Skocz do zawartości

Pierwszy Gramofon


Recommended Posts

Witajcie Panie, Panowie, i osoby o niezorientowanej płciowości (to jest modne ostatnio) icon_smile.gif

Przeglądam anonimowo forum od dłuższego czasu, ale pozostało mi już się ujawnić.
Otom ja - lat trzydzieści z lekką górka. Krzysztof mi na imię.

Chciałbym prosić o pomoc w sprawie zakupu pierwszego gramofonu.
Dlaczego w ogóle gramofon - to pytanie na które chyba muszę odpowiedzieć na samym początku.
Szukam sprzętu do okazyjnego słuchania relaksacyjnego, lubie dźwięk lamp, gramofon wydaje mi się logicznym uzupełnieniem tego podejścia.
Lubię też trochę iść pod prąd w masie tłumów...

Założenia są takie:
Gramofon będzie podłączony pod wzmacniacz lampowy. Obecnie posiadam Manta V5 (wbrew pozorom wcale nie jest taki zły...).
Orientuje się, że będę potrzebował przedwzmacniacza, ale to zupełnie inny temat.
Z racji, że trochę sprzętu w domu mam, będę chciał postąpić w następującej kolejności:

1. Zakup gramofonu i przedwzmacniacza, podłączenie pod Manta V5 i kolumny które już posiadam (Altus110), okablowanie istniejące
2. Budowa kolumn głośnikowych w typie otwartym (przegród) - mam doświadczenie w tej materii - zbudowałem około 10 zestawów
(część dla siebie, część dla znajomych, jednakże zawsze była to konstrukcja zamknięta)
3. Zakup jakiegoś fajniejszego wzmacniacza lampowego - będzie pewnie dwuetapowy - najpierw coś z Felixa,
docelowo Leben CS300, CX300 - jeżeli finanse pozwolą..., ale nie zapędzam się myślami aż tak daleko.
4. Budowa kabli, interkonektów, zasilających, itp.
5. Budowa lub Zakup prostego kondycjonera - tutaj muszę ogarnąć temat, bo też nie jestem fanem podążania w stronę kładzenia przewodów na kolcach...
więc może 5 odpadnie... zobaczymy...

Pomieszczenie do osłuchów (salon) jest w kształcie litery L - prostokąt 8 x 5 metrów z wyciętym narożnikiem (łazienka) 3,5x4 m.
Efektywnie miejsce gdzie będę odsłuchiwał to obszar około 5m x 4m z jednej strony otwarty, wysokość po skosie (poddasze) od 1,6 m do 4,3 m w szczycie.

Na początek chciałbym przeznaczyć na zakup gramofonu max 400-500 PLN (razem z wkładką).
Nie będę go długo zmieniał, ale bardzo ucieszę się, jeżeli uda się kupić w granicach 200-300 PLN.
Jak złapię bakcyla, to dojdzie punkt 6. Nowy dobry gramofon bez jakiś wyraźnych ograniczeń cenowych (oczywiście nie w cenie 1/2 samochodu klasy C)

Czytałem wiele wątków na temat wyboru pierwszego urządzenia, itp., i założenia mam następujące:

Napęd bezpośredni - ewentualnie pasek (z bólami), pod warunkiem, że za rozsądne pieniądze można kupić zapas paska, który nie parcieje po 6 miesiącach icon_smile.gif
Absolutna nieplastikowość wykonania - solidna masa (szczególnie talerza) będzie na duży +
Pełen automat (auto-start + auto-powrót)
Anti-Skating (sprężyna, ciężarek, whatever...)
Urządzenie oczywiście używane (igła raczej nowa, ale też niekoniecznie).
Raczej Kup-Teraz niż licytacja.
W miarę dobry stan zewnętrzny, niepołamana pokrywa, brak obić narożników itp...
Chciałbym, żeby ładnie wyglądał w salonie.

Nie mam specjalnego uczulenia na Polskie sprzęty mid-70's-mid-80's ale też nie jestem bezkrytycznym fanem Unitry...
Muzyka - Głównie Rock oraz Jazz. z rzadka Klasyka...

Czy możecie coś polecić z aktualnej oferty znanego polskiego serwisu aukcyjnego?
A może ktoś z forum sprzedaje coś wartego uwagi aktualnie???

Bardzo proszę o podpowiedzi.
Oczywiście mógłbym tutaj wkleić parę linków z All...gro, ale przy moim poziomie znajomości tematu (poziom lotu żaby - tak około)
to i tak będzie loteria więc nie ma co zaśmiecać wątku...

Myślę, że wspólnymi siłami uda nam się ten cel zrealizować, to jak, pomożecie ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Cześć.

Twoje wymagania i Twój budżet to dwie przeciwności (o nowej wkładce nie wspominając).
Cytat

Na początek chciałbym przeznaczyć na zakup gramofonu max 400-500 PLN (razem z wkładką).
Nie będę go długo zmieniał, ale bardzo ucieszę się, jeżeli uda się kupić w granicach 200-300 PLN.


Najlepiej będzie jak wkleisz jakieś linki na początek, a późnej się pomyśli.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

W takim razie oczywiście koryguję - "nowość" wkładki - absolutnie nie icon_smile.gif
Właściwie chodziło mi o to, żeby gramofon był kompletny to znaczy z wkładką i igłą która nadaje się do użytku, ewentualnie sama igła nowa - osobno)
Budżet może być ciut większym po prostu nie chcę płacić w tysiącach...

