Skocz do zawartości

kolumny stereo jakie ?


ric0

Recommended Posts

Witam , posiadam zmacniacz denona pma-710ae , pomozcie mi dobrac jakies kolumny ( monitory podstawkowe) z naprawde dobrym brzmieniem , naprawde dobrym glebokim bassem , slycham muzyki techno , electro , house , kupilem monitory Wharfedale Diamond 9.2 i powiem wam ze to wogole nie gra do muzyki sie nie nadaja , moj pokoj to 12m2.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie zapytałeś jakie kolumny, jaki wzmacniacz kupić nim to zrobiłeś?
Ten Denon nie zagra Twojej ulubionej muzyki w odpowiedni sposób, bo po prostu źle dobrałeś do niego kolumny. pewnie zrobiła się klucha. Brak dynamiki, swobody, oddechu itp...,prawda? Czy coś jeszcze.
Czy mamy tu zgadywać jaki budżet masz na kolumny?
Mam nadzieję, że masz jakieś standy do kolumn. A jeśli nie, to warto by o nich pomyśleć. tak w ogóle, to gdzie stoją kolumny, jak daleko od ścian bocznych i tylnej? To i wiele innych czynników także wpływa na określoną jakość dźwięku. Kolumn nie można postawić byle jak, byle gdzie.
Kolumny polecam oczywiście używane, jeśli mają lepiej zagrać.
A że Twój Denon nie jest wulkanem energii to już inna sporawa.
Na koniec dodam, że w języku polskim piszemy niskie tony albo bas, przez jedno s. Co znaczy bass poczytaj w Wikipedii.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A czemu nie zapytałeś jakie kolumny, jaki wzmacniacz kupić nim to zrobiłeś?
Ten Denon nie zagra Twojej ulubionej muzyki w odpowiedni sposób, bo po prostu źle dobrałeś do niego kolumny. pewnie zrobiła się klucha. Brak dynamiki, swobody, oddechu itp...,prawda? Czy coś jeszcze.
Czy mamy tu zgadywać jaki budżet masz na kolumny?
Mam nadzieję, że masz jakieś standy do kolumn. A jeśli nie, to warto by o nich pomyśleć. tak w ogóle, to gdzie stoją kolumny, jak daleko od ścian bocznych i tylnej? To i wiele innych czynników także wpływa na określoną jakość dźwięku. Kolumn nie można postawić byle jak, byle gdzie.
Kolumny polecam oczywiście używane, jeśli mają lepiej zagrać.
A że Twój Denon nie jest wulkanem energii to już inna sporawa.
Na koniec dodam, że w języku polskim piszemy niskie tony albo bas, przez jedno s. Co znaczy bass poczytaj w Wikipedii.


Myslalem ze denon to dobra marka , budzet na kolumny to 1000-1500zl tyle moglbym wydac , kolumny stoja na meblach na wysokosci 2 m , przy samych scianach,jedna z boku przu oknie a druga kolumna do sciany bacznej brakuje 1 m ,
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denon to dobra marka, jednak zestaw stereo jest na tye dobry jak jego najsłabszy element. Mam wrażenie że tu są ze dwa takowe, kolumny i ustawenie, może też źrõdło muzyki. Denon ma spore możliwości, poczytaj jego test w zakładce testy, natomiast kolumny powinny być raczej droższe od wzmacnacza, oraz nie podcinajæce jego możliwści. Obecne głośniki, stojące na szafe, choćby grały z modelem wzmacnacza za 5 tys grałyby słabo. Kolumny na 2 metrowym segmencie, to równie kiepskie rozwiæzanie jak tv zamontowany w podłodze, czy za okienną firanką.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Denon to dobra marka, jednak zestaw stereo jest na tye dobry jak jego najsłabszy element. Mam wrażenie że tu są ze dwa takowe, kolumny i ustawenie, może też źrõdło muzyki. Denon ma spore możliwości, poczytaj jego test w zakładce testy, natomiast kolumny powinny być raczej droższe od wzmacnacza, oraz nie podcinajæce jego możliwści. Obecne głośniki, stojące na szafe, choćby grały z modelem wzmacnacza za 5 tys grałyby słabo. Kolumny na 2 metrowym segmencie, to równie kiepskie rozwiæzanie jak tv zamontowany w podłodze, czy za okienną firanką.


