Skocz do zawartości

Mało basu z wzmacniacza Yamahy


pktree

Recommended Posts

Witajcie. Mam dylemat.
Jestem w posiadaniu wzmacniacza Yamaha A520.
Zmieniłem już trzeci raz kolumny: Jamo ---> Eltax Liberty 3+ ----> Tannoy M2 i dalej jest słabo, więc stwierdziłem, że coś jest nie tak ze wzmacniaczem.

Jest to możliwe by było mało basu na wszystkich kolumnach z tych wymienionych?
Jeśli chodzi o ustawienie, to stoją wzdłuż dłuższej ściany - czyli grają w poprzek pokoju, zmiany ustawień mało dawały. Stoją blisko tylnej ściany - ok. 20 cm, więc wydaje mi się, że raczej powinny dudnić aż za bardzo.
Z tunera dźwięk w ogóle nie ma basu - jak podkręcę pokrętło na +5 to coś zaczyna plumkać.
Dźwięk z laptopa - po podkręceniu na +4 bas jest, ale to zmienia całą charakterystykę dźwięku. Wydawało mi się, że chodzi o to by słuchać możliwie na 0.
Wszyscy piszą, że Yamahy mają spory bas, ja go osiągam na maksimum pokrętła.
Porównałem u znajomego - amplituner stereo + kolumny wielkości Tannoy M1 i podobny pokój - dźwięk z radia miota pokojem. Nie mówiąc o CD.
Nie jestem fanem basu pneumatycznego przestawiającego szklanki, ale kiedy nawet "mocne" nagrania brzmią słabo w okolicach +1 na potencjometrze basu to zaczynam się zastanawiać.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka może być charakterystyka pokoju. Jego proporcje. Miałem kiedyś niewiele większy pokój i niskich tonów było jak na lekarstwo.
Nie pomagało ustawianie w różnych miejscach, wymiana kolumn (grały podłogowe i podstawkowe) wzmacniaczy, CD, kabli.
Niskie tony pojawiały się dopiero w przedpokoju albo gdy się włożyło głowę do szafy we wnęce.
Może kolumny z dużymi 25-30 centymetrowymi membranami i mocnymi, wręcz "przewalonymi" niskimi tonami zagrałyby lepiej?
Ale nie ręczę za to.
Albo dla odmiany spróbuj do swoich kolumn podłączyć inny wzmacniacz albo amplituner.
Lub też zanieś swój zestaw do kolegi albo innego pokoju (o innych proporcjach wymiarów) i tam sprawdź jak gra.
Bo może Yamaha A520 jakoś niedomaga?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...