Skocz do zawartości

Kolumny i wzmacniacz/amplituner (?)


Norweski Zomowiec

Recommended Posts

Witam

Chciałbym zakupić zestaw stereo do komputera. Jak już wiadomo, muzyka będzie puszczana przez komputer. Pomieszczenie, gdzie będzie grać, to 14m^2. Jest to nieduży pokój. Dodam jeszcze, że słucham Pop, Goa, Electro pop, Ambient. Co więcej mogę dodać, to teraz posiadam Aune T1 jako "karty dźwiękowej". Zależy mi o bardziej detaliczności instrumentów grających (flet, perkusja, gitara elektryczna). Mógłby ktoś polecić jakiś zestaw? oczywiście sprzęt używany wchodzi w grę.

Oglądałem na YT kanał "Reduktor szumu", gdzie jest film, na którym poleca zestawy stereo - problem w tym, gdzie podawał przykładowe zestawy, to już ich na allegro/tablica itp. nie ma, lub ich ceny osiągają trzy razy większe, niż napisał (pewnie przez reklamowanie tych zestawów).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 97
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Czyli potrzebne Ci będą dwie kolumny i wzmacniacz stereo. Oraz jakieś kable (interkonekty - a raczej kabel minijack->2xRCA i głośnikowe). Chyba, że już masz takie kable?
I tu pytanie. Kolumny będą stały na biurku obok monitora? Jeśli tak, to jaka będzie ich odległość od ścian (tylnej i bocznych) oraz jaki rozstaw (pewnie zbyt mały icon_wink.gif ). Chyba, że myślisz o standach, które postawisz po obydwu stronach biurka a na nich umieścisz kolumny.
Albo o kolumnach podłogowych?
Siedział będziesz pewnie także niedaleko kolumn?

Postaraj się opowiedzieć na wszystkie pytania, to jest szansa, że dostaniesz bardziej odpowiadające Ci propozycje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trudno powiedzieć, ponieważ teraz jest remont pokoju.

wygląda on tak:

tę czerwone, to okno.


Raczej nie na biurku, bo i tak biurko raczej będzie małe. Stadach, czy kolumny? w sumie ładnie, ale nie będę raczej miał możliwości wsadzenia bo łóżko wadzi (chyba ze jakieś półki na ściane..?) i problem z przewodami... po podłodze będą leżeć? może pod dywan.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się musisz zastanowić. Może napisz po remoncie, jak już będziesz wiedział co gdzie będzie stało.
A kable, to już Twój problem icon_wink.gif Bez nich się niestety nie da.
Jeśli kolumny miałyby być postawione na wysięgnikach zamontowanych na ścianie (byle nie gipsowej), to muszą być one sztywne, stabilne i odstawiające kolumny najlepiej powyżej 30 cm od ściany tylnej.
Pokój jakie ma konkretnie wymiary (ile na ile)?
Mam nadzieję, że wiesz co nieco o zasadach akustyki i ustawiania sprzętu (kolumn) w pomieszczeniu? Czy nie?
Jeśli Ci nie wysyłałem takich materiałów, to napisz na PW, podając swój mail. Prześlę Ci je.
Po przeczytaniu, nie zadasz wielu niepotrzebnych pytań icon_biggrin.gif , lepiej zrozumiesz co chcę Ci przekazać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2,50 szerokość
3,50 długość

o zasadach akustyki trochę oglądałem na YT film - tyle


Zastanawiałem się jak to rozmieścić. Wybrałem 2 wyjścia

1 - postawić biurko na środku pokoju, i obok biurka postawić standy

2 - kolumny na standach na środku pokoju


wydaje mi się lepszym rozwiązaniem 1 (przewody itp.)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugie ustawienie (rysunki) wydaje się lepsze, ale wysięgniki muszą odstawić kolumny od ścian choć na 30cm (ale lepiej więcej). Oczywiście jak wiesz (czy się dowiesz czytając o akustyce) powinny wisieć na poziomie uszu (głośniki wysokotonowe). Ściany obok kolumn i miejsca pierwszych odbić dobrze by były w coś zaopatrzone, co trochę pochłonie dźwięk albo go rozproszy. Wysięgniki powinny być solidne, by nie drgały, gdy kolumny grają. Podlepisz jeszcze kulkami z Blu Tack'u. Kolumny oczywiście muszą być skręcone do środka sceny stereo, nakierowane na Ciebie. To dodatkowo zminimalizuje odbicia dźwięku od ścian bocznych.
Jeśli kolumny miałyby stać bardzo blisko Ciebie, to mógłbyś pomyśleć o kolumnach aktywnych. Ale to raczej nie będzie tanio, jeśli ma być dobrze.
A Microlaby Solo raczej sobie daruj. To sprzęt do komputera, nie prawdziwe stereo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam pisałeś o niemożności takiego ustawienia i półkach na ścianie. Oczywiście, że jeśli się da, to zdecydowanie standy. I to jak najlepsze w miarę budżetu. Poza tym będzie taka przewaga, że możesz nimi "pojeździć" po pokoju w poszukiwaniu najlepszego dźwięku (co zresztą każdemu polecam) w przód, tył i na boki oraz skręcając kolumny w osi. Jeśli szarpnąłbyś się na standy regulowane (wysokość), to dodatkowo można by spróbować jak różna wysokość ustawienia kolumn wpływa na dźwięk.
No i mając kolumny na standach będziesz mógł nawet tylko na czas odsłuchów oddalić je bardziej od ścian a później mogłyby wrócić znów na swoje stałe miejsce. Optymalne miejsce ustawienia mógłbyś oznaczyć na podłodze jakoś widocznie ale nie rażąco, by móc w każdej chwili przestawić tam kolumny gdy będziesz chciał dłużej posłuchać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Pierwsze wybrałbym kolumny, potem wzmacniacz i na końcu standy. A co do samych standów, to te z podanego przez Ciebie linku, to strata pieniędzy. Nadają się do postawienia kwiatka, a i tak to ryzykowne.
Na przyzwoite standy musisz liczyć co najmniej 150 zł za sztukę. Jak będziesz zainteresowany są takie na Allegro, ewentualnie mogę podesłać Ci przykładowe linki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja. To są rzeczywiście "stojaki" i to byle jakie. Że na końcu je kupisz, też racja. Na regulowane, pewnie Cię nie będzie stać. Szkoda.
Ale na pewno muszą być solidne, stabilne, masywne i raczej metalowe. Bo nie chodzi tylko o wyniesienie kolumn na daną wysokość, ale pewne, sztywne ich tam posadowienie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za "stojaki", to rzeczywiście byłoby drogo. Ale porządne standy kosztują (nieraz dużo więcej) i choć ich nie doceniasz, także poprawiają dźwięk.
Na pewno kolumny postawione na biurku tak nie zagrają.
Jeśli nawet nie teraz to zbieraj pieniądze i obserwuj Allegro. I kup standy regulowane. Nawet jeśli kolumny się zmienią, to standy zostaną i będą służyły Ci z innymi kolumnami.

Sony TAF570ES, to nie najgorszy wzmacniacz. Ale można lepiej. To zależy za ile i do czego.
GRUNDIG box m800, w podobnej do czego cenie? Jakiej?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...