ok, jaki zastaw byscie polecali , zeby to gralo naprawde dobrze , jaki wzmacniacz, i jakie kolumny podstawkowe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pełni zgadzam się z jackiem75. Najważniejsze to ustawienie kolumn. Monitory podstawkowe powinny stać właśnie na podstawkach. Czasem jednak brak jest takiej możliwości. To musi się jednak dobić na jakości dźwięku. Jeśli chodzi o wybór monitorów w zbliżonej cenie. zwróciłbym uwagę na STX MX-140. Można je teraz kupić na allegro za ponad 1700 zł za parę wraz z wysyłką. Można je również kupić u producenta w wersji do własnoręcznego zmontowania. Wtedy wychodzą taniej. Wzmacniacz uważam za zupełnie dobry.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój wzmacniacz http://audio.com.pl/testy/denon-dcd-710ae-+-pma-710ae:2 spokojnie napędzi i duże kolumny 4 ohmowe, tutaj rozpatrujesz i bardzo słusznie kolumny podstwkowe, bo masz nieweilki metraż, więc możliwości i wzmacniacza i większości kolumn typu monitor będą z zapasem. Jak widać jednak z kolumnami trochę Ci się nie udało.
Kolumny trzeba koniecznie zdjąć z tej "szafy" bo tak nigdy nie dowiesz się co to dobra głębia dźwięku, bas, wysokie tony, ładna średnica, ba nawet efekt stereo.
Z dość popularnych kolumn, czasem mniej, w tym budżecie polecam np. z nowych Monitor audio bx2, Paradigm Monitor v.7, Elac 63.2 , canton gle 436, Chario Silhouette 200, Epos epic jak nieco cieplejsze brzmienie to Boston acoustic A26, indiana line nota 260, po wcześniejszym odsłuchaniu np. klipsche, jbl bo to specyficzne brzmienie, choć w Twoich brzmieniach muzycznych, może będą ok. Jak widzisz monitory raczej z tzw 16cm głośnikiem średnio-nisko tonowym, oczywiście często rozmiar o niczym nie przesądza.
Jak sam się przekonałeś kolumn przed kupnem warto posłuchać i kupno nowych za takie niemałe pieniądze warte by było poprzedzone odsłuchem. Nawet jak nie masz u siebie elektromarketu, czy salonu, warto się wybrać, pojechać i posłuchać, by być potem zadowolonym. Z użwanych przefiltruj sobie kolumny podstawkowe z aukcji od np. 700-1200zł i pytaj jak Ci się spodobają, czy warto kupić.

Cytat

Pojedynczy głosnik niskotonowy w monitorach nie będzie w stanie wytrzymać w sposób ciągły 100W mocy jakie jest w stanie wygenerować PMA-710AE przy 4 ohm.


Myślę że autor w 12 m pokoju też nie będzie w stanie wytrzymać, maksymalnie do plus, minus połowy skali wzmacniacza, sporo monitorów ma jednak coraz lepszą efektywność.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że wzmacniacz ma ileś tam watów, nie oznacza jego mocy czy dynamiki. Dużo zależy od dobrego zasilania i charakteru w jakim gra dany wzmacniacz. Nie napisałem, że Denon to zły wzmacniacz, ale niekoniecznie najlepszy do muzyki jakiej słucha założyciel tego wątku. A już szczególnie z dotychczasowymi kolumnami.
Poza tym wzmacniacza nie trzeba tak podgłaśniać a już na pewno nie podkręcać regulatorów niskich i wysokich tonów, by głośniki musiały lub nie wytrzymywać jego moc. Niemal każdym wzmacniaczem można "zarżnąć" niemal każde kolumny jeśli dostaną się w ręce lekkomyślnego użytkownika. Słabszym wzmacniaczem dużo łatwiej to zrobić niż mocniejszym.

I tu właśnie do tego Denona trzeba uważnie dobrać kolumny. Raczej bardziej energetyczne, niezbyt miękkie ale też nie za bardzo ostre.
Moim zdaniem Chario, Boston, czy Indiana Line niespecjalnie się tu sprawdzą. Choć ja pewnie bym je wybrał, ale do swojej muzyki.
A rozmiar głośnika nisko/niskośredniotonowego oczywiście nie przesądza, bo to zależy od jakości takiego głośnika, jego budowy i wzmacniacza który go napędza.

Ric0, Denon to porządna firma, ale tu bardziej chodzi o model niż firmę. Choć znalazłby się wzmacniacz grający bardziej energetycznie.
Nie mówiąc już o używanym w tej cenie. Ale masz już wzmacniacz, więc nie ma nad czym debatować.
To samo kolumny. Namawiam teraz na używane, to będzie można dobrać lepsze.
A co do ustawienia, to koledzy mają rację. Jest fatalne. Pomyśl czy nie znalazło by się miejsce by postawić je na standach a kolumny znalazły się na wysokości Twoich uszu gdy siedzisz. Tak, wiem. Trzeba by z czasem pomyśleć o dobrych standach. A tymczasem może
da się je szeroko rozstawić niżej, może na dużej komodzie albo biurku. Czy na dwóch o podobnej (najlepiej jednakowej) wysokości meblach.
Może da się w pokoju coś przestawić, albo wyrzucić niepotrzebny mebel.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

