Skocz do zawartości

Kolumny/Monitory, słuchawki, DAC ze wzmacniaczem


Recommended Posts

Witam
Od długiego już czasu zastanawiam się nad porządnym sprzętem do słuchania muzyki. Muzyki słuchałem i słucham nadal na zintegrowanej karcie oraz komputerowych głośnikach. Chcę kupić:
1. Słuchawki do 2000, zainteresowały mnie Sennheiser HD700, Bayerdynamic T90
2. DAC ze wzmacniaczem słuchawkowym, na początku zakładałem kwotę 3000 złotych, a moim typem był Matrix Quattro DAC, ale teraz zastanawiam się nad kupnem Hegel HD12 - 5000 zł. Właśnie, tylko nie jestem pewny czy tak drogi sprzęt jest mi rzeczywiście potrzebny, ale z drugiej strony chcę w końcu zacząć muzyki słuchać na porządnym sprzęcie, a ten sprzęt jest kupowany na lata.
3. Kulumny podstawkowe/monitory do odsłuchu z bliska, głośniki na biurko. Pokój 12m2, muzyki słucham korzystając z komputera, głośniki służyłyby także do gier, filmów także muszą to być głośniki do odsłuchu z bliska. Kwota 1400-1600. Do pasywnych kolumn jest konieczny wzmacniacz? Czy karta dźwiękowa ma jakieś znaczenie gdy będę miał DAC?
Moje typy:
Boston Acoustics A25/A26
Roth Audio Oli Roth 10/20
Microlab solo 6c
Behringer MS40
Słucham jazz, rock, metal: heavy, thrash, progressive, death.
Dziękuję z góry za wszelkie odpowiedzi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz kupić DAC z wzmacniaczem słuchawkowym za 3 tys, czy hagela za 5 tys, słuchawki za 2 tys, zaś jako ostnie ogniwo, ważne ogniwo, tanie kolumny za ok 1,2 tys zł ? Wydaje mi się, że budżet jest chyba źle podzielony, ma zaburzone proporcje.
Tak, do kolumn pasywnych wzmacniacz się przyda icon_wink.gif , tylko teraz czy równasz do tanich kolumn, czy do drogiego dac'a i słuchawek ?

Cytat

Właśnie, tylko nie jestem pewny czy tak drogi sprzęt jest mi rzeczywiście potrzebny, ale z drugiej strony chcę w końcu zacząć muzyki słuchać na porządnym sprzęcie,


Odnoszę wrażnie że jeszcze chyba nic nie słuchałeś ?.... Nie wiem czy ten Twój budżet, zakładam koło 10 tys to dla Ciebie "tygodniówka" z pensji i zakupy na zasadzie jakoś to będzie- kupię i posłucham, czy jakieś oszczędności kilku miesięcy...Musisz posłuchać, czy słyszysz różnicę między kolumnami za 1tys zł, a takimi kolumnami za 3 tys zł , jeśli nie usłyszysz to chyba nie ma co wydawać kasę na pozostałe drogie klocki, bo wydasz i i tak nie wykorzystasz ich potencjału .
Posłuchaj też czy dac za 5 tys jest wart dopłacenia 4000zł względem tego za np. 1000zł. Bo może lepiej kupić dobry odtwarzacz CD, zamiast plików z komputera, oraz jakiś nieco tańszy wzmacniacz słuchawkowy ? Być może słuchawki za 500-800 zł będą wystarczająco dobre, czy ciekawiej brzmiące od tych za 2 tys. ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie słuchałem niczego. Tak jak napisałem, byłem najpierw zainteresowany DAC do kwoty 3 tysiące, a moim typem był Matrix Quattro, ale jeden facet polecił mi Hagel HD12, z tego co przeczytałem wynika, że to świetny sprzęt. Dlaczego tak określiłem budżet? Ano dlatego, że kolumny czy tam monitory jakie mi potrzeba muszą być bliskiego pola. Słucham muzyki korzystając z komputera, ponad to gram też w gry komputerowe. Poza tym, nie mam jak odpowiednio rozmieścić takie zwykłe kolumny podstawkowe które miałyby nagłośnić pokój, co więcej: nie mam też zbytnio możliwości głośno słuchać muzyki z uwagi na domowników więc taką kwotę ustaliłem na kolumny, a większą na słuchawki gdyż z nich będę częściej korzystał niż z głośników. Nie jestem zainteresowany odtwarzaczem CD.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej rozumiem taki podział środków w twojej sytuacji. Nasze wybory powinny być dyktowane kwestia gustu.
Mogę powiedzieć co ja bym wybrał.
1.Słuchawki koniecznie trzeba posłuchać na kupionym wcześniej sprzęcie i to po ich wcześniejszym wygrzaniu.
Osobiście wziął bym jeszcze pod uwagę jeszcze tańsze AKG Q701.
To one będą tu najważniejsze i trzeba koniecznie je porównać.
2. Do roli DAC-a wybrał bym Audiolab M-DAC. Ma bardzo dobre wyjście słuchawkowe ze wzmacniaczem pracującym w klasie A jak jego cały tor audio. Jest sprzętem bardzo przezroczystym o dynamicznym i pełnym ekspresji basie. Do tego jest bardzo funkcjonalny. Na panelu przednim mamy pokrętło głośności. O ile wiem pilotem możemy sterować aplikację do odtwarzania plików w komputerze. Wyświetlacz OLED robi dobre wrażenie i wyświetla ważne informacje. Można go kupić w polskich sklepach obecnie za ponad 3tyś.
3. Jako kolumny wybrał bym Adam A5X. To aktywne monitory studyjne bliskiego pola. Kosztują jednak 1200 zł/szt