Moje "typy"

1
2
3
4
5
6
7
8
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tego Duala, nie maiłem styczności. Z pewnością jest bardzo urodziwy, a także ciekawy gramofon, ale zdaje mi się daleki od Twoich oczekiwań (no poza wizualnymi). To dość zamierzchła konstrukcja (co nie znaczy, że zła).
Wydaje mi się jednak, że to manualny gramofon z napędem paskowym. Ja na przykład wolę manuale, ale miałem i automatyki.
Szkoda, ze mieszkasz daleko od Warszawy i nie możesz podjechać na test. Sprawdziłbyś na miejscu, czy to jest to czego szukasz.
Sprzedający nic nie pisze o wkładce, nie wiem co tam jest, ciekawe jak to gra i jak długo pociągnie. Dodatkowo, montaż wkładki może być niestandardowy, a sądząc po budowie ramienia zmiana hedshella też nie będzie możliwa. Więc warto się zastanowić.

Koledzy, może ktoś ma więcej informacji na temat tego Duala ???
Ewentualnie dzwoń do sprzedającego i niech poda Ci wszystkie szczegóły. Nie wiem, czy plinta jest też oryginalna. Nie znalazłem nigdzie takiego egzemplarza jak ten.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tak, zgadza się. Dodatkowo z tego co widać na filmie, ten staruszek jest automatyczny. A cena tego Shure'a to ok. 100 zł.



Czy w takim gramofonie jest jeszcze jakaś elektronika w torze audio, czy z wkładki idzie bezpośrednio na konektory ?

Rozumiem, że mimo wszystko raczej byś tego technicsa polecił...
z tego modelu jest kilka na All...:

269
400
429
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stroboskop w gramofonie może być, ale nie musi, ja w swoim nie mam. Gramofon mojego teścia też nie ma. To nie jest tragedia.
Dodatkowo zauważ, że gramofony w wyższych półek cenowych nie mają stroboskopów, są prostymi, manualnymi napędami odtwarzającymi zapis i tyle.

Nie wiem czy masz rozterkę pomiędzy tymi dwoma gramofonami, ale jakby coś, to chętnie się rozejrzę za czymś dodatkowym, wartym uwagi. Jeżeli chcesz oczywiście. Daj znać, jakby co.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie wiem czy masz rozterkę pomiędzy tymi dwoma gramofonami, ale jakby coś, to chętnie się rozejrzę za czymś dodatkowym, wartym uwagi. Jeżeli chcesz oczywiście. Daj znać, jakby co.



Bardzo bym Cię prosił gdybyś mógł zerknąć.
Bardzo podoba mi się ten DUAL, Technics mniej - ale mówicie, że dobry jest - wierzę icon_smile.gif
Jeżeli nie pojawi się żadna inna propozycja z Waszej strony, to pozostanie mi między tymi dwoma icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc kilka ciekawych według mnie propozycji :
http://allegro.pl/technics-sl-20-gramofon-...4840636910.html
[ TECHNICS SL-20 ]
http://allegro.pl/technics-sl-221-gramofon...4821086638.html
[ TECHNICS SL-22 ]

A tutaj masz pięknego, klasycznego Pioneera :
http://allegro.pl/gramofon-pioneer-pl-120-...4854677781.html
[ GRAMOFON PIONEER PL-120 ]
oraz Dual :
http://allegro.pl/dual-cs-1228-porzadny-au...4844047332.html
[ DUAL CS-1228 ]
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za poświęcony czas i pomoc icon_smile.gif

Pomóżcie proszę wybrać spośród tych trzech:
Wszystkie mają przyjemny vintage-look:

http://allegro.pl/gramofon-pioneer-pl-120-...4854677781.html
[ PIONEER PL-120 ]
- piękny ++
- nowy pasek ++
- igła / wkładka w dobrej kondycji +

http://allegro.pl/dual-cs-1228-porzadny-au...4844047332.html
[ DUAL CS-1228 ]
- ładny +
- direct drive ++
- chyba automat ++
- nie wiadomo w jakiej kondycji igła . wkładka ?

http://allegro.pl/gramofon-dual-1215-perfe...4838749655.html
[ DUAL 1215 ]
- piękny ++++
- napęd - rolka cierna - to mnie trochę martwi
- automat ++
- kondycja igły / wkładki nieznana ?

heeeeeeeeeLLLLLLPPPPPpppppppp


Który z nich będzie najlepiej grał / są do niego w miarę przystępne igły i wkładki ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Liczyłem, że Ty zdecydujesz, który kupić. Ale coś mi się zdaje, że i tak już wiesz od jakiegoś czasu.



Ten 1215 piękny, ale ta obudowa nie wydaje mi się specjalnie standardowa... Więc może to jakieś radosne rzeźbiarstwo?
Właściwie waham się tylko pomiędzy tymi dwoma już:

http://allegro.pl/gramofon-pioneer-pl-120-...4854677781.html
[ PIONEER PL-120 ]
- piękny ++
- nowy pasek ++
- igła / wkładka w dobrej kondycji +

http://allegro.pl/dual-cs-1228-porzadny-au...4844047332.html
[ DUAL CS-1228 ]
- ładny +
- direct drive ++
- chyba automat ++
- nie wiadomo w jakiej kondycji igła . wkładka ?

jakieś rady ???
Może nie dostrzegam w którymś jakiegoś ważnego aspektu ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...