To, że wzmacniacz ma ileś tam watów, nie oznacza jego mocy czy dynamiki. Dużo zależy od dobrego zasilania i charakteru w jakim gra dany wzmacniacz. Nie napisałem, że Denon to zły wzmacniacz, ale niekoniecznie najlepszy do muzyki jakiej słucha założyciel tego wątku. A już szczególnie z dotychczasowymi kolumnami.
Poza tym wzmacniacza nie trzeba tak podgłaśniać a już na pewno nie podkręcać regulatorów niskich i wysokich tonów, by głośniki musiały lub nie wytrzymywać jego moc. Niemal każdym wzmacniaczem można "zarżnąć" niemal każde kolumny jeśli dostaną się w ręce lekkomyślnego użytkownika. Słabszym wzmacniaczem dużo łatwiej to zrobić niż mocniejszym.

I tu właśnie do tego Denona trzeba uważnie dobrać kolumny. Raczej bardziej energetyczne, niezbyt miękkie ale też nie za bardzo ostre.
Moim zdaniem Chario, Boston, czy Indiana Line niespecjalnie się tu sprawdzą. Choć ja pewnie bym je wybrał, ale do swojej muzyki.
A rozmiar głośnika nisko/niskośredniotonowego oczywiście nie przesądza, bo to zależy od jakości takiego głośnika, jego budowy i wzmacniacza który go napędza.

Ric0, Denon to porządna firma, ale tu bardziej chodzi o model niż firmę. Choć znalazłby się wzmacniacz grający bardziej energetycznie.
Nie mówiąc już o używanym w tej cenie. Ale masz już wzmacniacz, więc nie ma nad czym debatować.
To samo kolumny. Namawiam teraz na używane, to będzie można dobrać lepsze.
A co do ustawienia, to koledzy mają rację. Jest fatalne. Pomyśl czy nie znalazło by się miejsce by postawić je na standach a kolumny znalazły się na wysokości Twoich uszu gdy siedzisz. Tak, wiem. Trzeba by z czasem pomyśleć o dobrych standach. A tymczasem może
da się je szeroko rozstawić niżej, może na dużej komodzie albo biurku. Czy na dwóch o podobnej (najlepiej jednakowej) wysokości meblach.
Może da się w pokoju coś przestawić, albo wyrzucić niepotrzebny mebel.


kolumny postawilem nizej sa na wysokosci 40 cm inaczej juz nie moge , powiem ze jest lepiej ale to nie jest jeszcze to bym chcial uslyszec , no nie udalo mi sie dobrac najwidoczniej sprzetu dobrze , ja lubie jak bas jest naprawde mocny i czuje go w sobie , f1angel jaki bys polecal wzmacniacz firmy lub model , tak samo jakie kolumny podstawkowe zawsze moge to sprzedac i pomyslec o czyms innym , narazie bym sprobowal z glosnikami innymi, co myslisz o tych np.http://allegro.pl/magnat-supreme-200-stereo-salon-serwis-audio-24h-i4801399766.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile wzmacniacze bywają bardziej dynamiczne od Twojego, to nie liczył bym na zbyt wiele z tej strony. Ten Denon jest zupełnie niezły jeśli chodzi o dynamikę.
Zdecydowanie więcej można zrobić dobierając odpowiednie kolumny. Jeśli podłączymy najbardziej dynamiczny wzmacniacz do kolumn z poduchowatym lub bardzo mikrym basie nic to nie da. Czasem jeśli kolumny dają zbyt agresywny bas trzeba je łagodzić dobierając spokojniejszą elektronikę. O ile wat jest jednostką mocy i jej nadmiar może elektrycznie i mechanicznie uszkodzić głośniki. To jej niedobór jeśli będziemy słuchać muzyki doprowadzając do przesterowania jest szczególnie groźny dla głośników wysokotonowych. (To wtedy zwykle się palą). Niema ścisłej korelacji pomiędzy wysoką mocą i dynamicznym brzmieniem wzmacniacza (jednak zwykle wzmacniacze o większej mocy są bardziej dynamiczne). Tu najistotniejsze są możliwości dynamiczne głośnika niskotonowego w obudowie w której pracuje. Na razie możesz spróbować zrobić coś z kolumnami które masz. Na początek spróbuj zamknąć w nich po jednym z tuneli br (np skarpetką). Następnie zobacz jak graja kiedy zamkniesz oba tunele. Mniejszą ilość basu możesz skompensować regulatorem barwy. (Bas kilka decybeli na plus w stosunku do tego co jest teraz).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się zgodzę z MobyDickiem. Wzmacniacz bym na razie zostawił a rozejrzał za innymi kolumnami. A 1000 - 1500 zł na kolumny to całkiem sporo.
Najciekawsze kolumny jakie znalazłem to:
http://allegro.pl/bonsai-akustik-ideal-i4871880927.html Rzeczywiście mało znane u nas kolumny Bonsai model Ideal.
Kolumny powinny zagrać bardzo dynamicznie, bez bumienia niskich tonów. Wysokiej klasy głośniki SEAS. Tu miałbyś świetne kolumny, rozwojowe. Z czasem dokupisz lepszy wzmacniacz i będziesz cieszył się dźwiękiem o jakim teraz nie ma mowy nawet w połowie.
No i koniecznie w planach standy!
http://allegro.pl/t-a-criterion-tal-90-i4812752389.html tu dość neutralne również na dobrych głośnikach kolumny T+A Criterion TAL 90.
http://allegro.pl/quadral-tribun-mkiv-0814-i4808852487.html Quadral Tribun mkIV, dynamicznie , jasno, nawet z pewnym wyostrzeniem grające dość spore monitory, mocna góra i dół. Być może trzeba będzie złagodzić wysokie tony kablami.
http://allegro.pl/bw-dm-602-s2-cenione-mon...4858475864.html Dość uniwersalnie grające kolumny. Dobra jakość, szczegowość, niezłe niskie tony.
http://allegro.pl/acoustic-energy-aelite-1-i4864226909.html Acoustic Energy Aelite 1. Szczegółowo, dynamicznie, przejrzyście grające kolumny. Niskie tony raczej szybkie, dynamiczne niż wzmocnione, zaokrąglone.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Witam.