Taki zestaw powinien dostarczyć wyrazisty i dynamiczny dźwięk z charakterem. Jeśli szukamy czegoś zawoalowanego i pełnego niedomówień trzeba wybrać coś innego.
Przetworniki które tu bierzemy pod uwagę mają gniazdo USB typu B. Komputer będzie je traktował jak zewnętrzną kartę dźwiękową. Dlatego ta która jest w komputerze nie będzie miała znaczenia. Obsłuży ona formaty do 24bity 96kHz bez ich konwersji w dół. Jeśli będziesz miał pliki o wyższych parametrach zostaną przekonwertowane do takiej wartości. Wtedy można wykorzysta wyjście cyfrowe karty dźwiękowej. I wtedy przydała by się taka która będzie w stanie podać na takim wyjściu parametry oryginału. Jeśli takiej brak , można użyć konwertera USB->SPDIF. Często tą droga możemy uzyskać lepszy dźwięk niż z wejścia USB.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnię może powód dlaczego tak ustawiłem podział kosztów (gdyby to był sprzęt dla mnie).
Naprawdę dobre słuchawki można kupić za nieco ponad 100 zł. Słuchawki to dość prosty ustrój akustyczny. Za 500 zł można kupić bardzo dobre. Im wyżej pójdziemy z ich ceną tym lepszy uzyskamy dźwięk. To oczywiste. Również ich wykonanie może być bardziej ekskluzywne. Jednak podnosząc poziom cenowy do 1tys zł czy 2tyś wzrost jakości dźwięku będzie niewielki i obracać się będziemy tylko w subtelnych różnicach. Nie oznacza to że nie warto kupować droższych słuchawek. Ważniejsze jest jednak abyśmy dobrali takie które spełniaj nasze oczekiwania i będą dobrze współpracowały z posiadanym sprzętem. Kupując przetwornik-przedwzmacniacz-wzmacniacz słuchawkowy to czy wydamy 3 czy 5 tyś nie musi wiązać się z tym że kupując droższy sprzęt będzie na pewno bardziej nam odpowiadał. Podejrzewam że Hegel miał by tu wielu zwolenników. Inni mogą go przyjąć dość chłodno. Wiem że Asus ostatnimi czasy robi bardzo dobre urządzenia tego typu. Wielu polskich audiofilów ignoruje tą markę ze względu na komputerowy rodowód. Jeśli chodzi o kolumny, to mogą wydawać się niezbyt ważne. Przyjemnie jest jednak posłuchać dobrej jakości muzyki nie mając niczego na głowie. Nawet niezbyt głośno. Wydawanie mniej na kolumny i wzmacniacz niż 2 tyś wydaje mi się ogromnym dysonansem w stosunku do reszty sprzętu. To będzie razić na codzień.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MobyDick, dziękuję za odpowiedzi. Audiolam M-DAC to ciekawa propozycja, ale kolumny Adam za 1200 zł to dla mnie o,wiele za dużo jak na głośniki na których tak na dobrą sprawę nie będę mógł głośno słuchać muzyki, jak napisałem - ze względu na domowników. Poza tym doszedłem do wniosku, że sprzęt za taki budżet który ustanowiłem - 9-10 tysięcy mi czyli laikowi nie jest potrzebny. Chciałem żeby moje pierwsze audio było porządne i nie planowałem zakupów na taką kwotę, ale w miarę czytania o rożnych sprzętach, a to o HD700, Bayerdynamic T90, Matrix Quattro, Hegel itd ten budżet się podnosił i w końcu urósł do sporej kwoty. Przemyślałem sprawę i zdecydowałem się zmniejszyć budżet do 4-4,5 tysięcy na całość.
