedający podaje, że ten egzemplarz MF miał zanik dźwięku na wyjściu (" it stopped output"), został zaniesiony do naprawy ale po naprawie nadal gra ciszej. Stąd tak niska cena.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca KEF Cresta 2 zrezygnowal,napisal ze w takich godzinach nie uda mu sie przekazac glosnikow kurierowi, sasiadow prosil nie bedzie. oddaje pieniadze a ja zostaje bez glosnikow i z oplaconym wzmacniaczem arcam alpha 8R.
I teraz nie wiem co robic. Rezygnowac ze wzmacniacza i szukac od nowa czy dobrac kolumny pod wzmacniacz?
Sprzedający jest osobą prywatną i nie zgadza się na anulowanie transakcji, przez co zostanę z tym wzmacniaczem.
Jakie kolumny podłogowe lub standowe będą do tego pasowały?
Niech będzie, że cena do 800 zł.
Kable kupie pożniej takie, bo nie mam żadnych a gdzieś polecałeś na start takie.
ALPHARD DA VINCI
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arcam Alpha 8 to całkiem dobry wzmacniacz. Jasne, że się da do niego dobrać kolumny.
Dali 400, są mocne na dole z ładną, dobrze wypełnioną średnicą i niemęczącą, ale wystarczająco przejrzystą górą. Nie trzeba standów icon_biggrin.gif
http://allegro.pl/dali-400-piekne-i4986949567.html
Albo Celestion DL-4. Dość neutralne, z ładnie podaną sceną stereo, dość szybkimi i barwnymi niskimi tonami. Tu trzeba kupić standy.
http://allegro.pl/celestion-dl-4-swietne-a...4961017931.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem dobry,mam nadzieję, że wiele lepszego nie moglem mieć za te pieniądze;)
Dali 400 często proponowane są,ale ten sprzedawca uparl sie na odbior osobisty i zadna inna forma nie wchodzi w gre, a te kolumny bylyby w porządku.
Celestion DL4 Ładnie się prezentują a z brzmieniem muszę ufać Tobie:)
A co sądzisz o takich głośnikach:
ELAC BS 103.2
Pylon Audio Monitor (byly jeszcze wczoraj za 500 zl na Allegro)
Eltax Liberty 5+
Mission M33
Monitor Audio BR2
Monitor Audio Silver RS1
Yamaha NS-A525
QBA Elements 1.1

Do zakupow na ebay w UK nabralem dystansu ale jestem sklonny zaryzykowaćicon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz Arcam Alpha 8 już u mnie.
Dla sprawdzenia podłączyłem dwie satelitki z zestawu Logitech Z906. I szok....jeżeli ten wzmacniacz tak podciągnął dźwięk tych satelitek to boje się myśleć co będzie z już prawdziwymi głośnikami.
Jaram się jak dzieciak icon_wink.gif
A najlepsze jest to, że mam w telefonie podczerwień i działa mi kontrola głośności, więc i pilota nie muszę dokupować icon_smile.gif
W sobotę podjadę z wzmacniaczem posłuchać Celestion DL4.
Natomiast z tych wymienionych głośników w poprzednim poście co jeszcze warto brać pod uwagę?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są Eltaxy do kupienia ale tylko odbiór osobisty we Wrocławiu,a szkoda bo z czarnymi membranami.
Celestion DL4 nie udało mi się dzisiaj odsłuchać, za późno skończyłem pracę.
W sieci znalazłem też dobrą opinię o Tannoy MX3. Dźwięk jest opisywany jako zrównoważony z bogato wypełnioną średnicą oraz wyraźną gorą natomiast bez wielkiego basu.
Co sądzicie o takim wyborze?
Na Allegro są w fajnym stanie.
TANNOY MX3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...