Ja mam chyba podobny problem. Miałem Denona PMA 700AE + Tonsil siesta. Nie podoba mi się to połączenie. Nie czuć w ogóle przestrzeni oraz tonsile nie schodzą za nisko i wydaje się, że jest dużo dziur w paśmie. Teraz gra to w pokoju około 12m2. Mam też chyba lepszy wzmacniacz kenwood ka-5040r, z którym nieco bardziej odlepia się od kolumn ale niskie tony nadal nie brzmią dobrze.

Po przeczytaniu tego posta zacząłem się zastanawiać nad zmianą kolumn.
Zastanawiam się w tej chwili nad tymi kolumnami:
1. T+A Criterion TMR 100
2. T+A Criterion TAL 90
3. Bonsai Akustik ideal

Lubie nieco konturowe brzmienie. Czy TMR 100 będą się nadawały do takiego małego pokoju? Czy te Bonsai dobrze sobie radzą z niskimi tonami (lepiej niż siesty) ? Chyba najbardziej mi się podobają z wyglądu oraz pasują rozmiarem do pokoju.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak daleko od ścian stoją Twoje Siesty. Może problem tkwi właśnie nie w kolumnach , tylko w ich ustawieniu.
Aby mówić o dobrej przestrzennej scenie dźwiękowej trzeba kolumny odsunąć od ścian ( głównie bocznych ) dość mocno.
Najlepszy wzmacniacz i najlepsze kolumny nic tu nie dadzą, jeśli są przyklejone do rogów pokoju.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w sumie sympatyczne kolumny, Siesty, ale zupełnie do innych muzycznych oczekiwań i klimatów, tam niskiego basu, konturowości nie będzie, choćbyś i popiął niewiadomo jaki wzmacniacz. Natomiast w 12m też nie ma co kupowć wielkich skrzyń, bo bas jeśli będzie, to u sąsiada za ścianą . Lepiej coś mniejszego, a o dobrej konstrukcji, dobrze ustwionego! z odpowiednim kablem, najlepiej też nie rozmyślać tylko poszukać czegoś i posłuchać .
Ciężko radzić, bo mało napisałeś .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siesty są około 50 cm od boków i tyłu pokoju. Testowałem różne ustawienia ale zbyt wielu w tym małym pokoju się nie przetestuje icon_sad.gif Błąd, pokój ma bardziej około 10m2. W każdym razie kiedyś jak były w pokoju około 23m2 to dało radę je jakoś ustawić, żeby grały. W tym malutkim pokoju siest się nie ustawi. Chciałbym chyba jakieś większe monitory lub podstawkowe, może nawet w obudowie zamkniętej, żeby łatwiej się je dało ustawić i żeby otwory BR nie przeszkadzały bardziej niż pomagały.

Muzyki słucham bardzo różnej. Sporo popu, sporo lat 60, 70, 80, sporo rocka, nieco elektro. W zasadzie to wychodzi na to, że muszą być dosyć uniwersalne.

Na pewno chcę, żeby niższe tony z gitary basowej grane były w miarę równą głośnością, bo teraz slychać strasznie dziury, tzn słychać normalną głośność niskich tonów, później przy zejściu niżej jest dziura i zciszenie i później przy zejśniu jeszcze niższym jakby znów głośniej.
Lubię też nieco wysunięty wokal.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...