Wybrałem zestaw i myślę, że jak na moje pierwsze audio, dla kogoś kto słuchał całe życie na zintegrowanej k. muzycznej oraz g. komputerowych to będzie naprawdę wystarczające i zadowalające.
Sennheiser HD600
NuForce Icon DAC lub NuForce Icon HDP
Roth Audio Oli 10
NuForce Icon AMP
MobyDick co sądzisz o powyższym sprzęcie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchawki Sennheiser HD600 miałem kiedyś na głowie. Po pierwsze uderzające dla mnie było uczucie przestrzenności dźwięku. Te słuchawki są absolutnie otwarte icon_smile.gif.
Wszystko przez nie słychać. Z jednej strony są bardzo analityczne , do tego słychać wszystko co dzieje się do okoła. Z tego co wiem wszyscy do okoła również wiedza co słuchamy. Bas nie jest na pewno przytłaczający. Wiem że często zarzuca się im zbyt duża liniowość pasma przenoszenia ( jeśli to może byc zarzut). Niektórzy twierdzą że są zbyt chłodne w przekazie. Mój gust jest bliższy dźwiękowi studyjnemu. Dlatego może na to nie zwróciłem uwagi. Ponoć są bardzo wymagające odnośnie tego do czego się je podłącza. Ja je słuchałem wetknięte do gniazda słuchawkowego jakiegoś CD Onkyo chyba z samego dołu oferty.
Myślę że warto je wziąć pod uwagę biorąc do domu z możliwością zwrotu. Ja je oceniam zdecydowanie pozytywnie. Nie jestem jednak pewien jak sprawdziły by się podczas grania na PC.
NuForce Icon DAC lub NuForce Icon HDP pokazywał mi znajomy , który jest kierownikiem sklepu audio w swoim sklepie. Jest zapalonym słuchawkowcem icon_smile.gif.
Właśnie trafił do jego sklepu i był pod ogromnym jego wrażeniem. Faktycznie grał znacznie lepiej od droższego od niego wzmacniacza słuchawkowego którejś z renomowanych firm słuchawkowych ( nie jestem w stanie przypomnieć sobie której). Tamten wzmacniacz słuchawkowy to było tylko urządzenie całkowicie analogowe. A NuForce to był chyba jednak Icon HDP. Z tego co pamiętam był podłączony przez wejście cyfrowe. Myślę że warto na niego zwrócić uwagę ze względu na możliwość słuchania na nim gęstszych plików (wejście cyfrowe umożliwia wyższe częstotliwości próbkowania).
Kolumn Roth Audio Oli 10 nie znam. Podoba mi się ich koncepcja. Podejrzewam że będą znacznie lepsze od chyba dowolnych głośników komputerowych ( mówię tu o głośnikach za kilkaset złotych).
Z NuForce Icon AMP również nie miałem do czynienia. Bardzo podoba mi się jego większy i mocniejszy brat wyposażony wyłącznie w wejścia cyfrowe. Nazywany Power-DACem. Nie namawiam Cie do zakupu tego drugiego w Twojej sytuacji. Jest droższy.
Podejrzewam że pewnie już to czytałeś: http://pclab.pl/art47226.html
Ale jeśli nie trafiłeś na ten artykuł to warto przeczytać.
Myślę że oprócz słuchawek z górnej półki warto pomyśleć o czymś na czym dobrze by się słuchało nagrań gorszej jakości. Tutaj bym polecił z własnego doświadczenia Superlux HD681 Mk II. Można je obecnie kupić za jakieś 130 zł. Nie są idealne. Za to zaskakująco dobrze się w nich słucha muzyki. Do tego są bardzo dobrze wyposażone. Ja preferuję welurowe pady bez dodatkowych gąbek na przetworniku. Myślę że warto jest je mieć również jako punkt odniesienia dla droższych słuchawek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...