Skocz do zawartości

Lampy nowe i stare


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
Stanąłem przed dylematem związanym z wymianą lamp mocy w moim wzmacniaczu.
Obecnie sprzęt gra na radzieckich 6P3S-E ; lampy trochę już grają,elektronik przy ostatnim przeglądzie wzmacniacza zasugerował wymianę. Jak wiadomo lampy starzeją się stopniowo,czasem można się przyzwyczaić i przeoczyć "ubytki" jeśli się nie ma porównania. Tu już raczej siada dynamika...

Myślałem o wymianie na coś z rodziny EL34 / 6Ca7,ale wygląda na to,że taka zamiana wymaga grzebnięcia wzmacniacza,więc chyba sobie odpuszczę.
Pozostają lampy takie jak w oryginale tj. 6P3S-E ze starej produkcji radzieckiej,lub współczesne Tung-Sole 5881 tudzież 6L6GC STR. Takie typy wskazano mi w sklepie "lampyelektronowe". Tung-Sole miały by (ponoć) oczyścić brzmienie,przy czym wg uzyskanej opinii 5881 dadzą większy basior,a 6L6GC STR większą dokładność,rozdzielczość,ogólnie mają być lepsze.

Nie miałem nigdy okazji do porównania moich 6P3S-E z czymś innym,więc jedynie mogę napisać,że w konfrontacji z tranzystorami jest dużo obfitszy bas (co mnie zaskakuje) i więcej planktonu na górze. Przyjemnie się tego słucha,ale wiem z doświadczenia tranzystorowego,że każdy mój poprzedni wzmacniacz też brzmiał przyjemnie dopóty,dopóki nie usłyszałem lepszego... icon_biggrin.gif Stąd myśl,że brzmienie które mam aktualnie może mi się podobać,ale tylko do czasu,aż nie usłyszę lepszych -lub dużo lepszych - lamp...

Może jesteście w stanie wskazać mi jakieś ciekawe typy w ww.rodzinie lamp?
Czego szukam brzmieniowo? Myślę,że cechy tranzystorowe to mam w tranzystorze,a lampę odpalam po to,by zaznać magii muzyki... icon_wink.gif
Oczywiście wymagania rosną z czasem,rozdzielczość,dynamika,wyrównanie pasma mają dla mnie znaczenie,jednakże priorytetem jest przyjemność oraz czar muzyki...
Na tą chwilę w parze ze starszymi kolumnami Castle lampa tworzy taki klimat przy odtwarzaniu muzyki granej przez kameralne składy,że czuć zapach drewnianych skrzyń instrumentów. Tego bym nie chciał zatracić.
Acha,jeśli ma to znaczenie to w stopniu wstępnym pracują 6N2P-EW. Oczywiście zdaję sobie sprawę,że każdy system gra inaczej,więc chodzi mi o ogólne w charakterze sugestie...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milesie, lampy 6p3s-E to świetne długowieczne tetrody, odpowiedniki 6L6... Nie zmieniałbym na Twoim miejscu na żadne inne. Onegdaj używałem ich w wzmacniaczu Fase na ośmiu takich lampach. Zachciało mi się wypróbować coś ze współczesnej produkcji, a mianowicie- Electro-Harmonix 6L6. Po dwóch miesiącach wybuchła jedna z lamp. Miałem zapas, więc wsadziłem na to miejsce inną EH. Po nastepnym miesiacu wybuchła druga... Wtedy powiedziałem sobie- nigdy więcej lamp nowej produkcji! Wróciłem do NOS'ów i wymianiałem co cztery lata, choć nie zauważałem zużycia. W postanowieniu- "nigdy innych, jeno NOS" trwam do dziś. Jak wiesz, teraz mam wzmacniacz na na EL84, zmieniłem Sovteki tuż po zakupie Lebena na stare lampy i jestem przekonany, że tak jest bezpieczniej niż gdybym czekał na zużycie tych nowych.....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpszoniaku! Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź! Jak napisałem wyżej jestem zadowolony z tego co mam,jest super przyjemnie,ale zasiała się we mnie niepewność,że oto może w swojej nieświadomości tracę jakieś fantastyczne możliwości brzmieniowe...
Obecne lampy grają już ze cztery lata,zatem kupię kwadrę takich samych radzieckich 6P3S-E i w spokoju ducha będę się nadal cieszył muzyką icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja odgrzebię to ziarenko niepewności icon_wink.gif
Moim zdaniem warto sprawdzić jak grają inne lampy. Bo każda marka słynie z nieco innego brzmienia, choć nie można oczywiście generalizować.
Zazwyczaj większy wpływ na dźwięk/brzmienie mają lampy w przedwzmacniaczu. Ale lamp mocy też nie można lekceważyć, ponieważ nieraz można doświadczyć dramatycznej wręcz zmiany. Tak było gdy we wzmacniaczu Ayon Spirit wymieniłem fabrycznie montowane Electro-Harmonixy KT88 na Shuguang Treasure KT88-Z, tzw"black bottle". Wiem, jedne i drugie są ze współczesnej produkcji, ale... .
W Lebenie wymiana Sovteków na Philips Miniwatt też przyniosła dużą zmianę barwy dźwięku i jakości dźwięku w sumie. Jak dla mnie na plus.

Wiesz, dużo też zależy od tego, czy masz środki na kupno lepszych/bardziej renomowanych/droższych NOSów.
Nie chciałbym tu wartościować. Bo dla jednego warto a dla drugiego nie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melepeta,elektronik przy ostatnim przeglądzie badał te lampy i stwierdził,że już czas je zmienić,jeżeli chcę mieć "wykop" i te rzeczy na właściwym poziomie. O takie kwestie jak konkretne wyniki pomiarów czy tym podobne nie pytałem. Jako laik zdaję się na niego,to mój zaufany człowiek.

f1angel,no pewnie,że chciałbym zaspokoić swoją ciekawość,jak grają lampy różnych firm. Jednakże wymaga to "przerobienia" kilku kompletów lamp,co wszak jest pewnym wyzwaniem finansowym. Oczywiście już nie raz przekonałem się,że kupując tańsze komponenty w audio tracę podwójnie,bo i tak potem kupuję te droższe... Myślę że przyjdzie czas na jakieś legendarne Nos-y. Zapewne na początek będę musiał poszperać,poczytać,żeby określić,jakie lampy były by tu "górną półką". Wtedy,mając typy, będzie można powoli polować. Teraz chyba jednak nie będę w to brnął, gdyż zbieram na lepsze Sansui icon_wink.gif,dlatego rozglądałem się tylko w "wyjściowym" pułapie cenowym...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...